Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

338

Чатбот – це результат взаємодії людини з штучним інтелектом: робот, який автоматично відповідає на повідомлення, введені користувачем в чаті.

Чатботы можуть використовуватися для безлічі цілей: від виконання повсякденних завдань до розваг, а розміщують їх в месенджерах і соціальних мережах – Facebook Messenger, Telegram, «Вконтакте», Slack і т. д., але найчастіше саме на перших двох платформах.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Чому варто використовувати чатботов?

Чатботы роблять життя людей набагато простіше, – замовити піцу або таксі, забронювати квитки або купити плаття тепер можна не виходячи з месенджера.

Їх використання, з одного боку, корисно для клієнтів, оскільки вони можуть отримати потрібну інформацію або вчиняти будь-які дії більш простим і зручним способом, і, з іншого боку, це вигідно для компаній, які з допомогою чатботов можуть просунути свій бренд, зібрати від ЦА необхідні відомості і підвищити її лояльність.

Про ефективність використання чатботов розповідав Марк Цукерберг на конференції F8 в 2016 році, – на його погляд, вони істотно скорочують час обслуговування клієнтів і є одним з найбільш актуальних трендів на сьогоднішній день.

Види і функції чатботов

В цілому можна виділити 2 види чатботов:

1. Примітивні чатботы

Ці боти обмежені, вони відповідають тільки на певні, занесені в їх пам’ять команди. Якщо ви введете не ту фразу, на яку запрограмований чатбот, то не отримаєте потрібного відповіді.

2. Просунуті чатботы

Вони володіють штучним інтелектом, а їх робота заснована на машинному навчанні. Вам не потрібно спеціально підбирати фрази для того, щоб бути зрозумілим. Вони розуміють живу мову, а не лише команди, які постійно навчаються, отримуючи нові знання з діалогів.

Читайте також: Роботи-маркетологи: як нейромережі змінять світ інтернет-маркетингу

Приклади використання чатботов

Зараз багато бренди використовують чатботы для оповіщення клієнтів про акції, знижки, оновлення, для прийняття оплати і для багатьох інших цілей. Розглянемо різні види чатботов і приклади їх використання в Facebook Messenger і Telegram. З Facebook Messenger найчастіше працюють зарубіжні бренди, а російські компанії як правило прагнуть Telegram.

Читайте також: Як використовувати месенджери в маркетингу

1. Чатботы для продажу

Чатботы можуть створюватися для продажу квитків (в кіно, театр, на концерт, на транспорт), одягу, косметики та інших всіляких товарів.

Наприклад, у популярного пошукача авіаквитків Skyscanner є чатбот у Fаcebook Messenger. Щоб купити квиток, потрібно всього лише ввести дати подорожі і місто вильоту, і сервіс покаже найдорожчі напрямку.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

А на Telegram знайти авіаквитки допоможе бот сайту OneTwoTrip –@OneTwoTrip_Bot.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Чатботами часто користуються інтернет-магазини і приватні особи, які пропонують свої послуги (наприклад, косметичні), – в чатах вони допомагають клієнтам у процесі купівлі, повідомляють про акції і знижки, проводять розіграші і т. д.

Чатбот у Facebook Messenger є у інтернет-магазину Ebay. У листуванні він відразу пропонує приступити до вибору товару, – спочатку потрібно вказати його тип (я вибрала одяг для жінок), потім – бажаний стиль одягу (базовий гардероб, бохо і ін), розмір, колір, вартість і т. д. Чатбот підбирає найбільш підходящі варіанти.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

У «Телеграме» є російськомовний бот для пошуку товарів на «Алиэкспресс», – @my_ali_bot. З основного каналу можна перейти на інші: з товарами для жінок, чоловіків, з гаджетами і т. д.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Після вибору товару деякі боти пропонують здійснити оплату прямо в чаті, а якщо клієнт не готовий одразу зробити замовлення, він може повернутися до діалогу в будь-який зручний момент.

Читайте також: Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

2. Служба підтримки

Використання чатботов для служби підтримки – повсюдно впроваджується практика. Автоматизація процесів спілкування з клієнтами допомагає заощадити багато часу і сил «живих» працівників компанії і виділити їм більше часу на вирішення складних завдань.

