Фільтри пошукових систем: чек-лист для діагностики санкцій «Яндекса» і Google

431

Коли ви приходите до лікаря зі скаргами на нездужання, він відразу не виписує вам таблетки. Щоб вибрати адекватне лікування, лікар повинен поставити вам діагноз. Помічаєте схожість пошукового маркетингу та SEO з медициною? Наприклад, щоб вивести сайт з-під санкцій пошукових систем, ви повинні визначити, під які саме фільтри потрапив ресурс. У цій статті ви знайдете інформацію про основні фільтрах «пошукачів», включаючи класифікацію та діагностику пенальті, а також короткі рекомендації щодо висновку сайтів з-під санкцій.

Фільтри пошукових систем: чек-лист для діагностики санкцій «Яндекса» і Google
Фільтри пошукових систем: чек-лист для діагностики санкцій «Яндекса» і Google

Як перевірити, чи є на вашому сайті фільтр «Яндекса або Google

Власник сайту або маркетолог повинен задуматися про санкції пошукових систем в той момент, коли він помічає будь-які негативні аномалії в метриках ефективності сайту. Конкретні ознаки можуть бути такими:

 • Істотне падіння природного пошукового трафіку.
 • Різке зниження позицій сайту у видачі.
 • Випадання окремих сторінок або всього ресурсу в додатковий індекс.
 • Повне випадання сайту або окремих сторінок з індексу.
 • Нові сторінки сайту не потрапляють в індекс.
 • Низькі позиції ресурсу в видачі з вітальним питань. Наприклад, якщо за запитом «фірма роги і копита єкатеринбург» сайт вашої компанії відображається не на першому, а на тридцятому місці, потрібно думати про санкції.

Як перевірити фільтри «Яндекса» і Google

Щоб підтвердити санкції «пошукачів», використовуйте наступні інструменти:

 • Search Console Google. У меню «Пошуковий трафік – заходи, прийняті вручну» ви можете знайти інформацію про ручних санкції.
Фільтри пошукових систем: чек-лист для діагностики санкцій «Яндекса» і Google
 • Search Console Google і «Яндекс.Вебмастер». За допомогою інструментів для вебмайстрів ви можете перевірити кількість сторінок в індексі пошукових систем.
 • Діагностика санкцій SEOLib. Цей інструмент дозволяє відстежувати трафік в контексті оновлення алгоритмів «Яндекса» і Google.
 • FEInternational. Цей сервіс не вимагає доступу до систем аналітики, тому дозволяє перевірити вірогідність фільтрів для будь-якого сайту.
Фільтри пошукових систем: чек-лист для діагностики санкцій «Яндекса» і Google

Якщо ви помітили, що з відвідуваністю сайту щось не так, перевірте, чи не потрапив ваш ресурс під санкції. Для цього загляньте в системи веб-аналітики і скористайтеся запропонованими інструментами.

Які бувають фільтри пошукових систем

Ви можете класифікувати санкції за різними ознаками:

 • По пошуковим системам: фільтри Google і «Яндекс».
 • За способом застосування: ручні та алгоритмічні. Алгоритмічні пенальті включаються, якщо роботи виявляють явне порушення вимог пошукових систем з метою маніпуляції видачею. Ручні санкції включають співробітники пошукових систем. Це трапляється, коли алгоритм фіксує підозрілі ознаки, яких недостатньо для однозначної діагностики порушень. У цьому випадку робот повідомляє про ресурс живому колезі, який діагностує маніпуляції вручну.
 • З причин санкцій: фільтри за маніпуляцію видачею та технічне невідповідність ресурсу вимогам пошукових систем. У свою чергу, пенальті за маніпуляцію можна об’єднати в такі групи: зловживання посиланнями, накрутка поведінкових факторів, надмірне вживання ключових фраз, чорне SEO (дорвеї, клоакінг, невидимий текст тощо). Санкції за технічне невідповідність можна отримати з-за таких недоліків: відсутність адаптації під мобільний трафік, повільне завантаження сайту, відсутність корисного унікального контенту, проблеми з функціональністю, дизайн і юзабіліті, шахрайство, тематика публікацій, повторюваної контент.
 • Деякі фахівці з пошукового маркетингу, наприклад, Олена Камська, класифікують санкції за проявами або наслідків для сайту. В рамках даної типології виділяють перед — і постфильтры, фільтри перед видачею і виключення ресурсів з індексу. Практична цінність цього підходу до класифікації обмежена, так як автоматичні санкції є частиною пошукового алгоритму.

