3 питання про юзабіліті, які потрібно задати собі

313

Якщо ви ще не ставили собі жодного з трьох нижчеперелічених питань, що стосуються юзабіліті, то задайте їх собі сьогодні. Задайте, щоб більше не розділяти помилок, до яких ведуть неправильні відповіді на них.

Питання 1. Дизайн: красивий vs. негарний?

Ви часто чуєте суперечки про те, що таке гарне, а що таке непривабливий дизайн? Сперечатися про це, звичайно, можна, іноді потрібно — якщо, наприклад, хочеться вбити час, який нікуди дівати. Але з точки зору інтернет-маркетингу це абсолютно безглуздий спір. Юзабіліті сайту покращує не краса дизайну, а його зручність для користувачів, або, що точніше, — його функціональність.

Звичайно, в ідеалі краще позбавитися від всіх суперечностей і зробити красивим функціональне. Але краса — це така дивна річ… Ось подивіться:

3 питання про юзабіліті, які потрібно задати собі

Зовсім не важливо, що здається красивим вам, важливо, що таким вважає ваша цільова аудиторія, ваші потенційні клієнти. Робіть «красиво», якщо знаєте, що сприймає як «красу» ваша ЦА. Але в основі «краси» повинна бути функціональність. Саме функціональність дизайну важлива для пошукових систем, бо вона лежить в основі зручності користувачів.

У функціонального дизайну є кілька основних ознак, ось вони:

 • Контент, що є основним для даної сторінки, потрібно розташувати на видному місці. Іншими словами, користувач повинен у першу ж частку секунди розуміти, де розташований смисловий центр сторінки.
 • На сторінках комерційного сайту, як правило, є контент, який не безпосередньо, а побічно впливає на позитивне сприйняття користувачем сторінки. Маються на увазі елементи навігації, кнопки соціальних мереж, форма замовлення та ін. Користувач повинен відразу чітко розуміти, який контент на сторінці є основним, а додатковим.
 • Використовувані шрифти, ілюстрації, фон і т. д. все це повинно підкреслювати, вигідно «представляти» основний контент сторінки.
 • Реклама, якщо вона присутня, не повинна відволікати користувача від основного для даної сторінки контенту.

Краса — річ, що має багато трактувань, так що, можливо, кращим виходом буде вважати, що гарний дизайн — це синонім дизайну, який просто не заважає користувачеві сприймати інформацію на сайті.

Якщо б вам знадобився рецепт створення найгіршого сайту в світі, то ми могли б дати такий:

 • Створіть веб-сторінки стільки різних елементів, скільки зможете придумати.
 • Розташуйте всі ці елементи у довільному порядку.
 • В якості фону використовуйте… та хоч рожеві троянди на рожевому тлі.
 • Обійдіться без елементів навігації.
 • Не забудьте про GIF-анімацію і зображення, мало пов’язані з тематикою веб-сторінки, — цього добра повинно бути багато.

Питання 2. Точно користувачі сприймають як корисне і зручне, то ви таким вважаєте?

Буває таке: ви щиро прагнете створити виключно зручний і корисний для користувачів сайт, але помічаєте, що з точки зору пошукової оптимізації не всі ваші фічі, знахідки, ідеї дають той результат, якого ви чекали. У цій ситуації можна було б зробити невірний висновок: те, що добре для інтернет-користувачів, погано для пошукових систем. Це не так. Задоволеність користувача — це основне для пошукових систем, і для того, щоб сформувати видачу, в якій присутні корисні і зручні з точки зору користувачів сторінки, і існують поведінкові чинники ранжирування.

Швидше за все, в цьому випадку вам варто задатися іншим питанням: а чи добре для нашої аудиторії те, що ми вважаємо хорошим? Наприклад: точно ваших клієнтів не дратує кнопка замовлення зворотного дзвінка кислотно-жовтого кольору? Або: чи людям зручно заповнювати форму замовлення дзвінка, в якій міститься більше трьох полів? Наприклад, таку:

3 питання про юзабіліті, які потрібно задати собі

Самий простий і ефективний спосіб перевірити, чи зручно вашим користувачам те, що вважаєте зручним ви самі, — це провести А/В-тестування.

Питання 3. А що взагалі означає фраза «треба економити час користувача»?

Є стереотип: час користувача потрібно економити — можливо, але не варто розуміти надто буквально. Деякі, беззастережно повіривши в це твердження, вважають, що люди, які приходять на їх сайт, дивляться тільки ті елементи і той контент, що знаходяться у верхній частині екрана, що їхня аудиторія не любить прокручування, адже це ж «забирає час». Це переконання народжує прагнення розмістити всі елементи як можна ближче до шапці. Звідси — відчуття перевантаженою сторінки.

Дослідження показують, що у сучасних інтернет-користувачів немає нелюбові до скроллингу. Стикаючись з цікавим контентом, вони переглядають сторінку, прокручують її до самого кінця.

Якщо користувач прийшов на ваш сайт і залишився, значить, він готовий витратити час на вивчення інформації, яка йому потрібна. Не намагайтеся штучно впихнути всі важливі елементи ближче до шапці, а всю основну текстову інформацію — в перші ж три фрази. Не думайте, що інтернет-користувач — це нервовий тип, який не в змозі прочитати до кінця жодного тексту. Якщо він знайшов час на пошук в інтернеті інформації, йому вистачить і терпіння прочитати її до кінця. Природно, якщо вона буде йому корисна.

Сподіваємося, ви зробили те ж саме, що і вищезгаданий абстрактний інтернет-користувач — тобто дочитали цю сторінку до кінця і провели час із користю.

Читайте також:

 • Як використовувати принципи дефіциту та строковості на сайтах ecommerce
 • 10 цікавих рішень для збільшення конверсії на комерційних сайтах
 • Як підвищити ціни і не втратити клієнтів: 7 порад для бізнесу