38 найважливіших фактів з нового керівництва Google для асесорів

349

Навесні 2014 року компанія Google випустила оновлену версію посібника для асесорів. Тепер армія останніх озброєна свіжими, докладно описаними рекомендаціями по оцінці сайтів. Нове керівництво описує, уточнює і розширює вже добре відомі принципи роботи асесорів. Однак поряд з речами, які фахівцям давно відомі, в новій версії керівництва є багато фактів, які зацікавлять тих, кому цікаві питання оцінки репутації сайту, його дизайну та інших речей, які так чи інакше впливають на загальну оцінку якості веб-сторінок пошуковою системою Google.

У цьому матеріалі зібрана та скомпонована в список з 38 пунктів свіжа і, на мій погляд, представляє найбільший інтерес інформація з нового керівництва для асесорів пошукового гіганта.

38 найважливіших фактів з нового керівництва Google для асесорів

38 фактів, які корисно знати

Мета сторінки

1. Одна з найважливіших для асесора завдань — зрозуміти, для чого, з якою метою була створена та чи інша веб-сторінка. Які завдання з її допомогою вирішуються? Більшість веб-сторінок створюються для того, щоб бути корисними користувачеві. Цілі деяких — заробляння грошей без намірів принести практичну користь відвідувачам. А частина сторінок і зовсім створені для того, щоб приносити шкоду (сторінки з шкідливим ПЗ, наприклад). Отже, перший крок до оцінки якості сторінки — зрозуміти, з якою метою вона створена.

2. Чому так важливо розуміння цілі веб-сторінки? Все просто: чим більше відповідає сторінка поставленої перед нею мети (чим більше її контент і дизайн сприяють досягненню цієї мети), тим більш якісною вона є в очах асесора. Розуміючи призначення конкретної сторінки, асесор приймає рішення про те, які критерії є найбільш важливими при оцінці її якості.

3. Кожна сторінка сайту повинна створюватися для того, щоб допомагати користувачам в пошуку інформації або у реалізації їх намірів (придбати якийсь товар, скачати певний додаток тощо). Веб-сторінки і сайти в цілому, метою яких є отримання прибутку без спроби допомогти користувачам, отримують найнижчу оцінку за шкалою якості.

Типи вмісту

4. Весь вміст веб-сторінки можна віднести до однієї з трьох груп:

 • Основний контент (МС, тобто Main Content) — це контент, що сприяє досягненню основної мети, заради якої сторінка і була створена. Це важливий, основоположний для винесення оцінки асесором елемент сторінки.
 • Додатковий контент (SC, тобто Supplementary Content) — він повинен якщо не прямо, то опосередковано працювати на мету сторінки.
 • Контент, що відповідає цілям монетизації сайту по рекламній моделі (оголошення, тізерна, банерна, контекстна реклама тощо). У керівництві він позначений терміном Ads (Advertisements/Monetization).
 • 5. До Основним можна віднести той контент на сторінці, що безпосередньо допомагає досягти мети. Це можуть бути текстові матеріали, зображення, відео, а також різні функціональний фічі: калькулятор на сторінці, ігри і т. д. На деяких сторінках до Основним можна віднести також і контент, доданий самими користувачами коментарі, відгуки, завантажені фото і відео тощо — хоча на інших сторінках все це розглядалося б як Додатковий контент. Для того, щоб чітко визначити, що в кожному конкретному випадку є МС, а що SC, потрібно ясно зрозуміти мету сторінки.

  6. Додатковим (SC) вважається контент, побічно впливає на позитивне сприйняття сторінки користувачем, допомагає, хоч і не безпосередньо, досягти мети. Його створення — прерогатива веб-майстрів, він важливий для зручності користування сайтом та для отримання додаткової інформації. До Додаткового контенту можна віднести елементи навігації, розміщені на сторінці кнопки соціальних мереж і т. д. Нове керівництво від Google пропонує найпростіший спосіб визначити, який саме контент можна віднести до додаткового: це ті елементи сторінки, які не є Основним контентом (СМ), ні рекламними оголошеннями (Ads).

  На зображеннях нижче наведені приклади Додаткового контенту (виділено синім):

  38 найважливіших фактів з нового керівництва Google для асесорів
  38 найважливіших фактів з нового керівництва Google для асесорів

  7. Контент, вирішальний завдання монетизації проекту, — це оголошення, що будь-який вид реклами або посилання, які з’явилися на сторінці з метою заробляння грошей. До найбільш поширених способів монетизації відносяться реклама і партнерські програми. У новому керівництві є наступна думка: веб-майстри не завжди можуть безпосередньо контролювати якість рекламних оголошень на своєму сайті, тим не менш, асесорам пропонується розглядати відповідальним за якість відображуваних оголошень саме сайт, на якому вони висять.