Зверніть увагу, більша частина програмних санкцій «Яндекса» і Google являють собою частини пошукового алгоритму. З практичної точки зору це означає, що фільтри не з’явилися для того, щоб покарати сайт компанії по виробництву пластикових вікон з Тули і заводу металоконструкцій з Санкт-Петербурга. Вони існують, щоб покращувати якість пошукової видачі. Тому власникам сайтів і маркетологам необхідно постійно тримати в голові дві тези.

Перший: сайти отримують санкції за спроб обдурити «пошуковики», тому ви можете легко уникнути пенальті на етапі планування маркетингу. І другий: якщо ви вже отримали санкції, краще і дешевше поміняти підхід до маркетингу, ніж постійно боротися з наслідками неправильно обраних способів просування.

Нижче ви знайдете опис конкретних фільтрів, класифікованих по пошуковим системам.

Фільтри Google

Найбільша в світі пошукова система Google вимушено стала чемпіоном у боротьбі з маніпуляціями. А привабливий керівник відділу з протидії пошукового спаму цієї компанії Метт Каттс перетворився на страшний сон для накрутчиків. Google найуспішніше бореться з чорним SEO в англомовному сегменті Мережі. Однак якщо ви хочете просувати нечесними способами російськомовний сайт, приготуйтеся зіткнутися з однією з перерахованих нижче проблем.

1. Google Panda

«Панда» — це частина пошукового алгоритму Google, відповідає за якість сайтів в цілому і контенту зокрема. Фільтр позбавляє трафіку неякісні сайти, що сприяє перерозподілу відвідувань на користь якісних ресурсів. Google Panda оцінює ресурси за такими критеріями:

 • Якість контенту. Як робот визначає якісне і неякісне вміст? Це питання навіть не окремої статті, а цілої книги чи дисертації. Достовірно відомо, що крім роботів в оцінці вмісту беруть участь асесори Google. Також відомо, що «пошуковик» побічно оцінює якість сайту задоволеності користувачів. До речі, ви давно аналізували поведінкові метрики ефективності ресурсу?
 • Дубльований контент. Якщо на вашому сайті є практично однакові сторінки, заточені під запити «замовити вікна ПВХ» і «замовити пластикові вікна», вам загрожує Panda.
 • Крадений контент.
 • Відношення власника до сайту користувачам. В цей пункт можна включити наступні критерії: проблеми з функціональністю, юзабіліті і дизайном сайту, надмірна кількість та некоректне розташування реклами. Наприклад, «Панда» може покарати ресурс, якщо ви на першому екрані публікуєте рекламні блоки, а контент ховаєте у нижній частині сторінки. Ви можете отримати пенальті за нечитабельності контенту.

Як визначити, що сайт потрапив під фільтр Google Panda? Зверніть увагу на наступні ознаки:

 • Ви помітили негативні аномалії після оновлення алгоритму «Панда».
 • Падіння природного пошукового трафіку.
 • Падіння позицій сайту у видачі. Під впливом «Панди» можуть падати позиції всіх або деяких сторінок ресурсу. Значна частка сторінок може випасти в додатковий індекс.
 • Повільне індексування нових сторінок.

Як вивести ресурс з-під фільтра Google Panda

Якщо ваш сайт позбувся значної частки трафіку через «Панди», перегляньте маркетингову стратегію. Вам необхідно у стислі терміни значно підвищити якість ресурсу. Також вам слід відмовитися від будь-яких спроб маніпулювати видачею. Приділіть увагу наступним моментам:

 • Проведіть технічний аудит сайту. Переконайтеся, що його функціональність і дизайн відповідають потребам аудиторії. Вирішіть проблему повторювану контенту. Використовуйте канонічні URL, закрийте від індексації сторінки рубрик і категорій. Якщо ваш сайт працює на CMS WordPress, розв’яжіть цю задачу за допомогою SEO-плагінів.
 • Замінити неякісний контент на якісний.
 • Якщо на сайті є сторінки з недостатнім обсягом або взагалі без вмісту, виправте ситуацію. Наприклад, якщо на сторінках товарів інтернет-магазину немає описів, додайте їх.
 • Регулярно публікувати на сайті корисний для аудиторії контент.

