Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія

423

Зі зрозумілих причин, алкоголь – не найпростіший для маркетингової компанії продукт. Його можна продавати не всім, не завжди і не скрізь. Закони, що стосуються реалізації та реклами алкогольної продукції, варіюються в різних країнах і епохах. Не доведено, що реклама як така підвищує споживання алкоголю, зате дозволяє підвищити впізнаваність конкретного бренду і лояльність покупців до нього.

Закони, що обмежують рекламу алкоголю, були створені Європейським Союзом у 1989 році:

 • Реклама не повинна бути орієнтована на неповнолітніх, або показувати неповнолітніх, які вживають алкоголь
 • Реклама не повинна пов’язувати споживання алкоголю з підвищеною фізичною працездатністю або поліпшенням навичок водіння
 • Реклама не повинна створювати враження, що вживання алкоголю сприяє соціальному або сексуальному успіху
 • Реклама не повинна представляти алкоголь як терапевтичне або стимулюючий засіб, а також як засіб для розв’язання особистих конфліктів
 • Реклама не повинна заохочувати надмірне споживання алкоголю, а також виставляти помірне споживання/утримання в негативному світлі
 • Реклама не повинна представляти високий вміст алкоголю як позитивна якість напою

Інтернет, мабуть, найскладніше регулювати в сфері реклами алкоголю. Єдине, що пропонують сайти – це зазначення дати народження, яку не потрібно ніяк доводити.

Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія

Читайте також: Нормкор маркетинг або чому пора робити «нудну» рекламу!

Реклама алкоголю в Росії

Реклама алкоголю в Росії заборонена в пресі, на радіо, телебаченні, зовнішніх форматах і в інтернеті. Щодо останнього, як завжди, застереження, але про це пізніше. Під категорію алкоголю в РФ потрапляє «харчова продукція з вмістом етилового спирту вище 0,5 %». Таким чином, єдиний напій, який не потрапляє під дію закону про рекламу – безалкогольне пиво. Правда, виробникові доведеться ВЕЛИКИМИ БУКВАМИ написати, що у пиві 0 % алкоголю. Це слабо допомагає – закон поширюється не тільки на сам продукт, але і на бренд в цілому. Простіше кажучи, «Балтику 9» не можна рекламувати, тому що вона «дев’ятка», а «Балтику 0» — тому що вона «Балтика» ☺

З заборонами розібралися, тепер подивимося на те, як їх обходять.

 • Пивоварам можна рекламувати свою продукцію в перервах спортивних змагань, у тому числі і традиційне «алкогольне пиво. Технічно, це навіть не обхід закону, а цілком санкціонована лазівка.
 • Почула на радіо приклад настільки ж простий, наскільки геніальний. Може, і ви його чули. Суть: двоє чоловіків обговорюють зустріч з друзями, один з них, як мені здалося, наслідує голосу персонажа Булдакова із «Особливостей національного полювання». Обговорення переходить на черговий магазин розливних напоїв і представленому в ньому асортименті закусок, після чого «Булдаков» каже: «А що рибці годиться, там є?». Саме слово «пиво» не звучить, але все зрозуміло, і закон не порушений.
Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія
 • Можна роздавати флаєри, якщо розповсюджувачам більше 18 і вони роздають листівки повнолітнім.
 • Можна заспамить реальні поштові скриньки у під’їздах будинків. Пам’ятайте ще такі штуки на стінах, так?
 • Зонтичні бренди. Суть в тому, щоб випустити продукт іншого роду під своїм брендом. Алкобренды швидко вхопилися за цю ідею, але зараз подібне «пустощі» заборонено і може спричинити колосальні штрафи.
Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія
 • У нічному ефірі можна підтримати вітчизняного виробника і подивитися рекламу вин, вироблених в Російській Федерації.
 • Рекламувати алкоголь, в тому числі міцний, можна в місцях його розповсюдження (ось це так). Йдеш по «Ашан», піднімаєш очі, а там на екрані горілка. Начебто логічно, а ніби і ЦА відсіяти немає ніякої можливості. Акції з дегустацією теж можна проводити в горезвісних місцях поширення, якщо, звичайно, не пропонувати алкоголь неповнолітнім.

Читайте також: чи Варто використовувати секс і еротику в рекламі

Реклама алкоголю в соціальних мережах

З правил «Фейсбуку» про рекламу алкоголю:

Реклама, в якій пропонується або згадується алкоголь, повинна відповідати вимогам Facebook щодо цільової аудиторії та чинного місцевого законодавства. Зверніть увагу, що реклама, в якій пропонується або згадується алкоголь, заборонена в деяких країнах, включаючи наступні: Афганістан, Бруней, Бангладеш, Єгипет, Гамбія, Кувейт, Лівія, Норвегія, Пакистан, Росія, Саудівська Аравія, Туреччина, Об’єднані Арабські Емірати і Ємен.

