Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

353

«Яндекс» і Google утримують близько 90 % пошукового ринку рунета. Чи означає це, що власникам сайтів не варто витрачати час на роботу з іншими «пошукачами»? Немає, так як інтернет-серфери активно користуються іншими пошуковими системами. Мова йде не тільки про [email protected], Bing та інших альтернативи, які всі разом займають близько 10 % ринку. Люди все частіше шукають інформацію за допомогою інструментів, альтернативних всім «пошукачам», включаючи важковаговиків. Про які кошти йдеться і як використовувати їх в інтернет-маркетингу? Читайте нижче.

Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку
Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

Пошукові системи: назви можуть змінитися, принципи збережуться

Щоб знайти інформацію в Мережі, люди користуються пошуковими системами. Наприклад, щоб вибрати планшет або смартфон, споживач здійснює інформаційне подорож. Він вивчає гайди, звіряє свої потреби з технічними характеристиками сподобалися моделей, читає відгуки і дивиться відеоогляди. Коли вибір зроблено, користувач віртуально пробігає по декількох магазинах в пошуках ціни нижчі, доставки подешевше і гарантії довше.

Чим дорожчий продукт, тим ретельніше покупець вивчає інформацію. Пам’ятайте про це, якщо продаєте дорогі товари або послуги.

Як зазначалося вище, на пошуковому ринку рунета домінують «Яндекс» і Google. На глобальному ринку лідирують Google, Bing і Baidu. Передумов для швидкого зміни ситуації немає з двох причин.

Перша — це фінансові та технічні можливості чемпіонів. Чи варто говорити, що другі зумовлені першими? «Яндекс» і Google мають можливість наймати найкращих фахівців, купувати технології разом з компаніями, які розвивають їх, проводити дорогі дослідження. Наприклад, Google інвестує кошти в навчання машин роботі з інформацією по-людськи. Завдяки цьому пошуковики-гіганти шукають інформацію краще конкурентів.

Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

Друга — це додаткові сервіси лідерів. Системи веб-аналітики, інструменти для власників сайтів, браузери, соціальні мережі, системи контекстної реклами, операційні системи та інші інструменти роблять інтернет-користувачів та власників сайтів лояльними мимоволі до Google і «Яндекс».

Чи варто боротися за 10 % природного трафіку, розділених між іншими пошуковими системами? Кажете, можна звернути увагу на «Поиск@Mail.ru», що обслуговує близько 7 % в рунеті, а на решту можна плюнути? Не будьте категоричними.

По-перше, якщо ви займаєтеся пошуковим маркетингом, то просуваєте сайт одночасно у всіх пошукових системах. Будь-який «пошуковик» прагне запропонувати аудиторії інформацію, найбільш відповідає її запитам. Ваше завдання — створювати та публікувати таку інформацію. Якщо вона буде справді якісною та релевантної інтересам користувачів, пошукові системи теперішнього і майбутнього її знайдуть.

По-друге, якість пошуку зростає і буде зростати. Не можна виключити, що завтра або через два роки відбудеться стрибкоподібне поліпшення пошукових алгоритмів. І не варто думати, що на якісний ривок здатний тільки Google або «Яндекс». Можливо, вирветься в лідери непопулярна сьогодні пошукова система. Власникам сайтів варто стежити за перспективними «пошукачами» і думати про їх можливе лідерство заздалегідь.

Поиск@Mail.ru: третій не зайвий

У червні 2015 року «пошукач» Mail.ru обіймав 7,4 % ринку рунета. Це третя в російськомовному сегменті Мережі пошукова система, чия ринкова частка обчислюється у відсотках або десятки відсотків. Ось ще кілька причин для того, щоб звертати увагу на Поиск@Mail.ru:

 • Mail.ru розвиває власні сервіси, завдяки яким може розраховувати на лояльність аудиторії. Пошта, браузер, сервіси порівняння цін і миттєвих повідомлень, соціальні мережі, — ось найбільш популярні з них.
 • Доступ до фінансових і технологічних ресурсів. Якщо хочете подробиць, знайдіть інформацію про Mail.ru Group і Digital Sky Technologies.
 • Прагнення вдосконалювати пошук. Якщо одним із засновників Mail.ru Group Юрію Мільнеру є справа до позаземних цивілізацій, то і до розвитку пошукових технологій руки дійдуть, правда?