  8. Важливо: ряд проектів не можуть існувати без монетизації: щоб підтримувати сайт і створювати високоякісний контент, потрібні фінансові кошти. У цьому зв’язку саме по собі наявність чи відсутність рекламних оголошень не є підставою для виставлена високої або низької оцінки.

  Чим більше інформації — тим краще

  9. Асесор прагне зрозуміти, хто (яка компанія, фонд, людина і т. д.) є відповідальним за сайт і його вміст? Хто створив контент, що підлягає оцінці? Тому важливо, і це важливо не тільки для асесорів, але і для ваших користувачів — відкривати інформацію про свій бізнес, компанії, організації або собі, якщо мова йде про приватний сайті.

  10. Контактна інформація важлива. Але її повнота і кількість залежать від типу сайту. Для бізнес-проектів, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням клієнтів (інтернет-магазини, банки, кредитні організації тощо), надзвичайно важливо найбільш повно надавати всю контактну інформацію. Так як користувачі повинні мати можливість задати питання та звернутися за допомогою, якщо у них виникне проблема. Чим більше інформації такого роду про себе надає компанія на сторінках свого сайту, тим вище її шанси отримати високу оцінку асесора.

  11. Особливо пильну увагу звернено на інтернет-магазини. Тут асесор поглиблюється не тільки повноту надання контактної інформації, але і дивиться на такі аспекти, як наявність різних способів оплати, політика магазину щодо доставки, обміну і повернення товарів. Такого роду інформацію рекомендується розміщувати, наприклад, у розділі «Обслуговування клієнтів».

  12. Якщо на сайті не міститься інформації про компанію, її контактах, способи оплати, умови доставки і т. д. (але при цьому вона потрібна користувачу для прийняття рішення), високу оцінку асесор не поставить.

  13. Утім, існують сайти, до яких застосовується правило «чим більше контактної інформації — тим краще». Наприклад, сайтів, пов’язаних з гумором, не потрібно для досягнення їх цілей надавати таку ж кількість контактних даних, банкам або магазинах. А в ряді випадків навіть повна відсутність контактних даних має цілком законна підстава: на особистих сайтах може бути відсутня інформація про домашню адресу, номер телефону і т. д.— і це нормально, анонімність у даному випадку виправдана.

  Репутація

  14. Для об’єктивної оцінки репутації асесорам рекомендується розглянути зміст сайту в цілому, а не тільки вміст його окремих сторінок. Та найважливіше значення має у зв’язку з цим «головна». Часто саме тут розміщуються посилання на важливу інформацію про сайт, дається найбільш повне уявлення про проект.

  15. Не менш важливо, щоб асесор звернув увагу на те, що «думають» про сайт в цілому і, зокрема, про конкретні його сторінках інші сторонні ресурси і незалежні джерела. Якщо «думка» сайту про самому собі розходиться з «думкою» про ньому сторонніх джерел, перевага віддається останнім.

  16. Репутація сайту грунтується на досвіді реальних користувачів, а також на думці людей, які є експертами в тій темі, якій присвячений сайт. В інструкції асесорам рекомендується скептично ставиться до того, що сайт говорить про себе, якщо ця інформація не підтверджується зовнішніми авторитетними джерелами.

  17. Важливо розуміти, що асесор оцінює не тільки сайт. Він оцінює компанію, представлену сайтом. Тобто дослідження, пов’язані з репутацією сайту, досить тісно корелюють з реальною репутацією організації або юридичної особи, діяльність яких присвячений сайт.

  18. При оцінці репутації асесори вивчають відгуки, посилання, рекомендації експертів, новинні статті та іншу достовірну інформацію, створену людьми про даному сайті.

  19. Велику кількість позитивних відгуків про інтернет-магазин дає право асесора оцінити позитивно репутацію сайту.

  20. Престижні нагороди і премії збільшують шанси на формування позитивної репутації.

  21. Інформація про інтернет-трафік не свідчить про позитивної або негативної репутації сайту. Ці дані асесори ігнорують як непотрібні для оцінки репутації.

  22. Асесори, досліджуючи репутацію сайту, шукають матеріали, статистичні дані та іншу інформацію про нього, створену саме живими людьми: статті в «Вікіпедії», згадки в блогах і в новинних ЗМІ, обговорення у форумах, незалежні рейтинги.

  23. Керівництво рекомендує з обережністю інтерпретувати будь-якого роду відгуки про компанії — як негативні, так і позитивні. Будь-який, в тому числі і сам творець сайту або спеціально найнятий ним для цієї мети людина, міг написати їх. Для правильної інтерпретації клієнтських відгуків асесор повинен зібрати якомога більшу їх кількість. Будь-який інтернет-магазин, наприклад, може отримати кілька негативних відгуків — це природно і очікувано. Великі компанії, про роботу яких пишуться тисячі відгуків, мають високі шанси отримати негативні відгуки. Так що саме широке охоплення при вивченні відгуків клієнтів дуже важливий.

