Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі

299

Щоки почервоніли, дихання перехоплює, рук і ніг не відчуваєш. Таке буває в декількох ситуаціях. Після того як обійшов всі моторошні атракціони кшталт «Шамбали» у парку «Порт Авентура» в Іспанії і… перед тим, як проводити навчальний захід для колег.

Воркшоп – це навчальний захід, присвячений обміну досвідом між учасниками. У центрі уваги – їх власні напрацювання, а не веде до його компетенції.

Ви можете не бути «гуру», але кожен воркшоп дасть позитивний ефект. І, як не парадоксально, ви відчуєте себе трохи не суперменом, як і інші учасники процесу. Як показує практика, багато хто не очікують від себе, що знають так багато корисної інформації для інших.

Вибір теми

Щоб виявити потреби команди, потрібно проаналізувати поточні і плановані завдання, оцінити, скільки часу у кожного співробітника йде на їх виконання і чому. Розберемо на конкретних прикладах.

Читайте також: 50 найбільш злісних помилок веб-копірайтерів

Оцінка сайту перед початком роботи

Припустимо, почали працювати з новим сайтом. Доручили одному працівникові: написав, відправили клієнту, прийшло багато правок і прохання «пограти зі стилем». Поставили завдання іншому співробітникові – стиль сподобався, але не були враховані попередні правки. Зрозуміло, що людина не уточнив у першого виконавця нічого, так як той, приміром, захворів або пішов у відпустку. Або, давайте вже «по-чесному», було ліньки. Постановник завдання забув передати правки клієнта новому виконавцю. Спектр ймовірних причин такий же великий. При редагуванні поправки не враховані зазвичай самої дурної причини: забув, там не подивився, не звернув увагу, не подумав, що це важливо.

Добре, коли налагоджена чітка система фіксації правок від клієнтів, але практика показує, що не всі їх враховують, коли приступають до нового проекту. Справа не в неуважність чи непрофесійність, хочеться вірити. Проблема в тому, що це не проговорили і не опрацювали.

Коли приходить новий проект, можна зробити кількома способами.

 • Приблизно розуміючи, хто на яку тему добре пише, розподілити задачі.
 • Дати всім можливість всім написати по одному тексту, і кожен витратить час на те, щоб поринути в проект.
 • Якщо ставити кожного завдання на вивчення нового проекту, це дуже ласий шматок від усього пирога трудогодин.
 • Провести воркшоп. За відведений час всі зможуть пірнути ненадовго в проект. Звичайно, це не повноцінне занурення. Але справі це не завадить. Коли навчають дайвінгу, перший урок проводиться не у відкритому морі, а в басейні.
 • Воркшоп можна провести і за результатами невдалого занурення у новий проект.

  Припустимо, до нас на просування прийшла мережа кав’ярень «Кавовий кавоман». Два копірайтера написали по тексту, і обидва клієнту не сподобалися. Ось фрагменти:

  Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі
  Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі

  Виділені блакитним вдалі моменти: правильна пунктуація («якщо»). Звичайно, зовсім не обов’язково виділяти блакитним все правильно розставлені коми, але коли мова йде про складні випадки, то чому б і ні. Людині буде приємно, що ви помічаєте не тільки помилки, а й вдалі моменти, це стимулює писати краще.

  Червоним у першому прикладі – тавтологія («перемішана суміш»), вживання слова в неправильному значенні («прозвати» – дати кому-то кличку, а у кави клички бути не може). У другому прикладі – мовний штамп (початок) і інші помилки. Ліловим – пропозицію, в якому дві частини не співвідносяться між собою за змістом: у першій йдеться про смак кави, а у другій – про значення терміна.

  Звичайно, виділені не всі помилки. Уважні читачі знайдуть ще. Учасники воркшопу будуть шліфувати тексти і вийде варіант краще, ніж був спочатку.

  Інвентаризація вмісту

  Якщо потрібно попрацювати над складним завданням, можна виконати це самостійно або доручити самому відповідальному співробітнику. А можна у форматі воркшопу. Він відмінно підходить для інвентаризації контенту. Наприклад, є сторінки, вміст яких потрібно виправити повністю або частково.

  Що, якщо доручити це всій команді копірайтерів? Покласти на «операційний стіл», озброїтися інструментами і «препарувати».

  Проблеми в підготовці конкретного типу вмісту

  Наприклад, горезвісні картки товарів. Якщо наламали дров, заплануйте воркшоп «Написання карток товарів» і пропрацюйте все на практиці.

  Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі
  Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі
  Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі

  В цих описах чудово все. Якщо серйозно, не всі побачать, що в них не так. Хтось перейметься саркастичними коментарями. Інші підхоплять і звернуть увагу на безліч інших помилок.

  Опрацювання часто зустрічаються помилок

  Ви кожен день перевіряєте тексти і в загальних рисах можете згадати, що за помилки допускають копірайтери. На підставі цього виділіть приблизні теми, як у мене в таблиці нижче, і почніть заповнювати.

  Якщо зараз ось так навскидку не можете навіть накидати таблицю, просто почніть спочатку в окремий файл збирати помилки копірайтерів і поступово їх групувати. Наприклад, можна почати в п’ятницю, 1 вересня. Ось такий план я накидала на місяць регулярних воркшопів. Читаємо знизу вгору:

  Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі

  Мій план універсальний. Замість воркшопу «Заголовки» ви можете провести будь-який інший: відштовхуйтеся від того, де найбільше косячит команда. Наприклад, не вдається писати анонси статей. Тоді присвятіть другий воркшоп цій темі. Як тільки ви почнете колекціонувати помилки копірайтерів, стане вимальовуватися план щотижневих занять.

  Коротка інструкція для початківців – почніть. За пару хвилин накресліть табличку і вносите помилки:

  Заголовок Вступ Тавтологія Тире або двокрапка Вид дієслова «Вода» Гумор
  Вина Сардинії (Sardegna). Сардинія – острів в Середземному морі, другий за величиною після Сицилії. Від материка до Сардинії можна дістатися за 12 годин на поромі. Ландшафт Сардинії горбкуватий і гірський, сформувався в різні геологічні періоди… (текст про винах) Красиві Кашпо, зручні і функціональні, є чудовою прикрасою інтер’єру. Багаті джерела клітковини: свіжа і квашена білокачанна капуста, морква, буряк, бруква, гарбуз, яблука, абрикоси, сливи, сухофрукти. Восени рослини потрібно обрізати, перед зимівлею — укрити від снігу і холоду. Здавна плоди ліани використовували як дієве, дуже гарний, самий кращий засіб для підтримки життєвих сил. В реєстратурі виберуть вільну доту і призначать консультацію на зручний час.
  Кава капучіно — що це таке? Прийом натуральних нерафінованих рослинних масел — оливкової, лляної, соняшникової. Мускатний горіх і чорний перед забезпечують насичений пряний смак.

  Я спеціально залишила порожні рядки, залиште і ви. Можете зробити в Excel, це вийде навіть зручніше. Не зупиняйтеся. Вносьте помилки після перевірки кожного тексту. Він вийшов ідеальний? Таке, звичайно, рідкість. Можна знайти щось, що зробить його просто супер-мега-крутим. І прокачає автора, а заодно і всю команду.

  Що, якщо помилок зовсім не видно? Текст вам сподобався, так і клієнт надіслав захоплений відгук. Тоді збережіть все це для іншого воркшопу: не за мотивами помилок, а за мотивами крутих текстів. Разом з командою обговоріть, що в статті вийшло, зафіксуйте ці висновки і потім використовувати в роботі. Коли на гвинтики розбираєш щось геніальне або близьке до цього, розумієш, що не боги горщики обпалюють.

  На етапі колекціонування помилок ви побачите, що будь-то більше. Наприклад, у команди копірайтерів явна проблема в:

  • написання заголовка, вступу;
  • структуруванні тексту;
  • пунктуації (можна навіть взяти зокрема: плутають, де правильно поставити двокрапку, а де – тире) і т. д.

  Тема, яка «лідирує», стане приводом для другого воркшопу. Перший воркшоп варто провести на загальну тему: «найпоширеніші помилки в текстах з прикладами». Можна роздрукувати табличку, але незручний момент: на аркуші не виявиться місця поруч з кожним прикладом, щоб робити позначки.

  Перший воркшоп у такому форматі пройде на ура, жваво. Пропоную зачитувати пропозицію і коментувати. По ланцюжку. Перший – читає, коментує, каже, як виправити. До обговорення кожної пропозиції підключаються усі. Всі пропонують варіанти, як написати краще, чому.

  Структура воркшопу

  Я знаю, багато навчальні заходи починаються з теорії, яка потім закріплюється на практиці. У якихось випадках це добре. Але при проведенні воркшопу краще спочатку давати практику, потім підкріплювати її теорією. Кидати у відкрите море, щоб навчити плавати – щось на зразок цього.

  В ході заняття варто чергувати практику з теорією.