Ось що власник сайту повинен знати про «пошуковику» Mail.ru:

 • У цієї пошукової системи є популярний мобільний додаток. Якщо ви хочете залучати власників смартфонів і планшетів, адаптуйте сайт під мобільний трафік.
 • «Пошуковик» пропонує вебмайстрам базовий набір інструментів для контролю технічного стану сайту. В панелі ви можете відстежувати зовнішні посилання, пошукові запити, оцінювати структуру сайту та отримувати інші статистичні дані. Чи варто витрачати час на інструменти вебмайстра Mail.ru якщо ви користуєтеся аналогічними сервісами «Яндекса або Google? Швидше ні, ніж так.
Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку
 • За спостереженнями учасників популярного форуму про пошукових системах, ранжування ресурсу в пошуку Mail.ru позитивно впливають соціальні сигнали: лайки і шеринги в соцмережах, а також згадки в Ответах@Mail.ru. Також на позиції сайту впливають зовнішні посилання і поведінкові фактори. При цьому Поиск@Mail.ru поки не вміє боротися з посиланнями спамом так само ефективно, як Google або «Яндекс».

Пошук від Microsoft Bing

У червні 2015 року частка Bing в рунеті становила 0,7 %. На глобальному ринку за цей же період пошуковик від Microsoft обслужив 9,83 % запитів.

Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

Якщо ви просуваєте сайт в буржунете, приділяйте увагу Bing із-за значної ринкової частки цього «пошукача». А якщо вас цікавить тільки рунет, тримайте пошукову систему від Microsoft в розумі-за її потенціалу. Операційна система Windows встановлена на дев’яти з десяти десктопів у світі. Думаєте, Microsoft не здатний на ривок на пошуковому ринку російськомовного сегменту Мережі?

Власникам сайтів потрібно звернути увагу на наступну інформацію про Bing:

 • Функціональність панелі інструментів для веб-майстрів Bing можна порівняти з можливостями Search Console Google і «Яндекс.Вебмайстром». Ви можете налаштовувати параметри індексації, відстежувати зворотні посилання і ключові слова, отримувати і аналізувати багато іншої корисної інформації.
Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку
 • Bing пропонує користувачам зручний пошук по зображеннях. Інтернет-серфер може вказувати додаткові параметри, наприклад, розмір і тип фото, безпосередньо на сторінці видачі.
 • Учасники іноземних форумів про інтернет-маркетингу відзначають, що Bing повільно індексує сайти. Якщо ви залучаєте іноземний трафік, запасіться терпінням.

Інші пошукові системи

У рунеті є ще дві пошукові системи, займають частку ринку більше десятої частки відсотка. Це Rambler і Yahoo. Перший використовує пошукові технології «Яндекса», а другий користується «пошукачем Bing. Частка інших пошукових систем, станом на червень 2015 року не перевищує 0,1 %. Вам не завадить інформація про існування таких пошукачів:

 • Nigma. Це російський сервіс, позиціонується в якості інтелектуальної пошукової системи. Nigma шукає інформацію за допомогою власної бази проіндексованих сайтів, а також за допомогою індексу лідерів ринку. Основна особливість пошуковика — можливість фільтрації результатів пошуку. Наприклад, користувач може шукати інформацію на сайтах інтернет-магазинів.
 • DuckDuckGo. Цей американський «пошуковик» підходить параноїком, фанатам фільмів «Матриця» і «Ворог держави» та іншим людям, які піклуються про конфіденційності в Мережі. DuckDuckGo не відстежує мережеву активність користувачів і не персонализирует видачу. На думку розробників сервісу, це дозволяє формувати об’єктивну видачу на будь користувальницький запит.
Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку
 • Baidu. У добірці демотиваторів є приклад, що підтверджує низьку якість видачі для російськомовних запитів. Однак про це пошуковику потрібно пам’ятати через закон переходу кількісних змін у якісні.

