Менеджмент помер. Маркетинг помер. Стратегія померла

367

– сказав не так давно Кевін Робертс, керівник рекламного агентства Saatchi & Saatchi. Скажи те ж саме наш російський підприємець (і не дай бог, якийсь «рекламник»), його підняли б на сміх. А почувши цю сентенцію з уст керівника провідного світового рекламного агентства (для тих, хто не знайомий з рекламним ринком, скажу, що Saatchi & Saatchi – одне з найбільших мережевих агентств, зі 140 офісами в 76 країнах), всі нагострили вушка. Цитата стала самореплицироваться в соцмережах зі швидкістю бойових нанороботів.

Але взагалі-то, треба сказати, що величезна кількість людей у світі це вже розуміють. Що це? А саме: що менеджмент помер, що маркетинг помер, що стратегія померла. Розуміють, як всі розуміють корови, що йдуть по вузькому загінки на забій. Але висловити не можуть, з вуст виривається тільки мукання.

Але давайте трохи відвернемося і поговоримо про інших матерії.

Подібно ядерної реакції в атомній бомбі, швидкість зростання людської популяції завжди була пропорційна не числу людей які живуть на землі, а квадрату цього числа. Це довели вчені ще в XX столітті, що підтверджується даними сучасної антропології (зростання людської популяції: з декількох десятків тисяч особин у верхньому палеоліті до двох мільярдів у 30-х роках минулого століття). Але з цих розрахунків можна зробити висновок, що гіперболічний зростання популяції населення в більшій чи меншій мірі відображає логарифмічний прискорення еволюційних процесів. Цьому ми є з вами свідками: починаючи з 30-х років минулого століття до сьогоднішнього дня людська еволюція зробила не менш помітний крок, ніж за всю свою попередню історію. Тоді ж, тобто ще в XX столітті, вчені, які займалися обчисленнями людської популяції в часи палеоліту або народження Христа, не вбереглися від спокуси провести екстраполяцію в майбутнє.

Менеджмент помер. Маркетинг помер. Стратегія померла

Згідно з цим исчислениям, вже до 30-х років XXI століття популяція Homo sapiens повинна прагнути до нескінченності. Очевидно, що на практиці це неможливо. По всій видимості, ми є останнім поколінням людей на землі, чия швидкість збільшення популяції була пропорційна квадрату живуть на даний момент людей.

Катастрофічні сценарії майбутнього – це окрема розмова, і в межах цієї статті нас він мало цікавий. А нам цікаво ось що. Якщо припустити гіпотезу (яка, до речі, підтверджується всією історією перебування людини на землі), що ріст чисельності популяції, так чи інакше корелює зі швидкістю еволюційних процесів, то потрібно визнати, що…

А треба визнати те, що ми не розуміємо, куди приведе нас еволюційний процес вже до 30-х років поточного століття. Точно так само, як ми не підозрюємо, яка буде чисельність населення до цього ж часу. Ясно, що формула перестає працювати. Вперше за всю історію Homo sapiens.

Вперше. За. Всю. Історію.

Стратегії у бізнесі працюють, коли ти маєш справу з очікуваними ризиками. Японський автовиробник може конкурувати з американським, він знає, скільки інвестувати в R&D, щоб не програти «битву» за Росію, Європу чи Південну Америку, які повинні бути його бюджети на рекламу, він може будувати довгострокові прогнози і плани продажів. Але все це можливо, коли ти знаходишся в рамках існуючої парадигми. А потім приходить Tesla, яка створює нову парадигму. І, чорт візьми, жодна людина на світі сьогодні не знає, як буде виглядати автопром через 5-6 років.

Деякі кажуть, що до 30-м років (інші говорять про 50-х роках поточного століття настане технологічна сингулярність, точка неповернення людства, коли швидкість еволюційних змін почне збільшуватися за гиперэкспоненте.

А ось тепер давайте повернемося до «наших баранів»: менеджменту, маркетингу, стратегії.

У чому буде виражатися перехід людства на інші принципи росту популяції і інші принципи еволюційних змін для бізнесу? Або для того, чим стане бізнес. Якщо говорити коротко, дуже коротко, дуже коротко, то: менеджмент помер. Маркетинг помер. Стратегія померла.

І це не прогноз на майбутнє. Це констатація факту.

У ситуації, коли кмітливість і розум людини стає важливіше за його професійних навичок (тому що навички застарівають дуже швидко), ви не можете покладатися на бізнес-процеси і менеджмнент. У ситуації, коли інструменти вашого маркетингу застарівають швидше, ніж ви їх вивчіть (не кажучи вже про отримання справжньої експертизи), ви не можете покладатися на маркетинг. В ситуації, коли ви не можете планувати нічого довше, ніж на місяць вперед, стратегія існувати не може.

