Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

387

Чи Часто вам приходить в голову думка, що відділ продажів працює не на повну потужність? Це швидше за все так, якщо ви не знаєте:

 • скільки вхідних дзвінків і заявок надходить кожні день, тиждень або місяць;
 • на якому етапі воронки продажів перебуває кожен клієнт;
 • скільки лідів в роботі у кожного менеджера;
 • на якому етапі ви найчастіше втрачаєте клієнтів;
 • скільки потенційних покупців не стають реальними і чому.

Без чіткого контролю за роботою відділу продажів об’єктивно оцінити ефективність неможливо. Необхідність обліку клієнтів та управління операціями з часом усвідомлює кожна компанія. Цю задачу вирішує CRM — бізнес-софт, покликаний навести порядок в продажах, автоматизувати бізнес-процеси, підвищити лояльність клієнтів і створити комфортні умови роботи для менеджерів. Вибрати підходящу систему не так просто, як здається. Потонувши в гігабайтах суперечливої інформації, ви починаєте замислюватися, чи справді потрібна CRM вашому бізнесу? Давайте спочатку відповімо на це питання.

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Навіщо CRM малому бізнесу

Бувають ситуації, коли впровадження системи управління клієнтами не принесе компанії відчутної користі. Якщо фірма працює з вузьким колом постійних партнерів або по одному великому контрактом і не займається регулярним пошуком і залученням, враховувати особливо нічого. Але коли компанія активно шукає нові канали продажів і виділяє кошти на рекламу, кожен лід на рахунку. Випускати їх з-за того, що ви приділили мало уваги воронки продажів і організації роботи менеджерів, значить зливати частину рекламного бюджету даремно. Причина низької віддачі від реклами може критися в неефективною обробці заявок. Від розміру бізнесу це не залежить.

Втрата потенційних клієнтів — одна з головних проблем, яку при грамотній настройці допоможе вирішити CRM. Деякі сервіси інтегруються з сайтом та телефонією. Інформація про клієнта надходить з форми замовлення в CRM, нова угода створюється автоматично. Всі заявки і дзвінки відразу потрапляють в систему, і жоден лід не буде упущений.

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Відпрацювання всіх можливих контактів — лише одна з багатьох завдань. Крім того, CRM допомагає:

1. Утримати клієнтів. Коли вся інформація та історія взаємин з покупцем знаходиться перед очима у відповідального менеджера, він пропонує саме те, що йому потрібно. При звільненні менеджера CRM збереже дані, і продовжити спілкування зможе інший співробітник.

2. Організувати спільну роботу. У маленьких компаніях часто немає чіткого поділу обов’язків — всі займаються всім. У таких «універсальних солдатів» є великий мінус — неможливо зрозуміти хто за що відповідає. У більшості сучасних CRM є функціонал для спільної роботи.

3. Створити зручну базу клієнтів. Іноді потрібно, щоб до інформації про партнера мав доступ не тільки менеджер, який з ним працює. В CRM є налаштування доступу до даних.

4. Управляти фінансами. Функціонал CRM дозволяє створювати звіти і на їх основі виявляти ключових клієнтів і найбільш прибуткові продукти і послуги.

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

5. Відслідковувати ефективність роботи співробітників. За допомогою інструменту обліку робочого часу можна відстежити, скільки годин співробітники витрачають на вирішення завдань, знайти нероб і ефективно розподілити навантаження.

6. Підвищити продажі. Менеджери опрацьовують усі вступники ліди, не забувають про важливі зустрічі, дзвінки і листи. Вони знають більше про клієнта і пропонують те, що йому потрібно. Задоволені партнери повертаються знову, а продажі ростуть.

7. Заощадити час і встигати більше. В CRM можна автоматизувати багато рутинних операцій — виставлення рахунків, складання звітів, організація дзвінків і розсилок. Коли всі дані зберігаються в одному місці, не доводиться витрачати багато часу на пошук у різних джерелах — пошта, excel, щоденник, десятки папок в шафі і на комп’ютері.

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

8. Аналізувати результати і вести статистику. В CRM дані можна сортувати за різними ознаками та створювати звіти. Ви побачите, скільки клієнтів на кожному етапі воронки, скільки часу проходить від першого контакту до закриття операції, в який момент відсіюється найбільше лідів і чому, який бюджет проектів, які зараз у роботі.