Існують і інші пошукові системи, альтернативні «Яндекса» і Google. Однак головні загрози для лідерів пошукового ринку не є «моніторинг» в традиційному сенсі. Інтернет-користувачі часто знаходять інформацію і здійснюють споживчі подорожі без допомоги Google. На які альтернативи варто звернути увагу в першу чергу? Про це далі.

Головні конкуренти «пошукачів»: інтернет-магазини і агрегатори цін

В кінці 2014 року голова ради директорів Google Ерік Шмідт назвав головного конкурента компанії. Це не Bing, «Яндекс» або Baidu. Лідер інтернет-пошуку побоюється відступити частку ринку чемпіону по іншому виду спорту: найбільшому в світі інтернет-магазину Amazon.

Пан Шмідт запізнився, так як Google вже подекуди поступився першістю Amazon. За даними аналітичної компанії Forrester Research, у 2013 році 30 % американських онлайн-покупців починали споживче подорож з сайту Amazon.com. Найбільший у світі і США «пошуковик» утримав тільки 15 % запитів.

Amazon і інші великі інтернет-магазини і агрегатори цін відбирають у пошукових систем транзакційні запити. Це потрібно пояснити на прикладі.

Коли споживач планує купити складний і дорогий продукт, він використовує переважно інформаційні запити: «як вибрати гірський велосипед», «скільки камер має мати пластикове вікно», «де вигідно відпочивати взимку». Відповіді на інформаційні запити зручніше шукати в «пошукачах».

Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

Коли споживач купує зрозумілий йому і недорогий продукт, він не потребує інформації. Тому він використовує транзакційні запити: «піца з доставкою», «купити карту пам’яті 8 Gb». Коли користувач точно знає, що йому потрібно, запити скорочуються до назви товару: «леза Feather 100 штук», «компресійні панчохи medi 2 клас». З транзакційними запитами добре справляються агрегатори цін і пошук по сайту інтернет-магазинів.

Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

Власники інтернет-магазинів повинні розглядати агрегатори цін та найпопулярніші торгові майданчики в якості альтернативи пошуковим системам. Наприклад, для інтернет-продавців в США важливіше забезпечити видимість свого продукту в Amazon, ніж в Google та інших пошукових системах».

У рунеті аудиторія основних пошукових систем на порядок перевищує аудиторію «Яндекс.Маркету». Однак тільки цей агрегатор цін обслуговує мільйони запитів на добу. Тому вітчизняним вебмайстрам варто активно працювати з альтернативою «Яндекса» і Google. На які майданчики звернути увагу в першу чергу?

«Маркет»: гігантський онлайн-базар від «Яндекса»

За даними «Яндекса», щомісячна аудиторія сервісу «Маркет» складає 20 млн осіб. Вам потрібні додаткові аргументи на користь присутності ваших продуктів в цьому агрегаторі? Тоді тримайте майже конспірологічну версію: найбільший пошуковик рунета заробляє на показах ваших товарів і переходах на сайт. Тому «Яндекс» зацікавлений в тому, щоб зробити ваше пропозицію видимим. Дивіться підтвердження на ілюстрації.

Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

Що потрібно знати про «Яндекс.Маркеті» власникам магазинів?

