Існує фільтр «Пісочниці» (Sandbox) насправді?

288

Про фільтрі «пісочниця», який накладається на молоді сайти, в середовищі оптимізаторів завжди були бурхливі дискусії. Основна маса оптимізаторів вважає, що він існує, але мені доводилося спілкуватися з дуже авторитетними для мене експертами, які вважають, що фактично такого фільтра немає, а існує якийсь псевдофильтр, який не дає можливості отримувати трафік молодому сайту – але не через накладеного фільтра, а через інших об’єктивних факторів – по суті, недостатньою авторитетності сайту, визначається сукупністю факторів, а не молодістю сайту як такої.

Існує фільтр «Пісочниці» (Sandbox) насправді?

Отже, давайте спочатку спробуємо визначити, що під пісочницею іменують оптимізатори. Пісочниця – вона ж sandbox – так називають цей фільтр (або все ж псевдофильтр?) зарубіжні оптимізатори, які просувають сайти в Гуглі. Це певний період часу, що настає після запуску сайту, коли, що б ви не робили, це не дає вам абсолютно ніякої видимості в пошукових системах, не рахуючи переходів з брендованим запитів чи вже зовсім з ультра-низкочастотке, за якою просто немає більше інших релевантних відповідей у видачі.

Звідки взялися розмови про пісочниці? Адже представники пошукових систем ніколи не підтверджували наявність цього фільтра. Все просто. Будь-оптимізатор, який має досвід роботи з молодими проектами стикався що називається лоб в лоб з цим фільтром. Молодий проект комерційної тематики. Робиш все вірно: хороша структура у сайту, грамотна навігація, відмінні тексти, навіть беклинки природні є, а результату немає. Потім, бац – і різкий зліт, низкочастотка починає виходити в топи, причому не якісь окремі запити, а велика кількість різнопланових запитів і комерційних, і інформаційних, і геозалежних, і геонезависимых. У нас самих у нашій практиці безліч таких прикладів. Про що тут говорити, є пісочниця, є! Причому в особливо конкурентних тематиках при просуванні в регіоні Москва і Московська область сайт може перебувати в пісочниці дуже довго. Ось, наприклад, наш клієнт в тематиці «юридичні послуги»:

Існує фільтр «Пісочниці» (Sandbox) насправді?

З червня 2013 року ми працюємо над проектом – з моменту запуску проекту. Все робили правильно з самого початку – розширена семантика, хороша структура, правильна навігація, грамотні утягують тексти, відмінна верстка контенту. Але це юридичні послуги, і це регіон Москва. 6 місяців пошуковий трафік не ріс взагалі, перебуваючи на рівні 20-30 відвідувачів в день з органіки. Стратегію не міняли, просто продовжували роботу, і потім – бац! – відразу трафік зріс до 150 чоловік в день з пошукової видачі. При цьому в перші 3-4 місяці роботи ми робили за проектом набагато більше, ніж потім – весь перший етап йшла робота з розширення семантики і створення первинного наповнення сайту, через шість місяців – тільки внутрішня оптимізація, перелінковка і контент-маркетинг. Одна справа створювати 2-3 матеріалу в тиждень в блозі і інша справа – інформаційне наповнення 300-350 інформаційних розділів сайту.

Пізнавано, правда? Будь оптимізатор стикався з подібним, працюючи над молодими сайтами.

Це нормальна загалом-то річ, і все до неї вже давно звикли. 6, 8, 10, а іноді і 12 місяців сайт комерційної тематики (надає товари або послуги) буде знаходитися в пісочниці, що б ви не робили. При цьому деякі думають, що в цей період можна взагалі нічого не робити. Але це помилка, саме в цей період сайт вимагає серйозної роботи. І від якості і обсягу цієї роботи загалом залежать терміни виходу з пісочниці. І з яким результатом ви вийдете з неї – будете бовтатися в топ-30 за слабоконкурентным ключів або ввійдете в топ-5 по продають низкочастотникам – це теж залежить від того, як ефективно ви попрацюєте на старті.

Але!

Але щось мене весь час змушує думати про це фільтрі. І змушує думати про нього те, що на деяких проектах ніякої пісочниці не спостерігається, або вона триває буквально пару тижнів. Наведу такий приклад.

Існує фільтр «Пісочниці» (Sandbox) насправді?

Вражає, чи неправда? Через 3 тижні роботи ми вийшли на показник 800 уніків в день з пошуку, через місяць – 1400 відвідувачів.

І такі приклади іноді теж трапляються. Де тут пісочниця? Чому її немає?

Пояснюється все просто. У мене немає ніяких фактів, просто узагальнений досвід, але хочу з вами поділитися ним.

Пісочниця, на моє глибоке переконання, існує. Реальний це предфільтр, що накладається на сайт пошукачами, або якесь логічне наслідок відсутності доведеної авторитетності сайту для пошуку – не настільки важливо. Пісочниця є! Але з мого досвіду, потрапляють під нього сайти комерційних тематик (компаній, стартапів, сервісів, створених для надання тих чи інших товарів чи послуг), при цьому ці послуги (або товари) повинні бути… як би це сказати… звичайними, поширеними, популярними. Хочете ви відкрити юридичне агентство? Готуйтеся пройти пісочницю. Збирайтеся продавати через інтернет-магазин товари для дітей? Готуйтеся пройти пісочницю. Займаєтеся веб-дизайном? В пісочницю! Продаєте кухонні приналежності? В пісочницю! Що б ви не робили з сайтом, як би не орали, у перші 4-6-8-10 місяців трафіку з органічної видачі у вас буде недостатньо для окупності бізнесу. Майте це на увазі та плануйте свою маркетингову діяльність виходячи з того, що в перший час потрібні будуть серйозні бюджети на отримання трафіку з інших джерел (так, контекст тут краще, але він дорогий – думайте головою, шукайте нестандартні рішення).