  24. Як бути з сайтами невеликих організацій (малих компаній, місцевих підприємств, громадських організацій), про репутацію яких важко скласти об’єктивне судження, так як вони мало присутні в інтернеті? У цьому випадку відсутність інформації не повинно розглядатися як фактор, з-за якого репутацію сайту слід оцінювати низько.

  Висока, середня і низька якість сторінки

  25. Оцінюючи сторінку, асесори орієнтуються на якість, в першу чергу, Основного вмісту (МС), на рівень ЕАТ (Expertise/Authoritativeness/Trustworthiness) тобто на компетентність, авторитетність та достовірність інформації, представленої на сайті, а також на його репутацію.

  26. У асесорів є шкала оцінки рівня якості веб-сторінки. Ось вона:

  38 найважливіших фактів з нового керівництва Google для асесорів

  Оцінити якість сторінки можна як:

  • найнижче (Lowest )
  • низький (Low)
  • середнє (Medium)
  • високий (High)
  • найвищим (Highest)

  Як ми бачимо на представленої вище шкалою, діапазон оцінки ковзний, тобто асесор не обов’язково виставляє сторінці, наприклад, тверде High. Він може вибрати значення High+, що буде означати те ж саме, що і шкільна оцінка зі знаком «плюсом», тобто що це High на половину не дотягує до Highest.

  27. Головні фактори, що впливають на якість сторінки:

  • Найважливіший з них — високоякісний Основний контент (МС), тобто талановитий, авторитетний і професійний, створений на основі достовірних фактів компанією або експертами, яким можна довіряти.
  • Додатковий контент (SC), що сприяє позитивному сприйняттю користувачем сторінки, надає йому додаткові функціональні можливості, що дозволяє йому дізнатися більше про те, що його цікавить, та ін.
  • Функціональний дизайн сторінки, який не відволікає від Основного вмісту і дає можливість використовувати весь потенціал Додаткового так, як користувачу хотілося б.
  • Повинна бути помітна робота по технічному обслуговуванню сайту: контент необхідно оновлювати, і в цілому постійно працювати над поліпшенням сайту.

  28. Найнижчу оцінку сторінки отримують в наступних випадках:

  • Небезпечні, шкідливі сторінки або веб-сайти. Наприклад, сайт імітує дизайн відомого бренду (магазину, банку тощо), але за вивіскою криється інтернет-шахрайство: крадіжка паролів і особистої інформації.
  • Сторінки, зрозуміти призначення яких при всіх докладених зусиль неможливо. Тобто не зрозуміло, які завдання користувач може допомогти вирішити сторінка.
  • Сторінки, створені тільки з метою заробляння грошей і не несуть жодної практичної користі для відвідувачів.
  • Сайти, на яких не підтримується технічне обслуговування, зламані або пошкоджені сайти.
  • Сторінки з вкрай низькому якістю Основного вмісту.
  • Сторінки, Основний контент яких створено некомпетентними авторами і не викликає довіри.
  • Сайти YMYL (Your Money or Your Life, тобто ті, від яких можуть залежати фінансовий добробут або життя і здоров’я користувача: банки, інтернет-магазини, сайти медичних клінік тощо) без достатньої кількості контактної інформації.
  • Сайти з вкрай низькою репутацією.

  29. Сторінки отримують низьку оцінку, якщо:

  • Якість Основного вмісту є низьким (недостатньо корисним, недостатньо компетентним, недостатньо талановитим).
  • Немає достатньої кількості Додаткового контенту, який би працював на мета станиці.
  • Автори веб-сторінки або сайту в цілому не мають достатньо досвіду та компетенцій для створення матеріалів по темі.
  • Сайт має негативну репутацію.
  • Додатковий контент тільки відволікає відвідувача і не корелює з метою сторінки.

  30. Сторінки отримують середню оцінку, якщо вони в цілому досягають своїх цілей, але при цьому очевидне недостатньо високий рівень тих важливих характеристик, які безпосередньо впливають на оцінку асесора: недостатньо високу якість контенту, недостатній рівень експертизи, недостатньо висока репутація.

  31. Найвища оцінка дається, якщо є хоча б один з трьох елементів високоякісної веб-сторінки. Ось ці елементи:

 • Достатня кількість високоякісного МС (Основного вмісту.
 • Представлений контент за темою експертного рівня, який показує авторитетність автора і ресурсу в цілому, що заслуговує довіри.
 • Позитивна репутація.
 • Чим відрізняються сторінки високої якості від сторінок найвищої якості?

  Відмінність базується на якості Основного вмісту на рівні ЕАТ і репутації сайту.

