Критично важливі компоненти успішного SEO в 2013 році

332

2012 рік не дав нудьгувати інтернет-маркетологам і фахівцям з пошукової оптимізації. Найбільший пошуковик світу Google оновлював алгоритм і випускав нові інструменти так часто, що не кожен спеціаліст встигав стежити за нововведеннями. «Пінгвін», Author Rank, нейтралізатор посилань, збільшення ролі соціальних сигналів — ось лише деякі фактори, що змусили оптимізаторів задуматися про зміну підходів до просування сайтів в минулому році.

«Яндекс», найбільша пошукова система рунета, також вдосконалювала свої сервіси. Поява платформи «Калінінград», що передбачає видачу результатів пошуку на основі особистих переваг користувача, стало самим значним нововведенням лідера вітчизняного ринку в минулому році. Персональна видача з високою часткою ймовірності змусить інтернет-маркетологів забути про схему просування сайтів по позиціях, віддавши перевагу розкручування ресурсів по трафіку.

Проте далекоглядні інтернет-маркетологи будуть демонструвати високі результати навіть після всіх змін. Більше того, хороші фахівці з пошукової оптимізації використовують нововведення 2013 року, перші з яких ось-ось з’являться, як можливості обійти конкурентів на повороті.

До речі, які зміни очікуються на ринку SEO в новому році?

CTR органічної видачі продовжить падати

Пошукові системи будуть удосконалювати алгоритми пошуку і в 2013 році, і надалі. Це змусить оптимізаторів змінити підходи до розкручування ресурсів. Наприклад, видимість посилань YouTube, Google+, контекстної реклами, Google Local на сторінці видачі найбільшої пошукової системи світу збільшиться, тоді як посилання природної видачі стануть менш помітними. Те ж саме буде відбуватися з Яндексом. Та що там – вже відбувається! Ми спостерігаємо з вами вже не перший рік, як органічну видачу найбільшого пошуковика по кириличній зоні окупують всілякі «колдунщики», та у видачі починають превалювати різні сервіси Яндекса – Яндекс.Адреси, Яндекс.Маркет, Яндекс.Картинки, Яндекс.Відео. Не кажучи вже про Яндекс.Директ. Зверніть увагу на таку ілюстрацію. На ній ви бачите 1-й екран (без прокрутки) сторінки видачі за запитом «автосервіс в балашисі». Червоною зоною відзначені сервіси Яндекса, зеленою зоною – результати природної видачі.

Критично важливі компоненти успішного SEO в 2013 році
Критично важливі компоненти успішного SEO в 2013 році
Зменшення кількості посилань в органічній видачі в 2013 році може торкнутися і некомерційних запитів. Таким чином, багато оптимізаторів зіткнуться з труднощами, намагаючись вивести сайт в топ по тим чи іншим ключовим фразам і не отримуючи віддачі від топів внаслідок того, що більша частина трафіку по цим запитам буде приходити на власні сервіси пошукових систем.

Інтернет-маркетологи зроблять ставку на конверсію

Позиції на першій сторінці природної видачі будуть генерувати менше трафіку – з одного боку це пов’язано з збільшенням присутності власних сервісів пошукачів на сторінках видачі, з іншого боку – з глобальною тенденцією збільшення довжини пошукових запитів користувачів (тобто користувачі – це вже можна констатувати – пішли в «низкочастотку»). Це змусить маркетологів агресивно збільшувати коефіцієнт конверсії.

Оптимізатори та фахівці з продажів вже багато років використовують спліт-тестування, намагаючись максимізувати результативність трафіку. Вони змінюють дизайн, текст та інші елементи посадкових сторінок, щоб знайти найбільш конверсійний варіант. Оскільки вартість просування на першу сторінку природної видачі зросте, оптимізація конверсії сайту буде ставати однією з найбільш затребуваних послуг на ринку інтернет-маркетингу в 2013 році.