 • Публікація пропозицій на сервісі платна. Ви можете вибрати зручний варіант оплати: за переходи, за угоди і за добу показів.
 • Ви можете опублікувати на сервісі інформацію про офлайн-магазині. В цьому випадку він буде відображатися на «Картах».
Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку
 • У «Яндекс.Маркета» є популярний мобільний додаток, в якому користувачі можуть оформляти замовлення. Пристосовуйте ваш сайт під мобільний трафік, так як багато покупці захочуть відвідати його після вдалої покупки.
 • Покупці можуть ставити оцінки і залишати відгуки про магазинах. Тому приділяйте увагу якості обслуговування користувачів і репутації свого магазину.

Товары@Mail.ru

Торгова майданчик від Mail.ru — головний конкурент «Яндекс.Маркету» в рунеті. За даними компанії, щомісячна аудиторія сервісу становить близько 3 млн осіб. Принцип роботи сервісу не відрізняється від агрегатора «Яндекса»: продавцю необхідно зареєструвати магазин і додати опису продуктів. Оплата проводиться за переходи на сайт продавця.

Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

Price.ru: агрегатор цін від Rambler

Відвідуваність агрегатора Price.ru порівнянна з відвідуваністю сервісу Товары@Mail.ru. Що ще потрібно знати про цьому інструменті?

 • Price.ru інтегровано з «Бігуном». Це полегшує управління рекламними кампаніями.
 • На сайті Price.ru діє система відгуків та оцінок. Завдяки цьому невеликі магазини можуть конкурувати з важкоатлетами з допомогою якості обслуговування покупців.
 • Керівники Price.ru позиціонують свій сервіс в якості конкурента «Яндекс.Маркету». Вартість реклами в «Прайс.ру» нижче, ніж в сервісі «Яндекса».

Які ще агрегатори можуть принести трафік

Власникам інтернет-магазинів можна звернути увагу на наступні сервіси:

 • Amazon. Це найбільший інтернет-магазин в світі. Зверніть на нього увагу, якщо ваші товари є конкурентоспроможними на глобальному ринку. Зверніть увагу на особливості «пошукача» Amazon.
 • Ebay. Це ще один інструмент для продажу товарів іноземцям. Щоб зареєструвати обліковий запис, вам знадобиться рахунок в PayPal.
 • Онлайн-аукціони Molotok.ru, Meshok.ru і схожі сервіси. Вони приваблюють покупців можливістю придбати товар за вигідною ціною. Використовуйте їх, якщо готові конкурувати за рахунок своєї маржі.

Якщо ви продаєте продукти в інтернеті, отримувати трафік з допомогою агрегаторів цін і популярних торгових майданчиків: «Яндекс.Маркет», Товары@Mail.ru Amazon. А якщо ви розповсюджуєте інформаційний продукт, зверніть увагу на наступну альтернативу пошуковим системам.

Соціальні мережі: не загубіться у потоках інформації

За даними Liveinternet.ru у рунеті в червні 2015 року співвідношення трафіку з пошукових систем і соціальних мереж склало 10 до 1 відповідно. Незважаючи на різні порядки цифр, соцмережі виступають в якості одного з основних джерел трафіку для сайтів. А багато інтернет-користувачі розглядають «Вконтакте» і аналогічні майданчики в якості головного джерела інформації.

Користувачі соціальних мереж отримують більшу частину інформації, переглядаючи стрічку новин. Також у соцмережах є інструмент пошуку. Нарешті, найбільші «пошуковики» включають в природну видачу результати з соціальних майданчиків.

На які мережі варто звернути увагу в першу чергу? Про це нижче.

«Вконтакте»: найпопулярніша мережа рунета

Вебмайстрам варто звертати увагу на «Вконтакте» не тільки завдяки популярності цієї площадки. Дітище Павла Дурова впевнено перетворюється з розважальної платформи з безкоштовною музикою і цікавим відео в універсальну соціальну мережу, яка підходить для ділового спілкування.

Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

Власникам сайтів потрібно знати про «Вконтакте» наступне:

 • Цей майданчик підтримує хештегі. Щоб підвищити видимість публікацій, використовуйте релевантні і популярні мітки.
 • Сторінки, профілі та записи в цій соціальній мережі потрапляють у природне пошукову видачу.
Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку
 • Внутрішній пошук «Вконтакте» дозволяє сортувати інформацію за людей, новинах, спільнотам, аудіо — та відеозаписів.
 • При ранжируванні спільнот число передплатників не відіграє основну роль. «Пошуковик» соціальної мережі віддає більш високі місця у видачі груп і сторінок, в яких більш висока активність: частота публікацій, кількість «лайків», репостов і обговорень.
 • Ви можете використовувати платні і безкоштовні інструменти просування бренду або продукту.

Facebook: головна майданчик для ділового спілкування

Найпопулярніша в світі соцмережа в рунеті задовольняються другим місцем. Однак інтернет-серфери активно використовують «Фейсбук» для пошуку ділової інформації і професійного спілкування. Хочете ще аргументи на користь Facebook? У червні 2015 з цієї соцмережі на сайт «ТексТерры» прийшло в три рази більше користувачів, ніж з «Вконтакте».

При роботі з Facebook потрібно тримати в голові таку інформацію:

 • Якщо у налаштуванні мов у Facebook вказати англійська, ви можете використовувати соціальний пошук. З його допомогою можна вивчати уподобання аудиторії, знаходити авторитетних користувачів і вирішувати інші задачі.
Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку
 • Стандартний пошук Facebook дозволяє знайти людей, спільноти, заходи, місця.
 • Реклама у «Фейсбуці» має ряд переваг перед контекстною рекламою в «пошукачах».
 • У Facebook можна використовувати платні і безкоштовні способи залучення трафіку.

YouTube: залучайте відвідувачів з допомогою відео

YouTube об’єднує ознаки відеохостингу і соціальної мережі. Цей сервіс належить найбільшої пошукової системи світу. Відвідуваність YouTube перевищує 1 млрд чоловік в місяць. Завдяки мобільним гаджетам користувачі можуть дивитися відео де завгодно і коли завгодно. Цього достатньо, щоб ви звернули увагу на сервіс? Тоді запам’ятайте важливу інформацію про YouTube:

 • Google відображає результати з YouTube на сторінці видачі.
Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку
 • Внутрішній пошук сервісу ранжує відео з допомогою великої кількості факторів, включаючи релевантність опису ролика запитом, якість і тривалість відео і активність користувачів.
 • Ви можете просувати продукт і залучати трафік з YouTube без голлівудських бюджетів.
 • Підвищити видимість вашого продукту на YouTube можна з допомогою відеореклами або банерів Google AdWords.

Які ще соцмережі заслуговують уваги

Зверніть увагу на такі майданчики:

 • Google+ належить найбільшому «пошуковику» у світі. Позначки «+1» впливають на персоналізовану видачу вашої аудиторії.
 • «Однокласники». Ця соціальна мережа підходить для залучення платного трафіку.
 • Twitter. Сервіс мікроблогів особливо цікавий з точки зору залучення мобільного трафіку.

Деякі користувачі воліють шукати інформацію в соціальних мережах, тому ви повинні забезпечити видимість бізнесу і продукту у «Фейсбук» та інших мережевих майданчиках. Після цього можна переходити до джерел трафіку, що об’єднує ознаки соціальних мереж і пошукових систем.

Соціальний пошук: гібрид пошукових систем і соціальних мереж

Лідери ринку намагаються соціалізувати пошук. Найбільш очевидний приклад — це персоналізована видача Google. Вона формується в тому числі за допомогою позначок «+1», зроблених користувачем і учасниками його кіл в Google+. Незважаючи на старання, класичні «пошуковики» зіткнулися з конкуренцією з боку сервісів, що об’єднали можливості пошукових систем, соціальних мереж та інтернет-магазинів.