  Наприклад, повернемося до наших кав’ярнях «Кавовий кавоман». Пам’ятайте то штамповане вступ про «популярний напій, який здобув широку популярність у всьому світі»? Так можна сказати не тільки про каву, але і про чай, вино, та ту ж горілку, в кінці кінців.

  На цьому моменті обговорення може вступити той, хто написав цей текст, зі словами: «Я не знав(а), як ще почати». І інші можуть погодитися: «Так, не почнеш же текст відразу з середини думки». Щоб не давати слабину в цьому випадку, потрібно підготуватися і черга теоретичного блоку воркшопу.

  Можна дати матеріал з написання вступу. Які бувають вступу, які існують прийоми і так далі. На практиці кожен пропонує свій варіант з опорою на теорію, яку ви даєте.

  Це вимагає великої попередньої роботи, потрібно проаналізувати всі приклади і підготувати теоретичні блоки. Але і віддача буде більше. Коли теорію тут же закріплюють на практиці, вона вже починає асоціюватися з розібраним прикладом. І по аналогії людина надалі використовує цю теорію. Це як у школі: «Правило знаю, але пишу неправильно». Чому так? Тому що правило вызубрено, але тільки як набір слів.

  Теорія у відриві від практики – те ж саме, що навчати людину плавання брасом на суші. Коли потрапить у відкрите море, все одно попливе «по-собачому».
  Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі

  Як зрозуміти, який теоретичний матеріал виявиться новим і корисним для всіх учасників? У команді завжди працюють співробітники різного рівня. Хтось вже давно в темі проектів, хтось тільки прийшов, а є новачки в професії. Як підготувати навчальне заняття так, щоб виявилося корисно для всіх? Припинити розкидатися рибою і почати роздавати вудки.

  Будьте трохи «петросяном»

  В табличці є стовпець «Гумор». У нього я зазвичай збираю кумедні приклади з текстів.

  В самому кінці воркшопу можна давати блок з кількома смішними прикладами помилок з практики. Зберігайте анонімність, щоб не ображався автор «жарти».

  Потрібно задавати питання! Насправді немає

  Питання: «Вам усе зрозуміло?» – найголовніший бур’ян. Якщо хочеш проводити дійсно корисні навчальні заходи, його ставити не потрібно, так як це безглузде струс повітря. Скільки я не питала, зрозуміло чи ні, отримувала у відповідь кивання: «Так, зрозуміло». Але я прекрасно розумію, що справа не в тому, що я такий талановитий учитель, який зрозуміло пояснює.

  Читайте також: Чому копірайтери не люблять Ильяхова

  На семінарах, коли від людей не потрібно безпосередньої участі в процесі, зазвичай думки у багатьох витають десь далеко. Хтось- весь у завданні, від якої відірвалася. Треба відсидіти час семінару, а потім – за роботу. В інших – свої проблеми, і про них можна спокійно подумати, тому що знову ж таки є час, коли треба сидіти і слухати. Або робити вигляд, що слухаєш.

  Користі від таких семінарів мало. Так, ти запишеш у звіті, що організував і провів навчальний захід. Навіть сам витратиш купу часу на те, щоб нарити корисну, м’ясну, інформацію, віджати воду, підготувати слайди, але досить допустити один-єдиний промах – замість конкретних практичних прикладів питати після значного блоку теоретичного матеріалу, все зрозуміло, – можна вважати, що час витрачено даремно.

  Турбот і так зазвичай вистачає: писати статті, редагувати, організовувати роботу авторів, укладатися в терміни, розбиратися з новими проектами і не гальмувати старі. Відчуваєш себе суперменом. На велосипеді. Який горить. Та ти гориш, та все горить.

  Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі

  Давайте правильну домашку

  Давати її чи ні?

  Я вирішила, що так, варто, але не заради того, щоб був факт домашки. Часто все, що потрібно зробити «вдома» після якого-небудь навчального заходу, робиться «на коліні» і перед моментом перевірки. Це не школа, коли ти боїшся, що маму викликають до директора. Та й там багато примудрялися не виконувати домашку, «забувати зошити» або списувати у однокласників.

  Домашка заради домашки не принесе ніякої користі. Тому краще просити прокачати засвоєне на практиці в роботі. Вивчили особливості постановки двокрапки або тире в заголовках – застосовуємо це на практиці, якщо раптом є питання, ставимо його. Тут можна зайти в глухий кут під назвою «Питань немає». Після воркшопу на певну тему бажано відстежити, чи засвоїли її копірайтери. Збираєш в окрему табличку з двома стовпцями «Правильно» і «Помилка». Аналізуєш, чого більше, і наступний воркшоп починаєш з розбору прикладів. Треба обов’язково похвалити за те, що в цей раз написали вірно, а приклади з помилками швидко розібрати. І приступати до теми сьогоднішнього воркшопу.