В перервах між роботою по підвищенню якості ресурсу ознайомтеся з корисними матеріалами про «Панді»:

 • Як захистити великі сайти від Google Panda.
 • Про «Панді 4.0».
 • Про «Панді 4.1».

2. Google Penguin

«Пінгвін» — це компонент пошукового алгоритму Google, який бореться з маніпулятивним линкбилдингом. У це поняття входять практично всі штучні способи нарощування зовнішньої посилальної маси: купівля беклінків, посилальний спам на форумах і в блогах, публікація посилань на пов’язаних ресурсах, спам, замаскований під гостьовий постинг, надмірне використання SEO-анкоров, публікація невидимих для користувачів посилань.

Ознаки Google Penguin схожі на ознаки описаного вище фільтра за неякісний сайт. До них відносяться:

 • Падіння природного пошукового трафіку. Зазвичай «Пінгвін» призводить до більш різкого зниження відвідуваності порівняно з «Пандою». Втім, «пошуковик» часто застосовує ці санкції одночасно.
 • Поява аномалій після оновлення алгоритму Penguin.
 • Повідомлення про прийнятих вручну заходи, пов’язані з неприродними посиланнями, пошукової консолі Google.
 • Зниження позицій ресурсу у видачі.
 • Повільне індексування нових сторінок.
 • Падіння позицій сайту або відсутність у видачі з вітальним запитам.
 • Випадання значної частки сторінок в додатковий індекс або деіндексація сторінок.

Як відрізнити «Пінгвіна» від «Панди»? В теорії ви можете проаналізувати маркетинг проекту і зробити висновки. Наприклад, якщо ви завжди публікуєте якісний контент, але користуєтеся маніпулятивним линкбилдингом, швидше за все, сайт постраждав через Google Penguin. Якщо ви купуєте посилання і публікуєте на сайті рерайт з унікальністю 89,8 %, до вас в гості прийшли «Пінгвін» і «Панда» одночасно.

Як вивести ресурс з-під фільтра Google Penguin

Щоб захиститися від «Пінгвіна», вам необхідно видалити або відхилити неякісні посилання, а також змінити маркетингову стратегію сайту. Виконайте наступні дії:

 • Постарайтеся видалити якомога більше спам-посилань на ваш сайт.
 • Скористайтеся інструментом відхилення, щоб обнулити вага посилань, які не вдається відхилити.
 • Публікуйте якісний і корисний контент, щоб отримувати природні посилання з якісних ресурсів.

Після виконання рекомендацій вам доведеться дочекатися оновлення алгоритму «Пінгвін». Поки будете чекати, почитайте корисні матеріали про цьому фільтрі:

 • Як користуватися інструментом відхилення посилань і чому його треба використовувати обережно.
 • Чому інструменту відхилення посилань недостатньо для виходу з-під санкцій.
 • Як видалити спам-посилання.
 • Як приборкати «Пінгвіна» і «Пінгвіна 2.0».
 • Кейс з виведення сайту під Google Penguin.
 • І на закуску: чому «Пінгвін» — це добре, а не погано.

3. Пісочниця і вік домену

Це умовні фільтри або частини пошукового алгоритму, що обмежують відвідуваність нещодавно створених сайтів. До симптомів цих фільтрів відноситься повільне індексування ресурсу. Як боротися з «Пісочницею» і «Віком домену»? Не звертайте на них уваги. Краще зосередьтеся на розвиток ресурсу: створюйте контент, покращуйте юзабіліті. Сайт обов’язково вийде з-під цих фільтрів без додаткових зусиль з вашого боку.

4. Google — 5, — 30, — 950

Google офіційно не підтверджує існування цих фільтрів, однак власники сайтів і пошукові оптимізатори не сумніваються в їх існуванні. Симптомом даних пенальті вважається незрозуміле падіння ресурсу у видачі на п’ять або 30 позицій, а також ранжування в дев’ятій сотні видачі. Фільтр Google — 5 також називають Google № 6, що відображає раптове зниження позиції ресурсу з першої до шостої.

«Пошуковик» карає сайти фільтрами зі знаком «мінус» за маніпулятивні тактики просування і порушення технічних вимог, включаючи наступні:

 • Використання дорвеїв і клоакинга.
 • Посилальний спам на форумах і в блогосфері.
 • Використання редиректів JavaScript.
 • Невірний вибір стратегії розвитку: створення сайтів для роботів, а не для людей.

