Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

360

Напевно, кожен, хто працює в сфері інтернет-маркетингу та пошукового просування, погодиться зі мною в тому, що цей ринок є одним з найбільш динамічних. Тут за два роки, часом, відбувається більше змін, ніж в деяких інших нішах за ціле десятиліття. З одного боку, це не дає нормально розслабитися, але з іншого – нудно адже теж не буває.

Одним з найбільш «багатих» у цьому плані був 2015 рік. І мова йде не стільки про хіт-параді подій, як про те, що багато речей, які раніше розглядалися скоріше як тренди або епізодичні події, що остаточно сформувалися у вигляді тенденцій і констант, які впливають на ринок у цілому. Сюди можна віднести необхідність використання автоматизації в роботі, зміни в алгоритмах пошукових систем, ну і криза в економіці, куди вже без нього.

Всі ці зміни необхідно враховувати, щоб не тільки залишатися на плаву, в умовах висококонкурентного ринку, але і рости. Без цього в компанії починається стагнація, а потім в якийсь момент приходить розуміння того, що «лавочку» пора прикривати.

Але ми-то з вами не такі – ми розуміємо, що, як говорила Аліса, треба бігти з усіх ніг, щоб тільки залишитися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти як мінімум удвічі швидше». Ось тільки потрібно ще і переконатися в тому, що напрямок руху вибрано правильно 🙂

Ринок SEO впевнено рухається у бік більшої прозорості співпраці між агентством і клієнтом, а інструменти автоматизації стають необхідною складовою роботи. І це необхідно враховувати у своїй стратегії як власникам компаній, так і незалежних фахівців.

Ще в минулому році я почав переходити до нової схеми співробітництва з клієнтами, в рамках якої різні роботи з SEO пропонуються як послуга з погодинною оплатою. Ми витратили чимало часу, щоб сформулювати різні дії в рамках проекту у вигляді окремих завдань, стандартизувати їх і оцінити по кількості витраченого на них часу. Завдяки чіткому розумінню, що потрібно зробити для виконання тієї чи іншої задачі, знайти рішення автоматизації певних процесів стало набагато простіше. Але головний плюс – це, звичайно ж, прозорість взаємодії з клієнтом, гнучкість планування роботи і бюджетів.

Якщо говорити про застосування в роботі різних програм і сервісів, які допомагають автоматизувати або істотно прискорити ті або інші дії, у мене є досить великий досвід їх використання. З одними я почав працювати ще в часи, коли працював як незалежний фахівець, а потреба в інших з’явилася вже в процесі створення та розвитку власної SEO-компанії.

У цій статті я хочу поділитися з вами власним досвідом, розповівши про програми і сервіси, які використовуються в роботі мною і моїми співробітниками. Напевно, багато хто з перерахованих інструментів вам вже відомі, але далеко не всі знають, у чому різниця між, здавалося б, аналогічними за можливостями інструментами від різних розробників, і в чому особливості роботи кожного з них.

Сподіваюся, це допоможе вам знайти ефективне рішення для виконання тих або інших завдань.

Напрямки автоматизації

Прагнення до автоматизації типових процесів і одноманітних завдань – цілком природний стан для будь IT-компанії. А в SEO можна автоматизувати дуже багато, хоча на перший погляд це може здаватися неочевидним. І справа навіть не в позбавленні від рутини і не особливо цікавих завдань. Основний плюс – можливість підвищити рентабельність бізнесу і працювати швидше, не втрачаючи при цьому в якості.

В першу чергу в SEO можна автоматизувати (частково або повністю) наступні процеси:

 • технічний аудит;
 • збір семантичного ядра;
 • аналіз конкурентів;
 • постановка завдань і управління проектами;
 • звітність перед клієнтами.

Читайте також: Як виконати аналіз сайту конкурента

Для вирішення всіх перелічених завдань використовуються різні інструменти: якщо вибудувати роботу з ними у вигляді зручної для себе системи, можна підвищити продуктивність в рази. Коротко розглянемо ці моменти.

Майже по кожному софту або сервісу можна написати повноцінний мануал, тому я вирішив виділити основні можливості і перерахувати самі інструменти, а ви вже, якщо вас щось з цього зацікавить, зможете зайнятися вивченням докладніше.

