5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

407

Матеріал підготувала Наталія Ігнатенко, PR-менеджер краудфандингової платформи Planeta.ru.

Краудфандінг (або колективне фінансування) часто плутають з благодійністю, але слова «пожертви» і «жертводавці» по відношенню до завзятим крауд-кампаній музикантів або серйозним бізнес-проектів звучать дивно. І некоректно: за участь у крауд-кампанії люди отримують винагороди; це хоч і колективне фінансування, але не безоплатне. Я розповім, для чого потрібні винагороди в краудфандинговых проектах, як придумати цікавий список бонусів і залишитися в плюсі.

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

Коротко про краудфандінге

Краудфандінг – це колективна співпраця людей («спонсорів»), фінансують з допомогою крауд-платформи проекти інших людей або організацій. Кошти можуть збиратися на різні суспільно значущі цілі.

Краудфандінг – це не онлайн-магазин, де вибраний товар зможуть доставити на наступний день. Роздачу лотів автор проводить тільки після успішного завершення крауд-кампанії.

У Росії краудфандінг спочатку використовувався для оформлення передзамовлень. Галузь надихнуло… піратство. Музиканти вирішили, що можна залучити до створення альбомів фанатів, які замовляли у крауд-кампаніях майбутні пластинки. Справжній win-win: групи отримували гроші на запис альбомів, а їхні прихильники – диски з якісною музикою (та ще й з автографами або іншими «плюшками» від кумирів).

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

Пропоную п’ять лайфхаков, які значно спростять придумування списку винагород.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Лайфхак № 1. Знижка

В якості замовлення краудфандінг працює не лише у творчих проектах. Ви винахідник і шукаєте кошти на розробку крутого гаджета? Відмінно, дайте спонсорам можливість першими скористатися вашим винаходом. Хочете відкрити кафе? Запросіть учасників крауд-кампанії на чашечку кави з фірмовим десертом. Наявність кінцевого продукту в списку винагород істотно підвищує шанси крауд-проекту на успіх – воно як би автоматично гарантує, що ви виконаєте свої зобов’язання.

У краудфандінге люди замовляють товари, яких ще не існує. Спонсори ще на етапі розробки повірили в ваш продукт, отже, логічно запропонувати їм його за більш привабливою ціною. Так, наприклад, вчинили творці міського рюкзака Neosafepack, крауд-кампанія яких ще в самому розпалі.

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

Можна запропонувати користувачам не тільки продукт зі знижкою, але і саму знижку на придбання товарів з крауд-кампанії. Якщо в період активності проекту у потенційного спонсора не знайдеться потрібної суми (адже будь крауд-проект – це ще і не нескінченне задоволення), то після завершення кампанії спонсор зможе скористатися знижкою і отримати продукт.

Лайфхак № 2. Призи від партнерів

Прораховуючи фінансову мету проекту, необхідно враховувати собівартість винагород, які ви будете пропонувати. Наблизити її до нуля можна кількома способами. Перший варіант – заспамить список винагород порожніми «Спасибі», які в даному випадку синонімічні слова «нічого». Так собі win-win.

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

Краще скористайтеся другим способом: якщо вам нічого запропонувати за підтримку проекту, зверніться за допомогою до друзів. З ними придумувати винагороди для спонсорів і веселіше, і дешевше адже друзі можуть запропонувати самі бонуси. Віталік робить круті дерев’яні значки. Маша в’яже рукавички «Спока», а колишні однокласники малюють оригінальні листівки. Ну, ви зрозуміли. Тільки не перестарайтеся: велика ймовірність перетворити крауд-проект у ярмарок. Не забувайте, у центрі – ваша ідея, тому було б здорово, якщо б винагороди були пов’язані саме з нею. До речі, до незнайомих людей за такими винагородами в крауд-проект теж можна звертатися.

Попросіть у невеликих компаній товари і послуги в підтримку вашого проекту. У гіршому випадку ви просто отримаєте відмову, а при сприятливому збігу обставин у вашому проекті з’являться відмінні лоти, які не будуть коштувати вам нічого.

Для бізнесу така співпраця – не благодійність: оскільки компанії отримують майбутніх клієнтів. Якщо людина придбав якийсь товар або послугу в крауд-проекті і йому все сподобалося, він повернеться. Якщо проект має соціальну спрямованість, то співпраця сприятливо позначиться на репутації фірми. Розміщення лотів в проекті – ще й у певному сенсі реклама. Кампанію будуть переглядати різні люди, які наткнуться на згадку про бренд або побачать його логотип, якщо ви вирішите поділитися їм в описі. Бонус: якщо вдасться домовитися не просто про надання лотів, але і про анонсування цих лотів на інформаційних ресурсах брендів, аудиторія проекту автоматично збільшиться.

Саме так вчинила соціальний підприємець і засновниця благодійного магазину Charity Shop Дар’я Алексєєва. Дівчина успішно завершила дві краудфандинговых кампанії, зібравши з їх допомогою майже 600 тисяч рублів. Перед запуском кожної з них Дарина робила позитивний пост у Facebook, де прямо писала, що секрет успішного краудфандингу в класних винагороди за участь в проекті, і просила друзів підтримати ресурсами її проекти. Charity Shop займається не тільки продажем одягу та забезпеченням нею нужденних, але і переробкою, тому в крауд-проектах дуже логічно виглядали эколоты: екологічна настільна гра, домоткані килимки з дрантя, екосумки і т. д. А ще мама Дарини, дізнавшись, що дочка формує список винагород для краудфандингу, запропонувала в якості лота від себе курс з трьох занять для підготовки до ЄДІ. Курс придбали буквально відразу після розміщення у проекті.

