«Магічні ворота» SEO закрилися

8

Чому немає зростання трафіку? Чому «высокочастотка» стала недосяжним трампліном для вашого сайту? Чому не поліпшується конверсія? Де, чорт візьми, продажу?

Ви вже змінили чотирьох оптимізаторів за останні два роки, а результат — той самий: не влаштовує. І ви починаєте згадувати: а адже в кінці нульових років ваш сайт просував тямущий хлопець — він закуповував посилальну масу, «шаманив-оптимізував», танцював з бубнами під час апдейтів «Яндекса». І адже давав же результат! Навіть по високочастотним запитам, бувало, ваш сайт вистрибував на тлі вдалих апдейтів в топ-10. Але потім щось сталося. Показники почали падати. Коли ж це сталося? Напевно, році, отак, у 2010-му та 2011-му… Але ви не надали особливого значення цього початку спаду. Вирішили: вся справа в хлопця, він почав халтурити, обледащів. Ну, вирішили потерпіти ще — раптом виправиться… Пригадуєте, як він другий раз за квартал попросив вас збільшити бюджет на посилання — ви погодилися, але результату це не принесло. Знову не принесло. В черговий раз, чорт візьми, не принесло! Скільки можна? Ні, хлопець точно розлінився, пора його міняти. Ви втратили терпіння — і знайшли іншого оптимізатора.

«Магічні ворота» SEO закрилися

І знову — та ж картина. Начебто, новий оптимізатор запевняє, що робить усе від нього залежне: на посилання витрачає 80 % бюджету, копірайтер у нього на підхваті (на фрілансі знайшов, з України, пише за їжу: економно!) ключові слова вписує дуже добре: багато ключів примудряється вписати в текст — плювати, що статті ні про що і ні для кого, зате як природно ключі вписані! А результату — немає. Ви до третього йдете, потім — до четвертого, ось вже п’ятого зібралися шукати.

І вже вас відвідують думки: а той, перший хлопчик (який показував результати в кінці нульових років) все-таки був розумним. Пощастило вам з ним, виявляється, дуже пощастило, ех, розлінився чомусь. Треба шукати такого ж розумного, але не ледачого.

Навколо — тисячі таких зневірених, але ще не зневірилися в SEO власників бізнесу, які досі шукають «того хлопця» — нехай буде такий же розумний, але тільки не ледачий. Ми стикаємося з такими зневіреними по кілька разів на дню.

«Мені потрібен розумний і працьовитий SEO-оптимізатор!» — мантра сучасного малого і середнього бізнесу. Але народжена ця мантра відчаєм. А під дією цієї сильної емоції ніхто не вживає адекватних рішень. Не вірте в мантри, будь ласка! Прийміть реальність такою, яка вона є.

Магічні ворота

А сталося ось що. Був час у російської SEO — всього пару років, але яких! — коли результати досягалися воістину магічні і неймовірно легко. Було це приблизно з 2007 року (поява біржі посилань sape.ru) за 2009 рік (в «Яндекс» починає працювати Matrixnet, алгоритм на основі машинного навчання). Класична епоха SEO. Покупні бек-лінки чудово себе відпрацьовували, посилальний бюджет корелював з результатами видачі: чим більше посилань купуєш, тим краще результати. Высокочастотка бралася на ура! До появи Sape можна було вивести будь-який запит з бюджетом в 100 доларів на покупку посилань. Після появи автоматичних систем покупки посилань ВЧ-запити бралися вже не так легко, але все ще прогнозовано — зайшов на біржу, накупив посилань, дав рекомендацію клієнту, які ключові слова на які сторінки вписати. І все — живи в своє задоволення. Маржинальність SEO-бізнесу була вкрай високою.

У цей чудовий час, у цю класичну епоху російського SEO, були відкриті «магічні ворота», в які будь-сайт міг увійти граючись, єдина умова — посилання закуповувати і ключі вписувати. І багато увійшли як раз тоді ж і у вас працював той «тлумачний» хлопець, який потім раптом ні з того ні з сього «розлінився», вірно?

Читайте також: Просування молодого сайту: як пройти пустелю Сахару і залишитися живим?

Хто думав про майбутнє, той вже в той час почав повертатися обличчям до користувача і думати, що треба зробити зі сторінкою, щоб збільшити довжину сесії, залучення відвідувача, як зробити так, щоб йому захотілося залишитися, прочитати статтю, подивитися ролик. Хто почав думати про користувальницьких характеристик сайту, перебуваючи в топі в 2009 році, той сьогодні «прибитий до топу цвяхами. Це «монстри рівня», яких посунути дуже і дуже важко. Недостатньо робити все краще, ніж вони, — потрібно ще й чекати фатальних помилок, що здійснюються «монстрами рівнів».

