Чому так важлива ступінь задоволеності ваших підлеглих і як її підвищити

307

Коли ви в останній раз цікавилися, наскільки комфортно ваші підлеглі відчувають себе на роботі? Приходять вони в офіс як на свято або постійно поглядають на годинник, щоб скоріше повернутися додому?

Недавнє опитування рекрутингового агентства » HeadHunter показав, що майже 60% росіян не задоволені своєю роботою. З них цілих 26% респондентів зізналися, що відчувають постійний дискомфорт на робочому місці. Примітним є той факт, що на низький рівень зарплати скаржилося лише незначна кількість опитаних. Виходить, що для більшості російських співробітників обстановка на роботі набагато важливіше розміру гонорару.

«Ну і що, що мої співробітники незадоволені роботою? – скажете ви. – Головне – щоб вони успішно справлялися зі своїми службовими обов’язками». В тому то і справа, що вони не зможуть повністю зосередитися на своїй роботі і вкладати в неї душу, якщо їх будуть напружувати якісь аспекти трудових буднів. Рівень їх продуктивності буде на нулі, що не кращим чином позначиться на досягнення вашої компанії.

Чому так важлива ступінь задоволеності ваших підлеглих і як її підвищити

Авторитарний стиль управління – вчорашній день

Останнім часом, все більше керівників починають розуміти, що авторитарний стиль керівництва приносить їх бізнесу більше шкоди, ніж користі. Співробітники стають замкнутими, знижується рівень їх мотивації, що, в свою чергу, погіршує фінансові показники компанії.

Одним із затятих прихильників «людяного» звернення до своїх підлеглих є Деніел Пэрент, завідувач відділом кадрів у компанії GameStop, найбільшої роздрібної мережі з продажу відеоігор. Він знає не з чуток, наскільки важливо підтримувати зворотний зв’язок зі своєю командою. В його щоденнику великими буквами позначено таке завдання: «Запитати у співробітників, наскільки комфортно вони почуваються на роботі, і що я можу зробити, щоб вони відчували себе ще комфортніше».

Деніел вже давно усвідомив, що ці два простих питання говорять його підлеглим про те, що вони можуть розраховувати на його підтримку. Крім того, вони допомагають йому зрозуміти реальні проблеми, щоб дати їм слушні поради. Деніел порівнює свої питання з системою раннього сповіщення. Вони допомагають йому усунути дрібні проблеми, поки вони не перетворилися на серйозні і складне.

Наведемо показовий приклад з його практики. Дженніфер, одна з його співробітниць, нещодавно повернулася з відпустки по догляду за дитиною. Їй було дуже складно звикнути до ролі працюючої мами. Коли Деніел запитав її, наскільки вона щаслива на роботі, Дженніфер зізналася, що їй не зовсім комфортно з-за того, що вона не може приділяти таку ж кількість часу, як до народження дитини, тому почуває себе винуватою. Начальник заспокоїв її, сказавши, що вона не зобов’язана приділяти весь свій вільний час службових завдань. Вони домовилися щодо переліку її робочих обов’язків, які вона з легкістю могла виконати в офісі. Деніел постійно підбадьорював її, нагадуючи про те, що вона відмінно справляється з його дорученнями. Тепер, приходячи додому, вона могла розслабитися і приділити всю свою увагу дитині, оскільки знала, що начальник задоволений її роботою. Деніел зізнається, що ніколи не здогадався б про проблеми своєї співробітниці, якщо б він сам не підняв це питання.

Більшість співробітників просто соромляться розповідати начальнику про свої проблеми. Можливо, вони не хочуть його турбувати або бояться його гніву. Будучи керівником, ви знаходитесь у більш сильної позиції. Тому ваші підлеглі так і будуть «грати у мовчанку», якщо ви самі не проявіть інтерес до їх справах.

Уявімо собі таку ситуацію. Одного з ваших співробітників, назвемо його Сашком, терміново потрібно сходити до стоматолога, тому він просить вас відпустити його сьогодні з роботи в 4 години, після наради, на що ви даєте згоду. Нарада починається. Всі присутні активно обговорюють нагальні питання. І ось на годиннику вже 4:10, а нарада все ще в повному розпалі. У найближчі півгодини воно точно не завершиться. Що ж робити бідному Саші? Йому буде незручно просто встати і піти по своїх справах… В таких ситуаціях, ви повинні взяти ініціативу на себе. Підійдіть до нього і скажіть, що ви його відпускаєте. Повірте, вашому співробітнику буде дуже приємно, що ви допомогли йому вийти з незручної ситуації. І він ще раз переконається в тому, що ви відмінний керівник, який дбає про здоров’я своїх підлеглих.

Багатьох людей утримує в компанії саме хороший бос, а не високий гонорар або перспективи зростання. В житті можна побачити багато прикладів, коли співробітники служать своєму начальнику вірою і правдою, навіть у складні часи. Здавалося б, навіщо їм працювати за мізерну зарплату, коли можна влаштуватися на більш престижну організацію? Вся справа в тому, що вони не хочуть розлучатися зі своїм керівником – вони вважають його незамінним.

