Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи

360

Матеріал підготувала Жанна Тараканова, контент-маркетолог referr.ru.

Крауд-маркетинг – це процес взаємодії з цільової аудиторією на сторонніх інтернет-ресурсах з метою залучення уваги до свого продукту. Він допомагає сформувати позитивний образ компанії, збільшити охоплення аудиторії і опосередковано покращує посилальний профіль.

У перекладі з англійської крауд-маркетинг означає буквально «маркетинг натовпу».

Основні поняття

Деякі користувачі плутають крауд-маркетинг зі спамом. Думка, що крауд — це посилання на посилання, в корені невірно. Основним орієнтиром даного виду просування є кінцевий результат – залучення аудиторії, продажу, впізнаваність бренду.

Основні відмінності крауд-маркетингу від спаму:

 • Допомога у вирішенні завдання людини

Крауд-маркетинг передбачає спілкування з аудиторією. У порівнянні зі звичайним спамом, першочергово коментар орієнтований на думку людей (експертів або просто любителів), яке підкріплене посиланням або декількома посиланнями, серед яких знаходиться згадка вашого сайту.

 • Можливість посилання на сайти конкурентів

В деяких випадках в крауд-маркетингу допустимо посилатися на сайти конкурентів.

 • Розміщення вручну
Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи

Слід спочатку влитися в бесіду і зацікавити користувачів. Тому потрібного ефекту можна досягти тільки при розміщенні вручну.

 • Просування тільки якісного продукту

Якщо ваш продукт або послуга мають низьку якість, крауд його тільки вб’є. Адже після переходу по посиланню користувач переконається, що рекомендований продукт не відповідає тому, що про нього було сказано.

 • Підбір трафиковых майданчиків

Залишати коментарі та відгуки слід не скрізь. Перш ніж приступити до розміщення коментарів, слід перевірити тематику майданчики і загальну активність обговорень (не більше 30 днів від останнього повідомлення).

Партизанський маркетинг: 125 прикладів для натхнення

Приклади

Нижче наведені приклади хорошого крауд-маркетингу на англомовних форумах.

Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи
Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи

Деякі люди думають, що достатньо просто зайти на форум і залишити посилання. Це не так. Важливо, щоб коментар відповідав тематиці обговорення. Інакше відразу стане зрозуміло, що повідомлення штучне.

Ось наочні приклади поганого крауд-маркетингу:

Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи
Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи

Щоб такого не сталося, важливо, щоб написання відгуків і їх розміщенням займалися тільки спеціально навчені люди.

Які завдання вирішує крауд-маркетинг?

Крауд – це інструмент на межі SEO і маркетингу. Він виходить за рамки SEO-інструменту в чистому вигляді, адже за допомогою нього можна залучати додатковий трафік і підвищувати продажу, а також збільшувати впізнаваність бренду і лояльність аудиторії.

SEO

З точки зору SEO крауд-маркетинг дозволяє вирішити 4 основні завдання:

 • створення динаміки посилального профілю сайту: крауд-маркетинг передбачає розміщення безанкорных посилань, які добре доповнюють класичні орендні посилання, підвищуючи ефективність всієї посилальної маси;
 • отримання цільового трафіку: розміщення посилань підбираються тематичні майданчики з гарною відвідуваністю, що сприяє хорошому припливу клієнтів;
 • безпечне посилальне просування: після введення пошукових посилальних фільтрів використання крауд-посилань стало необхідністю, оскільки вони служать профілактикою від санкцій. Порівняно з класичними посиланнями, крауд-посилання можна розміщувати необмежену кількість разів без побоювання потрапити під «Мінусинськ»;
 • висновок в топ результатів пошукових систем: виведення в топ впливає на те, щоб ваш сайт побачило більшу кількість людей.

Маркетинг

Крім SEO-просування, крауд-маркетинг виконує також основні завдання маркетингу:

 • посіви згадувань бренду: ручне розміщення посилань на відповідних майданчиках підвищує впізнаваність бренду, що призводить нових клієнтів;
 • створення позитивної тональності навколо бренду/сайту: якщо про ваш товар/послугу буде велика кількість позитивних відгуків на різних майданчиках, це допоможе сформувати позитивну атмосферу навколо бренду.

