Чому накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес і що з цим робити

334

Накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес. Якщо ви користуєтеся цією тактикою, ваш сайт сильно постраждає. Рикошетом може зачепити ресурси, які працюють чесно. Чому так відбувається і що робити? Відповіді нижче.

Чому накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес і що з цим робити
Чому накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес і що з цим робити

Що таке поведінкові фактори

В інтернет-маркетингу поведінкові фактори — це показники, що дозволяють оцінити ефективність сайту з дій користувачів. В їх число входять час перебування на сайті, глибина перегляду, показник відмов, коефіцієнт конверсії, CTR посилань на сайт у видачі пошуковиків та інші показники.

Чому накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес і що з цим робити

Пошукові системи (ПС) враховують поведінкові фактори при ранжируванні сторінок. По поведінці користувачів вони можуть побічно судити про якість ресурсу та його відповідності інтересам відвідувачів. Наприклад, пошукові системи вважають високий показник відмов ознакою низької якості ресурсу: невідповідності вмісту інтересам відвідувачів, проблем з дизайном і юзабіліті і т. п.

Алгоритми ПС побудовані так, що сайти з гарними поведінковими метриками отримують більш високі позиції у видачі. Це в першу чергу стосується найбільшого в рунеті пошуковика «Яндекс».

Навіщо накручують поведінкові фактори

Тут все зрозуміло. Якщо поліпшити поведінкові метрики, сайт отримає більш високі позиції у видачі та більше цільового трафіку.

Існує два способи роботи з поведінковими факторами. Ось перший: ви пашете вдень і вночі, покращуєте дизайн і юзабіліті, витрачаєте гроші на якісний, актуальний і експертний контент, продаєте хороший продукт за прийнятною ціною, щиро посміхатися кожному клієнту. Поведінкові метрики поступово зростають. Як сказав би відомий дизайнер, це довго і дорого, але зате надійно.

Чому накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес і що з цим робити

Олдскульные оптимізатори не люблять орати і чекати, тому вони придумали другий спосіб роботи з поведінковими. Ось його зміст: ви обманюєте пошукові системи, штучно покращуючи поведінкові фактори. З допомогою програм або мотивованих школярів ви імітуєте дії задоволених користувачів: заходження на сайт з пошуку, тривалі сесії з переглядом великої кількості сторінок, навіть конверсії. Пошукові системи бачать, що користувачам подобається ваш сайт. Тому вони віддають йому високі позиції і трафік.

Звичайно, це дорого, але все ж дешевше, ніж купувати якісний контент, морочити собі голову з юзабіліті і возитися з кожним клієнтом. Це дуже швидко, що тільки дурень не побачить переваги другого способу перед першим. І звичайно ж надійно, адже інженери пошукових систем не доженуть за геніями олдскульною оптимізації.

Надійно: коротка історія боротьби з накруткою поведінкових

«Яндекс» став враховувати поведінкові метрики при ранжируванні ресурсів у 2009 році. Практично відразу з’явився ринок накрутки поведінкових. Найбільший пошуковик рунета почав з ним боротися.

Епізод 1: Операція «Чисте пошук»

В середині 2011 року «Яндекс» дав перше велике бій накрутчикам поведінкових факторів. В ході кампанії, що отримала назву «Чистий пошук», пошуковик покарав більше 1000 сайтів, помічених у використанні маніпулятивних тактик. Постраждалі ресурси користувалися відомими сервісами накрутки, включаючи Perfectseo, Userator, Megaseo, Megaindex та інші.

Представники «Яндекса» повідомили про існування мережі заражених комп’ютерів або ботнету, яка використовувалася для накрутки поведінкових метрик. Власники посилали ботнету команди, які змушували окремі комп’ютери-зомбі імітувати дії користувачів. Непомітно для власника ПК шкідливе програмне забезпечення заходило на сайті пошукача, надсилав запит, переходило на потрібний сайт і здійснювало необхідні дії. «Яндекс» не повідомив, чи був ботнет пов’язаний із згаданими вище сервісами, предлагавшими послугу накрутки поведінкових факторів.

Уявіть, які ресурси потрібні для створення ботнету. По-перше, необхідно написати програму, яка буде імітувати дії користувача. По-друге, цю програму необхідно непомітно встановити на тисячах комп’ютерів. По-третє, її необхідно замаскувати від антивірусного ПО. По-четверте, потрібно дистанційно керувати комп’ютерами-зомбі. Невже ресурси і таланти, необхідні для створення ботнету, не можна використовувати законно і конструктивно?

Епізод 2: рутинна боротьба з накрутками поведінкових

Незважаючи на пессимізації сайтів-штрафників, ринок накрутки поведінкових факторів не зник. Власники ресурсів і оптимізатори вперто шукали дірки в алгоритмах, а «Яндекс» з цим рутинно боровся. Накрутчиків не лякали навіть періодично з’являються повідомлення про великих оновлення алгоритму і масових санкції проти порушників.

Чому накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес і що з цим робити

У вересні 2014 Платони опублікували попередження любителям накруток. Інженери «Яндекс» відзначили, що маніпуляції з користувацькими метриками залишаються в рунеті масовим явищем. Вони розповіли, що трафік на сайти, пессимизированные за поведінкові накрутки, падає в середньому в 2,5 рази. Повідомлення «Яндекса» з’явилося через добу після запуску бета-тестування сервісу поліпшення поведінкових факторів SeoPult. Як виявилося, збіг дат не було випадковим.