TripAdvisor: інструмент пошуку, оцінки репутації і покупки

Сервіс TripAdvisor — один з найбільш вдалих прикладів соціального «пошукача». З його допомогою ваші потенційні клієнти шукають інформацію про продукт, а також оцінюють відгуки інших людей. Також вони можуть купити продукт.

Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

Якщо ви працюєте в туристичному бізнесі, використовуйте TripAdvisor для підвищення видимості вашого продукту в Мережі. Запам’ятайте наступні факти про цьому ресурсі:

 • Ви можете безкоштовно опублікувати інформацію про об’єкт в каталозі TripAdvisor.
 • За даними дослідження Boston Consulting Group, накрутки рейтингу і фальшиві відгуки на TripAdvisor шкодять бізнесу. Невідповідність якості обслуговування опублікованої інформації розчаровує туристів, тому вони не купують путівку повторно, залишають негативні відгуки і не рекомендують курорт готель або знайомим.
 • Опублікована на TripAdvisor інформація відображається на сайтах-партнерах сервісу. Це забезпечує широке охоплення аудиторії.

Yell: пошук з елементами соціальної мережі

Yell.ru — це локалізований аналог сервісу Yelp. Він допомагає вашій аудиторії знаходити локальний бізнес: ресторани, магазини, фінансові організації. Користувач може оцінити відгуки про знайденому об’єкті, подивитися графік роботи і знайти відгук на карті.

Чи є життя поза «Яндекса» і Google: альтернативні способи залучення трафіку

Що потрібно знати про Yell?

 • Щомісяця сайт Yell.ru відвідує 4,5 млн користувачів.
 • Додати компанію в каталог Yell.ru можна безкоштовно.
 • Власникам бізнесу доступно платне просування, що працює за принципом контекстної реклами.
 • Yell.ru підтримує популярний мобільний додаток. З його допомогою ваші потенційні клієнти можуть знайти бар або торговий центр буквально на ходу.

Які ще соціально-пошукові сервіси заслуговують уваги

Зверніть увагу на наступні платформи:

 • «Яндекс.Місто». Це аналог Yelp і Yell.ru.Сервіс дозволяє шукати локальний бізнес і залишати відгуки.
 • Uber. Ви не можете ігнорувати цей сервіс, якщо продаєте послуги перевезення пасажирів.
 • Foursquare — мобільний сервіс для пошуку локального бізнесу.

Гібрид «пошукача» і соціальної мережі можна вважати найбільш імовірним майбутнім пошуку в інтернеті. Поки традиційні пошукові системи шукають способи соціалізувати алгоритми, їх конкуренти перетворюють соціальні сервіси в зручні «пошуковці».

«Пошуковці» не мають монополії на пошук і генерацію трафіку в інтернеті

Пошукові системи залишаються чемпіонами з обслуговування інформаційних запитів користувачів. Наприклад, коли людина шукає список творів Хемінгуея або дату початку Середньовіччя, він з високою часткою ймовірності скористається Google і «Яндексом». А тепер подумайте, куди відправиться ваш потенційний клієнт з запитами «кращий ресторан в Москві» або «недорогі готелі в Брісбені»? Найточніші відповіді на питання такого типу потрібно шукати на соціально-пошукових сервісах, наприклад, TripAdvisor або Yell.

Навіщо інтернет-користувачеві пошукова система, якщо він хоче вигідно купити добре відомий продукт? Логічніше знайти підходящий онлайн-магазин з допомогою агрегатора цін. А інформаційні потоки аудиторія фільтрує з допомогою новинних стрічок в соціальних мережах і контент-агрегаторів.

Чи означає це, що пошукові системи стануть неактуальними? Ні в якому разі. Порушення монополії «пошукачів» на пошук інформації означає одне: вам доведеться враховувати переваги користувачів і забезпечувати видимість бізнесу і продукту на альтернативних пошукових систем майданчиках. Ви до цього готові?