Технічний аудит

Оцінка якості сайту та усунення технічних помилок – у більшості випадків це буде перший етап роботи над будь-яким проектом. Якщо заявок на просування приходить багато або вам попався «пацієнт» з тисячами сторінок – з вільним часом можна попрощатися. Але ж ми тут говоримо про автоматизацію, а значить, саме час звернути увагу на спеціалізований софт, який вирішить проблему.

На мій погляд, найкраще із завданням технічного аудиту справляються такі програми, як Screaming Frog SEO Spider і Netpeak Spider.

Різниця між ними в тому, що перший інструмент, по суті, пропонує практично все, що може знадобитися в роботі фахівця, але є платним і коштує £99 фунтів ($140). Друга програма – безкоштовна, але пропонує менше можливостей, працює повільніше і більше підходить для аналізу невеликих сайтів.

Screaming Frog SEO Spider

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Що вміє Screaming Frog SEO Spider? Програма сканує сайт і виводить таку інформацію, як:

 • дані окремо по кожній з сторінок, з можливістю експорту в форматі .xls, .xlsx і .csv;
 • URL з різним відповідь сервера, що дозволяє з легкістю знаходити сторінки з помилками (404) і редиректами (3xx);
 • сторінки з некоректними метатегами, наприклад, порожніми Tiitle/Description, їх дублями, заголовками довше 70 символів і т. д.;
 • обсяг контенту на сторінках, а також кількість символів в Title/Description, виводить інформацію по заголовків H1;
 • статистика по зображеннях: розмір, опис і заголовок зображення (alt і title);
 • дані по внутрішній перелінковці, а також вихідні посилання з конкретної сторінки;
 • вбудований інструмент для генерації карти сайту в xml-форматі;
 • і інші корисні можливості.

Одна з найбільш приємних «плюшок» програми – можливість пакетного експорту інформації різного типу для подальшої обробки в Excel. Наприклад, можна швидко отримати список 404-сторінок, визначити, де на сайті потрібно доопрацювати метатеги або додати додатковий контент і т. п. Прекрасний інструмент для автоматизованого технічного аудиту, який дозволяє заощадити чимало часу. До того ж, є версія для Mac.

Основні переваги Screaming Frog SEO Spider:

 • функціонал – він реально крутий, тут є все, що необхідно для проведення комплексного технічного аудиту;
 • висока швидкість роботи – навіть при скануванні сайтів з тисячами сторінок;
 • дані представлені в зручному вигляді, з розбивкою по вкладках;
 • є версія для Mac;
 • дозволяє отримати максимально повну інформацію про сайт, гідних аналогів практично немає.

Недоліки Screaming Frog Spider:

 • мабуть, єдиний відчутний мінус це ціна. $150 при поточному курсі – це чимало. Особливо, якщо купувати кілька ліцензій для команди;
 • може «вилітати» з-за нестачі оперативної пам’яті, при аналізі дуже великих проектів, з кількістю сторінок близько 100к;
 • інтерфейс тільки англійською мовою. В принципі, не проблема, але, все ж, деякі глибокі налаштування можуть бути зрозумілі користувачеві.

Netpeak Spider

Netpeak Spider – свого роду спрощений аналог попередньої програми. На відміну від неї має інтерфейс російською мовою. Він також вміє показувати основну інформацію щодо SEO-параметрів знайдених сторінок, помилки та дублікати Title/Description, також може експортувати результати в форматі, сумісному з Excel.

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Але безоплатність продукту змушує йти на певні компроміси: функціонал і швидкість роботи не дотягують до рівня Screaming Frog. І якщо для невеликих сайтів на кілька сторінок Netpeak Spider підходить, то з проектом 2-3 тисячі сторінок і більше впоратися їй буде складно.

Для початку цілком можна обійтися і Netpeak Spider, але я б все ж рекомендував придбати ліцензію на Screaming Frog. Повірте, цей інструмент коштує витрачених на нього грошей. Крім того, на офіційному сайті доступна безкоштовна версія з обмеженим функціоналом.