Управління репутацією бренда

Завдяки використанню SEO і маркетингу одночасно ви зможете управляти репутацією власного бренду, а саме:

 • працювати з негативом: навіть якщо про ваш товар вже залишені негативні коментарі, ситуацію можна виправити за допомогою розміщення позитивних відгуків від інших клієнтів;
 • створювати інформаційні посіви: з їх допомогою про вас дізнаються нові люди, які згодом можуть стати вашими клієнтами;
 • працювати на тлі конкурентів: цілком можливо, що ваші конкуренти вже використовують крауд-маркетинг. Для отримання більш виграшних позицій на їх тлі слід підібрати майданчики, на яких вони ще не встигли розміститися, але також важливо залишати згадки навіть там, де вже є посилання на конкурентів.

Кому не підходить крауд-маркетинг?

Нижче ми привели ніші, для яких використання крауд-маркетингу невигідно з точки зору окупності інвестицій у популяризацію сайту:

 • компанії вузької спрямованості (магазин перфораторів в Омську, прибирання квартир у Харкові);
Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи
 • компанії з офлайн-бізнесом;
 • компанії, в яких доставка обмежена певним містом або регіоном;
 • компанії, що спеціалізуються на складних товарах з обмеженою аудиторією (турбіни турбогенератора, сервери для внутрішньої мережі);
 • власники нерелевантних, неінформативних сайтів: навіть якщо людина перейде по посиланню на сайт, навряд чи захоче там залишитися;
 • мережевий маркетинг: з допомогою крауд-маркетингу неможливо просунути цілий вид діяльності, він допомагає забезпечити популярність лише чогось конкретного;
 • заборонені тематики (адалт, алкоголь, зброю, медицина).

Майданчики для крауд-маркетингу

1. Форуми

Форуми – скарбниці для крауд-маркетингу. Тут діляться порадами, обговорюють проблеми, заводять друзів. Щоб досягти максимальної ефективності, слід правильно вибрати форум, який буде цікавий вашого продукту або послуги, а також зуміти влитися в розмову.

Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи

2. Коментарі

Коментарі найчастіше розміщуються під статтями, публікаціями (ЗМІ, инфосайтов). Як і у випадку з форумами, вони повинні відповідати темі і бути максимально природними.

Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи
Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи

3. Сервіси питання/відповідь

Також прекрасно підходять для реалізації крауд-маркетингу. Найбільш популярними зараз є «Ответы@Mail.ru», Toster.ru та ін. На таких майданчиках краще всього починати коментар з питання. Максимальний ефект від просування забезпечує використання кількох профілів.

Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи

4. Сайти відгуків

Сайти відгуків по своїй суті дуже схожі на книгу відгуків і пропозицій, тільки в електронному форматі. Багато людей перед тим, як щось придбати, хочуть спочатку прочитати свіжі відгуки про товар і переходять на подібні сайти. При розташуванні в даному місці крауд-маркетингові відгуки показують високу ефективність.

Найпопулярніші сайти з відгуками можна знайти на першій сторінці пошукової видачі. Як правило, вони охоплюють усі теми, але при бажанні можна пошукати і вузької спрямованості. Для видачі результатів на конкретному сайті або домені зручно використовувати оператор «site:», а для пошуку схожих сайтів оператор «related:».

Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи

Технологія виконання

Оператори пошуку

Зазвичай досвідчений линкбилдер має своєю базою майданчиків для розміщення посилань, але, незважаючи на це, велика частина часу йде саме на пошук теми, яка підійде для розміщення лінку. Це самий ненависний етап для багатьох фахівців, тому ми постаралися спростити завдання.

