10 прийомів для авторів, які мають намір писати краще

437

Чи добре ви пишете? Якщо дуже добре – не читайте цей матеріал, він вам нічим не допоможе. А якщо ви думаєте, що завжди можна писати краще, то ця стаття призначена вам. Ми пропонуємо десять простих вправ і порад, які, можливо, допоможуть вам краще організувати роботу, зрозуміти що не так з вашим текстом і як це виправити.

10 прийомів для авторів, які мають намір писати краще

1. Стилізаторства. Не займайтеся копіпастом і плагіатом, а ось стилістичним наслідуванням займіться. Наслідуйте стилю хороших авторів, прагнете копіювати стиль в дрібницях — це одне з кращих вправ для тих, хто хоче писати не просто добре, а дуже добре. Створіть у своєму комп’ютері папку — і хоча б раз в тиждень додавайте в неї черговий «учнівський» пасаж. Тільки не захоплюйтеся одним автором, копіюєте стиль багатьох — всіх тих, хто здається вам цікавим, талановитим, гідним уваги. Насправді займатися стилизаторством — нелегко. Без праці даються тільки незграбні підробки під чужий стиль, а потрібно навчитися писати тонкі копії або — що вже, втім, вище учнівства — пародії.

Ні, стилізаторства не допоможе вам виробити свій власний стиль (якщо ви відчуваєте, що все ще не знайшли його). Але воно навчить вас розпізнавати в текстах стилістичну несмак. А це дуже важливо.

2. Вставити слово. Копірайтер майже завжди залишається рабом теми. Це вихідні дані професії: є межі, за які не вилізти. Взявшись писати статтю про двигунах внутрішнього згоряння, не можна закінчити її ремонтом раковин. І ось тут я вас обманюю. Насправді — можна. А іноді навіть потрібно. Несподіванка — часом це кращий прийом. Ви можете спочатку придумати назву для комерційної пропозиції — наприклад, «Скільки коштує слон?» А потім написати сам компред (не про слонів, природно), виправдавши назва текстом. Це треба вміти — органічно вписувати в матеріал смисли, на перший погляд, далекі від цього тексту. І це вміння можна тренувати. Як тренувати? Ну, наприклад, так: відкрийте словник і навмання виберіть слово – будь-яке. А тепер спробуйте вписати це слово в текст, над яким ви зараз працюєте, і вписати так органічно, щоб редактор його не викинув. Якщо слово просте, то вам це, швидше за все, вдасться з першого разу. А якщо це якась «аккламация» або «етатизм»?

Аккламация (від лат. аcclamatio) — використовується в міжнародних організаціях та на конференціях порядок прийняття якогось рішення на основі реакції учасників, яка виражається у вигляді оплесків, вигуків, реплік та іншого безпосереднього (неформального) виявлення своєї думки.

Етатизм (від франц. еtat — держава) — утвердження чільної ролі держави в організації життя суспільства.

Ви голову зламаєте, перш ніж редактор пропустить матеріал. Але це нічого, ламати голову в стилістичних кульбіти — це для автора дуже корисно.

3. Вставте посилання. Це вправа схоже на попереднє, тільки тепер завдання — органічно вставити посилання в черговий матеріал на свою попередню статтю в блозі. Не на ту, що написана місяць тому, а саме — строго на попередню. Це теж тренує гнучкість мислення.

4. Напишіть листа клієнту за 60 хвилин. Хочете знати найпростіший рецепт написання тексту, який продає? Він є. Для цього потрібно, щоб відділ продажів описав вам самого вибагливого за останній місяць клієнта (а втім — будь-який клієнт підійде). Тепер, коли у вас є «портрет клієнта», сядьте і за годину напишіть йому особистий лист. Ваше завдання — пояснити цій людині, чому ви хочете продати саме йому саме цей товар. Не від імені компанії, а від свого власного викладіть причини, які спонукають вас потурбувати цієї людини своєю пропозицією. Пам’ятайте, що ви повинні укластися в 60 хвилин, а значить, доведеться бути гранично коротким.

Коли «лист» буде готове, вам залишиться тільки доопрацювати текст — адже у вас вже є основа для хорошої статті: ваша щира позиція по відношенню до клієнта і до продукту, який ви продаєте.

5. Придумайте 10 метафор. Просто візьміть будь-який іменник з тексту, над яким зараз працюєте, — і придумайте 10 метафор з його участю. Або 10 епітетів до нього. Або 10 порівнянь з ним. Або 10 афоризмів. Так, складно. Але варто спробувати. Придумали? Вставити в текст те, що здається вам кращою. Якщо все погано — залиште текст без метафор. Краще без єдиної метафори, ніж з поганими.

6. Перепишіть від руки абзац з хорошої книги. Це рада, яка на перший погляд здається безглуздим, але новачкам його доводиться часто чути. Найкраще переписувати абзаци з класиків. Ви побачите текст зовсім в іншому світлі. Можливо, навіть зрозумієте, «як це зроблено».

7. Збирайте цікаві факти і сортуйте їх за темами. Коли-небудь вони стануть в нагоді вам при написанні чергового матеріалу.

8. Викидайте перший абзац. Перший абзац потрібен тільки для того, щоб автор увійшов в тему і взяв правильну інтонацію. І доля першого абзацу – бути вымаранным з тексту. Як тільки ви зрозуміли, що і як писати, — викидайте початок. Така ціна хорошого матеріалу.

9. Правда — переконливіше і дешевше. Спробуйте 1000 раз написати неправду про свій продукт (за принципом: тисячу разів повторена брехня стає правдою). Ви не встигнете зробити це і десяти раз, тому що аудиторія вже з першого разу зрозуміє, що ви мутите воду». В основі вхідного маркетингу — якісний продукт і якісний контент. Немає нічого переконливіше, ніж правда. І тому немає нічого краще, простіше і приємніше в бізнес-блогінг, ніж говорити правду про свій продукт, про своєму ринку, про все, що стосується вашої тематики.

10. Дедлайни шкідливі для якості тексту. Намагайтеся не доводити справу до необхідності працювати в умовах жорсткого дедлайну. Час, який ви витрачаєте на продумування ідеї матеріалу, безцінне. Нехай у вас буде достатньо. Ще Альберт Ейнштейн на питання, що ви зробите, якщо вам потрібно буде за годину врятувати планету, сказав: «Я витрачу більшу частину часу на обдумування причин, і лише п’ять хвилин — на саме спасіння». А коли справа стосується тексту, то тут потрібно пам’ятати, що часу на його написання потрібно так само багато, як і на його обдумування.

Читайте також:

  • Освітній контент: механізм створення лояльного користувача
  • 50 найбільш злісних помилок веб-копірайтерів
  • На які групи у соцмережах варто підписатися, якщо ви цікавитеся інтернет-маркетингом?