Чи можна боротися з дефіцитом ідей?

320

Швидкість глобального обміну знаннями до Нового часу була неймовірно повільної з точки зору сучасної людини. По Шовковому шляху з Азії до Середземномор’я (або назад) разом з торговцями крупиці людського досвіду просочувалися не за одне століття. Не будь Хрестових походів, змусили європейців прийти в Палестину і дізнатися багато нового, ще не відомо, коли б дійшли до Європи фарби, килими, серпанок, оксамит, коли б ввійшов у широке вживання рис, коли б дізналися про лимони, абрикоси і шафран.

До 50 років минулого століття були закладені основи сучасної інформаційної революції (перші обчислювальні машини, автоматизація виробництва та управління ним на базі електроніки). Сьогодні ця революція – у розпалі. Нові ідеї тиражуються миттєво. Важливі новини стають відомі всім в той же день. Швидкість життя зросла.

Чи можна боротися з дефіцитом ідей?

Про нові ідеї та їх тиражуванні

У величезної частини населення землі разом з доступом до інтернету є і можливість транслювати свої власні ідеї та думки. Але більшість, як ви розумієте, не займаються просуванням власних ідей, а тиражують чужі. Тиражування досягла грандіозних розмірів і породило інформаційний шум.

Ви переглядаєте ввечері стрічку фейсбуку і помічаєте, що ваш мозок вже автоматично відокремлює корисну від даремної. У вас як інтернет-користувача вже давно виробився машинальний навик відсіювання непотрібної вам інформації від потрібної. Ви робите висновки побіжно, не вчитуючись: на основі заголовків, перших фраз, прев’ю, картинок.

При цьому якщо вам попадається мало-мальськи цікава ідея, у вас теж, якщо ви маєте відношення до інтернет-маркетингу, спрацьовує інстинкт гончака: придумати щось для себе на основі прочитаного-переглянутої, витягти користь, розтиражувати.

Тиражування ідей взагалі процвітає в сучасному світі. Воно починається у побутових дрібницях (мій колега п’є каву певної марки, я теж спробую), продовжується в культурі, економіці, бізнесі і так до нескінченності – у всіх сферах, в тому числі в інтернет-маркетингу. Воно буває різним: від використання загальних перевірених методів пошукового маркетингу (що нормально, природно) до крадіжки ідей і контенту.

Читайте також: Про що писати в блозі, коли писати не про що: 99 контент-ідей

Саме по собі тиражування – це нормальний шлях розвитку, природний метод поширення нового, одна з основ людських комунікацій, що дозволяє передавати актуальний досвід широкому колу людей. Час від часу займатися чесним тиражуванням ідей навіть корисно: неможливо кожен день видавати щось з приставкою «супер», а навколо багато цікавого, і важко пройти повз того, що може бути особливо цікаво вашої цільової аудиторії. Буває, читаєш статтю, дивишся ролик і запитуєш себе: і як же ми не здогадалися зробити те ж саме? Ось це контент, б’є прицільно, просто ідеально відповідає очікуванням нашої аудиторії! У таких випадках репости з посиланням на джерело виправдані. Тільки захоплюватися ними не варто – частка оригінального контенту на сайті все-таки повинна превалювати.

Лаври за великим рахунком не зривають ті, хто тиражує ідеї, а ті, хто їх створює. Найкращі ідеї мають більший шанс бути розтиражованими, і з цієї точки зору потрібно постійно прагнути створювати такі ідеї.

Дефіцит ідей

Люди люблять пізнавати нове. Зараз вони особливо жадібні до ідей (до свіженького, цікавенького: не тільки фінансові та економічні новини, наукові події, але і вихід нового сезону улюбленого серіалу, прикольний демотиватор, е-mail-розсилка від хорошого інтернет-магазину одягу про надходження нових шмоток і з статейками про моду). Люди підсіли на інформацію, як на опіум. Спостерігається парадоксальне явище: з одного боку, відбувається перенасиченість аудиторії вже розтиражованими ідеями – на інформаційний шум ніхто не звертає уваги. А з іншого боку тієї ж аудиторії потрібно більше нового, більше цікавого, більше такого, щоб поржать можна було поділитися з друзями.