9. Доводити угоди до кінця. Знаючи, на якому етапі воронки продажів перебуває кожен лід, і які дії слід зробити, щоб проштовхнути його далі, ваші менеджери будуть закривати більше угод, не втрачаючи клієнтів на півдорозі.

CRM вирішує завдання, які мають значення не тільки для великих корпорацій. Навпаки, чим менший бізнес, тим важливіше знижувати витрати і вичавлювати максимум з рекламних бюджетів. Тепер, коли ми визначилися, навіщо впроваджувати CRM в роботу малих підприємств, давайте розберемося, як не помилитися з вибором.

Читайте також: Розділяй і володарюй: 15 безкоштовних сервісів для управління маркетинговими проектами

Які труднощі виникають при виборі CRM для малого бізнесу

Продуктів на ринку бізнес-софта з кожним роком стає більше. Розробники пропонують різний функціонал і умови використання. На пошуки оптимального за тимчасовими і матеріальними витратами вирішення йдуть місяці. Навіть зрозуміти, який набір інструментів повинен бути в вашій ідеальної CRM не завжди вдається з першого разу. Давайте розглянемо найбільш часті проблеми, з якими стикається малий бізнес при виборі системи управління клієнтами.

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Читайте також: Як зробити калькулятор або форму для сайту: огляд 4 спеціальних конструкторів

Великі CRM: дорого, довго і неефективно

В нашій країні немає чіткого розуміння що таке CRM. На Заході, де бізнесмени воліють впроваджувати під кожну задачу свій інструмент і інтегрувати їх один з одним, ця система управляє тільки клієнтами. Наші підприємці воліють комплексні рішення — CRM повинна вміти приймати дзвінки і заявки, ставити завдання і нагадування, аналізувати грошові потоки, розподіляти навантаження між співробітниками і багато іншого. Використовувати один софт для управління всіма бізнес-процесами доцільно:

 • не потрібно постійно переключатися між різними системами і сервісами;
 • спрощується обмін даними та електронний документообіг між відділами;
 • впроваджувати одну систему простіше і дешевше.

Однак більшість популярних комплексних систем розраховані на великий і середній бізнес. Вони громіздкі і неповороткі. Щоб почати повноцінно працювати, потрібно прочитати томи інструкцій, витратити кілька місяців на налаштування і навчання співробітників. Та й коштують такі рішення чимало.

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Переглянувши інформацію про топових CRM, власник мікробізнесу зазвичай відмовляється від цієї ідеї. Проте останнім часом на ринку з’являється все більше сервісів, орієнтованих на невеликі компанії. У багатьох з них теж є додатковий функціонал для комплексного управління бізнесом, але почати працювати з ними набагато легше. Потрібно всього лише зареєструватися і запросити команду. На налаштування піде не більше 2 днів у будь-якого, хто хоч трохи розбирається в технологіях.

Немає потрібних функцій

Кожна система містить різний набір інструментів. В одній зручно будувати воронку продажів, в іншій добре реалізовані нагадування і завдання, третя інтегрується з сайтом, в четвертій можна вести бухгалтерію і управляти фінансами. Іноді здається, що нарешті знайшлася ідеальна CRM, але при найближчому розгляді виявляється, що якісь функції працюють погано, не вистачає важливих інструментів. У пошуках підходящої системи можна перепробувати десяток. На перенесення даних кожен раз йде багато часу, якась інформація може і зовсім загубитися.

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Деякі бізнесмени залишають спроби знайти один хороший софт і йдуть по західному шляху — обростають десятком сервісів під різні завдання. В наших реаліях це означає, що 20-50 % робочого часу витрачається на перемикання між системами, занесення і копіювання даних. Краще витратити час на опрацювання власних бізнес-процесів, визначитися з набором завдань і вивчити пропозиції різних розробників. Швидше за все вам вдасться знайти CRM, яка максимально відповідає потребам компанії.