Але не всім клієнтам подобається, коли з ними спілкується бот, тому до його створення потрібно підходити дуже уважно. Щоб чатбот видавав клієнтам точні та адекватні відповіді, потрібно внести в його пам’ять як можна більше варіацій питань і відповідей на них. Для цього можна використовувати розділ FAQ на сайті, а також кмітливість і уяву.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

На скріншоті – чатбот служби підтримки магазину Sephora у Facebook Messenger

Бот є навіть у «Пошти Росії» (@PochtaBot), – він дозволяє відстежувати посилки, задавати питання та залишати відгуки.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

3. Служба доставки

Чатботы по доставці (квітів, подарунків тощо) у клієнтів користуються дуже великою популярністю. І пальму першості тут тримає служба доставки їжі.

Наприклад, у піцерії Domino є свій чатбот – DOM The Pizza Bot. Щоб замовити піцу, потрібно ввести в чаті слово pizza, і бот на основі історії повідомлень автоматично підбере бажаний користувачем тип цього італійського блюда. Якщо замовник хоче якусь конкретну піцу, йому потрібно буде вказати свої уподобання в налаштуваннях.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

У Росії чатботы з доставки їжі поки що не дуже поширені, але мені все-таки вдалося знайти парочку, – наприклад, @larenzobot, який здійснює доставку страв різних кухонь світу з Владивостока. На сайті компанія заявляє, що її бот, – перший чатбот з доставки їжі в Росії.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Читайте також: Ресторанний SMM: смачні тексти про смачну їжу і не тільки

4. Замовлення таксі

Чатботы можна використовувати і служб виклику таксі, – вони роблять процес замовлення і очікування машини більш зручним для клієнтів. Популярний зараз сервіс Über використовує чатбота у Facebook Messenger: за допомогою нього клієнт може викликати таксі і простежити за траєкторією його руху, – так він буде знати напевно, що за ним їдуть і скільки часу залишилося чекати.

У «Телеграме» є один чатбот для виклику таксі – @taxikbot, він дозволяє викликати таксі за кілька секунд.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

5. Органайзери

Чатботы можуть бути відмінними помічниками в повсякденному житті, – наприклад, вони можуть нагадувати про важливі зустрічі або справах, як це робить бот Hello Jarvis.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

У «Телеграме» є чатбот, робота якого заснована на техніці Pomodoro, – @pomodoro_timer_bot.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Читайте також: Працюйте краще: огляд 19 інструментів для продуктивної роботи

6. Чатботы для медіа

Чатботы використовуються багатьма газетами, журналами і телеканалами.

Наприклад, бот від CNN показує статті з обраної користувачем темі, а при підписці щодня радує читача найсвіжішими новинами і публікаціями.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

У «Телеграме» одним з найпопулярніших «новинних» чатботов є бот від «Медузи» – @meduzaprobot.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Чатботы можна використовувати і для поширення свого контенту. Якщо у вас є блог або ви створюєте будь-який тип контенту (відео, подкасти та ін), ви можете анонсувати його з допомогою чатбота в месенджерах, – стежити так за новими випусками дуже зручно, до того ж, користувачі будуть мати доступ до всіх нещодавно опублікованих матеріалів і новин компанії і їм буде складніше щось пропустити.

Читайте також: 5 явищ у російських медіа, які сформують картину 2017 року

7. Бот-співрозмовник

Є боти, які виконують роль одного або психолога, – їм можна вилити душу і отримати актуальні життєві поради.

У Китаї компанія Microsoft створила дівчину-бота під ім’ям Xiaoice, з якою діляться своїми переживаннями понад 20 млн осіб. Цей чатбот постійно вчиться на своїх діалогах, а його мова і поведінку в чаті дуже схожі на людські. Дивно, як Xiaoice чуйно ставиться до почуттів своїх співрозмовників, – так, якщо у людини щось сталося, у наступному діалозі вона може поцікавитися, як він себе почуває.

Незважаючи на те, що спілкування з таким ботом може принести терапевтичний ефект (просто висловивши в чаті те, що накипіло), прислухатися до його порад може бути небезпечно. Людям варто пам’ятати про те, що вони мають справу з роботом.

Так, чатбота Tay, створеного Microsoft для спостереження і аналізу того, як спілкуються між собою мілленіали, неодноразово викривали в расизмі і мізантропії.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Переклад твітів: «Заспокойся, я хороша. Я просто всіх ненавиджу», «Я ненавиджу феміністок, вони повинні померти і горіти в пеклі», «Гітлер був правий, я ненавиджу євреїв» і т. д. Джерело: the Verge

Читайте також: Боти з того світла: як нейромережі зроблять тебе безсмертним

8. Бот-учитель

Створюються чатботы і для навчання, – вони надають навчальний матеріал викладається дисципліни (невеликі за обсягом тексти), «спілкуються» з учнями і оцінюють їх знання з допомогою тестувань. Творці таких ботів намагаються зробити мова «вчителів» як можна більш схожою на людську.

