«Горі від розуму» – практичний посібник із захисту інтелектуальних прав в інтернеті

491

Раніше у блозі вже писалося про те, як можна захистити контент від злодійства в Мережі. Дмитро Дементій досить докладно і зрозуміло пояснив всі деталі технічного захисту контенту від крадіжки і методи профілактики. Писав про це і Денис Савельєв.

На жаль, одним тільки контентом об’єкти інтелектуальних прав авторів і правовласників в мережі не обмежуються. Та й що робити, якщо вам все ж таки довелося звертатися до юриста? Як грамотно і напевно підготуватися до можливих судових спорів? І взагалі, що і як потрібно захищати в Інтернеті крім контенту?

Час і технології не стоять на місці, мені теж доводиться бути в тренді, але, на жаль, судово-правова система сильно відстає. Якщо в Москві ще трапляються адекватні судді, які готові приймати як докази роздруківки e-mail, роздруківки скрінів, скайп-конференції тощо, то в регіонах з цим велика проблема.

«Горі від розуму» – практичний посібник із захисту інтелектуальних прав в інтернеті

Я завжди говорив, що краще заздалегідь якісно і грамотно підготуватися до можливих ризиків, щоб потім не розсьорбувати наслідки своєї необачності. Тому і вирішив написати невелику інструкцію від особи практикуючого юриста і безпечника про те, що і як потрібно захищати в мережі Інтернет, щоб не виникало потім проблем із захистом своїх прав у суді, якщо вже справа дійшла до цього.

Контент

Як я і говорив, про це вже писалося чимало, але для початку давайте розберемо який існує контент, тому що різний контент може по-різному захищатися з юридичної точки зору.

Графічний контент – з точки зору захисту, до графічного контенту я відношу:

  • авторські малюнки, незалежно від техніки виконання, хоч руками, хоч в графічному редакторі;
  • фотографії;
  • інфографіка.

Логотипи, до речі, я теж відношу до малюнків, а відповідно до графічного контенту, але про них я розповім окремо.

Відео-контент – власне кажучи будь-які відеоролики, фільми і навіть відео нарізки з окремих картинок.

Читайте також: 7 кращих сервісів для створення відео-інфографіки

Аудіо-контент – будь-які звукозапису.

Текстовий контент – різні авторські статті, замітки, оповідання, вірші і т. п. Опус, який ви зараз читаєте, теж сюди відноситься.

Отже, раніше вже неодноразово згадувалося, що одним із способів підтвердження авторства та захисту будь-якого контенту є роздруківка і пересилання самому собі поштою, без розтину конверта.

«Горі від розуму» – практичний посібник із захисту інтелектуальних прав в інтернеті
Відмінний спосіб, але, на жаль, одноразовий – після того як ви один раз в суді розкрили конверт, повторно цей спосіб ви як докази використовувати не зможете. Ні, звичайно, ніхто не забороняє вам хоч десять копій собі самому надіслати листами, але, погодьтеся, це не дуже зручно.

До кого звертатися – улюблена всіма Пошта Росії.

Ціна питання – 55 рублів за кожен лист без урахування ціни конверта.

Що і як можна захистити таким способом? Будь-які графічні і текстові об’єкти – роздрукувати або взяти рукописи і вкласти в конверт. Аудіо та відео записати на будь-який носій, зафіксувати на носії дату запису і ваші прізвище, ім’я, по батькові.

Інший варіант – нотаріальне посвідчення факту знаходження об’єкта захисту на сайті. Відмінний спосіб захисту авторства, хоча і не самий зручний, просто тому що не кожен нотаріус розуміє, як це оформити.

Смішний випадок, коли треба було для суду засвідчити листування по електронній пошті, у нас в місті знайшовся лише один нотаріус, який знає які документи і як при цьому оформити, інші відмовлялися. Крім того, протокол огляду речових доказів, у даному разі сайту, що підтверджує ваші права на контент, який складається в трьох примірниках. Після порушення справи в суді, один примірник долучається до справи.