Співробітники не хочуть переходити на CRM

Якщо робота в системі вимагає додаткових трудовитрат, менеджери неохоче перебудовуватися на новий лад, і впровадження не принесе потрібного ефекту — ліди будуть як і раніше губитися, продажу залишаться на тому ж рівні, а тимчасові витрати навіть збільшаться. Щоб цього не сталося, вибираючи CRM потрібно думати не тільки про клієнтів і компанії, але і про співробітників. Система повинна розвантажити менеджерів від рутинних операцій, а не додати нових. Для цього в сервісах є автоматичне створення угод і карток клієнтів, нагадування, відправка листів і смс-розсилка, швидке формування пакету документів за готовими шаблонами і багато іншого.

Бізнес не готовий до впровадження CRM

У нашій країні багато ведуть справи по-старому. Бізнес-процеси не налагоджені, етапи воронки продажів не опрацьовані, немає алгоритмів роботи з клієнтами в конкретних ситуаціях і єдиної технології продажів. У цій ситуації спочатку потрібно розібратися з бізнес-процесами і створити технологію продажу і тільки після цього запускати CRM.

Як бачите, з будь-якої з цих проблем можна впоратися, якщо вибирати систему виходячи з потреб бізнесу і положення справ у компанії.

На що варто звертати увагу при виборі CRM

Універсального рішення не існує. Які інструменти повинні бути реалізовані в системі, знаєте тільки ви. Однак є кілька важливих параметрів, які потрібно враховувати будь-якому підприємцю, щоб уникнути складнощів з впровадженням і розчарування.

Функціонал. Для малого бізнесу важливо, щоб в одному сервісі був максиму інструментів для управління підприємством. Таку CRM не потрібно інтегрувати або використовувати паралельно з величезною кількістю зовнішніх ресурсів, за які теж доведеться платити.

Впровадження і налаштування. На запуск CRM не повинно йти більше 2-3 днів. Витрачати на це більше часу недоцільно — система може не підійти, і все почнеться по новій.

Кастомізація. Сервіс повинен підлаштовуватися під потреби конкретного бізнесу. Важливо, щоб змінювати і настроювати функціонал можна було на рівні користувача, без участі програмістів. Малим підприємствам звичайно не потрібно прописувати складні сценарії, і на цьому можна і потрібно економити.

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Оновлення. Слідкуйте, щоб в CRM регулярно з’являлися нові функції, удосконалювалися старі і підвищувалася продуктивність. Це означає, що розробники не забули про свій продукт і активно розвивають його. Коли ваш бізнес виросте, зростуть і можливості сервісу.

Інтуїтивний інтерфейс. Зручне юзабіліті — половина успіху. Чим краще продуманий функціонал і внутрішня логіка CRM, тим простіше буде співробітникам в ній розібратися.

Мобільна версія. Вона повинна бути зручна і функціональна, особливо якщо ваші співробітники часто працюють «в полі». Важливо, щоб можна було відразу внести інформацію, отримати повідомлення і нагадування, побачити зміни за проектом.

Первинне наповнення даними. Сервіс повинен підтримувати імпорт даних в різних форматах та перенесення з інших сервісів. Це дозволить заощадити час, не забиваючи все вручну, і виключить ризик втрат.

Тепер, коли ми знаємо, на що звертати увагу при виборі системи управління клієнтами, давайте розглянемо популярні CRM для малого бізнесу.

«Мегаплан»

Програма для управління бізнесом через інтернет, розрахована на малі і середні компанії. Так позиціонують сервіс розробники. Дійсно, крім безпосередньо CRM в системі багато інших функцій — розрахунок зарплати і графік відпусток (1), проекти і завдання для спільної роботи (2), виставлення рахунків (3) і зберігання файлів (4).

Для управління продажами в «Мегаплане» є розділи «Клієнти» (5) та «Угоди» (6). У першому створюються контакти, де прописуються назва компанії, телефон, електронна пошта та інші дані. У картках відображаються операції і справи, можна залишити коментар, додати завдання, рахунок або розсилання. Журнал нотаток зручно переглядати при телефонній розмові з клієнтом, щоб нічого не забути. Там же зберігаються дзвінки, зустрічі, домовленості та інші важливі події. На сторінці «Угоди» знаходяться всі заявки. В таблиці можна відобразити не тільки етап воронки, назва клієнта, суть замовлення та суму, але й останні коментарі, реквізити, контактна особа та інші параметри. Угоди і клієнтів сортують за допомогою списку фільтрів зліва від таблиці (7). Для перемикання між розділами використовується верхнє горизонтальне меню. При наведенні на який-небудь пункт з’являється підменю (8).