SEO стане ще більш дорогим задоволенням

Деякі оптимізатори все ще недооцінюють зв’язок між якістю контенту та отриманням якісних зворотних посилань на сайт, що просувається. Введений алгоритм «Панда» в Гуглі змусив переглянути оптимізаторів вимоги до контенту, а фільтр «Пінгвін» — переглянути роботу з зовнішньої посилальної масою.

Ми теж вже неодноразово писали (тут, тут і тут) про те, що створення унікальних та інформативних матеріалів є кращим способом нарощування посилальної маси.

Таким чином, приготуйтеся збільшити витрати на послуги хороших копірайтерів, щоб отримувати якісні беклінків в 2013 році. Думаєте, платні посилання залишаються більш дешевим і швидким способом потрапити в топ? Що ж, не дивуйтеся, коли по вашу душу прийде «Пінгвін».

Таланти подорожчають

Дефіцит кваліфікованих виконавців на ринку інтернет-маркетингу та пошукової оптимізації буде стрімко зростати в найближчі роки. Це стосується як вузьких фахівців в області SEO, так і експертів в суміжних областях.

Брак світлих голів визначається підвищеним попитом з боку бізнесу, що потребує просуванні в інтернеті. Крім цього, якісну освіту в сфері e-Commerce в цілому і пошукової оптимізації зокрема все ще дуже важко отримати. У воєнний час ордени і медалі отримують за доблесть у бою, а в мирний – за хорошу муштру. E-Commerce – це передова. Всі бої за ринок сьогодні перемістилися в онлайн. Саме в інтернет-маркетингу сьогодні дуже гостро стоїть питання нестачі кваліфікованих кадрів – потрібні швидкі руки, світлі голови, потрібні люди, які не бояться брати відповідальність за результат.

До речі, рекрутери і хедхантери отримають найвищі винагороди у 2013 «схоплення» фахівців, здатних планувати стратегію розкрутки бізнесу в інтернеті і втілювати її в життя.

Значення розширених фрагментів зросте

Розширені сніппети привернули увагу багатьох маркетологів вже з введенням єдиних стандартів мікророзмітки. Їх роль зросте найближчим часом, так як подібні описи є цінними для користувачів пошукових систем. Фрагменти дозволяють отримати потрібну інформацію, не відвідуючи сайт і не покидаючи сторінку видачі, що важливо для пошукових систем.

Роль розширених фрагментів підтвердження авторства в Google збережеться. Сайти, що працюють у сфері e-Commerce, будуть активніше використовувати розширені описи для кращого і більш інформативного відображення сторінок товарів у видачі.

Далекоглядні інтернет-маркетологи, своєчасно інвестують кошти в створення якісних і релевантних фрагментів, досягнуть зростання CTR за рахунок цього інструменту. Це особливо важливо на тлі падіння CTR в органічній видачі.

Збільшення ролі непошукового просування

З одного боку ринок вже у 2012 році (і навіть раніше) зрозумів, що існують і інші методи залучення цільового трафіку на сайт. Роль класичних контекстних систем (Яндекс.Директ і Google.Adwords) була зрозуміла і вже 5-6 років тому. З тих пір ринок PPC продовжував тільки «нагріватися». Як підсумок – по багатьом тематиками той же Яндекс.Директ перестав бути інструментом продажів, а став інструментом розширення клієнтської бази (тобто заробляти на клієнтів стає все важче, ставка робиться вже не на продаж, а на повернення клієнтів надалі). В цих умовах – коли пошукове просування стає більш складним і трудомістким, а контекстна реклама має не очевидну прибутковість – йде наполеглива робота по виявленню нових каналів цільового трафіку.

