Інтервю: Михайло Шакін про просування англомовних сайтів. Практичні рекомендації від експерта

347

Днями мені довелося поспілкуватися з Михайлом Шакиным – відомим SEO-фахівцем, що спеціалізується на просуванні англомовних сайтів, і автором блогу Shakin.ru. Михайло розповів, які канали просування використовувати на Заході, які техніки працюють, на які інструменти варто звернути увагу.

Інтервю: Михайло Шакін про просування англомовних сайтів. Практичні рекомендації від експерта

— Здрастуйте, Михайло. Дякую, що погодилися дати інтерв’ю! У мене до вас, як до експерта з просування в буржунете, відразу питання в лоб. Що взагалі зараз працює «там»? Зрозуміло, що контент рулить. Але як його рекламувати, які канали поширення використовувати? У минулому інтерв’ю ви говорили, що в буржунете дуже багато безкоштовних можливостей для просування. Які, наприклад?

Доброго Дня, Олексій! Для мене честь дати інтерв’ю на сторінках «Текстерры».

Якщо говорити в цілому, то в останні роки в англомовному інтернеті склалася схема, коли на просування контенту витрачалося стільки ж часу, скільки на його створення. Тобто якщо на написання статті автор сайту витрачав 8 годин, то і на просування приблизно стільки ж.

Зараз схема змінюється з співвідношення 1:1, 1:2 і навіть 1:3. Образно кажучи, якщо автор працював над статтею 8 годин, то над її просуванням 16 і навіть 24 години.

Це обумовлено тим, що якісного та детального контенту англійською стає все більше. У багатьох тематиках спостерігається його надлишок. Щоб успішно випереджати конкурентів, одного контенту мало, навіть дуже цікавого. У топ зараз потрапляє той, хто найбільш ефективно просуває свої матеріали.

Англомовний інтернет цікавий тим, що там багато варіантів безкоштовного просування контенту.

Для пошуку джерел цільового трафіку я грунтовно вивчаю сайти провідних конкурентів. За їх зовнішніми посиланнями визначаю методи просування. За кількістю згадок у соцмережах, а також за даними сервісу SimilarWeb, можна побачити, з яких соціальних мереж той чи інший сайт отримує основну частку соціального трафіку.

Обов’язково підписуюся окремої скриньки на e-mail розсилку вакансій мене конкурентів, там теж можна побачити цікаві напрацювання.

Одні з найбільш популярних напрямків для безкоштовного просування – соціальні мережі Pinterest, Facebook, Reddit, Instagram, сервіс соціальних закладок Stumbleupon. З цих джерел при правильному підході можна отримувати цільовий трафік, порівнянний з трафіком з пошуку Google, в ряді тематик навіть перевершує його в кілька разів.

Читайте також: Як отримувати трафік з Reddit.com – 17 рад (Shakin.ru)

Для багатьох сайтів тематик відмінно працюють тематичні форуми, аутріч (взаємодія з популярними блогерами). Для локального просування обов’язково потрібно задіяти місцеві каталоги сайтів і компаній.

Плюс, якщо в потрібному вам топ-10 є блоки з картинками, то бажано створити і просунути свої зображення. Це дозволить збільшити шанси, щоб вивести в топ не тільки сторінку вашого сайту, але і картинку.

Ще цікавий напрям – так зване Parasite SEO, коли створюються сторінки на популярних і трастових ресурсах, які набагато швидше і простіше просунути в топ по потрібному запиту. Типовий приклад – коли в додаток до просуває сторінці в топі створюється і просувається відео на Youtube. У підсумку в топі можна зайняти два місця і отримувати більше цільових відвідувачів.

До недавнього часу кращою платформою для паразитичного SEO були лінзи Squidoo (про них я писав на своєму блозі ще в 2009 році), поки цей сервіс не припинив існування і не був проданий HubPages в 2014. Часто хорошого контенту на такій сторінці, внутрішньої оптимізації, правильних тегів, десятка web 2.0 посилань і згадок через IFTTT було достатньо, щоб сторінка на Squidoo впевнено потрапила в топ-5 навіть за досить конкурентним запитам за 2-3 тижні. Пам’ятаю, багато мої лінзи швидко набирали PR 4-5, коли він був ще актуальне.

Читайте також: Автоматизація в SEO: чому це стало необхідністю і які інструменти варто використовувати

Не варто сумувати, що Squidoo більше немає. В англомовному інтернеті завжди можна знайти альтернативу – той же Google Sites, сабреддиты на Reddit, YouTube, Blogger, сервіси прес-релізів (особливо з трансляцією в Google News) і т. д. При бажанні можна використовувати навіть Yahoo Answers, правда, для цього потрібно прокачати аккаунт до 2 рівня.