А з тими, хто отримував результати за рахунок посилань і для кого просування в природному видачі виражалося лише в покупці все більшої посилальної маси, почали відбуватися очікувані зміни. Їх сайти стали падати. І що дивно — не те щоб зовсім падати. У кого «бовталися» близько топів, у кого випадали в частині запитів, а за іншими топи все ще тримали — загалом, такі «непонятки» творилися з сайтами.

Якщо деякі результати були, «роботи» тривали, адже інших результатів за той же бюджет вже ніхто дати не міг. Ті, хто витрачали гроші, не отримуючи нічого натомість, починали «бунтувати»: що відбувається? Де результати? Знайти б толкового і працьовитого сео-оптимізатора!

Ми знаємо, про що говоримо. До нас приходять багато таких людей зневірилися у всьому. Втрачені. Розчаровані. У них — бізнес, клопотів по горло, кожен день тьма проблем, які вимагають термінового вирішення. Звідки їм знати, що ринок пошукового маркетингу змінився? Що «магічні ворота» закрилися? Все, що вони шукають, — розумних і працьовитих оптимізаторів, щоб звалити тягар з плечей — і так багато іншого вантажу, щоб ще і цей тягти. Одна проблема: їм потрібен результат за 15-20 тис. рублів на місяць (адже раніше їм такий результат давали!). І ми говоримо їм чесно: вам допомогти ми нічим не зможемо. Таких звернень у нас найбільше.

«Магічні ворота», відкриті навстіж приблизно з 2007 по 2009 роки (а насправді — навіть раніше, але для тих, хто вмів у 2005 — 2006 роках добувати посилання в добиржевую епоху), з появою «Матрікснета» почали — не відразу і не швидко — закриватися.

ГС vs СДЛ

У 2009-му «грянув» алгоритм машинного навчання «Матрікснет». Він враховував при ранжируванні посилальний фактор — звичайно, як без цього. Але вже почав намагатися визначати, де «погані» посилання (покупні), а де природні (коли на вас послалися безоплатно, просто за те, що стаття на вашому сайті сподобалася). І що головне — тепер не можна було, як раніше, з високою точністю прорахувати бюджет на просування за рахунок посилань кожного конкретного цільового запиту, тому що «Матрікснет» в рази збільшив кількість оброблюваних чинників ранжирування. Результати видачі по конкретному пошуковому запиту стали прогнозуватися все з меншою й меншою точністю. Фактично, прогноз SEO-компанії і приватні оптимізатори дати не могли — почалася ось це ера роботи з «гарантіями», без «абонентки», з «оплатою за результат».

Читайте також: Чому просування по позиціях все ще затребувана клієнтами?

Крім введення «Матрікснета», «Яндекс» з 2009 року починає відкриті бойові дії проти механік, заснованих на маніпуляціях посиланнями. Саме тоді багато веб-майстра, клепающие сайти «під Сапу», випробували на собі вплив фільтрів АГС (серія оновлень, які вводяться поступово: АГС-17, АГС-30, АГС-40). Мільйони сторінок зникли з видачі за те, що не являли собою ніякої цінності для людей — за неунікальний контент, за велику кількість релевантних вихідних посилань з однієї сторінки, за р*вн*–тексти і т. д.

Трохи пізніше, в 2011-му, прогриміли поведінкові — величезна кількість сайтів пішло під фільтри за накрутку поведінкових факторів. І «Яндексу» довелося офіційно визнати, що так — поведінкові фактори серйозно впливають на ранжирування сайтів в пошуковій видачі (коли саме з’явилися в надрах пошуку «поведінкові», сказати важко, цілком можливо — одночасно з «Матрикснетом»).

Ось що писали «Ведомости» у 2011 році у статті «Операція «Чисте пошук»», прогремевшей на ринку пошукового маркетингу:

«»Яндекс» покарав за пошуковий спам більше 1000 сайтів, розповіло джерело в великої пошукової компанії. Ліцензія на використання пошукової системи “Яндекса“ визначає пошуковий спам як “спроби обману пошукової системи і маніпулювання її результатами з метою завищення позиції сайтів (сторінок) в результатах пошуку“. Для багатьох сайтів, пошукові системи — основне джерело відвідувачів, а чим більше відвідуваність, тим більше доходи інтернет-магазинів або новинних сайтів. В рунеті, за даними Liveinternet, близько 65 % пошукових запитів припадає на “Яндекс“. Не дивно, що багато компаній наймають консультантів з “пошукової оптимізації“ (search engine optimisation, SEO), з допомогою якої вони підвищують свої позиції в результатах пошуку: наприклад, користувач набирає “склопакети“ і серед перших результатів бачить посилання на сайт оптимізованої компанії. Ось такі компанії “Яндекс“ недавно і знизив в результатах пошуку: понад 1000 сайтів — клієнтів SEO-сервісів РБС, Megaseo, Perfectseo, Userator, Megaindex (включаючи сайти самих цих компаній).

