Краудфандінг: чи готові ви ризикнути?

296

У вас є відмінна ідея для бізнесу, але недостатньо грошей, щоб втілити її в реальність? Ви можете здійснити свою мрію, залучаючи гроші через краудфандінг. Що, не знаєте, що це за звір такий? Познайомтеся: краудфандінг (від англійського crowdfunding – «народне фінансування») – це коли ви просите людей пожертвувати гроші на здійснення вашого проекту, зазвичай через спеціальні сайти. Якщо ви зберете ту суму, на яку розраховували, то проект вважається успішно завершеним, і ви розсилаєте своїм благодійникам певні сувеніри – зазвичай той продукт, на виробництво якого ви збираєте гроші. Таким чином, люди як би роблять передзамовлення вашого продукту. Якщо ж вам не вдається зібрати певну суму, то гроші повертаються інвесторам.

Наприклад, якщо ви придумали дуже зручний тримач для Айфона на кермо велосипеда, ви можете зібрати гроші на його виробництво і розіслати першу партію своїм акціонерам. Таким чином, краудфандінг дозволяє вам запустити свій проект хоч сьогодні, і багато хто так і роблять – поки очі горять, а запал і ентузіазм не охололи.

Краудфандінг: чи готові ви ризикнути?

А ось я вам пораджу не поспішати. Щоб спланувати успішну кампанію по збору коштів на свій проект, вам знадобиться не менше трьох місяців, а то й півроку. Якщо ви запустіть проект в напівготовому стані, то можете раптово опинитися під завалами термінової роботи і забути про сон, тому що іноді події розвиваються надзвичайно швидко, а ви повинні бути готові реагувати негайно. Якщо реагувати вам нічим, то в результаті ваш проект провалиться, і ви не отримаєте ні копійки, втративши багато часу, грошей і сил.

Якщо ви все ж зважилися підійти до справи серйозно, то підготуйте все нижчеперелічене ДО запуску проекту – повірте, під час кампанії вам і так буде чим зайнятися.

1. Створіть інформаційну базу

Люди не повинні вперше дізнатися про ваш проект в день його запуску – особливо заможні чи впливові друзі або колеги, які можуть вам допомогти. Пам’ятайте: краудфандінг – це, в основному, збір коштів через друзів і їх друзів, адже «сарафанне радіо» ніхто не відміняв. Почніть говорити про своєму проекті задовго до старту – так у людей буде час з’ясувати подробиці, зважити всі «за» і «проти» і прийняти рішення про участь в кампанії з самого її запуску. Великий ривок вперед на самому старті дасть вам величезну перевагу – коли люди бачать, що проект дуже популярний з самого початку, вони більш схильні приєднатися до нього.

Успішний запуск проекту важливий ще з двох причин: по-перше, він змушує людей відчувати, що вони підтримують переможця, а по-друге, алгоритм роботи онлайн-сервісу, де ви запустили свій проект, виведе його в топи і на головну сторінку, якщо він буде дуже популярний. А це не що інше, як безкоштовне просування (більше кліків – більше грошей – більше акціонерів).

2. Продавайте свою ідею на словах

У вас повинно бути стільки ж способів акціонерам продати свою ідею, скільки у вас акціонерів. З появою кожного нового акціонера (у тому числі потенційного), підбирайте до нього індивідуальний підхід. З’ясуйте мотиви їх участі у вашому проекті – це може бути орієнтація на прибуток, бажання допомогти старому другові і багато іншого. Дізнайтеся, що зазвичай фінансує ваш новий акціонер – благодійні проекти чи мистецтво? Перед тим, як зв’язуватися з представниками вашої цільової аудиторії, з’ясуйте їх переваги та знайдіть потрібний підхід. Ніколи не вгадаєш, хто з ваших знайомих раптово підкине вам пару тисяч на реалізацію вашої мрії.

Підготуйте опис свого проекту в двох словах (реально в двох словах – так, щоб ви, наприклад, могли розповісти про нього сусіда, поки їдете в ліфті), а також інформаційну добірку для преси (прес-реліз, постер і т. д.). Створіть веб-сайт, будьте готові відповідати на запитання і бути постійно на зв’язку – по телефону або в соцмережах. Робіть все можливе, щоб перетворити людей з потенційних акціонерів у реальних.