Як захистити сайт від пенальті Google — 5, — 30, -950

Від цих санкцій захиститися дуже легко. Достатньо звірити використовувані способи розвитку ресурсу з вимогами Google, усунути недоліки і дочекатися оновлень видачі. Також ви можете подати запит на зняття санкцій.

5. Додаткові результати

Google поміщає в додатковий індекс сторінки, які вважає недостатньо якісними і цінними для користувачів. Іншими словами, «пошуковик» вважає ваш сайт дуже схожий на сотні інших ресурсів. Також сторінки вашого ресурсу можуть опинитися в supplementary results з-за технічних помилок або спроб маніпулювати видачею. Нарешті, в додатковий індекс можуть потрапляти сторінки молодих сайтів.

Симптом цього фільтра — це ранжування вашого сайту в додатковому, а не основному індексі. Supplementary results можна знайти на сторінці видачі, клікнувши по зазначеній на ілюстрації посиланням.

Фільтри пошукових систем: чек-лист для діагностики санкцій «Яндекса» і Google

Як захиститися від фільтра «Додаткові результати»

Щоб вивести сайт з supplementary results в основний індекс, дотримуйтеся три рекомендації:

 • Відмовтеся від спроб маніпулювати видачею.
 • Створюйте та надсилайте цінний для користувачів і унікальний контент.
 • Забезпечте відповідність ресурсу технічним вимогам пошукових систем. Зокрема, закрийте від індексації сторінки з дубльованим контентом.

Олдскульные сеошники називають фільтр supplementary results «соплями» з-за його назви англійською мовою.

Існує схожий на supplementary results фільтр «Опущені результати». «Пошуковик» застосовує його з-за неякісного контенту, а також з-за проблем з функціональністю і юзабіліті сайту. Зокрема, під цей фільтр потрапляють сайти з незручним меню і внутрішньої навігацією. Для захисту від цього пенальті необхідно публікувати цікавий користувачам контент і піклуватися про функціональності сайту.

6. Социтирование

Фільтр «Социтирование» загрожує ресурсів, на які посилаються сайти з сумнівною репутацією. Уявіть ситуацію: на ваш сайт про будівництво масово посилаються ресурси, на яких є посилання на дорослий контент або шахрайські блоги. З-за такого сусідства «пошуковик» підозрює ваш сайт у всіх смертних гріхах і позбавляє його трафіку.

Зверніть увагу, Google не використовує цей фільтр, якщо на ваш ресурс посилається один або два сумнівних сайту. Мова йде саме про масове социтировании. Адекватний власник сайту не буде купувати беклінків з неперевірених донорів. Тому фільтр «Социтирование» може говорити про нездоровому уваги конкурентів до вашого ресурсу.

Як захиститися від фільтра «Социтирование»

Постарайтеся видалити або обнулити вага сумнівних посилань на ваш сайт. Якщо ви бачите, що конкуренти спеціально купують сміттєві беклінків на ваш ресурс, повідомте про це в Google.

7. Занадто багато посилань і занадто багато сторінок

Google буде підозрювати вас у маніпуляціях, якщо на ваш сайт пошлеться велика кількість ресурсів за короткий проміжок часу. Ви також потрапите під підозри, якщо на вашому сайті з’явиться занадто багато сторінок за короткий часовий відрізок. Для таких випадків найбільший «пошуковик» у світі використовують фільтри Too many links і Too many pages at once. Ознакою цього пенальті є різке падіння відвідуваності і позицій ресурсу у видачі.

Як захиститися від фільтрів «Занадто багато посилань і сторінок»

Щоб захиститися від санкцій, пов’язаних з посиланнями, відмовтеся від маніпулятивного линкбилдинга. Поступово видаліть куплені беклінків, якщо ви вже отримали пенальті.

Щоб захиститися від фільтра «Занадто багато сторінок», створюйте нові сторінки поступово. Зверніть увагу, ризик отримання цього фільтра залежить від розмірів вашого ресурсу. Наприклад, якщо інтернет-магазин з 10 тис. сторінками опублікує за добу 100 нових сторінок, фільтр йому не загрожує. А якщо сайт з 15 сторінок опублікує за добу ще 15, він може постраждати.

8. Фільтр за биті посилання

Якщо на вашому сайті багато непрацюючих посилань, він знаходиться в зоні ризику. Google може позбавити його частини трафіку, а також виключити з індексу деякі сторінки.

