Чому емпатія є самим важливим навиком для веб-дизайнерів?

333

Кожен з нас трактує поняття емпатії по-своєму. У загальному і цілому – це вміння ненадовго відсунути свої єдино вірні і незаперечні переконання і поглянути на світ очима іншої людини, походити в його черевиках, пережити разом з ним його тривоги і відчути те, що відчуває він. Це найбільш важливий навик міжособистісного спілкування не тільки для веб-дизайнерів, але і для письменників, керівників, викладачів та багатьох інших професіоналів, чия робота безпосередньо пов’язана зі спілкуванням з людьми. Однак емпатія – це не тільки інтелектуальне розуміння почуттів іншої людини. Це набагато більше.

Кожен з нас трактує поняття емпатії по-своєму. У загальному і цілому – це вміння ненадовго відсунути свої єдино вірні і незаперечні переконання і поглянути на світ очима іншої людини, походити в його черевиках, пережити разом з ним його тривоги і відчути те, що відчуває він. Це найбільш важливий навик міжособистісного спілкування не тільки для веб-дизайнерів, але і для письменників, керівників, викладачів та багатьох інших професіоналів, чия робота безпосередньо пов’язана зі спілкуванням з людьми. Однак емпатія – це не тільки інтелектуальне розуміння почуттів іншої людини. Це набагато більше.

Якщо ви проводите весь свій вільний час, читаючи одну за одною статті по дизайну або створення сайтів, ви, безсумнівно, часто будете натикатися на слово «емпатія». Діяльність веб-дизайнерів будується навколо користувача. Їх головне завдання – зрозуміти і логічно пояснити, як люди будуть використовувати їх дизайн, що вони будуть думати і відчувати при цьому, як ще його можна поліпшити. Для цього створюються портрети клієнтів, відслідковується їх рух конверсионном сценарії, створюються карти емпатії. Для більш глибокого розуміння клієнта створюються фокус-групи, проводяться різні споживчі тести і тести на емоційний відгук. Але навіть використовуючи всі ці техніки та інструменти, не можна бути впевненим у тому, що ви відчуєте емпатію з вашими клієнтами.

Що ж робити?

Як вже було сказано, емпатія може бути визначена як «здатність розуміти і розділяти почуття іншої людини». Так, ви можете сказати, що розумієте і усвідомлюєте почуття ваших споживачів або цільової аудиторії, але навряд чи ви дійсно поділяєте ці почуття. Найчастіше, вам просто не вистачає досвіду, і ви вигадуєте.

Щоб щиро співпереживати іншій людині, ви повинні або бути з ним близько знайомі, або пережити подібний досвід або ситуацію. Саме тому значно простіше зробити дизайн сайту, маючи в голові портрет свого доброго знайомого, який вписується в рамки цільової аудиторії. Ви знаєте, що йому подобається, що він хоче і чого боїться. І зовсім інша справа – розробляти сайт для якогось абстрактного, з горем навпіл придуманого ідеального клієнта, з проблемами і бажаннями якого ви ніколи не стикалися. Звичайно, подібний персонаж має право на існування, але він ніколи не викличе у вас співпереживання.

Чому емпатія є самим важливим навиком для веб-дизайнерів?

Повертаючись у реальний світ

Звичайно, ця проблема не здавалася настільки складною і серйозною, якщо б ми жили в світі нескінченних бюджетів і безлімітного часу, де можна застосовувати техніки етнографічних досліджень, проводити купу часу з цільовою аудиторією і повністю занурювати себе в їх досвід і переживання. Проте в реальному світі такого майже не трапляється. Найчастіше, у вашого проекту немає ні грошей, ні часу на подібну розкіш. Де ж ви опиняєтеся в підсумку?

Ви залишаєтеся один на один з собою і власним досвідом. І чим більш різноманітні ваші враження і взаємини з людьми, тим більше шанс, що ви прийдете до створення продукту для одного з ваших друзів або на основі особисто пережитим проблеми.

У компанії Nike люди, які займаються розробкою кросівок, самі є бігунами. І навіть якщо маркетингова кампанія повністю провалиться, це все одно будуть класні та зручні кросівки.

Багато сучасні веб-дизайнери воліють працювати вдома, з-за чого всю комунікацію з керівництвом та іншими співробітниками доводиться здійснювати через інтернет. Такі працівники, як правило, мають мінімальний контакт з представниками цільової аудиторії їх проектів, не взаємодіють з колегами і не цікавляться діяльністю компанії. Для них не існує нічого, крім своєї ділянки роботи, на якому вони вважають себе розумнішими за всіх інших.

Уявіть, що такому співробітникові замовили сайт зоомагазину, а він не любить тварин. Потім – інтернет-магазин велосипедів, хоча він ненавидить байки і завжди ходить пішки. Більше того, він активно уникає спортсменів, тому що його дружина пішла до одного з цих «качків-показушников». Ніякі чарівні техніки та нагороди в області маркетингу і психології не дозволять йому відчути емпатію до людей, яких він не розуміє або навіть зневажає. Що робити в такому випадку? Відповідь проста – працювати над собою.

Як відчувати емпатію у світі безлічі клієнтів?

Звичайно, неможливо цікавитися усіма можливими темами або подружитися з усіма існуючими групами користувачів. Незважаючи на це, ви можете спробувати розширити свій світогляд.