Великі інвестори, ймовірно, будуть не особливо зацікавлені в пропонованих вами подарунки. Але такі акціонери зазвичай допомагають зібрати не більше половини грошей на проект. А ось для інших учасників вам потрібно придумати щось дуже привабливе. Наприклад, відомий у своїх колах група «Сансара», що збирає гроші на випуск своєї збірки кращих пісень, крім самого диска продає в якості акцій картини вокаліста, розмова з ним «за життя» по скайпу, а також обіцяє запрошення на справжнє театралізоване дійство в якості прем’єри альбому. Як бачите, це виходить за межі звичайних сувенірів з символікою музичної групи. Те ж саме можете зробити і ви – навіть якщо ви продаєте картоплечистки, ніхто не заважає вам малювати мультфільми про пригоди картоплі в країні Кухонии. Якщо не вийде з кухонними аксесуарами, то завжди є можливість досягти успіху в якості мультиплікатора або продюсера.

3. Почніть з самого складного

Виробництво, підготовка і упаковка подарунків, на які учасники будуть обмінювати свої акції, – це ваше першочергове завдання. Не обов’язково займатися цим до запуску проекту, тому що найчастіше гроші і збираються саме на той продукт, який ви будете потім розсилати акціонерам. Однак ви повинні бути готові почати в той же момент, як ваш проект успішно завершиться. Для цього вам потрібно спланувати бюджет, скласти розклад робіт, провести попередні переговори зі студіями (якщо ви записуєте новий альбом), друкарнею (якщо ви пишете книгу) або виробничим майданчиком.

Іншими словами, ви повинні бути на 100% впевнені, що ваші обіцянки вкладаються в терміни і бюджет. Буде дуже неприємно, якщо ви успішно зберете необхідну кількість грошей, і вам не вистачить навіть на розсилку свого продукту. До того ж, вам потрібно підготувати якісь сувеніри для людей, які пожертвують незначну суму (до тисячі рублів), тому що таких акціонерів буде більшість. Зазвичай люди готові допомогти вам сумою близько 500 рублів, тому вам потрібно запропонувати їм щось, що буде коштувати дешевше п’ятисот рублів (включаючи витрати на упаковку і доставку).

Підготовка до запуску проекту також включає в себе розробку дизайну та маркетингової стратегії – це може виявитися найбільш трудомісткою частиною роботи та потребувати сторонньої допомоги. Найміть професійного дизайнера і почніть розробляти логотип, колірну гаму, оголошення, сайт, футболки, наклейки і так далі. Завжди закладайте хороший запас часу для виправлення помилок і внесення змін. Ви ж не хочете придумувати рекламні оголошення вже після запуску проекту? Вам і так буде чим зайнятися в цей час. Якщо у вас немає під рукою як мінімум двох людей, готових присвятити повний робочий день цих справах, то у вас, швидше за все, залишиться час тільки на розв’язання поточних проблем.

Наприклад, оголошення і банери повинні бути придумані заздалегідь, щоб ви могли дотримуватися встановленого графіка їх релізу – оголошення про запуск проекту, оголошення про заходи в рамках проекту, оголошення про розширення асортименту подарунків або збільшення числа акцій, попередження про наближення завершення проекту, і так далі.

4. Створіть акаунти в соцмережах

Краудфандінг – громадський звір. Тому соціальні мережі стануть для вас основним інструментом проведення маркетингової кампанії. Якщо у вас ще немає сторінки у Facebook, Вконтакті та Twitter, цю ж хвилину створіть їх. Після цього створіть окремі сторінки для свого бізнесу – не для кампанії з краудфандінгу, а для проекту, на який ви збираєте гроші. Вашій тваринці непогано б завести власні акаунти в Instagram і Tumblr. Навіть якщо ви вважаєте, що це занадто (особливо якщо ви з тих людей, хто не звик викладати кожне фото свого сніданку на загальний огляд), сприймайте це як маркетинговий інструмент, а не джерело одкровень. У різних соціальних мереж різна аудиторія, і чим більше ваша присутність в них, тим більше ваша цільова аудиторія.