Правила «Вконтакте», що регулюють рекламу алкоголю:

На майданчику ВКонтакте забороняється рекламувати:
3.5. Будь-яку алкогольну (у т. ч. пиво) і тютюнову продукцію, курильне приладдя (в т. ч. електронні сигарети), а також програми і спільноти ВКонтакте, рекламують таку продукцію.

Публікувати рекламні оголошення заборонено, а от вести групи можна:

Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія

Група «Ароматного світу» ВК:

Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія

У спільнотах, по суті, можна займатися стандартним СММ: акції, розіграші, цікаві факти, смешнявки. Так що обмеження начебто і є, а ніби і обходити їх особливо не треба.

Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія

Читайте також: Нормкор vs. хардкор: битва реклам, в якій програли всі

Алкоголь і контент-маркетинг

Алкоголь – дуже підходящий для КМ продукт.

Можна постити рецепти коктейлів з використанням алкоголю бренда, що просувається:

Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія

А можна вести блог про тусовках, продукції і, знову ж таки, коктейлях:

Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія

«Будвайзер» навчить і закуски до пива готувати.

Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія
Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія

Читайте також: Ефективна реклама: на які інструменти не шкода грошей

Алкоголь і класична реклама

Євангелісти алкобрендів теж рекламують продукцію – не тільки порожніми пляшками на вулиці, але і реальними діями. Наприклад, зворушливий ролик для Johnnie Walker, знятий любителями, і став вірусним:

А самі бренди, як правило вибирають свій власний стиль, підкреслюючи статус, історію або визначаючи свою ЦА. Нижче кілька прикладів, як можна красиво і стильно рекламувати алкоголь без всяких «овиплокосов» і асоціацій з забулдыгами і тяжким похміллям.

Bacardi

«Ми – це ніч». Слоган відмінно підходить не тільки для опису нічних тусовщиків, але й до летючої миші, яка є символом бренду.

Не забуває «Бакарді» і про своєї довгої важкої історії:

Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія

Крім того, Bacardi запустила кампанію Champions drink responsibly («Чемпіони п’ють відповідально»), першим обличчям якої став в 2008 році гонщик Міхаель Шумахер:

–Дивись, Шумахер в списку! Я припаркую його тачку.
–Ні, я!
–Коли я їду в бар, моя машина залишається вдома

William lawson’s

«Вільям Лоусонс» свого часу випустив досить провокаційну рекламу за мотивами «Основного інстинкту» і кілтів:

Втім, бренд до цих підкреслює свою брутальність, бородатість і шотландскость:

Алкомаркетинг: як продавати зеленого змія

Martini

Martini сформував образ легкого і шикарного напою для вишуканих вечірок:

Грайлива реклама з юною Шарліз Терон

Джордж Клуні в образі актора золотого століття Голлівуду

Ролик з Монікою Белуччі за участю легендарних Дольче і Габбана

Лакшері-тема в сучасних роликах стихла, але зовсім не зникла

Budweiser

Легендарний пивний бренд у своїй рекламі розповідає про важливість дружби на зворушливому прикладі коні і цуценя. #bestbuds – найкращі приятелі, відмінно поєднується як з назвою бренду, так і з його цінностями.

До речі, коні породи клайдсдейл, які беруть участь в рекламі – вже багато років є своєрідним символом «Будвайзера» і беруть участь в їх маркетингових кампаніях.

А ось ролик про жеребенке, який хотів скоріше стати конем Budweiser і возити фірмову віз:

Або ролик про коня, яка дізналася господаря через три роки:

Дисклеймер: ролики дуже зворушливі, прямо-таки сльозоточиві, так що готуйте хустку ☺

Читайте також: Як використовувати силу архетипів в маркетингу

Ром-то за що?!

Реклама алкоголю – справа тонка. Напої з градусом часто впадали в немилість – аж до повної заборони та «сухого закону», який, втім, нічим хорошим не закінчувався і сприяв піднесенню самогоноваріння. Тим не менш, в «алкомаркетинге» теж можливо успішне просування бренду, формування лояльності, ПММ, залучення зірок і запуск соціальних проектів, використання класичної реклами та контент-маркетингу. Як, по-вашому, краще всього просувати алкобренды? Діліться думкою в коментарях.