Інформації! Ржаки! Емоцій! Треба! Треба! Треба! – ось гасло сучасної аудиторії

І вперше за всю історію людства ми досягли точки, коли у людей при величезних можливостях отримання інформації виникла криза дефіциту ідей.

І це, по суті, найголовніша (виникає природно) причина того, що роль хорошого контенту в мережі буде тільки зростати. А не тільки те, що пошукачі зробили якісний контент однією з умов отримання цільового трафіку, і рухаються все впевненіше по шляху все більш досконалого розуміння семантики.

Про що говорити? Як говорити? Як закохати в себе аудиторію?

Це прокляті питання контент-маркетологів. З ними доведеться жити постійно. Є, втім, ще один, який породжує всі перераховані: як залишатися в числі тих, хто генерує ідеї, а не тиражує їх?

Відповідь, загалом-то, простий: поставити себе в умови, коли мозок змушений працювати. Створити оригінальне, змусити мозок працювати можна, тільки отримуючи знання експертного рівня за певним, що цікавить вас. Людина так влаштована: спочатку він переймає засвоєний попередніми поколіннями досвід. Навіть механізми пізнання дітей заточені на переймання досвіду дорослих – до певного віку ми воліємо пізнавати світ за поясненнями батьків, і тільки потім – робити на основі отриманого досвіду свої висновки.

Попередній досвід – важлива ланка в ланцюжку, яка закінчується власним осяянням.

За умови, що ви занурюєтеся в свою тематику все глибше, ви будете знаходити нові теми, свіжу подачу, хоча при цьому ви не перестанете мучитися від дефіциту ідей. Це парадокс, але саме тому, що дефіцит переслідує вас постійно, ви змушені йти все далі і далі, розуміти все більше і більше – і саме тому ви знаходите нові ідеї.

Але створювати яскравий контент можна, тільки якщо дотримані дві умови:

 • Тематика, якою ви займаєтеся, повинна бути вам не просто цікава, а дуже цікава – це тільки підштовхне вас до подальшого її вивчення, а там, на більш глибоких рівнях професіоналізму, вас чекає безліч відкриттів. Ваш контент-маркетинг повинен стати частиною вашого життя.
 • Вам повинен бути властивий альтруїзм. Ви не можете ділитися інформацією з аудиторією, не маючи бажання робити це. Ви повинні хотіти поділитися, відчувати свербіж, що не поділилися ще ось цим своїм відкриттям, ще ось такою цікавою думкою.
 • Розбуди в людях позитивні емоції – і вони тебе, можливо, визнають своїм

  Є одна складна, але важлива річ – вміння на емоційному рівні «переманити» читача на свою сторону. Тут не може бути ніяких рецептів. Тільки поради:

  • Пам’ятайте, що більш велика ймовірність, що люди тепло сприймуть контент, якщо в ньому є елемент впізнавання (наприклад, ситуація, в якій міг би опинитися і ваш читач).
  • Людський інтерес до історії, сюжету, ніколи не ослабне. Це щось давнє, закладене в нас давним-давно: люди біля вогнища, старий розповідає про полювання на мамонта, люди слухають, не дихаючи, у всі очі дивлячись на оповідача. Це самий легкий і приємний спосіб через уяву, представивши події та персонажів історії, дізнатися щось нове про світ.
  • Людям потрібні відкриття: цікаві факти, інформація, яка перевертає їхні уявлення про звичні речі, змушує поглянути по-новому на якесь питання.
  • Інтерес до авторитетів відіграє величезну роль. Тому інтерв’ю з визнаними фахівцями, людьми, чия думка цікаво вашої аудиторії, – прекрасна форма подачі інформації.
  • Особистість автора важлива. Люди цілеспрямовано читають блоги певних авторів, відстежують статті тих, хто їм подобається, в різних виданнях. І все йде до того, що незабаром далеко не останнє значення для пошукового маркетингу буде грати карма автора. Сьогодні, за даними видання Search Engine Land, компанія Google активно працює над алгоритмом, який дозволить визначати найбільш авторитетних у своїй тематиці авторів і вище ранжувати пов’язані з персоналіями сторінки.

  Читайте також:

  • 30 причин, за якими ваш контент-маркетинг працює не на всі 100%
  • Як змусити свій мозок працювати на повну потужність: 5 наукових методів, перевірених на практиці
  • 27 ідей для тих, хто тільки починає реалізовувати контент-маркетингову стратегію