Основні переваги Netpeak Spider:

 • можливість просканувати і отримати основну інформацію про сторінки сайту;
 • простий і зрозумілий інтерфейс з російськомовною локалізацією;
 • програма повністю безкоштовна.

Недоліки Netpeak Spider:

 • погано підходить для роботи з багатосторінковими сайтами (кілька тисяч сторінок і більше);
 • менше, порівняно з Screaming Frog, можливостей.

Збір семантичного ядра

Збір навіть відносно невеликої кількості ключових слів вручну, за допомогою Wordstat.Yandex.ru, буде справою стомлюючим, і вже точно нешвидким. Враховуючи той факт, що якісне семантичне ядро є дуже важливим для ефективної оптимізації та розкрутки сайту, про автоматизації роботи з цього напрямку варто задуматися в першу чергу. В цьому контексті я б рекомендував звернути увагу на ряд наступних інструментів.

Key Collector

Key Collector – для тих, хто працює у сфері просування сайтів, так і онлайн-маркетингу в цілому, це мастхев-інструмент, користь якого складно переоцінити.

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Серед можливостей цієї програми:

 • парсинг ключових слів з Wordstat, пошукових підказок і ряду інших джерел;
 • фільтрація фраз в ручному і автоматичному режимі, за допомогою стоп-слів;
 • аналіз неявних дублів і аналіз груп;
 • пошук релевантних сторінок і визначення позицій;
 • вивантаження запитів з Google Analytics і Яндекс.Метрики;
 • визначення частотності і більш ніж 70 параметрів для оцінки ключових фраз;
 • інтеграція з корисними сервісами, такими як MegaIndex, Rookee, SpyWords, Prodvigator та інші.

Вражаючий набір можливостей. Причому це далеко не всі функції Key Collector. Вартість ліцензії на даний момент складає всього 1700 рублів.

Основні переваги Key Collector:

 • багатий функціонал для вирішення самих різних завдань, пов’язаних зі збором семантичного ядра. В цілому, програма краща в своєму роді;
 • регулярне оновлення з урахуванням змін у роботі пошукових систем та інтегрованих сервісів;
 • невимогливість до ресурсів ПК;
 • доступна ціна.

Недоліки Key Collector:

 • при роботі з дуже великою кількістю запитів (наприклад, 100k) може вилітати.

База Пастухова

База Пастухова – це база, яка містить величезну кількість запитів і дозволяє робити вибірки з них, за допомогою зручної програмної оболонки. Остання версія російської бази містить близько 1 мільярда 100 мільйонів ключових слів, зібраних за станом на січень 2016 року.

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Мабуть, найбільш приваблива можливість – використання онлайн-версії бази. Це дозволяє працювати з даними інструментом на інших комп’ютерах, нівелюючи залежність від конкретної настільної ОС.

Основний плюс використання Бази Пастухова – можливість робити великі вибірки ключів, не витрачаючи при цьому час на їх парсинг. Якщо мова йде про десятки тисяч запитів, це дійсно може зайняти дуже великий час. Але за зручність доведеться заплатити близько $200 – стільки коштує ліцензія.

Правда, по ключам з вибірки відсутні точні дані по частотності. Тому, можна робити вибірку через базу, а потім вже пробивати актуальну частотність через Key Collector.

Основні переваги Бази Пастухова:

 • крім версії з ключовими словами українською, є база англомовних запитів;
 • доступна онлайн-версія баз, що дозволяє не залежати від одного ПК і працювати на Mac;
 • гарний функціонал для фільтрації запитів по заданим параметрам.

Недоліки Бази Пастухова:

 • оновлюється приблизно раз на півроку-рік;
 • висока вартість.

Букварикс

Букварикс – ще одна програма, яка дозволяє робити вибірку з бази ключових слів значних розмірів – до останньої актуальної версії 1.9 (за 23 лютого 2016 року) це був 1 мільярд 335 мільйонів запитів.

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Програма працює дуже швидко, дані можна отримати буквально за кілька секунд. І що найбільше дивує – Букварикс абсолютно безкоштовний! На відміну від тієї ж Бази Пастухова, тут відсутні зручні можливості фільтрації і іншої роботи з ключовими словами, розробники обіцяють не робити програму платній, поки не будуть реалізовані подібні розширені можливості.

