6 навичок ефективних людей в епоху інформаційного шуму

362

Наша реальність — це безперервний потік інформації та інтерактивність, поступово проникає у всі сфери нашого життя. Ця реальність вимагає не тільки інших методів організації часу і робочих процесів, вона впливає на нас набагато сильніше: ми, що живуть в цій перенасиченого інформацією середовищі, змінюємося. Які навички доцільно розвивати, щоб органічно вписатися в цю середу?

Шість наведених нижче умінь, необхідних людині в сучасному світі — це не істина в останній інстанції, не спроба «спростувати» праця Стівена Кові, який вийшов в 1989 році, який став світовим бізнес-бестселером та залишається актуальним, хоч і писався в іншу епоху. Ці шість умінь — спроба на основі власного досвіду виділити важливе.

6 навичок ефективних людей в епоху інформаційного шуму

1. Вміння ставити цілі

Це найскладніше, хоча на перший погляд здається самим простим. В епоху інформаційного шуму, природно, цей навик, як і раніше, залишається наріжним. Навіть поточні короткострокові цілі, не кажучи вже про глобальну, життєвої, непросто поставити правильно. Поширений випадок: багато з тих, хто займається інтернет-маркетингом, визначають мету на певний часовий проміжок так: нам потрібно збільшення трафіку з природною видачі на таку-то кількість пунктів. В реальності збільшення трафіку — не та завдання, рішення якої відповідає інтересам бізнесу. Справжня мета — не збільшення трафіку, а зростання продажів. Поставивши перед собою неправильну мету, ви ризикуєте прийти до потрібного вам результату.

6 навичок ефективних людей в епоху інформаційного шуму

Вміння правильно формулювати цілі — це навик, і його можна розвинути. Перший крок на цьому шляху — сумнів: це дійсно саме те, що потрібно компанії, це й справді те, що мені потрібно?

Але перш ніж почнуться маленькі і великі перемоги на обраному терені, важливо обрати це поприще — зрозуміти, чи дійсно те, чим ви займаєтеся, потрібно вам, відповідає вашим життєвим інтересам, особистісного потенціалу? Визначити свою глобальну життєву мету. Кивнем в бік Ігоря Манна і використовуємо для пояснення того, про що йде мова, назва однієї з останніх його книг — в якій саме області ви хочете стати Номером 1? На жаль, цю найважливішу в житті мету ніхто не допоможе сформулювати. Зробити це може тільки сама людина.

Є люди, для яких ця проблема неактуальна. Але це люди в буквальному сенсі особливі. Микола Бердяєв у свій час висловив одну цікаву думку, корелює з цією темою. Переповім її вільно: талант може проявити себе в різних сферах, а геній – тільки в одній. Тобто для талановитої людини важливо тільки одне — вибрати область діяльності, найбільш йому цікаву (хоча домогтися успіху він міг би практично в чому завгодно).

Для генія питання вибору не варто апріорі: він знає, що йому призначено займатися в житті, і ні на якому іншому поприщі, крім свого, не може досягти успіхів. Він може бути майже повним нулем у всіх сферах людської діяльності, навіть у насущних життєвих питаннях він залишається інфантілом, за яким потрібно стежити, якого треба наставляти. Але зате він краще за всіх знає, в чому його мета. Щастя йому це не гарантує. І в цьому сенсі у талановитих людей перевага — вони можуть бути щасливими людьми, так як у них є свобода вибору мети.

Геніїв мало, а талановитих людей багато. Я бажаю вам, якщо ви все ще не знайшли свою мету, зуміти направити ваш талант в потрібне русло, поставивши перед собою життєву задачу, яку вам дійсно захотілося б вирішити у що б то не стало і рішення якої повністю розкриє ваш особистісний потенціал.

Амбіції не допоможуть вам визначити вашу мету, але вони будуть біса корисні, якщо вона перед вами вже стоїть. Будьте амбітні, не переходячи межу самовпевненості.

2. Вміння здобувати нові знання

Одного невгамовного бажання розвиватися в своїй сфері мало. У сучасному світі виграє той, хто вміє з моря інформаційного шуму почерпнути більше корисних для себе знань. Даних — в надлишку. Ніколи ще ми не мали настільки невичерпних можливостей отримати знання, як в епоху інтернету. Але потрібен план по одержанню джерел знань, що постійно розширюється план.

6 навичок ефективних людей в епоху інформаційного шуму

Чим більше досвіду людина отримує в якійсь галузі, тим всебічне і глибше він дивиться на речі, пов’язані з його діяльністю. Але разом з тим він все більше розуміє, що за кожним новим витком знань відкриваються ще десяток нових. Здається, Архімедові належить вислів такого роду: чим більше я дізнаюся, тим ще більше мені належить дізнатися. Уявіть, що наші знання про світ — це точка в нескінченному просторі, за її межами — область непізнаного. Ми осягаємо світ, поступово освоюючи область непізнаного, і наша точка перетворюється в коло. Окружність стикається з областю непізнаного вже не однією точкою, а безліччю область зіткнення з непізнаним розширюється. Таким чином, дізнаючись більше, ми відкриваємо для себе все більш широкі області непізнаного нами. З цієї точки зору, вдосконалюватися можна все життя. І все життя варто це робити.