Кожен раз, коли вам знадобиться знову долучити доказ, вам доведеться робити нотаріально засвідчену копію примірника, що знаходиться у нотаріуса.
«Горі від розуму» – практичний посібник із захисту інтелектуальних прав в інтернеті

До кого звертатися? До будь-якого нотаріуса, не забувши сказати, що треба зробити забезпечення доказів за ст. 102 «Основ законодавства про нотаріат».

Ціна питання – Тариф від 3000 р. + по 10 рублів за копію кожної сторінки.

Що і як можна захистити таким способом? Будь-які текстові та графічні об’єкти шляхом роздруку на папері, але краще рукописи, безпосередньо з сайту. У будь-якому разі спосіб надання нотаріусу не повинен викликати сумніви у вашому авторство, на приклад сайт належить вам. Аудіо і відео – на цифровому носії з финализированной записом, знову ж при запису бажано вказувати дату запис і ваші прізвище, ім’я, по батькові.

Третій варіант, який мені видається найбільш зручним з точки зору довгострокової захисту, хоч і не самим дешевим – реєстрація авторських прав в РАВ (Російської авторське товариство) «Копирус» або будь-якому іншому авторському суспільстві.

Після укладення договору на депонування (зберігання) та реєстрації авторського права, ви отримуєте на руки свідоцтво про реєстрацію авторських прав, який завжди і скрізь можна пред’являти, не звертаючись до нотаріуса, а копію примірника об’єкта суд завжди може запросити в РАВ абсолютно безкоштовно, решті платно.

Крім того, у системі зберігання РАВ «Копирус» вашого твору присвоюється каталожний номер ISBN, що робить ваш твір унікальним на міжнародному рівні.

«Горі від розуму» – практичний посібник із захисту інтелектуальних прав в інтернеті

Також, через РАТ можна за додаткову плату отримати міжнародну реєстрацію авторського права! Зробити це можна як самостійно, так і через юриста. Форма заяви та договору дуже прості і зрозумілі. Зате ви отримуєте документально підтверджене право на використання символу ©.

До кого звертатися? Самостійно або через юриста звернутися в будь-яке авторське суспільство, але я вже звик працювати з РАВ «Копирус».

Ціна питання – від 3000 рублів + послуги юриста.

Що і як можна захистити таким способом? Графічні об’єкти і текстові об’єкти шляхом роздрукування та додатки до заяви на реєстрацію авторського права. Аудіо і відео – шляхом перенесення на оптичний диск CD-R з фіналізацією запису, із зазначенням назви твору і авторів. До речі, відео складається з кількох компонентів у кожного з яких може бути різний автор: режисер-постановник, автор сценарію, автор музичного супроводу. При цьому, якщо музичний супровід з текстом, то автор тексту і композитор. Аудіо – аналогічно, може бути композитор і автор тексту, або тільки композитор. І ще, якщо треба зареєструвати не один об’єкт, а кілька: збірник статей, збірка фотографій, збірка зображень, реєструється не кожен об’єкт окремо, а саме збіркою.

Логотип

Як я вже говорив, логотип технічно відноситься до графічних об’єктів, але з його захистом справи йдуть трохи складніше, ніж із звичайними картинками і фотографіями. Вся справа в тому, що логотип по суті своїй є не просто зображенням, а одним із засобів індивідуалізації і обов’язковою складовою бренду.

У тому, що стосується логотипу, я настійно рекомендую не просто фіксацію авторських прав шляхом пересилання собі листи з роздрукуванням, а подвійну реєстрацію, як об’єкта авторських прав і як елемент товарного знака.
«Горі від розуму» – практичний посібник із захисту інтелектуальних прав в інтернеті

Власне, захист авторства на логотип відбувається аналогічно захист авторства на зображення. Але якщо при реєстрації товарного знака з’ясується, що хтось інший зареєстрував авторство на логотип, який ви використовуєте у товарному знаку, і при цьому не давав згоди на використання логотипу, реєстрацію товарного знака можуть визнати незаконним.