Загалом, якщо є бюджет – можна купувати базу Макса Пастухова, якщо ж вільних грошей немає, але є Key Collector і хороші знання Microsoft Excel, можна заощадити і успішно використовувати Букварикс.

Основні переваги Букварикс:

 • дуже висока швидкість роботи;
 • база запитів чиститься і оновлюється раз на місяць, іноді й частіше;
 • завантажити програму можна абсолютно безкоштовно.

Недоліки Букварикс:

 • займає багато місця на диску – 60+ гігабайт;
 • немає можливостей для якісної фільтрації, потрібна постобробка вибірки.

Rush Analytics

Rush Analytics – відносно новий сервіс, який встиг заслужити високу оцінку з боку фахівців, перетворивши, за словами його розробників, створення семантичного ядра «з нічного кошмару і рутини в швидку і цікаву задачу».

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Крім парсинга ключових слів з Wordstat, а також пошукових підказок «Яндекса» і Google, Rush Analytics пропонує функцію автоматичної кластеризації запитів, яку можна назвати основним аргументом на користь використання даного сервісу.

Мова йде про угруповання запитів за тематичними кластерам, яка є одним з основних етапів роботи над семантичним ядром. Якщо робити це вручну, при тисячах запитів часу може зайняти дуже багато, а тут, по суті, натиснув кнопку – і чекаєш завершення процесу.

Основні переваги Rush Analytics:

 • парсинг відбувається на стороні сервісу, що позбавляє від необхідності купувати проксі і прискорює роботу завдяки багатопоточності;
 • парсинг здійснюється на автоматі, що економить багато часу для фахівця.

Недоліки Rush Analytics:

 • інтерфейс складний;
 • при кластеризації великої кількості запитів вартість може бути досить високою.

Аналіз конкурентів

Краще всього вчитися не на своїх помилках, а на успіхи інших. Аналіз конкурентів може бути відмінним способом отримання дійсно цінної інформації, яку можна використовувати для просування власних проектів. Основними напрямками такого аналізу є семантика і посилальний профіль.

Для визначення ключових слів, за якими користувачі переходять з пошуку, отримання інформації про позиції та оголошеннях, які вони використовують в контексті, можна використовувати такі сервіси як SpyWords.ru і Prodvigator.ua.

SpyWords

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

На перший погляд, може здатися, що між ними немає якоїсь особливої різниці, але, якщо ви орієнтовані на Рунет і вам потрібна інформація по «Яндексу», більше підійде SpyWords, так і тарифні плани будуть дешевше.

Prodvigator

Prodvigator – кращий варіант для тих, хто працює з Google. Тут є більше даних по різних регіонах, але і вартість тарифних планів починається від $49 в місяць.

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Серед можливостей, якими володіє цей сервіс, можна виділити:

 • збір інформації про конкурентів: як в пошуковій видачі, так і контекстної реклами;
 • можливість витягати пошукові запити, за якими користувачі переходять на сайт;
 • відображення даних по Яндексу та Google;
 • динаміка видимості по ключам і позиціях;
 • аналіз даних за соціальним сигналами;
 • можливість дивитися запити по окремих сторінках;
 • дані по Україні і Росії для Яндекса, і більш ніж десяти країнам – для Google.

До недоліків Prodvigator можна віднести:

 • високу вартість тарифів, з прив’язкою до долара;
 • недостатньо поки ще великий обсяг бази.

Тим не менше я міг би однозначно рекомендувати даний сервіс в якості інструменту для аналізу конкурентів.

Ahrefs

Для аналізу посилального профілю інструменту краще, ніж Ahrefs.com поки не придумали. Щодо зворотних посилань він дозволяє дізнатися все від А до Я – кількість посилаються доменів, окремі сторінки, анкор, параметри (dofollow/nofollow) і багато іншого.

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Наприклад, можна з легкістю відстежити динаміку зростання беклінків, визначити топ-сторінки на сайті, на які варто найбільше посилань, вивантажувати дані для обробки в Excel і багато інших корисних для оптимізатора функцій.