На жаль, в сучасному світі це зробити дуже непросто. В епоху індивідуалізації, особисте спілкування з людьми все більше і більше знецінюється псевдо-спілкуванням в інтернеті. У мережі постійно проходять різноманітні зустрічі, конференції, події і онлайн-дискусії. Проблема в тому, що веб-професіонали часто повністю замикаються у своєму веб-міхурі.

Багато фахівців мають широке коло знайомств тільки в інтернеті. Часто буває так, що їм не з ким посидіти в кафе або вийти на прогулянку у вихідні. З таким низьким рівнем соціалізації цим працівникам дуже важко відчувати емпатію, і вони повністю замикаються в собі.

Розширте свій соціальний коло

Будемо сподіватися, що у своєму повсякденному житті ви все ж зустрічаєтеся з великою кількістю людей. Ймовірно, перебуваєте в якомусь клубі чи співтоваристві, ходите в певні заклади.

Під час роботи над будь-яким проектом згадайте кого-небудь зі свого оточення. Не думайте, як би відреагував гіпотетичний ідеальний клієнт. Уявіть, як би реагував ваш друг. Ви можете дізнатися його думку і поставити будь-які питання, якщо вам щось незрозуміло. Подібний підхід дійсно допоможе в досягненні емпатії не тільки з вашим другом, але і з усією цільовою аудиторією. І ще – не обмежуйтеся однією людиною. Розширюйте свої знайомства. Думайте, як отримати більше досвіду і вражень.

Отримуйте новий досвід

Джордж Оруелл (автор романів «1984» і «Скотний двір») отримав якісне і привілейоване освіта в Итонском коледжі. Потім він став офіцером поліції в колонії в Бірмі, після чого вирішив заповнити свій пробіл у знаннях про побут англійських робітників. Своє життя він закінчив на вулицях Лондона, прагнучи розширити свої світоглядні обрії. Різноманітний життєвий досвід не тільки зробив його більш чутливим до проблем різноманітних груп людей, але і послужив основою його чудових творів.

Оруелл розумів, що його походження обмежувало його життєвий досвід, і він знайшов шлях змінити це. Так само можете зробити і ви. Звичайно, не варто перебиратися жити на міську вулицю. Замість цього, спробуйте кілька днів пожити без мобільного телефону та інтернету, записатися в нову для себе творчу або спортивну студію, радикально змінити відвідувані закладу, відвідати кілька вечірок або знайти собі нове хобі.

Розширте свої інтереси, вийдіть за межі веб-дизайну та інтернет-технологій. Вирушайте подорожувати або займіться благодійністю. Познайомтеся з новими людьми і отримаєте новий досвід, якого ви могли ніколи не отримати.

Збережіть собі в закладки статтю з саморозвитку і почніть застосовувати дані в ній поради на практиці

В інтернеті існує велика кількість покрокових рекомендацій щодо поліпшення життя. Найчастіше їх можна зустріти в соціальних мережах, де дуже популярні групи з успіху і саморозвитку. Раджу вам прочитати хоча б одну з них і спробувати застосувати рекомендації, дані в ній, на практиці. Це значно розширить ваш кругозір і поліпшить якість життя.

Щоб зрозуміти, про що йде мова, пропоную ознайомитися зі статтею «60 дій, які поліпшать ваше життя протягом найближчих 100 днів» (насправді, подібних матеріалів в інтернеті багато, можливо, вам більше підійде якась інша повчання).

Оригінальна версія цієї статті з’явилася в блозі Lifehacker в кінці травня і відразу ж вірусно розійшлася по різних блогах і соціальних мережах. Автор розподіляє 60 дій з кількох різних життєвих сфер: будинок, фінанси, персональний розвиток, щастя, стосунки, здоров’я, тайм-менеджмент, соціальне середовище. Ось пара прикладів звідти:

  • «Дізнавайтеся щось нове кожен день. Наприклад, назва квітки, столицю далекої країни, назва сподобалася вам породи собак і т. д.»
  • «Спілкуйтеся щодня протягом наступних 100 днів з ким-небудь новим. Це може бути ваш сусід, з яким ви раніше ніколи не спілкувалися, ваш коментар в блозі, де ви раніше ніколи нічого не писали, новий знайомий в соцмережах і т. д.»

І все ж, чому дизайнерам так необхідна емпатія?

Веб-дизайнери за специфікою своєї професії бачать інтернет-простір інакше, ніж звичайні користувачі. Спілкування з представниками вашої цільової аудиторії в кожному окремому випадку буде сприяти народженню нових ідей і підходів, допоможе знайти спільну мову з аудиторією, зрозуміти їх технологічний досвід і їх потреби.

Припиніть використовувати мильний міхур ваших усталених переконань, припиніть вигадувати потреби інших людей. Вам необхідно зрозуміти, що насправді відчуває ваша цільова аудиторія. Ви будете шоковані, наскільки можуть відрізнятися ваші картини світу. Станьте одним з них. Розділіть їх страхи, тривоги і бажання. І пам’ятайте, емпатія – це ваше найкраще конкурентну перевагу.

Адаптація статті «Why empathy is a crucial skill for web designers?» by Paul Boag.