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Переваги

 • Є безкоштовний тестовий період — 14 днів.
 • Підтримує завантаження даних з Excel.
 • Інтуїтивно зрозумілий інтерфейс.
 • Можна підключити ip-телефонію і дзвонити прямо з картки клієнта або зі сторінки угоди.
 • Зручний календар, куди автоматично заносяться справи, завдання, зустрічі та дзвінки.
 • Сховище документів з налаштуваннями доступу.
 • Наочні звіти за завданнями, проектами, клієнтам і продажу.
 • Внутрішній чат, повідомлення і масова розсилка для співробітників.
 • Мобільний додаток.
 • Налаштування різних схем угод для продажу товарів, послуг, комплексних проектів і т. д.
 • Настроювання автоматичних сценаріїв.
 • Інтеграція з сайтом — після заповнення форми угода створюється автоматично.
 • Інтеграція з сервісами «Яндекс.Пошта», «МойСклад», CallbackKILLER, Google Drive, «Модульбанк», MailChimp і ще 30 програмами.

Недоліки

 • Функціонал CRM є не на всіх тарифах.
 • Немає спеціальних інструментів для роботи з лидами.
 • Не дуже чуйна техпідтримка.
 • Інтеграція з 1С можлива тільки на максимальний тариф.
Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Тарифи

Підсумкова вартість системи для компанії залежить від кількості працівників і набору функцій. Перші дві комплектації не підтримують CRM (330 і 380 руб. з одного користувача в місяць). Щоб керувати клієнтами, продажами, потрібно підключати тарифи CRM (550 руб. за одну ліцензію на місяць) або CRM+ (640 руб.) Керувати фінансами, інтегрувати систему з 1С і «Октелл» можна тільки на максимальний тариф.

Читайте також: Це вам не іграшки: 10 додатків «Вконтакте» для бізнесу

AmoCRM

Проста система для ведення бази клієнтів та обліку операцій. Весь функціонал спрямований на підвищення продажів, так що для комплексного управління бізнесом доведеться використовувати сторонні сервіси. Благо, програма підтримує безліч інтеграцій і має гнучке API для створення нових. Система орієнтована на сегмент B2B і складні продажу з довгим циклом.

Вся логіка AmoCRM будується навколо продажів і підвищення конверсії. Кожен раз при створенні угоди сервіс рекомендує поставити завдання — дзвінок, зустріч або будь-яку іншу. Це не займає багато часу — потрібно просто натиснути кнопку «Поставити» (1), і завдяки нагадуванню менеджер не забуде про клієнта. Вся навігація вміщується в 8 іконок бічного меню — «Робочий стіл» (2), «Операції» (3), «Завдання» (4), «Списки»(5), «Пошта» (6), «Аналітика» (7), «Налаштування» (8) і вбудований месенджер (9). В останньому відображаються оповіщення про нові завдання і інших важливих подіях. Картку угоди можна кастомизировать — додавати нові поля (10). Внизу є графа для коментарів та приміток (11). Ефективність роботи відстежується за допомогою воронки продажів, яка будується на основі суми і статусу угод.

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Переваги

 • Автоматичне створення угод на замовлення через пошту, телефон, форми на сайті, чати і месенджери.
 • Простий інтуїтивний інтерфейс.
 • Адаптивна версія для планшетів.
 • Мобільний додаток зі сканером візиток.
 • Інтеграція з поштовими службами, телефонією, сервісами «Яндекс.Диск», «Моя Справа», MailChimp, сайтами на різних платформах, Google Analytics, «1С: Підприємство» і ще кількома десятками програм.
 • Налаштування прав доступу.
 • Історія взаємодії та комунікацій з клієнтом, записи дзвінків.
 • Автоматична digital воронка продажів.
 • Безкоштовний тестовий період — 14 днів.
 • Автоматизація бізнес-процесів.
 • Наочні звіти для аналізу ефективності.
 • Імпорт бази клієнтів з Excel.