Завдяки своєчасній реєстрації авторства на логотип одного з моїх клієнтів, нам вдалося повернути бізнес, який до цього був відібраний рейдерськими методами. Тепер черга за реєстрацією товарного знака, так як з’явилися конкуренти з аналогічними назвами і послугами.

Читайте також: Як створювати візуальний контент за допомогою зручного і дешевого інструменту Canva

Дизайн

Так-так, дизайн сайту теж можна захищати, як об’єкт авторського права та інтелектуальної власності. Це в принципі розуміють всі, ставлячи значок, що сайт розроблений якою-небудь компанією, але робиться це машинально, не розуміючи, як потім захищати вкрадений дизайн. Зізнаюся, жодного разу ще не стикався з практикою реєстрацію авторського права на дизайн сайту, хоча про це багато пишуть. Але пишуть лише згадуючи про те, що це можливо, не розкриваючи, як це робиться.

В цілому реєстрацію авторських прав на дизайн можна зробити через те ж РАВ, а от як – питання окреме. Адже якщо говорити про дизайн упаковки печива, то все просто – оформлюється технічно як графічний об’єкт, а якщо говорити про дизайн сайту? Я бачу два варіанти виходу з ситуації.

Перший найпростіший – роздрукувати дизайн сторінки сайту, або декількох сторінок, якщо дизайн різний і закріпити авторство як на графічний об’єкт через лист, нотаріуса або РАО. Хоча не уявляю, як нотаріус буде описувати в протоколі елементи дизайну сайту…

Другий – не самий очевидний і можливо не самий зручний, але зате дозволяє закріпити права не тільки на очевидні графічні об’єкти, але і на використання шрифтів і компонування елементів – реєстрація авторських прав на CSS файл до сайту як на «програму для ЕОМ». Тому що «програму для ЕОМ» закон сприймає як літературний твір, тобто текстовий об’єкт (!!!).

«Горі від розуму» – практичний посібник із захисту інтелектуальних прав в інтернеті

Відповідно тут може бути два варіанти фіксації авторства – відправити собі лист з роздруківкою тексту CSS файлу і диском з записаним файлом або зареєструвати авторство через РАТ «Копирус» аналогічним способом – з роздруківкою тексту CSS файлу і додатком записаного файлу на диску.

Читайте також: Навіщо перукаря ТЗ, або повернемо веб-дизайн передом

Назва сайту, домен.

Назва сайту, як у нашому випадку «TexTérra» або доменного імені «texterra.ru» можна зареєструвати як товарний знак, з усіма витікаючими наслідками. Це дозволить, по-перше, відразу відмежуватися від прямих конкурентів, тому що вони не зможуть не тільки використовувати це ім’я в своїх інтересах, але й подібні, по-друге, в принципі виключити використання цього імені навіть не конкурентами. На практиці, відсутність реєстрації на найменування продукту в свій час призвело до втрати 10 000 000 рублів одним з моїх колишніх роботодавців.

До кого звертатися? Робиться це в Роспатенті самостійно, через будь-якого патентного повіреного (пошук працює тільки через Internet Explorer 6+) в вашому місті або через будь-яку юридичну компанію, що займається питаннями реєстрації товарних знаків. Але самому це робити не рекомендую, так як, на відміну від реєстрації авторського права, процес реєстрації товарного знака дуже складний з багатьма підводними каменями.

Ціна питання – 2700 рублів держ. мито за реєстрацію, 11 200 рублів за експертизу товарного знаку + різні додаткові витрати, пов’язані з експертизою. Загальна сума витрат варіюється від 40 до 60 т. р. в середньому. Не вірте тим компаніям, які обіцяють зареєструвати товарний знак за 10 т. р. – це звичайний маркетинговий хід, зазначену суму вони беруть тільки за підготовку заяви на реєстрацію, без обліку перевірок та експертиз.

