Чесно — про професії контент-маркетолога

382

Входить маркетинг — це ваш персональний джерело інформації, це реклама тільки того, що ви дійсно хотіли б купити і тільки ті матеріали, які ви хочете читати, що входить маркетинг — це про нас з вами, наших інтересах, інтересах сусідів по сходовому майданчику, це дзеркало нашого життя. Сьогодні це серйозна індустрія за кордоном і стрімко набирає обертів ринок в рунеті. Бізнес вже йде за просуванням не до SEO-компаніям, а до агентств, які допомагають компаніям займатися входять маркетингом. Основний інструмент вхідного маркетингу — контент. Саме тому входить маркетинг — це передусім контент-маркетинг. А останній, судячи з кількості розмова про нього, — основний герой ринку пошукового маркетингу 2013 року, ну і, схоже, залишиться такою в найближчі кілька років. Для тих, хто хотів би знайти роботу в перспективній галузі, контент-маркетинг — одна з найкращих сфер для розгляду.

Майкл Стелзнер у своїй книзі «Контент-маркетинг. Нові методи залучення клієнтів в епоху Інтернету» придумав, трохи гіпертрофований, але красивий і вірний спосіб: якщо ваш бізнес — це космічний корабель, то контент-маркетинг — його підйомна сила.
Чесно - про професії контент-маркетолога

Дифірамби входить маркетингу закінчені. Далі — правда життя.

Про «старому» і «новому» в пошуковому маркетингу

Майже всі, хто так чи інакше стежив за історією розвитку SEO в рунеті, чули останнім часом про контент-маркетинг в контексті протиставлення його методів класичної пошукової оптимізації. В цілому, якщо редукувати це протиставлення до банально просто, то воно виглядає так: SEO — це метод маніпуляцій, заснований на недосконалість пошукових систем (пошук «дір» у системі). Контент-маркетинг — це просуванням шляхом створення і промоутування якісного контенту для підвищення лояльності аудиторії до бренду.

Але важливо розуміти, що ми багато втрачаємо в ланцюжку «створення — контроль якості — промоутування». Тільки створенням, промоутированием і якістю контенту в сучасному пошуковому маркетингу обмежитися не можна. Сюди ж, в цей ланцюжок, слід включити пласт робіт по формуванню контент-плану, интервьюированию фахівців для написання матеріалів експертного рівня, редакторську вичитування текстів, веб-аналітику, роботи з поліпшення дизайну і юзабіліті сайту і ін.

І так — все це в цілому комплексний інтернет-маркетинг. Робота з контентом, веб-аналітика, поліпшення юзабіліті і дизайну сайту і т. д. — це всі частини одного цілого.

Саме тому для нас контент-маркетинг і, відповідно, професія контент-маркетолога виходять за межі роботи з контентом. Ми говоримо про ці поняття завжди в контексті пошукового маркетингу, а значить, маємо на увазі щось більше, ніж просто створення і промоутування контенту в Мережі. Ми говоримо «контент-маркетинг», але маємо на увазі не тільки контент-наповнення, а комплексні інтернет-маркетингові заходи, важливі для успішного просування сайту в сучасних умовах.

І коли інтернет-агентство, на практиці реалізує контент-маркетингові стратегії по клієнтських проектів, каже «контент-маркетолог», воно часто має на увазі, що в ідеалі цей спеціаліст повинен розуміти всі частини цілого. Тобто в розумінні інтернет-агентств (принаймні, нашого) контент-маркетолог — це фахівець широкого профілю, зі стратегічним мисленням, при необхідності багатофункціональний (тобто аналізує, а не просто виконуючий дії). Проблема в тому, що тільки на ринку, що формується (зрозумійте правильно: сам ринок пошукового маркетингу, розвивається з нульових років, але з відходом методів класичного SEO у цього ринку з’явилися інші орієнтири, йому стали потрібні інші фахівці) практично немає готових професіоналів, яких з радістю побачила у себе будь-інтернет-маркетингове агентство. Ті, що є, — штучні екземпляри.