Недоліки

 • Немає функціоналу для створення документів — виставлення рахунків і формування договорів.
 • Немає інструментів для спільної роботи над проектами.
 • Для дзвінків з системи потрібно встановлювати додатковий функціонал.
Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Тарифи

Коли тестовий період закінчиться, можна переключитися на один з двох пакетів або чотирьох тарифів — Мікро-Бізнес (4990 руб. в рік за 2 користувачів), Старт-Ап (14 990 руб. в рік за 5 користувачів), Базовий (499 руб. в місяць за 1 користувача), Розширений (799 руб. в місяць за 1 користувача) та Професійний (1499 руб. в місяць за 1 користувача). Вони відрізняються доступною кількістю контактів (від 2500), відкритих угод (від 500), додаткових полів (від 100) і дисковим простором (від 100 Мб). Також на деяких тарифах недоступні автоматизація бізнес-процесів, цифрова воронка продажів, звіти по співробітниках, KPI, плани продажів і інші корисні функції.

Zoho CRM

Гнучка і функціональна система управління взаєминами з клієнтами для малого і середнього бізнесу. Дозволяє автоматизувати продажу, маркетинг, підтримку контрагентів і управління запасами. Розробники створили широкі можливості для кастомізації, але на налаштування сервісу під конкретний бізнес доведеться витратити час. Головна сутність Zoho CRM — модулі. Частина з них є в системі за замовчуванням — «Попередні контакти», «Контрагенти», «Потенційні угоди», «Завдання» та інші. Користувачі можуть створювати нові модулі, а в існуючих — налаштовувати і додавати поля. Всі взаємодія з клієнтами відбувається в модулі «Контакти», звідти можна зателефонувати або надіслати листа. Для реалізації маркетингової стратегії в Zoho CRM є можливість планувати рекламні кампанії і аналізувати дії відвідувачів на сайті.

Для перемикання між модулями використовується горизонтальне меню. В налаштуваннях (1) можна поміняти назви вкладок, наприклад, з «Попередні контакти» на «Ліди» (2). Картки в модулях «Контрагенти», «Контакти», «Операції» і «Попередні контакти» зручно фільтрувати за різними ознаками — дату створення, операціями, відповідальному менеджеру та іншим (3). При додаванні нового клієнта відкривається форма з безліччю різних полів, непотрібні можна видалити в налаштуваннях. У картках контактів зберігаються дані про останніх замовлення та активних операціях, завдання, списки справ, коментарі, документи та багато іншого. Створювати завдання, планувати зустрічі і дзвінки можна як зі сторінки модуля «Операції» (4), так і з будь-якої картки контакту, ліда або угоди. Для планування маркетингових акцій використовується модуль «Кампанії» (5).

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Переваги

 • Тестовий період 15 днів.
 • Безкоштовно для 10 користувачів.
 • Інтеграція з сайтом та іншими каналами комунікації з клієнтами, ліди створюються автоматично.
 • Підтримує імпорт даних в форматах XLS і SCV.
 • Інтегрується з телефонією, смс-агрегаторами, MailChimp, Gmail, Evernote, 1С і іншими програмами і сервісами.
 • Можливість створювати власні звіти і аналізувати дані за різними зрізами.
 • Зручний конструктор веб-форм для сайтів.
 • Автоматизація рутинних дій (розділ «Правила робочого процесу в налаштуваннях).
 • Чуйна техпідтримка.
 • Зрозумілий інтерфейс і гнучкі налаштування.
 • Є російськомовна версія.
 • Сховище файлів.
 • Мобільний додаток.

Недоліки

 • Техпідтримка тільки англійською мовою.
 • Автоматизувати робочі процеси можна лише починаючи з тарифу Professional.
 • Створення власних модулів доступно починаючи зі складання Enterprise.
 • За доступ до мобільного додатка доведеться платити додатково.
 • Для спільної роботи над проектами потрібно інтегрувати CRM з іншим сервісом Zoho.
 • Немає можливості записувати розмови.
Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Тарифи

Якщо в системі буде працювати більше 10 осіб або функціоналу безкоштовної версії не вистачає, потрібно вибрати один з 4 тарифів — Standard (12 дол. за користувача в місяць), Professional (20 дол.), Enterprise (35 дол.) або CRM Plus (50 дол.). Кожен наступний тариф включає весь функціонал попереднього і додаткові функції — прогнозування продажів (Standard), автоматизація робочого процесу (Professional), настроювані модулі (Enterprise), маркетинг у соціальних мережах (CRM Plus) та інші.