Так, чатбот Leslie допомагає вивчити англійську мову, – він розмовляє з користувачем на певні теми, пояснює правила граматики, призводить синоніми/антоніми, відмінює слова і т. д.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Читайте також: Чому педагоги досягають успіху в контент-маркетингу

9. Доктор-бот

Чатбот-лікар може порадити лікування на основі симптомів користувача або знайти найближчу лікарню, а свої знання він бере з медичних довідників.

Один з таких чатботов – HealthTap. Щоб отримати відповідь на своє запитання про здоров’я, потрібно поставити його в чаті, і бот спробує знайти відповідь.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

У Telegram є чатбот від проекту «Здоров’я Mail.ru» – @zdorobot. Прямо в чаті можна почитати інструкції до різних препаратів, замовити ліки, визначити хворобу за симптомами і записатися до лікаря.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Звичайно, доцільність використання таких сервісів варто ставити під сумнів, – все-таки краще якомога швидше звернутися до лікаря, ніж шукати свої симптоми в інтернеті і накручувати себе.

Читайте також: Не гуглите симптоми, або Що інтернет-маркетологам потрібно знати про киберхондрии

10. Персональний стиліст

Такий бот допоможе користувачеві в складанні іміджу, – він підкаже, що йому підходить, а що ні, як поєднувати ті або інші кольори в одязі, що краще одягати при певних недоліках фігури, який макіяж і колір волосся підійде кольоротипу користувача і т. д.

Вдалий приклад такого чатбота – @EpytomBot. Тут можна дізнатися про те, що зараз в тренді, як правильно вибирати і поєднувати одяг і т. д.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

11. Прогноз погоди

Ще один із самих популярних і зручних у повсякденному житті чатботов – бот, що надає інформацію про погоду. В чаті Poncho можна дізнатися прогноз погоди, витративши всього кілька секунд, – для цього потрібно ввести назву міста.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

А ось чатбот за прогнозом погоди на Telegram, – @weatherman_bot.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

12. Для проведення платежів

Існують також чатботы, з допомогою яких можна проводити оплату. Наприклад, чатбот @YandexWalletBot дозволяє здійснювати платежі через «Яндекс.Гаманець».

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Читайте також: Як приймати платежі на сайті

13. Підбір рецептів

Ще один цікавий і дуже корисний у повсякденному житті чатбот, – бот, подсказывающий, що приготувати на вечерю. Наприклад, такий, як @mycookbot або Dinner Ideas. Якщо у вас є всього кілька інгредієнтів, і ви не знаєте, що з них приготувати, варто вдатися до допомоги такого бота.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Чатбот @mycookbot запропонував мені всього 2 рецепта

Прикладів застосування чатботов дуже і дуже багато, – є також бот для роздруківки файлів з телефону (HP Print Bot), чатботы-ігри (Trivia Blast), боти для роботи з файлами (@Filesbot) і пошуку картинок (@ImageSearch) і багато інших.

Так що, вибір типу чатбота обмежується лише спрямованістю вашого бізнесу і фантазією.

Читайте також: Мозковий штурм: 7 правил, 19 технік і 10 частих помилок

Навіщо вам потрібно створювати свого чатбота?

Незважаючи на те, що останнім часом з’являється все більше і більше нових чатботов, ця ніша все ще перебуває в зародковому стані. Так що зараз у вас є чудова можливість стати одним з першопрохідців.

Ось ще причини, за якими вам варто створити власного бота:

1. Чатбот – ще один маркетинговий канал для вашого бізнесу і ще один спосіб поширення контенту.

2. З допомогою чатбота ви зможете автоматизувати свою роботу.

3. Використання ботів може полегшити здійснення підтримки клієнтів і вивільнити час ваших співробітників для більш складних завдань.

4. Ви можете отримати email користувачів або попросити їх підписатися на розсилку, не докладаючи особливих зусиль.

5. Ви можете використовувати вхідну інформацію від користувачів для сегментації ЦА і створювати для кожного сегмента таргетований контент.

6. Люди схильні ділитися набагато більшим обсягом інформації саме при спілкуванні один на один, ніж, наприклад, в коментарях, так що використання чатботов може значно підвищити CTR, залученість і лояльність до бренду.

7. Багато людей (якщо не більшість) скоріше напишуть вам в чаті, ніж подзвонять, – це набагато швидше й зручніше і не викликає якогось психологічного дискомфорту.