Як захиститися від фільтра за биті посилання

Регулярно перевіряйте сайт за допомогою Link Checker або аналогічного інструменту. Виправляйте непрацюючі посилання.

Фільтри пошукових систем: чек-лист для діагностики санкцій «Яндекса» і Google

9. Дубльований контент

Google використовує цей фільтр, щоб позбавити трафіку або повністю виключити з індексу ресурси, які крадуть контент. Це пенальті можна назвати жорстким варіантом «Панди». Цей вид санкцій зазвичай призводить до повного виключення частини сторінки або сайту цілком з видачі.

Як захиститися від фільтра за дубльований контент

Тут все очевидно. Видаліть крадений контент або поставте посилання на першоджерело. Почніть публікувати власні якісні матеріали. Дочекайтеся повторної індексації сайту.

10. Переоптімізація

Ще один жорсткий фільтр. Можливо, він є частиною «Панди», так як переоптімізація знижує якість ресурсів з точки зору людей та пошукових роботів. Цей фільтр використовується, якщо на сайті застосовуються грубі маніпуляції:

 • Keyword stuffing.
 • Надмірне використання ключів в title, description, атрибуті alt.
 • Виділення ключових фраз в тексті напівжирним шрифтом або кольором.

Ознакою цього фільтра є різке падіння трафіку і суттєве зниження позицій сайту у видачі. На практиці цей фільтр неможливо відрізнити від «Панди». Деякі вебмастера вважають, що пенальті за переоптімізацію призводить до більш сильного падіння трафіку і позицій порівняно з Google Panda.

Як захиститися від фільтра за переоптімізацію

Відмовтеся від маніпулятивних маркетингових тактик. Думайте про живих відвідувачів сайту.

11. Фільтр за повільну завантаження сторінок

Google позбавляє трафіку ресурси, не задовольняють користувачів по тим чи іншим характеристикам. Ймовірно, фільтр за повільну завантаження сторінок також є частиною «Панди». До його симптомів відноситься падіння позицій сайту у видачі в цілому, а також зниження позицій тільки в мобільній видачі.

Як захиститися від санкцій за повільну завантаження сторінок

Вам допоможе стаття про збільшення швидкості завантаження сайту.

12. Фільтр за відсутність оптимізації під мобільний трафік

Це фільтр не в чистому вигляді, а частина пошукового алгоритму, що знижує в мобільній видачі ресурси без адаптивної верстки або мобільної версії. Симптомом цього фільтра є падіння позицій у видачі для мобільних гаджетів при збереженні позицій в десктопної видачі.

Як захиститися від санкцій за відсутність оптимізації під мобільний трафік

Використовуйте адаптивну верстку або мобільну версію сайту. Ознайомтеся із наступними матеріалами:

 • Що потрібно знати про мобільному армагеддоні.
 • Керівництво по адаптації сайту під мобільний трафік.
 • Чек-лист для перевірки мобільної версії сайту.
 • Вдалі приклади сайтів з адаптивною версткою.
 • Чому варто використовувати адаптивну верстку: кейс «Текстерры».

Фільтри «Яндекса»

«Яндекс» залишається лідером пошукового ринку в рунеті, тому власники сайтів як вогню бояться санкцій цього «пошукача». У свою чергу, «Яндекс» фактично визнав своє безсилля перед маніпуляторами, відмовившись від обліку зовнішніх посилань при ранжируванні сайтів. Тепер пошукова система обіцяє жорстко реагувати на спроби накрутки поведінкових факторів. З якими пенальті «Яндекса» можуть зіткнутися недалекоглядні маркетологи? Читайте нижче.

1. АГС

АГС — це офіційно підтверджений і найвідоміший фільтр «Яндекса». Найбільший «пошуковик рунету використовує його для боротьби з неякісними сайтами. Вважається, що акронім «АГС» відображає суть фільтра. Він неофіційно розшифровується так: АнтиГ*вноСайт. Назва «АГС» часто використовується з цифрами: АГС-17, -30, 40. Вони позначають версії фільтра.

Якщо таке порівняння доречне, АГС схожий на гугловскую «Панду». Це пенальті отримують неякісні ресурси, які володіють наступними ознаками:

 • Наявність вихідних SEO-посилань.
 • Неякісне, неуникальное, нецікаве користувачам зміст. Звідси випливають низька відвідуваність і відсутність природних вхідних посилань.
 • Проблеми з функціональністю, дизайн і юзабіліті.
 • Порушення технічних вимог «Яндекса»: дублі сторінок, агресивна реклама, клоакінг.