3. Уміння читати на іноземних мовах

По-справжньому глобалізованої наше життя зробила Мережу. Можливістю в десятки разів збільшити число джерел інформації, подивитися на проблему з усіх можливих ракурсів нехтувати не варто. Знання іноземних мов, хоча б одного, — величезна перевага для людини, що живе в інформаційну епоху.

6 навичок ефективних людей в епоху інформаційного шуму

4. Вміння говорити «ні»

Життя в епоху інформаційного шуму без цього вміння дуже важка. Цікавість в якійсь мірі в сучасному світі грає проти людини: його постійно тягне читати якомога більше різних питань, ковтати тонни контенту, бути в курсі всього. Але можливості людини не безмежні. Переважна більшість тих квантів інформації, що множаться навколо нас в геометричній прогресії, абсолютно нічого не дадуть нам на шляху до нашої глобальної мети.

6 навичок ефективних людей в епоху інформаційного шуму

«Енциклопедичність» свідомості в нашому світі — це вже не доля людини, це доля машин. Сьогодні у науковому середовищі професіонали мають вузьку спеціальність: астрофізик має тільки саме поверхневе уявлення про те, що відбувається в генетиці, так і в самій астрофізиці займається однією, дуже локальною проблемою. Часи енциклопедистів, що процвітали в Європі в ХVIII столітті, пройшли, так як точка наших знань перетворилася у величезну окружність, зрозуміти сконцентровані в ній фрагменти інформації з самих різних сфер не під силу людині.

Енциклопедичність в наш час — це синонім поверховості. Людина може володіти лише поверхневими знаннями в безлічі областей. І тільки в одній може досягти досконалості. Чи варто витрачати масу часу на споживання непотрібної інформації з прагнення до «энциклопедизму», навіть якщо ви відчуваєте почуття провини, що виникає з-за того, що вам здається, ніби ви пропускаєте щось важливе? Ви не зобов’язані бути в курсі всього, що це помилкове відчуття провини. Краще щодня споживати лише ту інформацію, яка допоможе вам вдосконалюватися у вашій сфері, лише вам корисний контент. Все інше шум — вмійте говорити йому «ні».

5. Вміння писати

В останній серії серіалу House of Cards над головним героєм Френком Андервуд, безпринципним політиком і комбінатором чистіше Остапа Бендера, нависла загроза провести залишок життя у в’язниці. І єдиною можливістю уникнути краху було повернути довіру президента. Андервуд дістав з шафи стару друкарську машинку Underwood і написав листа, по силі впливу яке було чудовим. У ньому було все, що тільки могло торкнутися емоційні струни адресата. Мети він досяг.

6 навичок ефективних людей в епоху інформаційного шуму

Я не буду бажати вам ніколи не зіткнутися з ситуацією, в якій вам доведеться рятувати свою кар’єру з допомогою вміння писати. Навпаки, я скажу, що вміння писати — це те, що щодня не просто рятує, а розвиває кар’єри багатьох і сприяє процвітанню їх брендів.

Вміння писати — один з корисних навичок в епоху, в якій головним є інтерактивність, коли донести свої думки до аудиторії та переконати їх ви можете самим простим і швидким способом, якщо постійно розвиваєте в собі навички написання текстів.

6. Емпатія

Всю історію свого існування ми йшли по шляху розвитку можливостей комунікації один з одним. Навіть мова у людиноподібних приматів виникла внаслідок потреби якомога точніше передавати інформацію один одному про членів свого співтовариства. Людина — стадна тварина, він живе серед собі подібних, взаємодіє з ними, постійно прагне збільшити ступінь цієї взаємодії. І без цього він не може. Це норма.

Ми відчуваємо найгострішу потребу у спілкуванні, в обміні інформацією з іншими людьми. Якщо подивитися на той шлях, що ми пройшли від палеоліту на наших днів, то вимальовується цікава картина, підтверджена науковими даними: від століття до століття в людському суспільстві знижувалося кровопролиття. У палеоліті людська кров лилася рікою. Навіть у ХІХ столітті число вбивств на душу населення в рази перевищувало цей показник у ХХ столітті (це з його двома світовими війнами). Напевно, можна зробити висновок, що ми еволюціонуємо в бік терпимості один до одного, альтруїзму та емпатії.

6 навичок ефективних людей в епоху інформаційного шуму

Інтерактивність, яка скоро проникає абсолютно у всі сфери нашого життя, в нашу повсякденність, допомагає глибше розвивати це наше інстинктивне прагнення до взаємодії. Тренд майбутнього — зміцнення зв’язків між людьми, а інтернет речей, інтерактивні гаджети, такі як, наприклад, окуляри Google Glass, і т. д. — це засоби досягнення цієї основоположної для людства мети.

Читайте також:

  • Що ж сталося з особистою відповідальністю?
  • Чому ваша самооцінка не збігається з тим, що думають про вас інші люди
  • Де межа, за якою компанія перестає бути успішною?