Ще один напрямок для безкоштовного просування – безкоштовні блоги і сторінки на web 2.0 сайтах. Таких ресурсів у моєму списку зараз налічується 182. Наприклад, soup.io, tumblr.com, wordpress.com. Я не маю на увазі створення сміттєвих сателітів. При правильному підході кілька міні-блогів по тематиці сайту, що просувається можуть давати не тільки якісні посилання, але і додатковий цільовий трафік за рахунок просування по низкочастотникам.

Читайте також: Як створити сайт на WordPress: повне керівництво для новачків

— Західні блогери часто говорять про таких техніках, як «хмарочос», битий линкбилдинг. Чи вони дійсно працюють? Чи займалися ви битим линкбилдингом? Ефективний чи «хмарочос» за кордоном в умовах контент-шоку?

Так, ці техніки працюють, але не у всіх тематиках і не для всіх сайтів. Найкращий приклад використання техніки «хмарочоса» можна побачити на блозі Брайана Діна backlinko.com, який за всі роки опублікував трохи більше 30 статей, але кожну з них він регулярно доповнює і оновлює, і вони дуже ефективно залучають природні посилання і відвідувачів.

Про техніку «Хмарочос» ми вже писали в розсилці. Якщо ви ще не підписалися, ми рекомендуємо це зробити, т. до. вона дійсно корисна. Не переконали? Ось тут ми перерахували 7 причин підписатися на розсилку «Текстерры».

Є тематики, де кілька сайтів в топі вже активно застосовують метод «хмарочоса». З ними можна змагатися, але часто це невигідно з економічної точки зору. На потрапляння в топ по таким запитам може знадобитися декілька років і велику кількість часу і коштів. Я віддаю перевагу знаходити більш цікаві, вигідні і швидкі способи отримання цільового трафіку в цих же тематиках.

Інтервю: Михайло Шакін про просування англомовних сайтів. Практичні рекомендації від експерта

Метод «битих» посилань теж дає хороший ефект, але для багатьох тематик він не особливо підходить. Але якщо тематика передбачає певну кількість матеріалів довідкового або інформаційного характеру, то з тією ж «Вікіпедії» або сайтів з тематики можна успішно отримувати якісні вічні посилання безкоштовно завдяки використанню методу «битих» посилань. Найбільш поширена схема – в вебархиве знаходять збережену копію віддаленої сторінки і на основі її вмісту створюють схожу сторінку на своєму сайті, на яку потім розміщують посилання натомість битою, додаючи зображення і свіже відео з YouTube, щоб зробити інформацію актуальною.

Читайте також: 10 способів використовувати сервіс Wayback Machine в інтернет-маркетингу

— Як працювати з соціальними мережами? Органічне просування в Facebook має сенс, чи зараз це инфопомойка – контенту занадто багато, а сторінки брендів втрачають органічний охоплення? Чи варто робити ставку на рекламу в «Фейсбуці»? Які ще соцмережі можуть спрацювати? Так ефективний LinkedIn для B2B, як про це говорять?

Соцмережі в англомовному інтернеті – одне з моїх улюблених напрямків. У «Фейсбуці» можна успішно залучати відвідувачів.

Моя думка – залучення одного цільового відвідувача з цієї соцмережі вимагає більше часу і зусиль, ніж залучення з Pinterest або Reddit. Звичайно, все залежить від тематики і спрямованості сайту і бізнесу. «Пинтерест» і «Реддит» теж не для всіх сайтів підходять. Але якщо підходить, то я роблю акцент саме на них, а не на «Фейсбуці».

Образно кажучи, за інших рівних умов за годину часу можна залучити з Pinterest і Reddit в кілька разів більше відвідувачів, ніж з Facebook :). Так навіщо страждати і витрачати час? 🙂

— Які форми контенту популярні за кордоном, але чомусь незаслужено залишаються без уваги у нас? На думку відразу приходять подкасти. На Заході це дуже поширений тип вмісту, а у нас немає. Чому? Чи є ще що-небудь подібне, на що варто звернути увагу?

Так, подкасти в англомовному інтернеті дуже популярні. Причини дві – аудиторія там давно звикла до такого формату контенту (їх зручно слухати в машині або в навушниках по дорозі куди-небудь) і там є способи заробітку на подкастах.

Я б навів ще один формат контенту, який дуже поширений на Заході. Це контент листів на e-mail розсилки. Там це один з найприбутковіших видів інформації в перерахунку на одного залученого передплатника, тому у більшості англомовних сайтів є своя e-mail розсилання.

Думаю, в рунеті популярність розсилок буде зростати. Це дуже ефективний напрям для формування постійної аудиторії читачів вашого сайту.

Користуючись нагодою, хочу сказати спасибі «Текстерре» за відмінну і корисну розсилку. Це одна з кращих розсилок в рунеті.

