«Магічні ворота» SEO закрилися

267

Чому немає зростання трафіку? Чому «высокочастотка» стала недосяжним трампліном для вашого сайту? Чому не поліпшується конверсія? Де, чорт візьми, продажу?

Ви вже змінили чотирьох оптимізаторів за останні два роки, а результат — той самий: не влаштовує. І ви починаєте згадувати: а адже в кінці нульових років ваш сайт просував тямущий хлопець — він закуповував посилальну масу, «шаманив-оптимізував», танцював з бубнами під час апдейтів «Яндекса». І адже давав же результат! Навіть по високочастотним запитам, бувало, ваш сайт вистрибував на тлі вдалих апдейтів в топ-10. Але потім щось сталося. Показники почали падати. Коли ж це сталося? Напевно, році, отак, у 2010-му та 2011-му… Але ви не надали особливого значення цього початку спаду. Вирішили: вся справа в хлопця, він почав халтурити, обледащів. Ну, вирішили потерпіти ще — раптом виправиться… Пригадуєте, як він другий раз за квартал попросив вас збільшити бюджет на посилання — ви погодилися, але результату це не принесло. Знову не принесло. В черговий раз, чорт візьми, не принесло! Скільки можна? Ні, хлопець точно розлінився, пора його міняти. Ви втратили терпіння — і знайшли іншого оптимізатора.

«Магічні ворота» SEO закрилися

І знову — та ж картина. Начебто, новий оптимізатор запевняє, що робить усе від нього залежне: на посилання витрачає 80 % бюджету, копірайтер у нього на підхваті (на фрілансі знайшов, з України, пише за їжу: економно!) ключові слова вписує дуже добре: багато ключів примудряється вписати в текст — плювати, що статті ні про що і ні для кого, зате як природно ключі вписані! А результату — немає. Ви до третього йдете, потім — до четвертого, ось вже п’ятого зібралися шукати.

І вже вас відвідують думки: а той, перший хлопчик (який показував результати в кінці нульових років) все-таки був розумним. Пощастило вам з ним, виявляється, дуже пощастило, ех, розлінився чомусь. Треба шукати такого ж розумного, але не ледачого.

Навколо — тисячі таких зневірених, але ще не зневірилися в SEO власників бізнесу, які досі шукають «того хлопця» — нехай буде такий же розумний, але тільки не ледачий. Ми стикаємося з такими зневіреними по кілька разів на дню.

«Мені потрібен розумний і працьовитий SEO-оптимізатор!» — мантра сучасного малого і середнього бізнесу. Але народжена ця мантра відчаєм. А під дією цієї сильної емоції ніхто не вживає адекватних рішень. Не вірте в мантри, будь ласка! Прийміть реальність такою, яка вона є.

Магічні ворота

А сталося ось що. Був час у російської SEO — всього пару років, але яких! — коли результати досягалися воістину магічні і неймовірно легко. Було це приблизно з 2007 року (поява біржі посилань sape.ru) за 2009 рік (в «Яндекс» починає працювати Matrixnet, алгоритм на основі машинного навчання). Класична епоха SEO. Покупні бек-лінки чудово себе відпрацьовували, посилальний бюджет корелював з результатами видачі: чим більше посилань купуєш, тим краще результати. Высокочастотка бралася на ура! До появи Sape можна було вивести будь-який запит з бюджетом в 100 доларів на покупку посилань. Після появи автоматичних систем покупки посилань ВЧ-запити бралися вже не так легко, але все ще прогнозовано — зайшов на біржу, накупив посилань, дав рекомендацію клієнту, які ключові слова на які сторінки вписати. І все — живи в своє задоволення. Маржинальність SEO-бізнесу була вкрай високою.

У цей чудовий час, у цю класичну епоху російського SEO, були відкриті «магічні ворота», в які будь-сайт міг увійти граючись, єдина умова — посилання закуповувати і ключі вписувати. І багато увійшли як раз тоді ж і у вас працював той «тлумачний» хлопець, який потім раптом ні з того ні з сього «розлінився», вірно?

Читайте також: Просування молодого сайту: як пройти пустелю Сахару і залишитися живим?

Хто думав про майбутнє, той вже в той час почав повертатися обличчям до користувача і думати, що треба зробити зі сторінкою, щоб збільшити довжину сесії, залучення відвідувача, як зробити так, щоб йому захотілося залишитися, прочитати статтю, подивитися ролик. Хто почав думати про користувальницьких характеристик сайту, перебуваючи в топі в 2009 році, той сьогодні «прибитий до топу цвяхами. Це «монстри рівня», яких посунути дуже і дуже важко. Недостатньо робити все краще, ніж вони, — потрібно ще й чекати фатальних помилок, що здійснюються «монстрами рівнів».