«Клієнтська база»

Багатофункціональний сервіс для автоматизації процесів взаємин з клієнтами, контролю робочого часу, формування документів та відстеження залишків на складі. Крім стандартної конфігурації при реєстрації CRM пропонує вибрати одну із спеціалізованих галузевих версій — «Салон квітів», «Доставка страв», «Агентство нерухомості» та інші. Головна сутність системи — таблиці. На них побудована вся робота з клієнтами, співробітниками, документами, товарами і послугами. Є можливість створювати власні таблицю з необхідними полями. Зручно реалізований функціонал роботи з документами — виставлення рахунків, створення актів і формування договорів. Облік товарних залишків можна вести прямо в системі. Для цього потрібно сформувати список товарів через таблицю «Прихід на склад» в категорії «Склад» (1). Можна завантажити дані з CSV, TSV, XLS або SLSX файлу. Крім продажів і прибутку система дозволяє враховувати витрати. Для цього є спеціальна категорія «Витрати» (2), а у довідниках (3) — таблиця підстави витрат.

Для навігації використовується горизонтальне меню. При переході на вкладку категорію (4) під головним з’являється підменю (5) — таблиці, які відносяться до цієї категорії. У кожній таблиці є кнопка «Додати» (6) і блок кнопок, за допомогою яких рядки таблиці можна видаляти, копіювати, редагувати, зробити розсилку й інші дії (7). При закладі нового рядка в будь-яку таблицю відкривається форма, в якій потрібно заповнити найменування, категорії та інші параметри. Деякі поля неможливо заповнити, якщо потрібного елемента немає в довідниках. Наприклад, у вас не вийде виписати рахунок на продаж 1000 візиток, якщо перед цим ви не занесете цей товар таблицю «Прайс-лист».

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Переваги

 • Є повністю безкоштовна версія.
 • Змінені конфігурації під популярні ніші.
 • Створення HTML-шаблонів листів і масова розсилка прямо з CRM.
 • Простий і зрозумілий інтерфейс.
 • Конструктор таблиць.
 • Створення веб-форм для сайту, інформація з яких відразу потрапляє в «Базу».
 • Можливість інтеграції з IP-телефонією і смс-розсилка.
 • Налаштування доступу.
 • Акаунти для клієнтів.
 • Зручно працювати з документами є готові шаблони, можна створювати власні.
 • Внутрішній чат.
 • Бекапи.
 • Інтеграція з 1С.
 • Мобільний додаток.

Недоліки

 • Слабка техпідтримка.
 • Телефонію потрібно налаштовувати додатково.
 • Немає інструментів для спільної роботи над проектами.
 • Для доопрацювання відсутнього функціоналу потрібно залучати програмістів і доплачувати.
Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Тарифи

У безкоштовної версії обмежений функціонал і швидкість роботи. Передбачено 3 платних тарифу — для 1, 3 і 7 користувачів — 450 руб., 1250 руб. і 2000 руб. на місяць відповідно. Вони відрізняються обсягом пам’яті (1-4 Гб), кількістю листів для розсилки в день (100-700) та деякими іншими параметрами. Основні таблиці доступні на всіх тарифах, включаючи безкоштовний. А от щоб підключити ip-телефонію, використовувати в повному обсязі конструктор таблиць, смс-розсилку, бекап і зовнішні форми доведеться вибирати одну з платних версій.

Читайте також: Автоматизація HR-процесів. Чи буде комусь легше від тотальної влади CRM?

«Бітрікс24»

Сервіс для організації роботи в компанії та комплексного управління бізнесом. CRM — лише один із цілого набору інструментів. У системі є все необхідне для роботи над проектами, управління персоналом, створення документів, виставлення рахунків і вирішення різних бізнес-завдань. Всі елементи корпоративного порталу тісно взаємопов’язані. Для управління продажами передбачена окрема робоча область. При реєстрації система пропонує вибрати функціонал, з яким користувач планує працювати більше, і бічне меню відображається виходячи з цього вибору. Якщо налаштувати «Бітрікс24» під продажу, першим пунктом буде CRM (1), далі — «Завдання» (2), «Календар» (3), «Жива стрічка» (4), «Чат і дзвінки» (5), «Диск» (6), «Компанія» (7), «Час і звіти» (8), «Додатки» (9) і «Відкриті лінії» (10). З усього цього безпосереднє відношення до взаємодії з клієнтами має лише останній пункт. З допомогою нього налаштовується інтеграція з чатами та соціальними мережами для підтримки покупців і зручного додавання лідов.