Що характерно для сьогоднішнього ринку

Ця проблема виникає за специфічних рис та історії ринку:

 • Він новий. Серйозно про необхідність просувати сайти комплексним шляхом, заговорили в рунеті не так давно, а термін «контент-маркетинг» і зовсім увійшов в лексикон професіоналів тільки в 2013 році (до цього про нього говорили лише одиниці). І напевно, справжній старт новим методам просування дала скасування Яндексом посилань — стало очевидно, що іншого шляху в пошуковому маркетингу просто немає.
 • На ринку є окремі професійні «цеху»: є копірайтери, багато з яких звикли працювати за канонами класичного SEO (якість тексту особливого значення не має, головне — вписати ключі; самі дрімучі досі ще та кількість ключів на сторінці вважають: чим більше — тим краще); є дизайнери, готові вам намалювати лендінгем, кнопку на сайт або плашку, зробити інфографіку за вашим сценарієм і т. д., але нічого більше; є розробники сайтів і програмісти і т. п. А концепція інтернет-маркетолога сучасного зразка — в об’єднанні і глибокому розумінні всіх функцій, важливих для пошукового маркетингу сьогодні.
 • Контент-маркетингу не вчать у вузах (фраза — до болю знайома всім, хто працює в специфічних сферах, де просто не буває готових фахівців і доводиться робити постійної статтею витрати навчання новачків).
 • Всі готові професіонали на цьому ринку — самоучки, що дійшли до всього досвідченим шляхом. І цей факт говорить про те, що оволодіти професією — справа посильну кожному, хто цього захоче серйозно.
 • Але цей же факт (все в цій справі — самоучки) формує досить розпливчасте уявлення про функції контент-маркетолога: якщо немає ні програми, ні узаконених уявлень про те, що цей фахівець повинен вміти, то кожен роботодавець може розшифровувати цю професію по-своєму, мислячи в широкому діапазоні варіацій.
 • На тлі того, що повноцінних фахівців немає, бар’єр входу в професію порівняно низький — надочікувань від професійних якостей кандидатів, як правило, немає (всі розуміють: доведеться навчати). Але це одночасно, як не дивно, і обнадійливий фактор, що означає, що зараз — як раз той період, коли з будь-якого, хто серйозно цього захоче, можна зробити контент-маркетолога (іншими словами, це демократична і дуже перспективна професія, вхід в яку поки що вільний для всіх бажаючих). Якщо є зростаючий ринок, відчуває дефіцит кадрів, то ці кадри з’являться. Попит народжує пропозицію.

Шукають не контент-маркетологів

Інтернет-маркетингові агентства, відчувають серйозний дефіцит в якісному кадровому ресурсі, полегшують завдання по пошуку задовільних фахівців на цьому ринку, що формується. Професія, цілісна в теорії, на практиці дробиться на її функціональні складові. Не шукають «контент-маркетолога», який вміє все:

 • взяти на себе функції PR-менеджера
 • написати класну статтю
 • відредагувати текст
 • вставити правильні тайтли на сторінку
 • займатися SMM і т. д.

Шукають людей, які, якщо їх об’єднати в команду, дадуть концепцію «контент-маркетолога»: контент-менеджер (верстальник), редактор, копірайтер, веб-аналітик, дизайнер і т. д.

Якщо говорити про наш досвід, то жоден член нашої команди не прийшов до нас готовим фахівцем. У кожного була своя «база» — професійні навички в тій чи іншій області, які можна застосувати при реалізації контент-маркетингової стратегії, але кожен доростав до потрібного рівня поступово.

У таких випадках — коли важко знайти готових професіоналів — часто сурогатом компетенцій виступають речі емоційного плану: сильне бажання людини працювати в цій сфері, в деяких випадках — амбіційність, гнучкий розум, здатність навчатися самостійно, працьовитість, відсутність страху перед рутинною роботою (яка, як відомо, в будь-якій сфері пожирає до 80 відсотків робочого часу).

Ймовірно, зустрівшись на співбесіді з людиною, яка щиро продемонструє ці якості (звичайно, за умови, що він буде володіти компетенцією, необхідною агентству тут і зараз), роботодавець з меншими коливаннями прийме рішення на його користь, припускаючи, що у такої людини є шанс дорости до контент-маркетолога.

Ну і головний аргумент на користь того, щоб освоїти цю професію, знаєте який? Дуже банальний: контент-маркетинг — це дуже цікаво. Правда, з однією, але істотним застереженням: тільки для тих, кому це дійсно цікаво.

Читайте також:

 • Якими якостями повинен володіти успішний підприємець?
 • Маркетинг як експеримент за рішенням завдання: розповісти просто про складне
 • Відносини з клієнтами: чому старий друг краще нових двох