— Як збирати семантику? Чи достатньо однієї «планувальника ключів» Google AdWords? Чи є більш ефективні інструменти?

Я вважаю, що одного джерела недостатньо. При складанні семантичного ядра я дію за двома напрямками.

1. Збір пошукових запитів, підказок і LSI-фраз зі всіх сервісів підбору слів, включаючи Google Keyword Planner, UberSuggest, KeywordTool, KeywordShitter, Kparser, LSI Graph та інших джерел. Також використовую Long Tail Pro, KW Finder і SE Cockpit.

2. Збір пошукових запитів провідних конкурентів. Це відмінно розширює семантику за рахунок тих ключових слів, за якими сайти конкурентів вже отримують цільовий трафік. Для цього використовую сервіси ahrefs, serpstat і semrush.

Читайте також: Як скласти семантичне ядро, якщо ви не сеошник і не хочете ним бути

— На Заході дуже багато сторонніх інструментів аналітики. Має сенс використовувати їх? Наприклад, HubSpot (який, до речі, не тільки про аналітику, але і про автоматизацію маркетингу в цілому). Чи можна обійтися стандартним Google Analytics?

Це залежить від конкретних завдань, які ставляться перед сайтом. Для більшості звичайних сайтів досить Google Analytics.

Для специфічних завдань одним сайтів підходить HubSpot, іншим Salesforce або Marketo, третім Pardot, Eloqua або інші рішення. Також можна використовувати такі інструменти, як ActiveCampaign (для тонкої настройки і аналітики e-mail розсилок) або BuzzStream (для ведення пропагандистської листування з блогерами та аналітики процесу).

Читайте також: Вибираємо найкращий email-сервіс: огляд та порівняння 25 найбільш популярних компаній на ринку

Для аналізу сайтів конкурентів я активно використовую сервіси ahrefs, serpstat і semrush, про яких писав вище.

— Знову про інструменти. Ви часто говорите про BuzzBundle. Як звичайному маркетологу, вирішив увійти на Захід, використовувати BuzzBundle? І навіщо це потрібно? Може, у вас є приклад з практики?

Спочатку рекомендую освоїти процес пошуку обговорень по тематиці вашого сайту і публікації ваших повідомлень вручну. Коли отримаєте результати, то можна переходити до використання BuzzBundle, у цього софта є безкоштовна версія. Цей софт дозволяє значно економити час.

Потрібно враховувати, що для освоєння програми та вироблення навичок ефективної схеми роботи з нею потрібен час.

Мені так подобається ця програма, що у мене один співробітник працює в ній по 8 годин в день, 40 годин на тиждень, добуваючи вічні посилання і цільових відвідувачів з тематичних обговорень на блогах, форумах і в соціальних мережах на просувні мною сайти. З BuzzBundle можна отримувати якісні посилання з тих сайтів, з яких іншими способами посилання отримати неможливо.

Типова ситуація – молодий сайт, який тільки почав просування. Йому потрібен рік-півтора, щоб почати отримувати відчутний пошуковий трафік з пошуку Google. Ось тут-то і стане в нагоді акуратне розміщення посилань в тематичних обговореннях на форумах, сайтах та блогах. По суті, з допомогою BuzzBundle можна створити ситуацію, коли ваш сайт активно обговорюють на інших ресурсах. Природно, я не маю на увазі спам у якому-небудь виді. Потрібен грамотний і креативний підхід.

В результаті молодий сайт отримує хороший непошуковий трафік, що позитивно впливає на його пошукове просування в Google. Думаю, що пошукові системи відстежують кількість переходів на той чи інший сайт з інших сайтів за тематикою. Чим більше у сайту непошукового трафіку, тим краще.

Коли ваш сайт починає отримувати відчутний непошуковий трафік, то у Google швидше накопичується статистика по вашому сайту. А це, в свою чергу, прискорює вихід з «пісочниці» для молодих сайтів. Без певного обсягу таких даних на сайті не зможе ефективно потрапляти в топ по потрібних запитах. Виняток – так званий «бонус новачка», коли в топ час від часу підмішуються сторінки молодих сайтів. Але це в більшості випадків передбачає 8-10 позиції.

Читайте також: чи Існує фільтр «Пісочниці» (Sandbox) насправді?

— Справді локальний пошук відіграє таку важливу роль у просуванні в буржунете? Наприклад, для США. Які основні рекомендації при просуванні в локальному пошуку?

Локальний пошук важливий для сайтів, які орієнтовані на трафік з певного регіону, штату, округу або міста.

Суть локального просування полягає в тому, щоб оптимізувати сайт під потрібний регіон, правильно заповнити інформацію у Google My Business і отримати посилання з локальних ресурсів (каталогів і лістингів місцевих компаній).