Так все ж, що щодо тих сайтів, яким вдається уникнути пісочниці? Постараюся пояснити. Це сайти… нестандартні, неформатні, з незвичайною послугою, попит на який зараз відсутній або дуже малий, але при це він, попит, починає бурхливо рости. Сюди ж я відніс – не всі, а деякі – інформаційні проекти. Чому не всі? Тому що, якщо ви створили черговий кулінарний блог і пишете туди по 2-3 матеріалу в тиждень – пісочниці вам не уникнути. Якщо ж ваш блог незвичайний за тематикою, при цьому він з першого ж дня, з перших матеріалів, починає отримувати читацький відгук (у вигляді, насамперед, непошукового трафіку, у вигляді лайків, розшарювання і т. д.), то пісочниці ви уникнете. Іншими словами, щоб не потрапити в пісочницю, потрібно щоб на ваш контент (якщо ви медіа) або вашу послугу/товар був якийсь попит, а в тематиці була невелика конкуренція або повна її відсутність.

На прикладі №2, на якому зображено графік без пісочниці, ви бачите проект, який є по суті фотохостингом, сайтом для публікації своїх фото, але володіє деякими невластивими для подібних сервісів функціями (наприклад, відсутністю реєстрації). Тобто, це не сайт, де можна збирати свої фотоальбоми, розбиваючи їх за тематикою або років. Це сайт, куди можна швидко скинути будь-яку картинку, щоб розмістити посилання на неї в мережі. Сервіс затребуваний нехай невеликий, але реально існуючої аудиторією. І саме ця затребуваність сервісу «тут і зараз», в даний момент часу, дозволила нам обійти пісочницю.

Але біда в тому, що таких проектів дуже мало. Велика частина замовників послуг пошукового маркетингу, швидше за все, не підпадає під цю категорію. Юридичних і бухгалтерських фірм, інтернет-магазинів і виробничих компаній в рази більше, ніж таких от «екстравагантних» сервісів. Але нічого поганого в цьому немає, загалом-то. Як правило, гроші в підсумку починають заробляти саме «звичайні» фірми – з набагато більш високим відсотком вірогідності успіху. Навіть незважаючи на труднощі з отриманням трафіку з органіки в перший час. Так, тут є конкуренція (і в інтернеті, і в офлайні), так, тут є пісочниця. Але тут є готовий користувальницький попит і зрозумілі правила монетизації. І дохід у таких проектів після виходу з-під пісочниці набагато більш високий на кожного залученого відвідувача пошуку. Іншими словами, сайт по наданню юридичних послуг з трафіком в 150 цільових унікальних відвідувачів в день з пошуку – це діючий бізнес, поставлений на рейки, який збанкрутувати можна, лише здійснюючи якісь безглузді і дурні помилки. А от 2000 уніків в день на картиночный сервіс монетизують тільки по рекламній моделі, і прибутковість там, імовірно, не така вже й висока (хоча, чесно, фінансових звітів не бачив, проект живе і розвивається, а це говорить, що в загальному-то бюджети на оптимізацію були виправдані).

Що робити, коли ви в пісочниці?

Але що ж робити, якщо минути пісочниці вам не вдалося? Перша і найбільша помилка, яку можна тільки зробити – це нічого не робити в цей час. Над сайтом потрібно працювати. Так, розуміючи і приймаючи той факт, що віддача від проекту зараз буде не така висока. Але працювати, йти шляхом внесення щоденних поліпшення характеристик користувача сайту. Нехай ці зміни будуть невеликі, але постійні.

Відмінно вам допоможе пережити пісочницю контент-маркетинг. Створюйте та надсилайте різні матеріали для вашої цільової аудиторії – гайди, статті, white paper, інфографіку, відеоогляди. Вимога тут одне – ці матеріали повинні мати якусь додану інформаційну цінність, вони не повинні бути «рерайтом» мільйони інших статей, розміщених в інтернеті. Навіщо вам потрібен контент-маркетинг в цей час? Тут є дві причини. Він істотно скоротить ваші терміни перебування в пісочниці. І, що не менш важливо, після виходу з пісочниці, завдяки контент-маркетингу, ви зможете швидко напрацювати хороші поведінкові чинники ранжирування. Так, саме поведінкові. Думати, що контент-маркетинг впливає тільки на текстові фактори ранжування – груба помилка.

Ми, до речі, намагаємося не брати молоді проекти на просування на дефіцитному бюджеті саме з тієї причини, що швидкий вихід з пісочниці і подальше істотне зростання трафіку можна отримати тільки у випадку, якщо ви ведете роботи по контент-маркетингу. Це велика проблема, що вже тут говорити. Далеко не всі клієнти готові бюджетувати роботи, від яких не бачать миттєву віддачу. Але погано-бідно ринок переучивается, і клієнти теж набираються експертизи (життя змушує).

Що в підсумку

Просування молодих проектів – це в більшості своїй велика і серйозна проблема. Пісочниця не дає вам завоювати високі позиції в органічному пошуку, що б ви не робили. Але така реальність. Потрібно перестати сподіватися на магію, потрібно вчитися жити в цій новій реальності. І працювати над сайтом, постійно публікуючи новий цікавий осмислений оригінальний і затребуваний контент. І не здаватися. Пісочниця – це не вирок, ви виростите з неї – час працює на вас.

Якщо не опустіть раніше руки.

Читайте також:

  • Фільтр аффіліатів в питаннях і відповідях
  • Що робити, якщо ви підозрюєте санкції пошукових систем
  • Як отримати санкції від Google: 30 вірних способів