Ви це все бачите і самі, але ви не хочете приймати цю нову реальність. Реальність, в якій управління людьми (HR в широкому сенсі цього слова) стає важливіше управління швидко застаріваючими бізнес-процесами. Реальність, в якій важливіше не глибока експертиза в одній мові програмування, а здатність швидко навчатися новим мовам і, що ще важливіше, новим технологіям. Реальність, у якої вже немає абсолютної віри в той чи інший інструмент інтернет-маркетингу, тому що якщо він працює сьогодні – це ще не означає, що він буде працювати завтра.

Менеджмент помер. Маркетинг помер. Стратегія померла

А тепер ще ближче до того, що я хочу сказати.

Але спочатку ще одна невеличка репліка в сторону. Я керівник агентства Texterra. Ми займаємося інтернет-маркетингом. І те, що я зараз скажу, б’є по нашому бізнесу прямою наводкою. Я це чітко розумію. В цих умовах сучасного ринку (а далі цей тренд буде ще більш очевидним), основна причина успіху в маркетингу і інтернет-маркетингу зокрема – це сам продукт. Якщо ви продаєте хороший продукт, якщо ваш продукт затребуваний – ваш сайт буде розвиватися дуже швидко. Ви будете отримувати пошуковий трафік. Ваша реклама в контекстних системах фінансово вигідна. Ваша активність у соцмережах буде впливати на продажі. Вам легко будуть даватися все нові і нові вершини.

Успіх маркетингу настільки сильно залежить від самого продукту, що вже можна ставити знак рівності між ними. Ваш продукт – це ваш маркетинг. Ваш маркетинг – це ваш сайт. Далі вже самі зрозуміли? Так, все вірно: ваш продукт – це ваш сайт. Ну або ваш сайт – це ваш продукт. Тут кому як більше подобається.

Сайт – більше не вираз вашого бізнесу і вашого продукту, він сам – ваш бізнес і ваш продукт. Сайт – більше не місце комунікацій з клієнтом, він і є сама комунікація. Сайт – більше не онлайн-вітрина вашого товару, він сам – ваш товар.

Ваш сайт – це продукт, створений для певних цілей аудиторії. І підходити до роботи над сайтом потрібно так само, як ви працюєте над своїм продуктом. Відстань між продуктом і його виразом в онлайні знизилася до мінімуму, в сприйнятті вашої аудиторії цієї відстані немає взагалі.

І якщо ми говоримо про те, що кадри стають важливіше бізнес-процесів, то потрібно визнати, що існуючі підходи в інтернет-маркетингу, які використовуємо на поточний момент в тому числі і ми самі, – це підпори, які з кожним роком все менш стійкими.

Що буде важливо в майбутньому для залучення, утримання і повернення клієнтів? Контекстна реклама? Пошуковий трафік? Робота в соцмережах? Ні, ні і ні. Найважливіше, що у нас залишається після смерті менеджменту, маркетингу і стратегії – це

Емпатія

Емпатія – це здатність щиро співпереживати іншій людині, його проблем, його душевним станом. Емпатія викликає щире бажання допомогти. Емпатія – це те, що має стати новим драйвером економіки пост-постіндустріальної епохи. Емпатія – це те, що має прийти на зміну маркетингу і рекламі в епоху, коли стратегія померла. Маркетинг помер. Менеджмент помер.

Ну, добре, емпатія – емпатією, а в чому це повинно виражатися на практиці? У мене немає відповідей, я можу тільки припускати. І припущення в мене такі.

З урахуванням все зростаючого рівня появи нових технологій виробники будуть змушені ще більше концентруватися на виробництві, і це повинно привести вже в найближче десятиліття до поділу глобального ринку на «виробників» і «продавців».

«Продавцям» буде продавати все важче (від надмірності пропозиції, перш за все, але не тільки). Бо для продажу комунікації повинні стати більш чуттєвими». Нова інтегрована пост-реклама пост-постіндустріальної пост-епохи – це реклама, в якій не об’єднані «оффлайн» і «онлайн», це реклама, яка працює з максимальною кількістю людських почуттів.

Емпатія, зміцнення зв’язків між людьми на всіх рівнях, – це проста людська реакція на все зростаючий рівень хаосу.

Схожі матеріали:

  • Проти креативу
  • Іди туди, куди веде тебе твій страх
  • Будьте джедаєм в маркетингу