Як підвищити рівень задоволеності своїх підлеглих: 4 простих кроки

Отже, ми з’ясували, що рівень задоволеності працівників, в першу чергу, залежить від поведінки начальника. Саме ви, як керівник, повинні регулювати психологічний клімат у своєму колективі, щоб кожен працівник відчував себе в своїй тарілці. Наступні рекомендації допоможуть вам стати більш людяним» босом:

1. Підтримуйте зі своїми співробітниками зворотний зв’язок

Беріть приклад з Деніела Перента, який зазначає у своєму щоденнику дні, коли він повинен поговорити зі своїми співробітниками про рівень їх задоволеності. Регулярно розмовляйте зі своїми підлеглими, щоб з’ясувати, наскільки комфортно вони почуваються на роботі. В ідеалі, подібні зустрічі мають проводитися щомісяця або, щонайменше, раз на три місяці. При можливості, спілкуйтеся з кожним співробітником наодинці – мало хто з них захоче обговорювати свої особисті проблеми у присутності колег. Якщо у вашому підпорядкуванні знаходиться кілька сотень співробітників, то доручіть цю задачу начальникам відділів, адже у вас просто фізично не вистачить часу на всіх.

Запитайте у них прямо, чи вони щасливі на роботі. Якщо працівник дав негативну відповідь, то з’ясуйте причини його незадоволеності і запропонуйте йому рішення, які можуть виправити ситуацію.

Більшість компаній обмежуються проведенням щорічного опитування з метою оцінити рівень задоволеності персоналу. Сама ідея опитування не погана, але все ж у ньому є маса недоліків. По-перше, опитування, як правило, анонімні. Ви бачите тільки загальну картину, тому не можете з’ясувати, як проблеми хвилюють конкретних співробітників. По-друге, вони проводяться лише раз на рік. За цей час незадоволеність співробітників може стати такою сильною, що вони захочуть покинути компанію. І, нарешті, опитування не можуть охопити всю різноманітність і багатогранність ситуацій, які відбуваються як в особистому, так і професійному житті співробітників.

2.Заохочуйте культуру відкритості, довіри і прозорості

Ваші підлеглі повинні знати, що вони можуть відкрито обговорювати з вами всі питання, які їх хвилюють. Заохочуйте в своїх працівниках ініціативність, відкритість, сміливість. Як ви дізнаєтеся про проблеми своїх співробітників, якщо вони будуть весь час мовчати і збирати всі невдоволення в собі?

Постійно нагадуйте їм про те, що ви завжди готові до відкритого діалогу, якщо у когось з них виникнуть труднощі. Таким чином, ви будете усувати всі проблеми в зародку, і вони не зможуть завдати шкоди вашій компанії.

3. Не перевантажуйте своїх співробітників понаднормовою роботою

Ідеальний баланс між роботою та особистим життям – мрія кожного співробітника. Ваші підлеглі повинні відчувати чітку грань між офісом і будинком. Офіс – це місце, де потрібно максимально зосередитися на роботі і виконувати свої службові обов’язки. Будинок – це місце, де можна розслабитися і тимчасово забути про роботу.

Якщо ви будете постійно навантажувати їх домашньою роботою, вони не зможуть повноцінно відпочити. Це, в свою чергу, знизить їхню продуктивність. Тому не варто зазіхати на вільний час своїх співробітників: вони мають право проводити його так, як самі вважають за потрібне.

4. Постійно спостерігайте за емоційним настроєм своїх співробітників

Навіть якщо ви регулярно питаєте своїх підлеглих, чи вони задоволені своєю роботою, цього недостатньо. Ви повинні постійно спостерігати за ними, щоб виявити ознаки невдоволення на ранній стадії. Якщо ви бачите, що один з ваших співробітників вже кілька днів ходить як у воду опущений, не полінуйтеся запитати у нього, в чому справа. Може, він засмучений через якийсь особистої проблеми? Або ж він посварився з кимось зі своїх колег? Ви ніколи не зможете дізнатися, якщо не спитаєте.

Чому так важлива ступінь задоволеності ваших підлеглих і як її підвищити

Ваші підлеглі теж люди, і ніщо людське їм не чуже

На жаль, деякі керівники забувають про те, що їхні підлеглі – не роботи, а живі люди – зі своїми почуттями, труднощами, проблемами. Їм не потрібно багато, щоб відчути себе щасливими на роботі – просто трішки розуміння.

Будьте уважними до повсякденних дрібницях, бо саме з них складаються загальні враження співробітників про роботу. Наприклад, якщо один з ваших підлеглих трохи спізнився на роботу, не поспішайте його сварити. Для початку послухайте його – можливо, це сталося не з його вини. Якщо ви помітили помилку у звіті бухгалтера, не варто лаяти її даремно. Хто знає, може вона напередодні посварилася зі своїм чоловіком або щось сталося з її дитиною… Просто попросіть її надалі бути уважніше – для нормального адекватного людини даної прохання повинно бути достатньо.

Регулярно спілкуйтеся зі своїми підлеглими, щоб зрозуміти, що саме їх мотивує, і які перешкоди вони повинні подолати, щоб виконувати свою роботу на вищому рівні. Обставини в їх особистому та професійному житті постійно змінюються, тому ви завжди повинні тримати руку на пульсі.

Повірте, це не так складно – приділити трохи часу кожним працівником, щоб переконатися в тому, що у нього все в порядку. Від цього всі залишаться у виграші. Ваші підлеглі будуть в захваті від своєї роботи, а ви, в свою чергу, отримаєте команду мотивованих, продуктивних і відданих співробітників.

Переклад і адаптація матеріалу Еллісон Рімм Go Ahead: Ask Your Employees If they’re Happy

Читайте також:

  • Кращі топ-менеджери
  • Вся правда про позитивне мислення
  • Все, що вам слід знати про роботу в команді