  Наприклад, після воркшопу «Вступу» зрозуміло, що тижня не вистачить, щоб відстежити, наскільки круто копірайтери засвоїли матеріал. Але все одно варто збирати вступу і аналізувати їх. Якщо помітили, що багато помилок, за один воркшоп не розібрати все, краще поставити в чергу і кожен раз починати з невеликого прикладу. Коли буде воркшоп, присвячений розбору крутого тексту, зробити особливий акцент на тому, як написано вступ, і ще раз можна повторити теорію і дати нові прийоми.

  Ти теж не стоїш на місці, качаєш навички. Не потрібно боятися видатися некомпетентним, якщо, наприклад, відразу не показав всі круті прийоми написання вступу. Тому поділися, нехай навіть це буде оффтоп. Цікаві фішки не треба приховувати, як лепрекон ховає горщик із золотом.

  Короткий план воркшопу «Розбір тексту з мільйоном помилок»

  Воркшоп «Розбір тексту з мільйоном помилок», як правило, проводиться за матеріалами тексту, підготовленого новачком. Делікатний момент: ви будуєте розбір без акценту на те, хто це написав. Всі зауваження з боку ведучого повинні бути максимально конструктивними, без «я так відчуваю», «це повна маячня», «де тут сміттєвий кошик, треба позбутися макулатури».

  Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі

  Перед обговоренням тексту також бажано попросити всіх учасників давати тільки конструктивні зауваження. Не всі копірайтери можуть чітко ідентифікувати і назвати помилку. Як в цьому випадку не піти в «мені так не подобається, треба повністю переписати», є одна чарівна пігулка, яка мені завжди допомагає. Просто я прошу говорити, а як конкретно ти б виправив пропозицію. Варіанти пропонує кожен, записуємо і шліфуємо-поліруємо до блиску.

  Копірайтерського воркшопи: як обмінюватися досвідом в робочому колективі

  Отже, що я тут виділила:

  • заголовок з крапкою в кінці;
  • розтягнуте на два абзаци вступ, яке не відповідає темі тексту;
  • дублювання інформації (про сорт вина, причому написання назви також «кульгає»);
  • пунктуаційні помилки (пропуск тире, двокрапки, написання дефіс замість тире тощо);
  • помилки у використанні деепричастного обороту (як в тому шкільному прикладі про капелюх, яка під’їжджала до перону);
  • передостанній абзац, в якому немає єдиної думки, автор розповідає відразу про двох сортах вина, що можна було розвинути в два повноцінних абзацу.

  Можна виділяти так само, як і я в цьому прикладі, і не називати помилки відразу, щоб учасники воркшопу самі поламали голови. Якщо не виходить – провідний підказує, доповнює. Якщо група слабенька, можна в дужках давати теоретичні врізки. Все залежить від конкретної команди.

  Воркшоп з розбором «тексту-мільйонника» щодо помилок третім по черзі (пам’ятаєте план на місяць?) я поставила не випадково. Людина, чий текст будуть шматувати, вже звик до такої роботи, побачив, що помилки допускає не тільки він, так як перші два воркшопи підготовлені на прикладах всіх учасників навчання. Тобто виходить психологічно комфортна обстановка.

  Я не гарантую, що образ не буде. Все по-різному реагують на критику, навіть конструктивну. Завжди знайдеться той, хто вважає себе Львом Толстим, або той, хто вважає, що його текст, висічений на камені, і вже ніяк не замінити навіть одну букву. Як працювати з такими фахівцями, поки що для мене загадка.

  3 лайфхака для початківців воркшоперов

  Для тих, хто сам собі начальник

  Якщо у вас немає начальства, а своя команда копірайтерів, це часом сильно розслабляє у плані проведення начебто потрібного, але необов’язкового навчального заходу. Настільки, що можна взагалі забити на цю справу. Але забивати не можна. Регулярність необхідна.

  Можна піти на такий трюк: анонсируйте. Наприклад, скажіть, що через 2 дні відбудеться воркшоп. Все, доведеться його провести.