  32. Що впливає на рівень ЕАТ? Асесорам пропонується звертати увагу на ряд речей:

  • Якщо сайт пропонує медичні консультації, то останні повинні даватися експертами, тобто людьми з відповідною освітою. Слід дивитися на те, наскільки професійний мова консультацій, звертати увагу на відгуки, а також на те, оновлюється контент станиці на регулярній основі.
  • Якщо йдеться про фінансових консультаціях і вони, природно, повинні виходити від експертів і постійно оновлюватися.
  • Поради по ремонту (який може коштує не одну тисячу доларів) або по вихованню дітей (які здатні вплинути на майбутнє дитини) повинні виходити від тих, хто має право їх давати — від експертів, яким користувачі можуть довіряти.
  • Є теми, які не вимагають, щоб їх висвітлював автор, який має офіційний статус експерта. Багато людей, наприклад, пишуть докладні і дуже корисні огляди ресторанів, продуктів, електронних гаджетів. Багато діляться життєвим досвідом на форумах, в блогах і т. д. Це звичайні люди, але вони можуть вважатися експертами в тих областях, в яких завдяки своєму життєвому досвіду добре розбираються.

  Дизайн та технічне обслуговування

  33. За якими критеріями асесор визначає, що в даний час сайт підтримує роботу? Посилання повинні бути клікабельними, зображення повинні завантажуватися, зміст сторінок має оновлюватися регулярно.

  34. Для більшості веб-сайтів показником того, що вони живі, розвиваються, підтримують свою роботу, є періодичність оновлень. Але асесори не сліпо слідують цим фактом. Частота оновлень багато в чому залежить від типу сайту. Природно припустити, що новинний ресурс повинен оновлюватися дуже часто, кілька разів на день. При цьому додані матеріали, як правило, зберігаються на сайті в незмінному вигляді. Є сайти, на яких періодично оновлюються одні й ті ж сторінки — по мірі надходження нової інформації. Самий, мабуть, яскравий приклад такого сайту — «Вікіпедія».

  35. Деякі веб-сторінки виглядають «гарніше» чи мають більш професійне виконання порівняно з іншими. Для асесорів це має мало значення. Вони не оцінюють дизайн, грунтуючись на тому, наскільки красиво він виглядає. Сторінка може мати дуже функціональним дизайном, який сприяє досягненню мети, не будучи при цьому «красивою».

  36. Головне в дизайні — функціональність. Дизайн повинен залежати від цілі сторінки. Функціональний для комерційного сайту дизайн може сильно відрізнятися від функціонального для інформаційної сторінки дизайну.

  37. Характеристика функціонального дизайну:

  • Основний контент на сторінці представлений на видному місці — як правило, по центру.
  • МС повинно бути видно відразу, як тільки користувач відкрив сторінку. Тобто всім повинно бути відразу ж зрозуміло, що на даній сторінці є Основним контентом.
  • Дизайн сторінки, організація простору, шрифт, фон і т. д. — все повинно працювати на Основний контент.
  • Рекламні оголошення і Додатковий контент не повинні відволікати користувача від Основного вмісту. У відвідувача повинна бути можливість легко проігнорувати ці елементи сторінки, якщо він не зацікавлений в них.

  Ось приклади сторінок з функціональним, хоча, можливо, і не досить «красивим дизайном:

  38 найважливіших фактів з нового керівництва Google для асесорів

  38. Дизайн, навмисно вводить користувача в оману оцінюється дуже низько. Негативну оцінку асесори ставлять, якщо елементи сторінки створені для маніпулювання, якщо вони всілякими способами (за допомогою кольору, шрифтів, зображень і т. д.) спонукають користувача клікнути на рекламне оголошення, на підозрілі посилання для скачування і т. д. А Основний контент сторінки при цьому не дає ніякої реальної користі відвідувачу.

  ***

  Сумлінні асесори приділяють сайту достатню кількість часу, щоб оцінити за всіма критеріями його якість. Вони можуть провести на сторінці кілька хвилин для того, щоб переконається, що всі функціональні можливості в порядку, що працюють інтерактивні функції, що товар можна помістити в кошик, а калькулятор можна використовувати для розрахунків. Якщо на сторінці представлена онлайн-гра, асесор в неї неодмінно пограє. Що залишається інтернет-маркетологам і веб-майстрам? Тільки бути такими ж сумлінними, як асесори. Взяти на озброєння принцип: кожна сторінка сайту повинна бути максимально корисна відвідувачам. Мабуть, тільки тоді буде добре і приємно всім: і аудиторії сайту, і тим, хто цей сайт розвиває.

  P. S. Скачати безкоштовно оригінальну версію нового керівництва для асесорів ви можете ось з цієї прямим посиланням.

  Читайте також:

  • Пошукові запити скасовуються?
  • Кого з’їла Panda 4.0 і як захиститися від цього звіра
  • Чому не варто займатися в нову епоху пошукового просування?