Епізод 3: вражаючий результат роботи «Поведінкових факторів» SeoPult

24 вересня SeoPult анонсував бета-тестування сервісу «Поведінкові фактори». Компанія стверджувала, що сервіс ніяк не пов’язаний з накруткою. За даними SeoPult, «Поведінкові фактори забезпечують переходи на сайти клієнтів реальних користувачів, залучених з використанням RTB-трафіку.

RTB (від англ. real time bidding) — це підхід до купівлі трафіку, заснований на аукціонах, які проводяться в режимі реального часу.

Чому накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес і що з цим робити

Деякі власники сайтів, які вирішили протестувати «Поведінкові фактори», стали повідомляти про недоліки системи. Користувач Searchengines.guru anstrem виділив наступні проблеми:

  • Відвідувачі, що прийшли на сайт завдяки системі «Поведінкові фактори», проводять на сайті практично однаковий час.
  • Користувачі діють практично однаково.
  • Дії користувачів мають ознаки алгоритмічних.

Anstrem пояснив проблеми з тим, що дії користувачів імітує робот. Інші вебмастера припустили, що мова йде про ручний накрутці: живі користувачі отримували типові завдання, тому вели себе на сайті однаково.

На початку грудня власники сайтів стали повідомляти про негативні наслідки використання «Поведінкових факторів». Вони зіткнулися з падінням трафіку і випаданням запитів з топ видачі.

Чому накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес і що з цим робити

У відповідь на запити власників сайту «Яндекс» підтвердив, що санкції пов’язані з накруткою поведінкових факторів. У відповідях вебмайстрам Платон Щукін згадує SeoPult в числі сервісів, що використовують некоректні методи просування.

Чому накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес і що з цим робити

Схоже, «Яндекс» переміг ще одну революційну технологію обходу алгоритмів. І навіть не спітнів. Пошуковик виявив великодушність і пообіцяв скасувати санкції, якщо власники сайтів відмовляться від накруток. Звичайно, їм доведеться почекати кілька місяців і потерпіти без трафіку з найбільшої пошукової системи в рунеті. Наслідки санкцій пошуковика можуть виявитися руйнівними для бізнесу, якщо власники сайтів не змінять підходи до розкручування.

Нерівна боротьба: чому «Яндекс» і інші пошуковики завжди будуть перемагати

Поки є запит на чарівні способи отримання трафіку і продажів, будуть з’являтися нові революційні способи і системи поведінкових факторів. «Яндекс» та інші ПС будуть їх легко і швидко перемагати. Чому? Ось деякі причини:

  • «Яндекс» крутіше. У нього більше грошей, кращі технічні можливості. Він може наймати найкращих фахівців. «Яндексу» є за що боротися: це його ринок, він точно не планує ділитися грошима з накрутчиками.
  • «Яндекс» та інші пошуковики легко визначають навіть самі тонкі накрутки поведінкових факторів. Будь-які революційні технології впливу на метрики приречені з простої причини: вони неминуче викликають аномальну активність на сайті. Уявіть собі сукупність сайтів вашої тематики. Їх сотні і тисячі. Пошуковик знає, як поводяться користувачі цих сайтів: звідки вони приходять, скільки часу проводять на ресурсі, як вони рухають мишкою, чорт забирай. Раптове сильне зміна поведінкових метрик негайно викликає у роботів підозру. До речі, Платон може перевірити підозрілий сайт і вручну. Але пошуковику простіше при найменшій підозрі використовувати алгоритмічні санкції. Чому? Пояснення нижче.
  • Сайти, накручують поведінкові метрики, не захищені живим щитом. Це необхідно пояснити на прикладі. Пошуковики дуже акуратно використовують алгоритмічні санкції за накрутку посилального. Чому? Під ці санкції можуть потрапити «білі» сайти. Наприклад, хто може купити 100500 посилань з линкопомоек і використовувати їх проти конкурентів. ПС повинні тримати це в розумі, удосконалюючи алгоритми. Накрутники посилального прикриваються » живим щитом з нормальних сайтів і продовжують працювати. Клієнти революційних систем накрутки поведінкових позбавлені такого щита, тому їх сайти швидко і автоматично відлітати в бан. Захист відсутній із-за високої вартості впливу на поведінкові метрики. І чим більш революційною буде система накруток, тим дорожче вона буде коштувати.
Чому накрутка поведінкових факторів руйнує ваш бізнес і що з цим робити

Пошуковики завжди будуть на крок попереду накрутчиків. Вони створюють алгоритми, вони бачать все або практично все, вони підвищують якість видачі і діють в інтересах користувачів пошукових систем. А користувачі хочуть бачити в топі видачі якісні сайти, а не ресурси-вискочки, які скористалися хитрими сервісами.

Перемогти в цій боротьбі все-таки можна

І зробити це досить просто. Потрібно відмовитися від згубної підходу до просування: прагнення обдурити когось. Навіть якщо цей хтось- робот, алгоритм, пошукова система. Через пошуковик ви хочете обдурити кінцевого користувача. А це вже неправильно.

Пам’ятайте два способи роботи з поведінковими факторами? Щоб перемогти в цій боротьбі, потрібно орати і інвестувати в розвиток ресурсу. Потрібно працювати пліч-о-пліч з «Яндексом», а не шукати дірки в його алгоритм. Адже, як говорить Платон Щукін, «найкращий спосіб залучення відвідувачів — робота над якістю сайту, продукту і сервісу». Згодні? Тоді переходьте на білу сторону.