Деякі фахівці окремо виділяють фільтр за агресивну рекламу. Однак для зручності його можна вважати частиною АГС. Окремим пенальті можна вважати фільтр за неунікальні сніппети. Цей вид санкцій видаляє з SERP результати з однаковими описами. Щоб уникнути проблеми, необхідно створювати унікальні описи сторінок і публікувати власний контент.

Про фільтр АГС можуть сказати наступні симптоми:

 • Значне число сторінок сайту випадає з індексу.
 • Нові сторінки не індексуються.
 • Різко падає відвідуваність ресурсу.

Як відновити сайт після АГС

Якщо коротко, вам необхідно перетворити р*вносайт в сайт-цукерочку для людей. Скористайтеся наступними рекомендаціями:

 • Видаліть всі SEO-посилання.
 • Забезпечте технічне відповідність ресурсу вимогам «пошукача». Використовуйте канонічні URL, закрийте від індексації повторюваної контент.
 • Приділіть увагу функціональності і юзабіліті ресурсу. Подбайте про зручне меню і навігації, видалите агресивну рекламу, переконайтеся, що користувач може легко знайти потрібну інформацію.
 • Видаліть крадений і неякісний контент.
 • Регулярно публікувати унікальний і корисний для аудиторії контент.
 • Після виправлення помилок зверніться в службу підтримки «Яндекса» з проханням про перегляд санкцій.
 • Розвивайте ресурс і будьте терплячими.

Будьте готові до того, що висновок ресурсу з-під АГС займе місяці.

2. Фільтр за переоптімізацію

Фільтром за переоптімізацію «Яндекс» карає сайти, маніпулюють видачею з допомогою напичкивания текстів ключовими фразами. Ви не отримаєте трафік і високі позиції, якщо на сторінках вашого сайту суцільні «купити хом’ячка в Москві недорого».

Як захиститися від фільтра за переоптімізацію

Публікуйте тексти для людей, а не для роботів.

— Чи означає це, що ви повинні зовсім відмовитися від ключових слів?

— Ні. З їх допомогою ви допомагаєте користувачам знайти необхідну вам інформацію.

— В такому разі, з якою частотою використовувати «ключі», варто включати їх в title або виділяти тегами або ?

— Не думайте про частоту вживання або щільності ключів. Краще постарайтеся якомога глибше зануритися в тему. Якщо ви вважаєте, що природне вживання «ключа» title», заголовках або підзаголовках допомагає живим читачам, можете виділити слово або фразу відповідним чином. «Стронгами» або ключі виділяти не варто.

3. Фільтр за накрутку поведінкових метрик

Вплив цього фільтру на формування пошукової видачі зросла після відмови «Яндекса» від обліку посилань і підвищення ролі поведінкових чинників при ранжируванні ресурсів. «Пошуковик» був змушений удосконалити модуль і посилити покарання за маніпуляцію з-за появи і популяризації сервісів емуляції дій користувачів. Детальніше про це можна почитати тут. Офіційна позиція «Яндекса» описана тут.

Покарання за накрутку поведінкових метрик проявляється так:

 • Різке падіння трафіку.
 • Різке падіння позицій сайту у видачі.
 • Повільне включення в індекс нових сторінок.

Як вивести сайт з-під фільтра за накрутку поведінкових

Тут все дуже просто:

 • Припиніть маніпулювати видачею.
 • Попросіть вибачення у Платона.
 • Сфокусуйтеся на розвиток сайту.
 • Наберіться терпіння.

Чекати доведеться довго, але про це треба було думати раніше.

4. Мінусинськ

Якщо АГС схожий на «Панду», то «Мінусинськ» можна порівняти з Google Penguin. C допомогою цього пенальті «Яндекс» карає ресурси за маніпулятивний линкбилдинг. Такі ознаки допоможуть вам зрозуміти, що сайт потрапив під «Мінусинськ»:

 • Падіння трафіку. Подумайте про «Мінусинську», якщо проблеми почалися в середині або в кінці травня 2015 року.
 • Зниження позицій у видачі.
 • Відсутність сайту на першій сторінці видачі з вітальним запитам або доменному імені.

Зверніть увагу, що існував раніше фільтр за посилальний бум тепер швидше за все входить в «Мінусинськ».