З 2010-го року ми спостерігаємо бурхливе зростання SMM. Не сьогоднішній день ринок встиг вже по два рази і розчаруватися в SMM, і зачаруватися знову. Чому це сталося? За щоденною аудиторією найбільші соціальні мережі порівнянні з пошуковими системами (Facebook з Google, а «Вконтакте» з «Яндексом»). Перше розчарування настало після того, коли з’ясувалося, що поведінка аудиторії в соціальних мережах кардинально відрізняється від поведінки в пошукових системах. З’ясувалося, що лідерами за залученої аудиторії з соціальних мереж є ЗМІ, сайтів же комерційних тематик аудиторію отримати значно складніше. Але після першої хвилі CMM-активності (яка характеризується активністю ботів, накруткою лайків і розшарювання) настала друга хвиля. Ми вважаємо, що ще не всі агентства і не всі замовники перешили на нові принципи роботи в соціальних мережах (насамперед, за більш високих трудовитрат). Але ті, хто перейшов, вже зараз мають конверсійний трафік. Принципи роботи в соціальних мережах, які відрізняють другу хвилю від першої: робота в ніші, а не пряма реклама компанії (якщо банк – створюєте співтовариство за кредитами, якщо ви турагентство – створюєте співтовариство про найкрасивіших місцях планети і т. д.), контент-план, робота над залученням аудиторії в інтерактив і т. д. І оцінка роботи залученого агентства ведеться виходячи з трудовитрат по реалізації контент-стратегії, а не в прив’язці до метрик, які – це очевидно – можуть і будуть накручуватися.

Висновок

Нинішній рік відкриє широкі можливості для інтернет-маркетологів, які використовують довгострокові стратегії і розуміють суть всіх нововведень пошукових систем. Перші сторінки видачі Google і «Яндекс» буде поступово наповнюватися неорганічними посиланнями (це загальний світовий тренд, і з ним боротися марно, потрібно просто взяти його на озброєння і звернути на свою користь), що збільшить конкуренцію за місця, що залишилися в органічному топі. При цьому далекоглядні інтернет-маркетологи вже сьогодні працюють над тим, щоб бути присутнім не тільки в органічній видачі, але і в різних додаткових сервісах пошуковиків.

Очевидно, у 2013-му році зросте роль на ринку фахівців з юзабіліті. І тут є одна дуже важлива річ, яку треба мати на увазі. Юзабіліті – це не теорія, а практика. Так, є і в цій галузі певна компетенція, яку можна «напрацювати», певний багаж знань. Але в цілому, ні один спеціаліст з юзабіліті, не має права брати на себе відповідальність, що робити посадкову сторінку потрібно так, а не так на підставі тільки теоретичних знань. Будь-які рішення з юзабіліті повинні підтверджуватись практикою, а саме A/B тестуванням (спліт-тестуванням). Тобто робота має будуватися за таким алгоритмом: гіпотеза -> спліт-тестування -> впровадження більш конверсійного варіанти.

Інвестиції в створення розширених фрагментів дозволять вам впоратися з одним із головних викликів 2013 року — падінням CTR органічної видачі. Робота над підвищенням конверсії сайту збільшить загальну ефективність просування бізнесу в інтернеті. Інвестиції в пошук і утримання кваліфікованих спеціалістів та створення якісного контенту залишаться найбільш важливими в цьому році. Роль природничих посилання з трастових майданчиків також буде високою.

Збільшення ролі непошукового просування призведе до того, що межа між SEO та SMM буде все більше стиратися. Вона вже стирається. Адже пошукові системи враховують «сигнали» з пошукових систем в ранжируванні сайтів. Іншими словами, вже сьогодні вкрай важко бути успішним в SEO, не думаючи про підвищення видимості сайту в соціальних мережах (збільшення якісних «лайків» і «розшарювання»). Урок з seo-пресингу шляхом видачі «накрутки» посилальної авторитетності пошукачами витягнутий. Природно, на видачу будуть впливати не всі «лайки» і «розшарювання», пошук звертає увагу, хто на вас посилається, наскільки авторитетним той чи інший користувач, який «вага» його посилання на ваш проект.

Ви досягнете відмінних результатів у просуванні бізнесу, якщо розумієте тенденції ринку інтернет-маркетингу і вже підготувалися до будь-яких змін пошукових алгоритмів.