5. Зніміть відео

Не всі сервіси по краудфандінгу особливо підкреслюють важливість цієї деталі, але факт залишається фактом – ваша кампанія безсумнівно буде йти краще, якщо ви знімете звернення до акціонерів. І тут вам теж доведеться все підготувати заздалегідь, навіть якщо ви не плануєте зняти незвичайне відео. Найголовніше в ньому – це ви. Переконайтеся, що ваші майбутні акціонери можуть побачити вас та почути про проект, так би мовити, з перших вуст. Розкажіть, на що підуть їхні гроші і продайте свою ідею на словах (див. пункт 2).

По можливості, включіть відео зображення всього, що стосується вашого проекту. Якщо ви плануєте зняти фільм, покажіть свою камеру, сценарій і акторів. Якщо ж ви придумали новий спосіб вирізати серцевину з половинок яблук, продемонструйте його – і покажіть, де і як буде проводитися це кухонне пристосування. У наше століття високотехнологічних гаджетів ви можете зняти відео будинку і змонтувати його на своєму смартфоні – головне, щоб воно було особисте, доброзичливе, інформативне і короткий (краще всього, якщо ви укладетеся у хвилину, найгірший – якщо не укладетеся в три).

6. Проведіть власне дослідження

Велика частина вашого успіху буде залежати від вашого розуміння ситуації. Загляньте на різні краудфандинговые сайти і зверніть увагу на найуспішніші з завершилися там проектів. З’ясуйте, що у них спільного і переконайтеся, що ви робите те ж саме, що і вони. Вони робили щось реально круте? Відмінно – скопіюйте їх метод або адаптуйте її під себе. Витратьте хоча б один день, «гортаючи» чужі проекти і роблячи для себе нотатки. Потім виберіть той, що вам по душі і самі стати акціонером. Побувайте по ту сторону краудфандингового проекту перед запуском власної кампанії.

7. Забезпечте зворотний зв’язок

До запуску вашого проекту і початку розробки рекламних матеріалів, вебсайта, оголошень або самого продукту поцікавтеся думкою як можна більшої кількості людей. Можливо, ви відкриєте для себе щось нове. Прислухайтеся до конструктивної критики і внесіть зміни в свій план на самих ранніх етапах, особливо якщо зауваження повторюються по кілька разів. Намагайтеся не приймати критику на свій рахунок або сперечатися з людьми (незалежно від ваших міркувань, якщо щось їм не сподобалося, то й іншим не сподобається – а з усіма адже не посперечаєшся). Просто внесіть необхідні зміни і рухайтеся далі.

8. Складіть графік заходів

Заключним етапом буде розклад заходів після запуску проекту. Не дозволяйте своїм акціонерам нудьгувати, поки йде зворотний відлік – пропонуйте їм що-небудь новеньке і цікаве кожен день: якщо ви пишете книгу – цитуйте по парі абзаців, якщо це продукт – пропонуйте зразки. Заплануйте заходи – як онлайн, так і оффлайн: прес-конференції, неформальні зустрічі в популярних місцях, екскурсії на виробництво або відеотрансляції із студії. Зв’яжіться з місцевими радіостанціями, телеканалами, газетами і журналами і запитайте, чи не бажають вони взяти у вас інтерв’ю або розповісти про перебіг кампанії. В наш час ЗМІ дуже люблять висвітлювати такі проекти – адже це незвичайний і неформальний спосіб залучити інвесторів. Розшукайте оглядачів, які висвітлюють подібні теми, і переконайтеся, що вони знають про ваш проект. По мірі просування кампанії, закидайте нові «вудки» і додайте подарунків.

Краудфандінг: чи готові ви ризикнути?

Якщо вам не що «зачепитися», щоб щодня публікувати новини за проектом, придумайте що-небудь самі: викладайте знімки своєї собаки (можна іграшковою) в комбінезоні з логотипом проекту або публікуйте посилання на сайти, пов’язані з ним. Краудфандінг – доброзичливий звірятко, головне – знайти до нього правильний підхід.

Адаптація матеріалу Кейті Ванської How to Prep for Crowdfunding.

Читайте також:

  • Як вибрати контент-маркетингове агентство: сім рад бізнесу
  • Як перетворити блог в головний інструмент контент-маркетингу
  • Який відеохостинг вибрати для публікації маркетингового вмісту