Як захиститися від Мінусинська

Захиститися від «Мінусинська» важче, ніж від «Пінгвіна». «Яндекс» не пропонує власникам сайтів інструмент відхилення посилань, тому вам доведеться докласти максимум зусиль, щоб видалити входять маніпулятивні посилання на сайт. Після цього ви можете звернутися в службу підтримки з покаянням.

Не забудьте переглянути маркетингову стратегію: відмовтеся від покупки посилань. Краще інвестувати кошти в розвиток сайту і контент. Або витратьте гроші на благодійність.

5. Фільтр аффіліатів

Уявіть ситуацію: ви прагнете монополізувати ринок пластикових вікон в Бобруйську. Щоб роздобути всіх клієнтів, ви створюєте три ТОВ: «Хороші вікна», «Якісні вікна» і «Хороші і якісні вікна». Всі три ТОВ знаходяться по одній фізичній адресою та користуються спільною виробничою базою. Для кожного ТОВ ви створюєте сайт і публікуєте на них відмінний контент. Якщо потенційний клієнт вводить в пошуковий рядок запит «вікна ПВХ в Бобруйську», на перших трьох позиціях у видачі він може побачити посилання на ваші сайти. Мрія бізнесмена, правда?

Так от, «Яндексу» це не подобається. Тому він залишить у видачі тільки один ваш сайт, а інші позиції віддасть ресурсів, що належать іншим власникам. При цьому ви не можете знати, який з ваших сайтів залишиться у видачі.

Фільтр аффіліатів має єдиний ознака: навіть якщо у вас є 10 відмінних ресурсів, релевантних запиту, «пошуковик» завжди показує у видачі тільки один ваш сайт.

Як позбутися від фільтра аффіліатів

Не намагайтеся штучно захопити видачу. Створюйте різні сайти, якщо ваші ТОВ дійсно пропонують клієнтам різний продукт. Наприклад, ви можете створити фірми «Елітарні вікна», «Нормальні вікна» і «Дешеві » вікна». У цьому випадку ваші сайти займуть перші місця за різними запитами: «вікна ПВХ», «пластикові вікна недорого» і «куленепробивні вікна з золотим профілем, інкрустовані діамантами».

6. Непот-фільтр

«Яндекс» створив цей фільтр для боротьби з торгівлею посилань. Його алгоритм обчислює підозрілі сайти і блокує передачу «посилального соку» через вихідні лінки. Значення непот-фільтр зменшилася після відмови «Яндекса» від обліку зовнішніх посилань при ранжируванні ресурсу, а також після посилення санкцій за купівлю беклінків.

Непот-фільтр не впливає на ранжирування сайтів-донорів і акцепторів посилань. Тому достовірно діагностувати це пенальті неможливо. Втім, пошукова система не визнає саме існування цього фільтра.

Як захиститися від непот-фільтр

Не торгуйте посиланнями. Якщо вам необхідно послатися на сумнівний джерело, закривайте лінк атрибутом nofollow.

7. Санкції за дорослий контент

Якщо ви публікуєте на сайті матеріали категорії 18+, «пошуковик» позбавить ваш сайт трафіку за запитами, що не належать до дорослого тематики. Щоб позбутися цього фільтра, не публікуйте adult-контент.

Фільтри пошукових систем: чек-лист для діагностики санкцій «Яндекса» і Google

8. Бан за дорвеї, песимізація за некоректні мобільні редиректи

Використання дорвеїв може призвести до виключення вашого ресурсу з видачі. Тому уникайте цієї практики. Якщо ваш сайт некоректно перенаправляє мобільних користувачів на головну сторінку версії ресурсу для смартфонів і планшетів, «пошуковик» позбавляє його високих позицій в мобільній видачі. Оптимізуйте ресурс під потреби власників гаджетів з маленькими екранами.

Чек-лист по фільтрам пошукових систем

Зіткнувшись з можливими санкціями пошукових систем, власники сайтів часто витрачають час даремно. Вони аналізують симптоми, щоб визначити конкретний фільтр. Це нібито допомагає боротися з пенальті і повертати втрачений трафік або позиції. Якщо ви дотримуєтеся такого підходу, вважайте себе справжнім олдскульним сеошником. Пошукові системи заважають вам нормально жити і працювати, придумуючи всілякі фільтри і позбавляючи вас заробітку, так? Тоді вам ніякої чек-лист не допоможе. «Пошуковці» завжди будуть йти на крок попереду, а ваші сайти будуть завжди отримувати нові пенальті.