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

Лайфхак № 3. Развиртуализация

Нічого вам не будуть коштувати і нематеріальні винагороди, зате саме вони мотивують спонсорів до участі в кампанії вдруге або до інформаційної підтримки. Запросіть спонсорів на виробництво, дегустацію, за лаштунки вистави, майстер-клас, фотопрогулянку або просто чаювання – словом, підійде все, що пов’язано з вашим проектом. Так з стартаперів в інтернеті ви перетворитеся для користувача офлайнового приятеля, а ще подаруйте йому нові знання, враження та емоції. Фотозвіт або емоційний пост про враження від спонсора зустрічі з автором крауд-проекту і прокачування здібностей допоможе в просуванні проекту і підключить до процесу друзів вашого нового приятеля.

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

Наприклад, коли театр «Квартет І» збирав кошти на новий спектакль, артисти запропонували фанатам цікавий лот – можливість зіграти у футбол проти «Квартету І» командою з семи або восьми осіб. Лот викупили за 150 тисяч рублів. Звичайно, чим відомішим і цікавіше автор проекту, тим більше будуть готові віддати учасники кампанії за можливість особистої зустрічі, але, навіть якщо ви (поки що) не суперзірка, не нехтуйте включенням таких зустрічей список нагород.

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

Лайфхак № 4. Оригінальність – друге щастя

Якщо ви не можете запропонувати щось вагоме в якості бонусу для спонсорів, завжди можна взяти оригінальністю. Дуже важливо позиціонування проекту. Пам’ятайте: вам необхідно надихати аудиторію і викликати у неї позитивні емоції, бажання творити і разом змінювати світ на краще. Ви не побираетесь, не збирати з миру по нитці (це важливе правило стосується навіть авторів благодійних проектів, що використовують краудфандінг) – ви презентуєте свій проект, над яким довго працювали і яким по праву можете пишатися. Тому безоплатного лоту «Низький уклін» віддайте перевагу щось більш оригінальне.

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

Хочете приклад? Благодійний фонд «Творення» збирав гроші на ростову ляльку мурашки, що є символом фонду. Майбутню фігуру фонд «Творення» буквально «розчленував» і пропонував спонсорам кампанії збирати його по частинах: комусь дісталися вусики, комусь- жвалы, кому-то – очі. Звичайно, самі частини мурашки залишилися на місці, але всі спонсори отримали чітке уявлення, на що конкретно підуть їхні гроші, і крауд-кампанія пройшла дуже бадьоро.

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

Лайфхак № 5. Дозованість

Винагород в проекті повинно бути багато, але логічно не висипати на спонсорів відразу всі блага, які ви готові запропонувати за підтримку проекту. Почніть з 7-10 бонусів, різних по вартості і змістом, а по ходу проекту додавайте нові, приурочивши їх до якихось подій, пам’ятних дат або свят. Додаткові бонуси можуть зацікавити тих, хто сумнівається, а також розташувати вже лояльних учасників крауд-кампанії до повторної купівлі. У кожному крауд-проекті є блок новин, який необхідно оновлювати по ходу крауд-кампанії. Додавання нових лотів в проект – як раз відмінний інфопривід.

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге
Краудфандінг: чи готові ви ризикнути?

Редактор культового журналу «Мистецтво кіно» Антон Долін додавав в свій проект нові лоти – подарунки від відомих представників кіносвіту – по кілька разів на тижні. У проекті були винагороди на будь-який смак і гаманець: від іменної подяки на сайті журналу за 150 рублів до меценатства номери за 150 тисяч. Книги, абонементи на кінопокази, екскурсії по знімальному майданчику і майстер-класи від відомих кінооператорів і сценаристів – у часопису багато друзів, які захотіли його підтримати. Деякі шанувальники журналу жартували, що оголосять краудфандінг для участі в краудфандинговомк проекті Долина та придбання конкретного лота. В результаті Долину вдалося зібрати більше трьох з половиною мільйонів рублів. Крауд-кампанія об’єднала 1607 осіб, при цьому було придбано 1869 лотів – тобто, більше двохсот користувачів взяли участь у проекті повторно.

5 прикладів винагород за участь у краудфандінге

Тезисно наостанок:

  • Спонсори підтримують краудфандинговые проекти за винагороди. Часто це один із мотивів для участі в крауд-кампанії.
  • Винагороди у проекті бувають трьох видів: безоплатні, послуги, товари.
  • «Спасибі» не працює. Щоб привернути увагу до безоплатним винагород, беріть оригінальністю.
  • Щоб привернути увагу до послуг і товарів в проекті, беріть друзів і партнерів все, що зможете взяти.
  • Запропонуйте за підтримку проекту не тільки свій майбутній продукт, але і знижку на його придбання.
  • Заздалегідь подумайте про те, як будете доставляти матеріальні лоти до спонсорів.
  • Додавайте нові винагороди по ходу проекту.
  • До запуску проекту складіть табличку з собівартістю кожного винагороди в проекті і прибутком від його реалізації у проекті.