А ви справжній підприємець або тільки вдавайте?

358

Дуже багато людей сьогодні називають себе «підприємцями», насправді не будучи такими. Більшість з них хочуть ними стати, але у них нічого не виходить. Тим не менш, вони намагаються зробити хорошу міну при поганій грі і зберегти статус «підприємця», як ніби він має таке ж значення, як статус президента.

А ви справжній підприємець або тільки вдавайте?

Ну а ви хто – справжній підприємець або теж вдавайте? Є кілька способів перевірити. Давайте подивимося на відмінності між успішними бізнесменами і людьми, які хочуть почати свій бізнес, але не роблять ніяких подальших кроків.

Отже, 5 прагнень, властивих цим бізнесменам:

1. Бажання вчитися всьому

Кожен день чути від онлайн-стартаперів: «От був би у мене розробник…» Слухайте, так у вас ніколи не піде: просто скаржитися і шукати причини того, що ви несправжній бізнесмен – не вихід. Вам потрібно конкретизувати проблему і визначити шляхи її розв’язання. Наприклад: «Я не можу найняти розробника, тому що у мене немає грошей / я не можу залучити інвесторів, і, отже, почати виробляти свій продукт».

Якщо ви почнете так само скаржитися, я поставлю вам тільки одне запитання: «А прототип продукту у вас вже є»? На подив, в 90% випадків відповідь буде негативним. Знаєте, навіть самі геніальні розробники не вміють читати думки. Їм потрібно техзавдання – документ, докладно описує функції і властивості вашого продукту. Якщо ви почнете скаржитися, що і це вам зробити самому не під силу, то змушена вас засмутити… Рекомендую серйозно замислитися і знайти вагоме обгрунтування того, чому ви вважаєте себе гідним кандидатом на розробку техзавдання. Взагалі-то, як засновник підприємства, саме ви повинні бути тим, хто досконало знає свій продукт.

Припустимо, у вас грошей немає, і з цим доведеться змиритися. Якщо у вас є прототип продукту (його опис) на папері, то що ви будете робити далі? Напевно, наймати того, хто втілить його в реальність? Невірно!

Ви самі повинні сісти і написати свій код. Почитайте книжечку або пройдіть курси програмування на HTML і CSS, і напишіть демо-версію вашого продукту. Що, не дуже гарно вийшло? Нічого страшного – якщо сама ідея зможе приносити людям користь, вони будуть його купувати або, принаймні, виявляти до неї інтерес.

А ви справжній підприємець або тільки вдавайте?

Якщо зараз у вас скептичний вираз обличчя – розслабте свої мімічні м’язи. Ви думаєте, що краще найняти кого-то, хто знає, що робить? В майбутньому – обов’язково. Проте зараз ви навіть поняття не маєте, як визначити, хто знає свою роботу, а хто ні. Крім того, без техзавдання або прототипу ви витратите даремно купу грошей і часу, змушуючи когось іншого переписувати код знову і знову (бо, нагадую, навіть найкращі розробники не вміють читати ваші думки).

Як тільки ви зрозумієте, як розробити веб-сайт, ви можете спробувати самі написати код. Почитайте про відмінності між Python, Ruby on Rails і PHP. Виберіть, якому з них ви хочете навчитися. Витратьте тиждень на вивчення її основ, а наступну пару місяців – на програмування по вихідним. Це допоможе вам зрозуміти, чи знає свою роботу людина, якій ви збираєтеся заплатити величезні гроші за розробку свого продукту.

Така вправа принесе вам потрійну користь. По-перше, ви зрозумієте, як найбільш зрозуміло і доступно сформулювати свою ідею для розробника. По-друге, оскільки у вас більше вільного часу, ніж вільних грошей, ви можете продемонструвати всім (включаючи потенційних розробників) свої серйозні наміри. І, нарешті, якщо з ваших експериментів вийде хоч що-небудь (нехай навіть просто ескіз з непрацюючими кнопками), ви можете показувати його потенційним клієнтам і просити інвестицій.