Отже, основні пошукові команди:

 • за типами сайтів inurl:forum;
Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи
 • пошук ключового слова на одному конкретному сайті online dating site:quora.com;
Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи
 • пошук схожих сайтів related:forumhouse.ru;
Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи

Системи моніторингу

Одним з важливих аспектів просування сайту є аналіз згадувань у соціальних мережах і взаємодії з аудиторією.

Популярні системи моніторингу:

 • https://www.google.com/alerts;
 • blogs.yandex.ru;
 • BuzzBundle;
 • talkwalker.com;
 • youscan.ru;
 • kribrum.ru;
 • mention.com;
 • socialmentions.com.

Стратегії крауд-маркетингу

Як інструмент крауд-маркетинг існує 4 роки. За цей час вдалося виробити різні стратегії, які допомогли розвинутись багатьох бізнесів і стартапам. Представляємо кращі.

1. Класичний крауд-маркетинг

Принцип роботи класичного крауд-маркетингу:

 • пошук свіжих обговорень;
 • реєстрація нового облікового запису або використання існуючого;
 • прокачування запису;
 • вивчення проблеми людини;
 • написання коментаря з посиланням.

В процесі роботи можна зіткнутися з такими труднощами, як недолік трафиковых майданчиків і відсутність свіжих тем для обговорень.

Але якщо все зробити грамотно, в результаті ви отримаєте:

 • збільшення кількості згадувань;
 • позитивну динаміку посилального профілю;
 • впізнаваність сайту.
Як розвинути особистий бренд в Facebook. Записки одного капітана

2. Видобуток природних посилань

Отримання природних посилань – основне завдання крауд-маркетолога. Але справа в тому, що визначити, де жива посилання, а де ні, досить складно. І така проблема виникає не тільки у людей, але і у пошукових систем.

Найважливіше, щоб посилання доречна і не викликала підозри на рекламу.

Принцип роботи, як і труднощі, з якими ви можете зіткнутися в процесі, такі ж, як і у випадку класичного крауд-маркетингу.

Основною метою даної стратегії є створення динаміки посилального профілю.

Крауд-маркетинг своїми і чужими руками: осягаємо основи

З допомогою видобутку природних посилань ви зможете:

 • розбавити посилальний профіль;
 • надати йому природності;
 • прискорити індексацію сайту;
 • підвищити видимість в пошукових системах.

3. Просування по слідах конкурентів

Метою є отримання посилань зі сторінок, на яких вже розміщені посилання на конкурентів.

Основні труднощі, з якими ви можете зіткнутися:

 • циклічність процесу: аналізувати конкурентів доведеться постійно, так як вони не стоять на місці і теж використовують нові методи просування;
 • великі часові витрати: аналіз забирає велику кількість часу, особливо якщо ваша ніша користується популярністю;
 • формування детальних ТЗ виконавцям.

Процес досить складний, але він цілком виправданий підсумковим результатом – отримання посилань з максимально релевантних доменів, що впливає на зростання позицій і органічний трафік.

Це лише деякі популярні стратегії. Насправді їх існує набагато більше.

Шляхи реалізації?

Всі види просування вимагають витрат часу і певних фінансових вкладень з боку фахівця, керівника маркетингового відділу або власника бізнесу. Але далеко не завжди з допомогою великих витрат можна заощадити час. Рекомендуємо виділити кілька годин і визначити для себе оптимальний шлях роботи з крауд-маркетингом.

В залежності від обраного методу реалізації процес крауд-маркетингу буде значно відрізнятися.

Розглянемо детальніше основні способи реалізації крауд-маркетингової кампанії.

Постити самостійно

Найбільш бюджетний варіант – розмістити посилання самостійно. Це дозволить домогтися максимальної залученості і повного контролю, проте розраховувати на вражаючий результат теж не варто. Максимум, чого можна домогтися при самостійній роботі – отримати кілька десятків природних посилань і невеликий приріст трафіку. При цьому ніхто не застрахований від помилок.

Цей спосіб підійде скоріше власникам малого бізнесу, або окремим експертам і ремісникам, так як допоможе заощадити до 60 % бюджету (не рахуючи вартості вашого часу).