Прес-секретар “Яндекса“ Очир Манджиков підтвердив “Відомостям“, що пошуковий сервіс виявив ботнет (мережа комп’ютерів-роботів, або, для стислості, ботів, якій централізовано управляють), що імітував поведінку користувачів. Роботи заходили на “Яндекс“, набирали в рядку пошуку запит, а потім переходили в результатах пошуку на сайт потрібної їм компанії. При ранжируванні результатів пошуку “Яндекс“ враховує в тому числі і поведінку користувачів на сторінці видачі, тому ботнету вдавалося рухати вгору сайти клієнтів. Єдиний легітимний спосіб оптимізації сайту — “постійна робота над поліпшенням його якості і зручності для користувачів“, говорить Манджиков.

Представники РБС, Perfectseo і Userator підтвердили, що “Яндекс“ “пессимизировал“ положення їх клієнтів в результатах пошуку. Megaindex і Megaseo не відповіли на запит “Ведомостей“».

SEO агонизировало кілька років і нарешті в 2014-му, після офіційного скасування «Яндексом» обліку посилань при ранжируванні, все в повний голос заговорили про те, що пошукова оптимізація в її класичному вигляді закінчилася.

SEO померло.

«Магічні ворота» SEO закрилися

Реальність — це реальність, і нічого понад

Знаєте, в чому полягає сама серйозна «побочка», яку залишила ринку епоха класичного SEO? У тому, що людина звикає до хорошого — до легкості, комфорту, до хороших машин, до смачної їжі і красивою одязі, на швидким і надзвичайним результатів у просуванні сайту. Дуже важко від цього відмовлятися. Багато хто звик. Багато хто чекає, що і далі все буде як раніше, в епоху відкритих «магічних воріт» в пошуковій оптимізації. Багато вірять, що в інтернеті можна дуже швидко з маленького магазину побутової техніки побудувати федеральну мережу. Але ворота вже закрилися, магія зникла — ринок увійшов в звичайну колію, коли результати досягаються не магією, а важкою, рутинною щоденною роботою. Результати в онлайні тепер, як і в реальному житті, починають з кожним роком досягатися важче: все більше поту, все більше крові, всі великі бюджети.

Реальність — це не троянди і перисті хмари на заході, не магія, не швидкі і вражаючі результати малою кров’ю (так, хвилинами буває добре і гарно в цій реальності, але в цілому-то доводиться бруд місити). Реальність — вона неприваблива: бомж лежить на газоні, на перехресті «шевроле» в’їхав у бік «мерса», конверсія без A/B-тестувань не збільшується, тексти в блозі треба писати, в соцмережах контент промоутувати, дизайн і юзабіліті сайту покращувати, бюджети на пошуковий маркетинг доводиться збільшувати. Господи, хочеться вигукнути, лайно — життя! Але що поробиш? Така вона, це життя, і треба вчитися досягати результату тут і зараз. А для цього потрібно зрозуміти магії більше немає. Потрібно прийняти реальність такою, яка вона є.

Читайте також: 200 найбільш расшариваемых постів з інтернет-маркетингу в рунеті

Уявіть собі ситуацію: ось людина, власник маленького магазинчика електронних гаджетів в Урюпінську «Охрененков & К» лягає ввечері спати, а на ранок раптом прокидається власником «М. Відео». Неймовірно, правда? Але багато власників сайтів саме цього і хочуть в Мережі: швидких і приголомшливих результатів, щоб ввечері заснути в Урюпінську «Охрененковым & К», а вранці прокинутися в Москві та ще й «М. Відео». Але так вже не буде. Ні особисто, ні в онлайні. В епоху відкритих «магічних воріт» це було можливо. Але не сьогодні.

Просто тепер магія і шаманство змінилися чесною роботою над сайтами. Час ГС пішло, прийшов час СДЛ.

Що робити?

  • Забути завищені очікування. Бути реалістами. «Охрененков & К» може стати таким гігантом, як «М. Відео», але не за місяць. І тільки завдяки поступовому — крок за кроком, день за днем — руху вперед як в інтернеті, так і в офлайні.
  • Зрозуміти, що вартість інтернету як рекламного каналу підвищується з кожним роком. Деякі інтернет-канали (контекст, медійка) вже сьогодні можна порівняти за ціною з оффлайнової рекламою.
  • Зробити ставку на плідну працю, на планомірне і постійне покращення сайту з точки зору контенту, дизайну і юзабіліті. Зміни краще вносити нехай незначні, але щодня, а не готувати глобальні переробки за два-три місяці.
  • Розуміти, що мультиканальность в інтернеті дає синергію результатів. І знижує вартість ліда.
  • Прийняти для себе простий факт: ваш бюджет на просування, який живе у вашій голові, був адекватний в епоху посилань, і він дефіцитний в епоху поведінкових чинників ранжирування (ПФ).
  • Зрозуміло, що це складно. Це так само неймовірно, як почати працювати над поведінковими параметрами сайту в 2009 році. Але саме ті сайти, які почали рух у бік поліпшення природних (а не накручених) ПФ в епоху посилань, зараз тримають топи.