2. Робити все можливе для задоволення потреб ринку

У багатьох власників бізнесу є одна спільна проблема: їм здається, що вони все знають краще за всіх. Такі люди люблять цитувати Генрі Форда, який говорив: «Якщо б я запитав людей, чого вони хочуть, вони б попросили більш швидку коня». Іншими словами, ви вважаєте себе людиною, яка точно знає, чого хочуть всі інші. Ви правда вірите, що як тільки люди побачать ваш продукт, вони негайно все кинуть і побіжать за ним?

Генрі Форд, звичайно, був не дурень, і його цитата хороша, але тільки якщо ви вже міцно влаштувалися на ринку, маєте експертні знання і прототип свого продукту, у чергу за яким стоять натовпи людей з гаманцями напереваги, навіть якщо він ще далекий від ідеалу. Правда, в цьому випадку дана стаття зовсім не про вас.

Якщо ж ви не експерт з багаторічним досвідом, але у вас є ідея продукту, який повинен перевернути уявлення ваших потенційних клієнтів про деякі речі, то це найбільш вірогідний шлях до провалу. Міняти сформовані уявлення – неймовірно дорого. Ви не зможете зробити це в поодинці, особливо маючи обмеженими засобами. Навіть якщо ви винайшли геніальну мишоловку, людей цілком влаштовує традиційна мишоловка (або вони просто не бачать сенсу ловити мишей), тому вам буде важко пробитися до успіху.

Так що ж тоді робити? Потрібно з’ясувати, чим зайнятий ринок, і чому споживачі незадоволені. Потім, замість того щоб намагатися продати їм щось нове, потрібно просто поступово покращувати те, що вже існує на ринку.

Секрет в тому, що ви можете побудувати гігантський бізнес на конкурентному ринку, якщо будете робити одну-єдину річ трохи краще, ніж інші – наприклад, надавати кращу технічну підтримку. Дуже легко знайти свою нішу – вивчіть ринок, знайдіть проблемне місце і займіть його.

3. Не мати поняття, як і коли ви зможете отримати прибуток від своєї справи, але все одно продовжувати ним займатися

Стартапери і бізнесмени повинні бути дуже пластичними особистостями. Люди, які намагаються вести свій збитковий бізнес, нічого в ньому не змінюючи, швидше всіх завалюють свої проекти. У часи фінансових труднощів вам потрібно переключитися на щось інше – що-те, що дасть вам заробити і дозволить продовжити розвивати свою справу. Наприклад, підіть працювати у консалтинг і живіть економно. Так, займатися консалтингом і одночасно намагатися керувати власним бізнесом – не ідеальний варіант, але вам доведеться це робити.

Запитайте себе, наскільки ви вірите в свою ідею для стартапу. Чи готові ви продати свою машину і їздити весь рік на самоскиді, щоб заробити грошей на запуск свого проекту? Якщо немає, то слід замислитися, чи дійсно готові вести свій власний бізнес.

А ви справжній підприємець або тільки вдавайте?

Якщо ви вирішите, що вам подобається ваш справжній образ життя, і вам не особливо цікава божевільна життя бізнесмена, в цьому не буде нічого поганого – і не дозволяйте нікому стверджувати зворотне. Бачили ми і стартаперів, які спали на розкладачці в коридорі власної квартири, тому що здали в оренду всі кімнати, щоб заплатити за оренду офісу, та тих, хто розпродавав свої колекції, зібрані по кілька років, щоб купити їжі. Деколи доводиться йти на такі жертви. Можливо, ви можете вилізти з боргової ями, трохи підробляючи вечорами, але ви завжди повинні бути готові до великих жертв, нестабільного доходу і заробітку на стороні, щоб дозволити собі відкрити власний бізнес.

4. Бажання виробляти і продавати свій продукт, навіть якщо він ще далекий від досконалості

Для ідеалістів це найважче. Завжди є, що поліпшити – прикрутити ще одну кнопочку або ще яку-небудь штучку, яку так хочуть споживачі. Клієнти (в тому числі потенційні) можуть бути дуже засмучені тим, що ви не пропонуєте їм того, що вони очікували.

