Чому бізнесу потрібна глобальна мета

373

Всього дві речі грають роль у вашому бізнесі – ваша мета, і ваші реальні можливості. Природно, ці речі корелюються. І природно, чим вище ступінь кореляції, тим краще. Але! Повірте, абсолютно не важливо, які у вас можливості. Їх відсутність для досягнення конкретної мети – остання річ, яка повинна вас бентежити.

Можливості подверстываются під мету. Генрі Форд почав з того, що в 16 років став беспризорником, втікши з ферми батька в Детройт, а Стів Джобс – з телефонного хуліганства і тусовок, де брали екстазі. Якщо у вас є мета, методи досягнення завжди знайдуться, в будь-якому випадку. Якщо ви починали практично без стартового капіталу і перші свої проекти робили на коліні, ви мене зрозумієте: покрокове керівництво для досягнення мети на практиці придумати легше, ніж саму мету. Її відсутність – ось головна проблема стагнації бізнесів. Немає мети. Корабель без компаса дрейфує в океані.

Глобальна мета вашої діяльності – це остання точка, до якої ви в результаті хочете дістатися. Чим більш віддаленій і недосяжною в рамках цього і навіть завтрашнього дня вона буде, тим довше ви збережете сили і дихання. Марафонець розраховує ресурси свого організму так, щоб не видихнути в 500 метрах від старту.

Ознаки глобальної мети

 • Вона до межі конкретна. Просто не може бути абстрактною. Цю мету ви повинні визначити математично точно – дати єдино можливу формулювання, як в аксіомі. І ніяких трактувань. Метою компанії не може бути створення задоволеного клієнта. Нею ніколи не стане радість роботи в колективі однодумців. Знаєте, чому? Тому що це нікого не надихає – ні ваших клієнтів, ні ваших співробітників, ні – найголовніше – вас. Це ж, чорт візьми, надзавдання вашого бізнесу. Яка, блін, команда однодумців?
 • Вона повинна бути нездійсненним в рамках вашого справжнього, але реальною в самій віддаленій і райдужну перспективу. Глобальна мета, досяжна титанічними сверхусилями, на самій межі досяжності, практично на межі реальності та фантастики, але:
 • Без містичного фанатизму. Ми – практики. Вірити, як ідіоти, в те, що недосяжно в принципі, ми не будемо. Магії не існує. Навколо нас – фізика.
 • Ви знайшли глобальну мету. Що буде далі?

  А все просто:

  Ваші бізнес-процеси повернуться в бік цієї мети. Розпорошення ресурсів не по суті буде практично виключено. Пряма вашого шляху вишикується природним чином – адже ви прекрасно знаєте, куди йдете, і постійно думаєте тільки про одному: які кроки потрібно зробити для досягнення мети. Шлях буде розбитий на відрізки: щоб досягти глобальної мети, вам спочатку потрібно пройти всі відрізки шляху: в найближчій перспективі (мета № 1) – досягти таких показників виручки; в середньостроковій (ціль № 2) – зробити ваш продукт кращим на ринку. Потім ви пройдете цільові точки № 3, 4, 5 і т. д. – можливо, їх буде нескінченно багато, і вам буде нескінченно важко долати їх. Але – якщо вас це заспокоїть – на кожному новому рівні вам буде легше, ніж в той період, коли ви долали відрізок до мети № 1. На кожному новому етапі у вас все більше досвіду, все більше ресурсів, все серйозніше ваша м’язова маса.

  Чому бізнесу потрібна глобальна мета

  Ви запитуєте себе: якою має бути ця глобальна мета? Ви зрозумієте, дайте собі час. Якщо вона вам потрібна – вона з’явиться: образи матеріалізуються.

  Немає нічого показовіше реальної історії. Краще один раз розповісти, чим призвести сто аргументів. Тому ось вам історія.

  Історія однієї мети надлюдською

  Це почалося в 20 роках ХХ століття в СРСР – славне час сміливих фантазій, поки ще не обмежених цензурою. Час безмежних можливостей, божевільних цілей і чистої віри в сили людства. Група ентузіастів, послідовників російського космізму, збиралася в підвальному приміщенні і проектувала літальні апарати для польотів на інші планети. Серед них був і молодий Сергій Корольов, геній світової практичної космонавтики, майбутній організатор виробництва ракетно-космічної техніки та ракетної зброї СРСР.

  Все своє свідоме життя цей чоловік мріяв тільки про одне – запуск ракети на Марс. Уявіть собі: розруха і голод в країні, тільки що закінчилася громадянська – ну який, до чортової бабусі, Марс? А йому без різниці. У нього – мета. Ні, не так. Ось так:

  МЕТА

  У 1931-му він разом з Фрідріхом Цандером завдяки сприянню Тсоавіахіму створив в Москві громадську організацію ГВРР (Група вивчення реактивного руху). Через рік вона стала першою державною лабораторією з розробки радянських ракетних літальних апаратів.

  Корольов йшов до своєї надмети покроково, пронісши мрію про неї через табори, війну, перешкоди з боку керівництва країни. Він мріяв про марсіанської ракети, а йому ставили завдання запустити перший штучний супутник (1955). Він мріяв про Ацидалийском море, а йому говорили: чи потрібен автоматичний космічний апарат для польоту на Місяць (1958 р.). Він бачив сни про піщаних бурях на червоній планеті, а йому ставили завдання: необхідно, щоб першою людиною в космосі став радянський громадянин (1961). Ось так, поступально (мета № 1, 2, 3…) він йшов до головної – до конструювання багатотонної пілотованої ракети для польотів на Марс, до справи всього свого життя.

  Фанатичний практик, збирав навколо себе таких же захоплених талановитих ентузіастів, він виховав в своєму конструкторському бюро ціле покоління людей, відданих справі освоєння космосу. Вам дуже пощастить, якщо ви зберете команду з таких же.

  Вони працювали на знос над проектом орбітальної станції, потім в рамках радянської програми освоєння Місяця і т. д. Корольов був першим, хто не спав ночами, тижнями не бачив рідних. Його товариші по службі згадують, як грізний він міг бути, влаштовуючи рознесення: добірний мат і яскрава образність. Але їм захоплювалися, як можуть тільки захоплюватися генієм.

  Він майже досяг своєї глобальної мети – радянська ракета-носій надважкого класу Н-1, розміром практично з Емпайр-стейт-білдінг, почала розроблятися в 60-х рр. Вона повинна була стати прототипом для складання міжпланетного пілотованого корабля для польотів на Марс і Венеру. Але спочатку її хотіли запустити на Місяць – гонка за її освоєння була в самому розпалі.

  Корольов не встиг довести до розуму справу всього свого життя. До середини 70-х стало очевидно, що війна за Місяць програна американцям, місячну програму перестали фінансувати і згорнули.

  Так, не встиг. Так, не домігся. Але скільки зробив на шляху до цієї надмети. Тільки завдяки йому людство зрозуміло, що польоти на Марс цілком досяжні, в них немає нічого фантастичного.

  Є ще одна очевидна істина, яка точно повинна надати вам сил: справжня мета – це рух до мети. Людина так влаштована: дійшовши до межі, він опускає руки і стає марним. У нього немає мети, немає драйву в житті. Так що, чим запредельнее ваша мета, тим краще для вас. Тому: вдалого вам польоту на Марс!

  Цікаві матеріали по темі:

  • Десять речей, які допоможуть вам зробити стрибок вище голови
  • Принадність навмисних помилок
  • Співробітники компанії: офісний планктон або команда мрії?