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Використання Ahrefs дає вам такі переваги, як:

 • можливість швидкого і докладного аналізу посилального профілю конкурента;
 • відстеження динаміки зростання посилальної маси за різні періоди часу;
 • отримання даних за анкорам, атрибутів та іншим характеристикам зворотних посилань;
 • відображення інформації як для домену в цілому, так і для окремих сторінок;
 • можливість детального порівняння двох різних сайтів;
 • і інші корисні функції.

Недоліки:

 • деякі звіти, такі, як звіт по зовнішніх посиланнях на сторінках, варто доопрацювати;
 • найвища ціна: вартість базового тарифу становить $99.

До речі, щодо тих же беклінків, варто звернути увагу на безкоштовний інструмент від Megaindex. Їх аналізатор дуже навіть непоганий, дозволяє дивитися дані по окремих сторінках сайту, так і в цілому, заслуговує звання кращого безкоштовного сервісу такого роду. Скористатися цією можливістю можна на вкладці «SEO сервіси» -> «Зовнішні посилання».

За допомогою всього трьох перерахованих інструментів, можна автоматизувати збір дуже цінних даних, які в подальшому використовувати для внутрішньої оптимізації сайту і ефективної роботи із зовнішніми факторами.

Постановка завдань і управління проектами

Це важливий пункт. Від цього залежить ефективність роботи, а значить, і прибуток. Автоматизація цих моментів дозволяє уникнути хаосу, і знайомих багатьом моментів, коли виконання важливих завдань тягнеться тижнями, що «втрачається» і знаходиться вже перед дедлайном, а про деяких роботах і зовсім благополучно забувають.

«Бітрікс24»

Напевно, 2/3 агентств, якщо не більше, зараз використовують «Бітрікс24» – хмарний сервіс управління завданнями і проектами, який дозволяє ефективно організувати роботу в компанії.

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Наприклад, для кожного клієнтського проекту створюється група в системі. В кожному проекті є кілька батьківських завдань – SEO просування, контекстна реклама, технічне супроводження (якщо воно на нас), звітність. Ось приклад конкретної задачі, з конкретним часом і тривалістю виконання.

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Основні переваги «Бітрікс24»:

 • наочне уявлення завдань за проектом і виконавцю, що підвищує якість управління;
 • зручна постановка завдань і розрахунок часу на виконання;
 • можливість масштабування шляхом підключення додатків з маркетплейса;
 • є можливість планування по діаграмі Ганта;
 • багатоплатформовий десктопний клієнт;
 • можна обговорювати завдання, зберігати історію і т. д.

Недоліки «Бітрікс24»:

 • функціонал системи дуже широкий, що може викликати труднощі в плані налаштування під себе. Спроба зробити все і відразу, схоже, ні до чого доброго не привела;
 • немає модуля взаєморозрахунків і функціоналу контролю розстрочення (часткових оплат).

Система управління завданнями в «Бітрікс24» інтегрована з документами і календарем, що дозволяє ефективно делегувати їх і контролювати. Завдяки інтеграції з Google Docs і Microsoft Office Online, забезпечується ефективна робота з документами. Є вбудована CRM для роботи з клієнтами та багато інших корисних можливостей.

Є й інші цікаві рішення, наприклад, AmoCRM, яка орієнтована на відділ продажу, або Trello.com – для управління проектами в невеликих командах. Але всі вони мають більш вузьку спеціалізацію, на відміну від «Бітрікс24», яка надає комплексне рішення для управління роботою в компанії.

Звітність перед клієнтами

Відправка звітів є однією з ключових складових роботи в клієнтському SEO. Таким чином, оптимізатор демонструє результати виконаної роботи, а клієнт, у свою чергу, бачить динаміку розвитку проекту.

Зазвичай відправка звітів відбувається раз на місяць. Але навіть тоді вона може віднімати багато часу. Особливо, якщо клієнтів на просування кілька десятків, та ще й показники, які хоче бачити кожен з них, відрізняються.