  Обстановка для воркшопу

  Де можна проводити воркшопи? Та де завгодно, навіть на офісній кухні. Розумію, ті, хто хоч раз працював в офісі, знають, що вона постійно користується попитом. Ось комусь закортіло попити кави, і тебе перебиває звук кавомашини. Ось хтось зайшов заварити чаю, взяти йогурт або бутер з холодильника, хтось просто води захотів.

  Хтось скаже: як можна проводити воркшоп на офісній кухні, потрібно влаштовувати таке в спеціально обладнаній переговорної. Але навіть тут є свої плюси.

  Чому б не налити кави, взяти солодощі і в невимушеній обстановці обговорювати приклади. З боку це може виглядати як дружні посиденьки. Іноді розбір помилок допомагає свіжим поглядом оцінити ту чи іншу пропозицію, в процесі шліфування тексту розглянути щось смішне і посміхнутися, а іноді і сміятися в голос.

  Інші варіанти:

  • на лоджії, якщо в офісі є такий ексклюзив;
  • на природі, якщо члени команди легкі на підйом – навіть робочий час не витратиться;
  • в онлайн-форматі, якщо у вас віртуальний офіс, і всі учасники живуть в різних містах чи країнах.

  Кращий час для воркшопу

  Це як з публікацією в Instagram чи email-розсилкою: треба знайти оптимальний час. Наприклад, ти, звичайно, можеш викласти фотку і супер-мега-веселим описом глибокої ночі, але ніхто не побачить, а до ранку твоя публікація загубиться в безлічі інших, тих, хто вирішив, наприклад, в 6-7 ранку щось запостити.

  Шляхом проб і помилок можна знайти більш-менш ідеальний час для проведення воркшопу. Воно завжди індивідуально для кожної команди.

  З мого досвіду – не варто проводити його за годину до закінчення робочого дня. Майже всі вже до цього часу вичавлені, як лимон, тим більше, в самому кінці треба заповнювати звіти, деякі співробітники збираються додому, і самий фінал виходить змазаним, адже підбивати підсумки просто необхідно.

  За годину до обіду – теж не найкращий час, як і відразу після нього. А ось в 15:00 або 16:00 – найкраще.

  Потрібно обговорювати з учасниками воркшопу, у скільки зручніше, щоб по можливості організувати його в такий час, коли кожен може зосередитися на роботі в команді.

  Підсумки

  Якщо проводити воркшопи регулярно, навіть коли вся команда горить у вогні дедлайну, можна досягти успіху.

 • Воркшопер весь час «тримає руку на пульсі» копірайтерської команди. Знає, «у кого що болить» в професійному плані.
 • Для написання тексту потрібно натиснути на хворі місця цільової аудиторії. Але дізнатися болю копірайтерів теж буває корисно, коли їх декілька в одній упряжці. Керівник, яким би талановитим жонглером або диригентом він не був, все одно не володіє мистецтвом читати думки.

  З’ясовується, що хтось вже втомився писати на одну і ту ж тему і хоче спробувати себе в іншій.

  Воркшоп стає новим поштовхом і дає можливості для розвитку. В ході обговорення легше переймати досвід колег, і не можна сказати, що зараз ти не можеш доручити іншому співробітникові завдання «не його» проектом, так як завдяки воркшопу він має досить гарне уявлення практично про всіх проектах, які на даний момент знаходяться у вас в роботі.

  Виявляються приховані таланти, здібності, а це допомагає в роботі, коли потрібно швидко і круто щось написати. Воркшопер вже знає, кому доручити завдання. І все це – без магії, маховика часу, вискакують з капелюхів кроликів або розпиляний навпіл асистенток фокусника. Просто одного разу помітив, як блискавично копірайтер Іван Іванов виправив абсолютно безнадійну картку товару.

 • У команди копірайтерів з’являються власні напрацювання, завдяки яким вдається краще виконувати завдання за проектами.
 • Взаємодія один з одним у такому форматі – один з елементів тімбілдінга. Воркшоп не напружує, незважаючи на те, що в ньому беруть участь всі майже з однаковою активністю. Виходить навіть своєрідний відпочинок від роботи, але це не просто посиденьки за чашкою кави і обговорення останніх пліток.
 • Принадність такого формату ще й у тому, що воркшоп – це горщик, який завжди варить. Робота йде, ви перевіряєте тексти, знаходите помилки, бачите вдалі приклади, все це збираєте в скарбничку. А потім – «бац!» – приходить час розбити її, щоб поділитися скарбами з іншими членами команди.

  Буду рада, якщо стаття допоможе комусь почати проводити воркшопи для своєї команди копірайтерів.