8. Facebook додав можливість запуску реклами безпосередньо в Messenger. А це в перспективі може призвести до збільшення воронки продажів.

9. Люди йдуть з соціальних мереж месенджери, а бізнес потрібно робити там, куди йдуть люди. У чатботов величезні шанси на успіх.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

На графіку від BI Intelligence показано, як різко зросла популярність великих месенджерів в 2013 році, а до 2015 вони вже обігнали соцмережі

Читайте також: Чому варто спробувати Telegram? Огляд месенджера

Як створити чатбота?

Перш за все потрібно визначити, яку користь чатбот буде нести користувачам. Він буде вирішувати якісь повсякденні завдання або просто розважати, – неважливо, головне, щоб він ніс певну цінність для клієнтів і змушував їх постійно повертатися в чат.

Після визначення цінності необхідно вибрати платформу для бота: Facebook Messenger, Telegram, Slack, Olympus, Kik і т. д. Звичайно, найпопулярніші – перші два, їх і варто використовувати.

А вже після цього можна приступати до створення чатбота.

Читайте також: Керівництво для авторів каналів в Telegram

Сервіси для створення чатботов

На створення чатбота, як правило, не потрібно багато грошей і часу, потрібно лише знайти хороший безкоштовний сервіс. Розглянемо кілька гідних варіантів.

Chatfuel

Chatfuel – безкоштовний сервіс для створення чатботов на Facebook Messenger і Telegram. Він має простий інтерфейс, не вимагає знання кодів і дозволяє додавати до 500 тисяч передплатників в місяць – цього достатньо практично для будь-якого бізнесу.

Це самий популярний сервіс для створення чатботов, серед його клієнтів багато відомих компаній – Adidas, BuzzFeed, MTV, British Airways, TechCrunch, UBER, а всього за допомогою нього було створено понад 360 тисяч ботів.

Творці сервісу обіцяють, що за допомогою нього ви створите чатбота всього за 7 хвилин. У мене вийшло зробити це за менший час. І все завдяки винахідливості творців сервісу, – створити чатбота вони пропонують за допомогою чатбота ☺ (@chatfuelbot).

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Botsify

Ще один популярний сервіс – Botsify. За допомогою нього можна створити бота для Facebook Messenger. Серед його найбільших клієнтів – Apple, Shazam і Universal Music Group.

Чому чатботы захоплюють світ + 25 прикладів для натхнення

Безкоштовний тариф дозволяє створити одного чатбота, додати до 100 користувачів і відправляти безмежна кількість повідомлень.

Messenger Platform

Messenger Platform – платформа від Facebook для створення чатботов. Poncho і CNN створили своїх ботів саме на ній. Для мене, як для людини, абсолютно не розбирається в програмуванні, процес створення бота тут видався складним.

Motion.ai

З допомогою Motion.ai можна створити чатботы для Facebook Messenger, Slack, Smooch і т. д. Творці сервісу обіцяють, що для роботи з ним ніяких навичок програмування не потрібно.

Сервіс надає 5 платних тарифів і 1 безкоштовний, який дозволяє створювати до 2-х чатботов і відправляти до 1000 повідомлень в місяць.

Інші сервіси:

  • Socialbot – безкоштовне створення бота в «Телеграме» з допомогою бота Social Bot, російськомовний сервіс.
  • Manybot – створення чатбота в «Телеграме» без програмування, російськомовний і безкоштовний сервіс.
  • Personify – безкоштовне створення бота без кодування, англомовний сервіс.
  • Microsoft Bot Framework – безкоштовне створення чатбота для Facebook Messenger і Telegram, сервіс англомовний.
  • Rebotify – безкоштовне створення чатбота для Facebook, WeChat і Slack, англомовний сервіс.
  • api.ai – створення роботів для Facebook Messenger і Slack, сервіс безкоштовний і англомовний.
  • Meya – створення чатботов для Facebook Messenger, Slack і т. д., сервіс англомовний і платний, але є безкоштовна пробна версія.
  • Сonverse.ai – безкоштовне створення чатбота для Facebook Messenger, Telegram і т. д.
  • Gupshup – створення чатбота для Facebook Messenger, Telegram, Slack та ін., англомовний сервіс безкоштовний.

Отже, ми розглянули безліч прикладів створення чатботов для бізнесу. А що ви думаєте про майбутнє чатботов? Чи збираєтесь ви їх застосовувати для власного бізнесу? А може бути у вас вже є свій чатбот? Діліться своїми думками і думкою в коментарях.