По-перше, таким чином ви подпитываете очікування клієнтів, визнаючи: «Так, наш продукт недосконалий. Це програмне забезпечення, і воно в будь-якому випадку буде мати уразливості. Ми – крихітна команда і ми, правда, робимо все, що в наших силах. Ми можемо прикрутити до нашої програми додаткові штучки, яких ви так чекаєте, але це займе якийсь час – тиждень або дві… або місяць або два – в залежності від масштабу запитів».

По-друге, таким чином ви доводите собі та іншим, що ви готові показати свій продукт світу. Отже, клієнти встановили вашу програму і тепер ненавидять її інтерфейс. Або в ній немає тієї функції, яка їм потрібна. Не турбуйтеся – адже ви пишете історію успіху, а не провалу. Перш за все, люди встановили вашу програму, нехай навіть це безкоштовна пробна версія, а значить, вона їх зацікавила. До того ж, тепер ви знаєте потреби клієнтів. Запропонуйте їм продовжити безкоштовний період користування або знижку, поки ви не виправите те, що їх не влаштовує.

Однак якщо вони просять неможливого чи неприйнятного для вас, не бійтеся відмовити. Вашу душевну рівновагу цінніше грошей. Це може виявитися неймовірно важким, але ви повинні навчитися говорити заслужене «Так» і категоричне «Ні».

«Ви можете підмалювати окуляри пташці на іконці Твіттера?» – «Ні». «А плануєте розглянути таку можливість?» – «Не в цьому житті». Ах, як це приємно – мати волю і мужність, щоб сказати «ні».

5. Чітко уявляти своє майбутнє… і змушувати інших повірити в нього

У багатьох «несправжніх» підприємців можна помітити свого роду неприйняття або огиду до всього, що відноситься до продажу. Вони вважають себе вище цього і лише просторікують про переваги свого продукту. Однак коли ви будете наймати собі співробітників, їх навряд чи задовольнить така інформація – вони захочуть почути факти і цифри.

А ви справжній підприємець або тільки вдавайте?

Проте здебільшого, кращі підприємці дуже захоплені своїм ринком і його трендами. Вони можуть розмірковувати про стан ринку і концепціях продажу годинами, якщо знайдуть вдячного слухача – розкажуть, чому ринок в занепаді, де його слабкі місця, і як його компанія грає в доктора Айболитя і рятує весь ринок від важкого захворювання. Вони люблять поговорити про це і роблять це з великим захопленням.

Те ж саме ви повинні вміти донести до своїх співрозмовників – потенційних клієнтів, існуючих клієнтів, читачів вашого блогу, вашої сім’ї (якщо в ній вже все в стані читати, писати або хоча б говорити). Якщо ви зможете повести за собою людей і змусити їх повірити у вас – ви зможете зробити небувале. Цінні фахівці відмовляться від більш високооплачуваної роботи, щоб працювати з вами; клієнти надихнувся захопленістю у ваших записах і самі знайдуть вас; інші компанії почнуть пропонувати співпрацю, оцінивши взаємну вигоду.

Ну так що, народжені ви, щоб свою казку зробити бувальщиною?

Потрібно пережити цілу гору емоцій, перш ніж почати свою справу. Швидше за все, ви почнете з однієї ідеї, а закінчите зовсім інший – краще, більше і яскравіше. У вас будуть і часи повного відчаю і розчарування, де ви будете картати себе за нерозумність і неабияку сміливість, і моменти найяскравішого успіху, коли ви будете відчувати себе на вершині світу.

Підприємництво – це не для всіх. Для вас? Тільки ви зможете вирішити, так чи ні. До речі, справжні бізнесмени не замислюються над цим питанням.

Адаптація матеріалу Еріки Дугласс Are You an Entrepreneur – Or a «Wantrepreneur»? Find Out…

Читайте також:

  • Чому люди бояться успіху
  • Як ідіоти примудряються заробити мільйони?
  • Що важливіше: освіта або ділова хватка?