Для навігації в блоці CRM використовується горизонтальне меню. На вкладці «Старт» (11) відображається статистика роботи відділу продажів. У розділи «Ліди» (12), «Операції» (13), «Рахунки» (14), «Пропозиції» (15), «Контакти» (16), Компанії (17) і «Мої справи» (18) додаються відповідні елементи. Форми прості і інтуїтивно зрозумілі. Редагувати та додавати нові поля можна прямо під час заповнення. На кожній сторінці інформацію можна відобразити списком або у вигляді звіту, а «Ліди», «Операції», «Рахунки» і «Звіти» — ще й у форматі канбан-дошки. При натисканні на кнопку «Ще» (19) в горизонтальному меню відкриваються додаткові пункти. Туди захований найважливіший аналітичний інструмент будь CRM — воронка продажів (20). В картці клієнта в розділі «Компанії» відображається назва, контактна та інша інформація про компанії, реквізити, стрічка подій, заплановані дзвінки і зустрічі, активні операції, пропозиції і рахунки. Елементи списку «Контакти» — це співробітники і представники контрагентів з розділу «Компанії», вони взаємопов’язані. Система інформує про правочини, у яких не заплановано жодної справи (21).

Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Переваги

 • Багатофункціональність. «Бітрікс24» — повноцінний корпоративний портал.
 • Є повністю безкоштовна версія.
 • Інтеграція з 1С, MailChimp, віртуальної АТС, сервісами «Мегаплан», «МойСклад», SendPulse, «Яндекс.Метрика», соціальними мережами, поштовими службами та іншими програмами.
 • Мобільне і десктопное програми.
 • Каталог товарів для формування угод, рахунків і пропозицій.
 • Імпорт лідов з сайту, соц. мереж, Excel і поштових програм.
 • Настроювання етапів воронки продажів під процеси конкретної компанії.
 • Інструменти для створення і відправки КП.
 • Робота з рахунками та іншими документами.
 • Внутрішній чат і відеодзвінки.
 • Багато програм для розширення можливостей системи.
 • Запис дзвінків, на безкоштовному тариф — до 100 в місяць, на платних кількість необмежена.

Недоліки

 • Система громіздка і неповоротка.
 • Інтерфейс переобтяжений безліччю функцій, які не потрібні для роботи в CRM.
 • Для освоєння і налагодження системи під потреби конкретного бізнесу потрібен час і допомога програміста.
 • Нераціональна організація робочого простору.
 • Складний конструктор бізнес-процесів.
 • Деякі додатки і розширення, а також смс-розсилку й телефонію доведеться оплачувати за окремими тарифами.
Навіщо CRM малому бізнесу і на що звертати увагу при виборі

Тарифи

Якщо в системі буде працювати до 12 користувачів, можна скористатися безкоштовною версією. Вона відрізняється місцем на диску (5 Гб), не підтримує «Бізнес-процеси», hr-інструменти, зовнішніх користувачів і розширений функціонал деякими іншими напрямками. Платних тарифу три — «Проект+» (990 руб. в місяць), «Команда» (5490 руб. в місяць) та «Компанія» (10 990 руб. в місяць). Вони передбачають різний обсяг хмарного сховища, бізнес-користувачів, відкритих ліній і розширені можливості стандартних опцій. Інструменти для управління персоналом доступні тільки на максимальний тариф.

Висновки

CRM — сучасний ефективний інструмент, який допомагає вийти на новий рівень і обійти конкурентів. Щоб в невеликій компанії система прижилася, краще вибирати прості сервіси з максимальним набором інструментів. Це заощадить час і гроші. Вибираючи CRM, треба виходити з потреб і завдань конкретного бізнесу. До процесу впровадження варто підійти відповідально, і спочатку підготувати до нього співробітників. Щоб підвищити ефективність роботи і обійти конкурентів, варто почати з оптимізації бізнес-процесів. В іншому випадку ніяка CRM не допоможе.