Звичайно, в такому випадку автоматизація теж би дуже знадобилася, от тільки, як виявилося, інструментів для цього поки ніхто не придумав. Тому, ми розробили власний сервіс SEO-reports.ru, який призначений для автоматичної генерації звітів по SEO для клієнтів.

Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Він підходить як для незалежних фахівців, так і для компаній, надаючи такі функції, як:

 • інтеграція з Google Analytics, Яндекс.Метрикою» і сервісами моніторингу позицій;
 • можливість виведення KPI, яких немає в стандартних звітах;
 • індивідуальна структура звіту для кожного проекту, яка запам’ятовується системою;
 • генерація звіту в один клік, з експортом в PDF або Word.
Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Таким чином, основна задача, яку вирішує SEO-reports, це економія часу і можливість створення індивідуальних звітів у візуально приємний і зрозумілою для клієнта вигляді.

До переваг SEO-repo rts можна віднести:

 • функціонал, достатній для побудови індивідуального звіту під будь-якого клієнта;
 • гнучка настройка KPI і виводу інших типів даних за проектом;
 • інтеграція з різного роду сторонніми сервісами для оптимізаторів;
 • налаштування в конструкторі: їх система запам’ятовує для генерації звіту надалі, достатньо всього лише натиснути потрібну кнопку.

Правда, є і речі, які необхідно доопрацювати:

 • немає можливості автоматичної відправки звітів;
 • відсутня деталізація графіків по днях;
 • поки не вміємо виводити дані по контекстній рекламі.

Загалом, плюсів впровадження автоматизації чимало, і позитивний ефект буде для агентства, так для клієнтів, з якими працює компанія. Використання подібних інструментів і сервісів, кожен знайде щось корисне для себе. Завдяки цьому звільняється чимало часу, який можна витратити на більш важливі, а головне – цікаві завдання.

На що ще звернути увагу

Зазвичай, якщо яка-небудь з програм або сервісів мені підійшла і добре вирішує поставлені завдання, інші інструменти я не використовую. Якщо провести аналогію – Microsoft Office відмінно справляється з роботою з офісними документами, тому немає сенсу витрачати час на тестування альтернативних програмних пакетів.

Правда, у кожного з нас свої переваги, і деякі фахівці вважають за краще комбінувати в своїй роботі різні інструменти, що й не дивно, адже, як мовиться, на смак і колір всі фломастери різні 🙂

Тому пропоную вам добірку програм і сервісів, які теж успішно справляються з автоматизацією різного роду завдань по SEO. Можливо, щось з цього списку стане в нагоді вам в роботі.

WebSite Auditor. Програма для проведення технічного аудиту, яка має інтерфейс на російській і пропонує ряд можливостей, яких немає в альтернативних рішеннях. Наприклад, можна подивитися статистику по соціальним сигналами для окремих сторінок сайту, налаштувати генерацію брендованого звіту, є вбудований планувальник завдань і т. д.

Xenu’ s Link Sleuth. Одна з найстаріших програм-спайдеров, яка дозволяє знайти «биті» посилання, неунікальні заголовки, показує витікаючі посилання зі сторінки і надає ряд інших можливостей. Загалом, функцій небагато, але вони, як кажуть, «на всі часи». До того ж Xenu можна скачати безкоштовно.

Netpeak Checker. Софт, відомий раніше під назвою «Определяйка». Є розробкою компанії Netpeak, призначений для масового аналізу і порівняння сайтів по різних параметрах. Наприклад, вік, кількість проіндексованих сторінок, реєстрація в ЯК/DMOZ і т. д.

SERP Parser. Програма для визначення позицій за заданими запитами в пошукових системах. На неї варто звернути увагу тим оптимізаторам, які ведуть відразу кілька проектів і перевіряють позиції щодо тисяч ключових слів. В такому разі придбання ліцензії на SERP Parser ($30) буде набагато вигідніше, ніж використання сервісів.

SEMrush. Сервіс аналізу конкурентів для визначення ключових слів, за якими вони видимі в пошуку і контекстної реклами. Орієнтований більше на Google, може стати в нагоді при роботі з проектами, орієнтованими на англомовний сегмент Інтернету.