А з тими, хто отримував результати за рахунок посилань і для кого просування в природному видачі виражалося лише в покупці все більшої посилальної маси, почали відбуватися очікувані зміни. Їх сайти стали падати. І що дивно — не те щоб зовсім падати. У кого «бовталися» близько топів, у кого випадали в частині запитів, а за іншими топи все ще тримали — загалом, такі «непонятки» творилися з сайтами.

Якщо деякі результати були, «роботи» тривали, адже інших результатів за той же бюджет вже ніхто дати не міг. Ті, хто витрачали гроші, не отримуючи нічого натомість, починали «бунтувати»: що відбувається? Де результати? Знайти б толкового і працьовитого сео-оптимізатора!

Ми знаємо, про що говоримо. До нас приходять багато таких людей зневірилися у всьому. Втрачені. Розчаровані. У них — бізнес, клопотів по горло, кожен день тьма проблем, які вимагають термінового вирішення. Звідки їм знати, що ринок пошукового маркетингу змінився? Що «магічні ворота» закрилися? Все, що вони шукають, — розумних і працьовитих оптимізаторів, щоб звалити тягар з плечей — і так багато іншого вантажу, щоб ще і цей тягти. Одна проблема: їм потрібен результат за 15-20 тис. рублів на місяць (адже раніше їм такий результат давали!). І ми говоримо їм чесно: вам допомогти ми нічим не зможемо. Таких звернень у нас найбільше.

«Магічні ворота», відкриті навстіж приблизно з 2007 по 2009 роки (а насправді — навіть раніше, але для тих, хто вмів у 2005 — 2006 роках добувати посилання в добиржевую епоху), з появою «Матрікснета» почали — не відразу і не швидко — закриватися.

ГС vs СДЛ

У 2009-му «грянув» алгоритм машинного навчання «Матрікснет». Він враховував при ранжируванні посилальний фактор — звичайно, як без цього. Але вже почав намагатися визначати, де «погані» посилання (покупні), а де природні (коли на вас послалися безоплатно, просто за те, що стаття на вашому сайті сподобалася). І що головне — тепер не можна було, як раніше, з високою точністю прорахувати бюджет на просування за рахунок посилань кожного конкретного цільового запиту, тому що «Матрікснет» в рази збільшив кількість оброблюваних чинників ранжирування. Результати видачі по конкретному пошуковому запиту стали прогнозуватися все з меншою й меншою точністю. Фактично, прогноз SEO-компанії і приватні оптимізатори дати не могли — почалася ось це ера роботи з «гарантіями», без «абонентки», з «оплатою за результат».

Читайте також: Чому просування по позиціях все ще затребувана клієнтами?

Крім введення «Матрікснета», «Яндекс» з 2009 року починає відкриті бойові дії проти механік, заснованих на маніпуляціях посиланнями. Саме тоді багато веб-майстра, клепающие сайти «під Сапу», випробували на собі вплив фільтрів АГС (серія оновлень, які вводяться поступово: АГС-17, АГС-30, АГС-40). Мільйони сторінок зникли з видачі за те, що не являли собою ніякої цінності для людей — за неунікальний контент, за велику кількість релевантних вихідних посилань з однієї сторінки, за р*вн*–тексти і т. д.

Трохи пізніше, в 2011-му, прогриміли поведінкові — величезна кількість сайтів пішло під фільтри за накрутку поведінкових факторів. І «Яндексу» довелося офіційно визнати, що так — поведінкові фактори серйозно впливають на ранжирування сайтів в пошуковій видачі (коли саме з’явилися в надрах пошуку «поведінкові», сказати важко, цілком можливо — одночасно з «Матрикснетом»).

Ось що писали «Ведомости» у 2011 році у статті «Операція «Чисте пошук»», прогремевшей на ринку пошукового маркетингу:

«»Яндекс» покарав за пошуковий спам більше 1000 сайтів, розповіло джерело в великої пошукової компанії. Ліцензія на використання пошукової системи “Яндекса“ визначає пошуковий спам як “спроби обману пошукової системи і маніпулювання її результатами з метою завищення позиції сайтів (сторінок) в результатах пошуку“. Для багатьох сайтів, пошукові системи — основне джерело відвідувачів, а чим більше відвідуваність, тим більше доходи інтернет-магазинів або новинних сайтів. В рунеті, за даними Liveinternet, близько 65 % пошукових запитів припадає на “Яндекс“. Не дивно, що багато компаній наймають консультантів з “пошукової оптимізації“ (search engine optimisation, SEO), з допомогою якої вони підвищують свої позиції в результатах пошуку: наприклад, користувач набирає “склопакети“ і серед перших результатів бачить посилання на сайт оптимізованої компанії. Ось такі компанії “Яндекс“ недавно і знизив в результатах пошуку: понад 1000 сайтів — клієнтів SEO-сервісів РБС, Megaseo, Perfectseo, Userator, Megaindex (включаючи сайти самих цих компаній).