Крім цього, потрібно додати сайт в регіональні розділи таких порталів, як YellowPages, Yelp, CitySearch і т. д. Є спеціалізовані портали з регіональними розділами. Наприклад, для ресторанів це UrbanSpoon, Zomato, OpenTable.

Корисно додавати вставку Google Maps з адресою компанії на сторінку контактів або на головну, якщо у вас лендінгем. У мене також добре працює розміщення прес-релізів на сайтах регіональних ЗМІ.

— Давайте поговоримо про монетизацію. З рекламою все більш чи менш зрозуміло. Є AdSense, є партнерська програма Amazon. А як бути діючого бізнесу? Ось ситуація – бізнес надає видалені послуги (або фактичне присутність необов’язкова – доставка здійснюється з Росії, як приклад). Як забезпечити телефонію? Має сенс просуватися в певному регіоні країни, якщо в цілому конкуренція дуже висока? Якщо в локальному пошуку важливий адреса юрособи, то як бути? Знімати офіс віддалено?

На мій погляд, зараз AdSense відходить на другий план. Так, це хороший спосіб монетизації сайтів, але є більш прибуткові варіанти, які можна використовувати разом з блоками реклами Adsense. Наприклад, та ж партнерка Amazon або продаж товарів через Clickbank, OfferVault, CJ, Avangate, Odigger.

Важливо стежити за появою нових технологій, щоб вчасно адаптуватися до них. Як говориться, виживає не найсильніший, а той, хто краще і швидше адаптувався :).

Читайте також: Як заробляти на блозі: повний список способів монетизації

Наприклад, у США кілька місяців тому з’явилася технологія Amazon Go, якій прогнозують велике майбутнє. Думаю, для багатьох оффлайн магазинів це хороший шанс випередити конкурентів. Цілком можливо, що ця технологія в тому чи іншому вигляді з’явиться в інтернет-магазинах, і в пошуку Google такі сайти будуть виділятися особливим значком, як зараз, наприклад, прискорені мобільні сторінки AMP.

Тому в плані нових технологій потрібно тримати «вухо востро», щоб в числі перших встрибувати в набирає швидкість поїзд.

По телефонії і віддалених офісах – думаю, при бажанні можна знайти відповідні рішення.

У багатьох випадках перевагу краще віддавати регіонального просування, це дозволить отримати більш високу віддачу при менших витратах і конкуренції.

У деяких моїх клієнтів по просуванню добре працює використання партнерської програми. При правильному підході власники сайтів, блогів і форумів активно рекламувати ваші товари або послуги, отримуючи свою партнерську комісію. Партнерська програма – це перевірений і добре зарекомендував себе метод збільшення продажів.

Один з моїх клієнтів успішно застосовує різновид партнерки – пропонує купони зі знижками, обмежені за часом. Я знайшов для цієї задачі сервіс Shareasale, через який вебмастера знаходять його купони і успішно поширюють їх на своїх сайтах, а також у соцмережах та на e-mail розсилку, отримуючи свою партнерську комісію.

Завдяки цим методам, можна одержати великий охоплення цільової аудиторії, який у багато разів перевищує можливий потенціал вашого сайту на найближчі місяці.

— Що побажаєте нашим читачам, які зважилися зайнятися просуванням за кордоном? 🙂

Бажаю не відступати і не здаватися! Успіх може бути лише в декількох кроках.

При інших рівних умовах сайт англійською буде приносити в 4-5 разів більше прибутку, ніж такий же російською.

З цієї причини можна і потрібно займатися англомовним просуванням. Наприклад, можна почати з того, що створити один інформаційний сайт, який буде постійно приносити вам додатковий дохід у доларах.

Тематику краще всього вибирати за двома параметрами: щоб вона була вам цікава і через 5-10 років, і щоб вона в тому чи іншому вигляді стикалася з товарами, наприклад, з їх оглядами або збірками.

Що стосується англійської. Я, як колишній вчитель англійської мови в середній школі, можу з впевненістю сказати: для успішного просування в англомовному інтернеті достатньо знань англійської на «четвірку» за шкільною програмою. Звичайно, чим краще ви будете знати мову, тим більше можливостей у вас з’явиться.

Мова найкраще вчити в англомовній країні. Мені здорово допомогло те, що я 4 роки прожив в США, півтора з них працював далекобійником (якщо цікаво, на моєму блозі є цілий розділ Пригоди з розповідями про той час). Це допомогло не тільки в плані вивчення мови, але і це було дуже корисно для розуміння менталітету і способу життя американців.

Інтервю: Михайло Шакін про просування англомовних сайтів. Практичні рекомендації від експерта

Так що не шкодуйте часу і сил на вивчення англійської! Він вам обов’язково знадобиться.

— Михайле, дякую за інтерв’ю! Був радий з вами поспілкуватися. Чекаємо запитань від наших читачів в коментарях.

Тимур, Вам спасибі!