Цей чек-лист буде корисним для маркетологів, які вважають Google і «Яндекс» помічниками, а не суперниками. Ви визнаєте, що самі винні в санкції пошукових систем? Тоді визначте конкретний вид пенальті, виправте помилки і рухайтеся далі.

Що я накоїв Можливі фільтри Google Можливі фільтри «Яндекс» Що робити
Купив, обміняв, видурив, непомітно поставив вхідні посилання. «Пінгвін», «Занадто багато посилань». «Мінусинськ», «Посилальний вибух». Видалити неприродні вхідні посилання, скористатися інструментом відхилення посилань Google.
Крав контент, публікував рерайт або автоматично згенеровані тексти, не публікував унікального контенту. «Панда», фільтр за дубльований контент, додаткові результати, — 5 (30). АГС, фільтр за повторювані фрагменти. Видалити крадений і неякісний контент, публікувати власні якісні матеріали.
Не думав про людей: не оновлював дизайн з 90-х, не приділяв увагу юзабіліті і функціональність, публікував рекламу на першому екрані, а контент в «онучі». «Панда», додаткові результати. АГС, фільтр за агресивну рекламу. Забезпечити «щастя користувача».
Не дотримувався технічні вимоги та рекомендації пошукових систем. ««Панда», відсутність оптимізації під мобільний трафік, пенальті за повільну завантаження. АГС, фільтр за некоректні мобільні редиректи. Привести сайт у відповідність з вимогами «пошукачів».
Пичкал в тексти ключові слова. «Панда», фільтр за переоптімізацію. «АГС, фільтр за переоптімізацію. Видалити seo-тести, опублікувати матеріали для людей.
Накручував поведінкові. Алгоритмічні санкції. Фільтр за накрутку поведінкових. Припинити обманювати. Подумати про свою поведінку протягом декількох місяців.
Продавав посилання. «Панда». АГС, непот. Не продавати посилання.
Публікував дорослий контент. Фільтр за дорослий контент. Фільтр за дорослий контент. Не публікувати дорослий контент, якщо ваш сайт не відноситься до adult-тематики.
Шахраював по-дрібниці: спамил на форумах, використовував клоакінг і дорвеї. «Пінгвін», «Панда», — 30 (950). АГС, «Мінусинськ», алгоритмічні санкції за некоректні методи просування. Працювати чесно.
Нічого поганого не робив, але проблеми з пошуковим трафіком з’явилися. «Пінгвін», «Социтирование». «Мінусинськ», фільтр за накрутку поведінкових. Якщо фільтри з’явилися з-за дій недобросовісних конкурентів, зверніться до служби підтримки пошукових систем. Постарайтеся нівелювати негативні фактори впливу: посилання з неякісних сайтів. Якщо конкуренти використовують проти вас сервіси накрутки поведінкових факторів, попросіть захист у Платона.
Створив кілька схожих сайтів і намагався монополізувати видачу. Фільтр аффіліатів. Фільтр аффіліатів. Розвивати один сайт. Створювати окремі сайти тільки в тому випадку, якщо цього потребують користувачі.

Ви зрозуміли, що швидше і точніше всього діагностувати фільтри можна за некоректним і маніпулятивних способів просування, які ви використовували? Якщо так, вважайте, що вже майже перейшли на білу сторону.

Чому не варто боятися фільтрів

«Пінгвін», «Панда», АГС, «Мінусинськ» та інші санкції пошукових систем захищають вас і ваших клієнтів від недобросовісних конкурентів, які просувають ресурси за рахунок маніпуляцій. Від тих, хто не може і не хоче розвиватися, інвестувати в сайт і пропонувати аудиторії додану вартість. Виходить, ви повинні дякувати «пошуковики» за жорсткі бар’єри на шляху маніпуляторів.

Як бути, якщо ваш сайт по тих або інших причинах вже отримав пенальті? По-перше, визначте його з допомогою чек-листа і виправте помилки. По-друге, подвійно подякуйте «пошуковик». «Яндекс» або Google тільки що абсолютно безкоштовно надали вам послуги маркетингового консалтингу: вони вказали на проблеми просування та намітили шлях здорового розвитку вашого сайту. Обравши цей шлях, ви в кінці кінців переможете.