Фріланс

Реалізувати процес крауд-маркетингу через фрілансерів досить складно, але такий варіант все ж таки можливий. Зробити це можна двома способами:

 • найняти звичайного фрілансера, який виконує всі види робіт: пошук не складе труднощів, але варто бути готовими, що на просівши і подальше навчання кандидатів потрібно витратити дуже багато часу;
 • фрілансер крауд-маркетолог: імовірність знайти такого фахівця, тим більше з розумінням вашої ніші, дуже мала.

Звертаючись до віддаленого співробітника, слід пам’ятати, що такий вид співпраці передбачає лише партнерські відносини, які не підкріплюються договором. Далеко не кожен співробітник буде сумлінно вивчати тематику перед тим, як приступити до роботи. Тому існує ризик отримати неякісну роботу або звичайний спам.

Але є і плюси:

 • дешевизна послуг: порівняно з инхаусом і аутсорсом вартість роботи фрілансерів на порядок нижче. Якщо вам ще й вдасться знайти професійного виконавця, то це дозволить непогано заощадити на бюджеті;
 • співпраця прямо: всі деталі роботи обговорюються безпосередньо з крауд-маркетологом, при тому, що в спеціалізованих компаніях комунікація проводитися через менеджера. Це не завжди може бути перевагою, так як менеджер може кристалізувати інформацію та поліпшити процес.

Аутсорс

Аутсорсинг зараз дуже популярний в сфері онлайн-просування. Крауд-маркетинг на аутсорсе дає гарантію отримання компетентного фахівця, що значно економить час і дозволяє досягти великої організаційної мобільності.

Порівняно з фрілансером послуги аутсорсингової компанії будуть коштувати дорожче, але і результат, як правило, набагато краще. Досвідчені фахівці, які займаються краудом на постійній основі, перед початком роботи ретельно вивчають специфіку і проводять аналіз, на основі якого приймають рішення, буде крауд-просування ефективно у вашому випадку чи ні.

Як правило, аутсорсингові компанії надають такі гарантії:

 • заміна віддалених посилань;
 • якість текстовок;
 • ітераційні коригування процесу;
 • орієнтир на тривалу роботу.

Штатний співробітник

Зараз багато керівників поступово відходять від звичного робочого процесу, надаючи йому віддалене співробітництво. Але також залишилося чимало прихильників створення внутрішнього відділу. Якщо ви вирішили створити штат крауд-маркетологів, слід пам’ятати, що це тягне за собою додаткові витрати (заробітні плати, тимлид для контролю, а також витрати на адміністративну частину).

Переваги инхауса:

 • максимальна залученість: звичайно, 100 % залученість може бути тільки у власника компанії, але співробітник відділу внутрішнього однозначно вникає в особливість роботи або послуги компанії більше, ніж фахівець на віддаленій основі (це також сильно залежить від людини і постановки задачі);
 • високий рівень контролю: власним співробітником завжди легше керувати, ніж фрілансером. Це особливо зручно у випадку, якщо необхідно швидко вирішити певну задачу;

Приклад: компанія з виробництва парфумерії запускає акцію «Тільки в цю п’ятницю при купівлі одних духів марки Х другі йдуть у подарунок!». Співробітникові в офісі можна швидко донести цю інформацію і встигнути повідомити про акції якомога більше форумів. Поки ж інформація дійде до фрілансера висока ймовірність, що спецпропозиція вже закінчиться.

Плюси инхауса досить вагомі, але не можна забувати, що він потребує суттєвих витрат:

 • оренда офісу;
 • купівля обладнання;
 • виплата заробітної плати, лікарняних, відпускних.

Без обліку цих витрат може здатися, що инхаус набагато вигідніше і дешевше інших способів реалізації, але як тільки ви берете їх під увагу, підсумкові цифри сильно змінюються.

Кожен керівник по-своєму бачить ідеальну крауд-маркетингову команду. Для максимально продуктивної роботи слід зважити всі плюси і мінуси кожного способу реалізації і зрозуміти, що вигідніше саме для вас.