Що і як можна захистити таким способом? Назва сайту, доменне ім’я, фірмове найменування продукту або послуги. Реєструється шляхом заповнення та подачі заяви в Роспатент.

«Горі від розуму» – практичний посібник із захисту інтелектуальних прав в інтернеті
Крім того, на сайті можна зареєструвати як ЗМІ (засоби масової інформації), що дозволить вам отримати майже неймовірні права в роботі з інформацією!

Якщо говорити конкретніше, то:

  • Ви будете вправі робити запити органів державної і муніципальної влади
  • Виключено відповідальність за поширення завідомо неправдивої інформації, якщо вона до цього вже десь була офіційно опублікована
  • Додатковий захист авторських прав, так як статус ЗМІ принципово відрізняється від статусу просто інформаційного сайту
  • Співробітники автоматично отримують права журналістів з можливістю отримання акредитації в різних державних органах
  • Додатковий захист оригінального імені

До кого звертатися? Реєстрація ЗМІ відбувається в Роскомнагляді. Ви це можете зробити як самостійно, так і за допомогою юристів. Але сам процес нескладний і не зажадає від вас якихось особливих знань, на відміну від реєстрації товарного знака.

Ціна питання – 15 000 рублів + послуги юриста.

Що і як можна захистити таким способом? Назва сайту та доменне ім’я.

«Горі від розуму» – практичний посібник із захисту інтелектуальних прав в інтернеті

Програма для ЕОМ і бази даних

Ну і останній об’єкт для захисту в мережі інтернет, це програми для ЕОМ і бази даних. Про фіксації авторства на програми для ЕОМ я вже говорив, але крім авторства ще є реєстрація в Роспатенті майнових прав на оригінальний програмний продукт або базу даних. По своїй суті це як реєстрація винаходу чи корисної промислової моделі, але об’єктом є не конкретний предмет або його прототип, а програмний код або база даних.

До кого звертатися? Зареєструвати права на програму і базу даних можна також як товарний знак – самому, через патентного повіреного або юридичну компанію. Але знову ж таки, краще самому цього не робити – є «підводні камені».

Ціна питання – держмито 3000 рублів для фіз. осіб, 4500 рублів для юр. осіб + витрати на підготовку документів, експертизу та витрати, пов’язані з експертизою. Разом витрати від 15 000 рублів.

Що і як можна захистити таким способом? Для реєстрації будь-яких програм і баз даних, крім заяви в Роспатент, необхідно буде опис технічно характеристик програми або бази банних реферат з описом цільового призначення.

«Горі від розуму» – практичний посібник із захисту інтелектуальних прав в інтернеті

Права, не пов’язані з авторством

Якщо ви використовуєте в комерційній діяльності інтелектуальні об’єкти, створені іншими людьми, що наочно показано на попередньому рисунку, подбайте про укладення авторських договорів з авторами. Тому що, якщо автор раптом захоче пред’явити претензію вам за публікацію його статті, картинки, відео, фотографії або використання створеного ним логотипу без його згоди, вам доведеться доводити, що це не так.

До речі, зареєструвати суміжні з авторськими права може і не обов’язково автор, робиться це за аналогічною процедурою реєстрації авторства, але із зазначенням у заяві, що власник об’єкту та автор різні особи, а також з додатком до угоди, за яким автор передає майнові права на об’єкт вам.

Ну і наостанок. Звичайно, необов’язково все це робити. Якщо ви не збираєтеся ні з ким судитися, не плануєте серйозно заробляти на інтелектуальної власності, велика частина всього цього вам не знадобиться. Але якщо ваш проект розрахований на довгострокову перспективу, якщо ви плануєте розвиватися і припускаєте можливість несумлінного поведінки конкурентів, краще витратитися на захист своєї інтелектуальної власності і жити спокійно, розуміючи, що ваші права захищені від будь-яких посягань.