Semparser. Сервіс для кластеризації семантики, який уміє розбивати запити за тематичними групами, на основі пошукової видачі Яндекса і Google. Вміє визначати геозалежність, і коефіцієнт «комерційної важливості» запиту, а також парсити підсвічування слів з фрагментів Яндекса.

Keyword Tool. Хороший умовно-безкоштовний інструмент для швидкого підбору ключових слів, на основі пошукових підказок Google, який також підтягує інформацію з інших джерел. По суті, альтернатива Keyword Planner, яка дозволяє виконувати роботу оперативніше.

MegaIndex. ru. Система надає цілий набір інструментів для аналізу сайту та збору запитів для розширення семантичного ядра. Велика частина можливостей сервісів надаються безкоштовно, інформація актуальна і постійно оновлюється.

FastTrust. Розробка Олександра Алаєва, яка покликана спростити життя колег по цеху при купівлі посилань для просування сайтів. На основі спеціального алгоритму вона розраховує так званий «траст» донорів (і їх спамность), що дозволяє купувати дійсно якісні зворотні посилання, які передають максимальний вагу.

ComparseR. Ще один продукт від команди Олександра Алаєва, який не має аналогів на ринку. Це спеціалізований «краулер», призначений для глибокого аналізу індексації сайту, з безліччю налаштувань, що дозволяє «заточити» програму під свої потреби.

JustMagic. Сервіс з цікавою назвою, який надає оптимізатору інструменти для вирішення завдань відразу за декількома напрямками: підбір семантики для сайту, кластеризація запитів і просунутий аналіз рівня текстової оптимізації сторінки.

SimilarWeb. Корисний інструмент, який дозволяє визначити відвідуваність і джерела трафіку практично для будь-якого сайту. І хоча дані не відрізняються 100% точністю, він може дуже сильно стане в нагоді в роботі і гідних аналогів на ринку поки немає.

Seo — CRM. Це єдиний сервіс з мого списку, який поки ще знаходиться в розробці, але вже встиг привернути увагу спільноти. Його особливість у тому, що ця CRM спочатку розроблялася під потреби SEO-компаній. Якщо ви хочете першими дізнатися про публічному запуску, можна залишити адресу e-mail в форму.

Чи варта гра свічок?

Останнім часом для виведення сайту в топ потрібно опрацьовувати таку кількість напрямів, що якихось 5 років тому сеошніку таке тільки в страшному сні не наснилося. Але тепер потрібно змиритися з очевидним фактом – комерційних ніш з невеликою конкуренцією вже майже не залишилося, а пошукові системи еволюціонують настільки швидко, що працювати над сайтом необхідно постійно і комплексно!

Можна створити сайт, який буде кращим за всіма параметрами в середині березня 2016 року. Але далеко не факт, що він залишиться лідером за якихось 3-4 місяці, якщо взяти і зупинити роботу. Опинитися в числі перших – це одна справа, а от утримувати досягнутий результат – завдання ще більш складна. Ось чому «спокій нам тільки сниться» 🙂

Чим складніше стають алгоритми – тим більше буде роботи для фахівця з SEO і не тільки. Внутрішня оптимізація, зовнішні фактори, контент-маркетинг, крауд-маркетинг – все це необхідні складові одного «страви». І, якщо прибрати один з компонентів, його смак буде вже неповним. А спочивати на лаврах можуть тільки ті, хто нічого не робить.

Постійна аналітика і впровадження – ось основа пошукового просування на всі часи. Те, що актуально сьогодні, може перестати працювати завтра або почати давати зовсім протилежний ефект. Довго, дорого і складно? Так. Можна все це автоматизувати? Звичайно.

Безумовно, залишаться напрямки, які майже не піддаються автоматизації (або зробити її буде складно). Наприклад, той же контент-маркетинг і інша робота, яка має творчий характер або вимагає наявності великого досвіду і професійних навичок високого рівня. Але адже такими речами займатися цікаво, це йде на користь самому фахівцеві, а з боку клієнта – добре оплачується. А от все інше можна і треба автоматизувати, щоб звільнити більше часу, підвищити рентабельність бізнесу, так і просто позбутися від рутини.