Прес-секретар “Яндекса“ Очир Манджиков підтвердив “Відомостям“, що пошуковий сервіс виявив ботнет (мережа комп’ютерів-роботів, або, для стислості, ботів, якій централізовано управляють), що імітував поведінку користувачів. Роботи заходили на “Яндекс“, набирали в рядку пошуку запит, а потім переходили в результатах пошуку на сайт потрібної їм компанії. При ранжируванні результатів пошуку “Яндекс“ враховує в тому числі і поведінку користувачів на сторінці видачі, тому ботнету вдавалося рухати вгору сайти клієнтів. Єдиний легітимний спосіб оптимізації сайту — “постійна робота над поліпшенням його якості і зручності для користувачів“, говорить Манджиков.

Представники РБС, Perfectseo і Userator підтвердили, що “Яндекс“ “пессимизировал“ положення їх клієнтів в результатах пошуку. Megaindex і Megaseo не відповіли на запит “Ведомостей“».

SEO агонизировало кілька років і нарешті в 2014-му, після офіційного скасування «Яндексом» обліку посилань при ранжируванні, все в повний голос заговорили про те, що пошукова оптимізація в її класичному вигляді закінчилася.

SEO померло.

«Магічні ворота» SEO закрилися

Реальність — це реальність, і нічого понад

Знаєте, в чому полягає сама серйозна «побочка», яку залишила ринку епоха класичного SEO? У тому, що людина звикає до хорошого — до легкості, комфорту, до хороших машин, до смачної їжі і красивою одязі, на швидким і надзвичайним результатів у просуванні сайту. Дуже важко від цього відмовлятися. Багато хто звик. Багато хто чекає, що і далі все буде як раніше, в епоху відкритих «магічних воріт» в пошуковій оптимізації. Багато вірять, що в інтернеті можна дуже швидко з маленького магазину побутової техніки побудувати федеральну мережу. Але ворота вже закрилися, магія зникла — ринок увійшов в звичайну колію, коли результати досягаються не магією, а важкою, рутинною щоденною роботою. Результати в онлайні тепер, як і в реальному житті, починають з кожним роком досягатися важче: все більше поту, все більше крові, всі великі бюджети.

Реальність — це не троянди і перисті хмари на заході, не магія, не швидкі і вражаючі результати малою кров’ю (так, хвилинами буває добре і гарно в цій реальності, але в цілому-то доводиться бруд місити). Реальність — вона неприваблива: бомж лежить на газоні, на перехресті «шевроле» в’їхав у бік «мерса», конверсія без A/B-тестувань не збільшується, тексти в блозі треба писати, в соцмережах контент промоутувати, дизайн і юзабіліті сайту покращувати, бюджети на пошуковий маркетинг доводиться збільшувати. Господи, хочеться вигукнути, лайно — життя! Але що поробиш? Така вона, це життя, і треба вчитися досягати результату тут і зараз. А для цього потрібно зрозуміти магії більше немає. Потрібно прийняти реальність такою, яка вона є.

Читайте також: 200 найбільш расшариваемых постів з інтернет-маркетингу в рунеті

Уявіть собі ситуацію: ось людина, власник маленького магазинчика електронних гаджетів в Урюпінську «Охрененков & К» лягає ввечері спати, а на ранок раптом прокидається власником «М. Відео». Неймовірно, правда? Але багато власників сайтів саме цього і хочуть в Мережі: швидких і приголомшливих результатів, щоб ввечері заснути в Урюпінську «Охрененковым & К», а вранці прокинутися в Москві та ще й «М. Відео». Але так вже не буде. Ні особисто, ні в онлайні. В епоху відкритих «магічних воріт» це було можливо. Але не сьогодні.

Просто тепер магія і шаманство змінилися чесною роботою над сайтами. Час ГС пішло, прийшов час СДЛ.

Що робити?

  • Забути завищені очікування. Бути реалістами. «Охрененков & К» може стати таким гігантом, як «М. Відео», але не за місяць. І тільки завдяки поступовому — крок за кроком, день за днем — руху вперед як в інтернеті, так і в офлайні.
  • Зрозуміти, що вартість інтернету як рекламного каналу підвищується з кожним роком. Деякі інтернет-канали (контекст, медійка) вже сьогодні можна порівняти за ціною з оффлайнової рекламою.
  • Зробити ставку на плідну працю, на планомірне і постійне покращення сайту з точки зору контенту, дизайну і юзабіліті. Зміни краще вносити нехай незначні, але щодня, а не готувати глобальні переробки за два-три місяці.
  • Розуміти, що мультиканальность в інтернеті дає синергію результатів. І знижує вартість ліда.
  • Прийняти для себе простий факт: ваш бюджет на просування, який живе у вашій голові, був адекватний в епоху посилань, і він дефіцитний в епоху поведінкових чинників ранжирування (ПФ).
  • Зрозуміло, що це складно. Це так само неймовірно, як почати працювати над поведінковими параметрами сайту в 2009 році. Але саме ті сайти, які почали рух у бік поліпшення природних (а не накручених) ПФ в епоху посилань, зараз тримають топи.