Не знаю / не хочу / не вмію – не привід стояти на місці

355

Щоранку ми будуємо плани на майбутній день. Загортаючись у халат і натягуючи тапочки, ми вирішуємо, що будемо готувати на сніданок і яка пара взуття краще підійде до костюма, приготовленому з вечора. Що при цьому відбувається у нас в голові?

Ще не прокинувшись до кінця, ми вибираємо більш відповідний варіант з кількох можливих. Сніданок: яєчня, омлет, яйця пашот. Туфлі: бежеві, коричневі, чорні. Але це простір варіантів обмежується не вашими можливостями, а вашими бажаннями – якщо ви поняття не маєте, як приготувати яйця пашот, цей варіант ви навіть і розглядати не станете (хоча у вас є можливість спробувати їх прямо сьогодні вранці).

Іншими словами, ваш вибір обмежується вашим переконанням («не вмію – значить, не буду»).

Не знаю / не хочу / не вмію – не привід стояти на місці

Ланцюжок наших переконань визначає нашу поведінку протягом усього життя. Кожен день вони впливають на наші рішення – провести час, що доручити іншим і що вибрати з простору варіантів. Найчастіше такі переконання допомагають нам приймати обґрунтовані та виважені рішення, особливо якщо вони ґрунтуються на фактах і аналізі. Але іноді вони обмежують нас, відштовхуючи від реалізації нових ідей та навішуючи категоричні ярлики «не хочу» і «не вмію» на відкриваються перед нами можливості. В результаті ми не хочемо пробувати і ризикувати, хоча в більшості випадків нічого не втрачаємо. Особливо сильні такі переконання, коли шикуються в одну лінію з нашими страхами і міцно утримують нас на одному місці. Більшість з нас залишається жити в своїй затишній зоні комфорту, і лише деякі наважуються відсторонитися від своїх переконань, подивитися на них з боку і вирішити, чи позитивно вони впливають на ваш розвиток.

«У мене недостатньо знань»

Чому б вам не почати свою справу або відкрити новий напрямок у вже існуючому бізнесі? Ах так, ви недостатньо розбираєтеся в цій області.

Чому б вам не написати книгу? Ах так, ви не знаєте, з чого почати.

Об’єктивно кажучи, ці припущення вірні. Але це не означає, що ви повинні відмовитися від своїх ідей. Це не означає, що ваша мета недосяжна – це лише сигнал до того, що вам потрібно розширити свою базу знань. Стримуючий вас переконання дуже легко викинути з голови простим прийняттям рішення «я буду вчитися і розвиватися в обраному напрямку, і це допоможе мені здійснити свої плани».

Ви тільки подумайте, в яку еру ми живемо – виправдання «я не знаю» більше не працює. Крім традиційного академічної освіти, існують інтернет з його нескінченною безоднею інформації, професіонали своєї справи, до яких можна звернутися за порадою, програми по обміну досвідом, незліченні семінари та вебінари з участю експертів.

Не знаю / не хочу / не вмію – не привід стояти на місці

Ваші можливості безмежні. Все, що вам потрібно, – це прийняти відповідальне рішення зробити перший крок. Шкода, що цей крок рідко стоїть на першому місці в списку ваших справ на сьогодні – адже сніданок, безперечно, важливіше. Зробивши цей крок, ви візьмете на себе зобов’язання, про які ніхто вас не просив, але зобов’язання повинні асоціюватися не з непотрібними проблемами, а з перспективними можливостями. Чому б вам не почати роботу прямо зараз? Попросіть поради у оточуючих – безкоштовного друзів і платного у експертів. Ви зможете дізнатися дуже багато нового про структуру бізнесу і фінансах, маркетингу, соціальних мережах, залучення клієнтів і багато іншого. Швидше за все, ви зможете багато чому навчитися самі, а експерти допоможуть вам заповнити залишилися прогалини.

«Це не моя робота»

Прочитавши цей підзаголовок, ви, напевно, уявили собі типового представника офісного планктону. Такий незацікавлений, сумний чоловічок, який робить на роботі рівно мінімум того, що потрібно зробити. Коротше, ваша повна протилежність, адже ви цілеспрямований і ефективний працівник, і вас сильно цінують в компанії, вірно?

Якщо все так, ловіть питання: чи завжди ви готові вирішувати проблеми своїх колег або партнерів, якщо вони не впливають на вашу особисту ефективність? Ні? А ось варто було б! Допомагаючи іншим, ви допоможете і собі, а заодно отримаєте цінний досвід. Не завжди потрібно невідступно дотримуватися своєї посадової інструкції – адже в ній не прописана ймовірність появи нових раціональних ідей і пропозицій. Почніть з розгляду з’явилися можливостей, а не із з’ясування того, чия це робота. Якщо у вас з’явилася геніальна ідея, ви зможете втілити її в життя, навіть якщо вона виходить за рамки ваших посадових обов’язків і знаходиться в зоні відповідальності іншої людини.

«А раптом нічого не вийде?»

По-перше, так можна говорити про що завгодно в цьому житті, а по-друге, ви ніколи не дізнаєтеся напевно, якщо не спробуєте. Якщо ви готові усвідомлено піти на ризик і вчитися на своїх помилках, то ваші шанси на успіх значно збільшуються. Є одна маленька хитрість: поекспериментуйте з дедлайном і подивіться, що з ваших ідей спрацює, а що ще потрібно підкоригувати.

Наприклад, якщо ви володієте мережею магазинів або салонів краси і хочете відкрити нові відділи чи запропонувати нові послуги, не обов’язково робити це відразу і у всіх магазинах. Проведіть експеримент і почніть вводити нові послуги та товари по-різному в кожній з ваших точок. Подивіться, який підхід більше сподобається клієнтам і вашому персоналу. За результатами експерименту ви зможете внести необхідні корективи в свій план і тільки після цього запустити його у великому масштабі. В такому випадку все пройшло дуже гладко, і ідеї успішно реалізуються.

Не знаю / не хочу / не вмію – не привід стояти на місці

Якщо ви хочете змінити щось в своїй кар’єрі, спробуйте попрацювати над новим проектом без відриву від основної роботи. Це допоможе вам зрозуміти, чи варто братися за нову справу, перш ніж звільнятися або вчиняти інші необоротні вчинки. Як бачите, страх «а раптом це не спрацює» – не привід відмовитися від дії.

«Це зробить хто-небудь інший»

Якщо не ви, то хто? Це переконання – класична «відмазка» для ледарів. Вам не треба приймати рішень або чогось робити, тому що це зробить хто-небудь інший.

Хто-небудь інший піде на суботник, хто-небудь інший поміняє лампочку в під’їзді, хто-небудь інший купить вітальну листівку для колеги, хто-небудь інший придумає, як поліпшити ваш продукт і знайде новий метод продажу.

Було б здорово познайомитись з людиною, якого звуть Хто-Небудь Інший. А якщо ніхто цього не зробить? Так і будете повертатися від скривдженого колеги, переступаючи в темряві через гори сміття? Що, якщо більше нікому в голову не прийдуть всі ваші геніальні ідеї і рішення? Якщо ви так вже впевнені, що все це зробить пан Інший, то чому б вам самому їм не стати (подвійні прізвища у нас можна)?

Стежте, слідкуйте і ще раз слідкуйте за тим, які переконання живуть у вашій голові, утримуючи вас від сміливих і яскравих вчинків. Може, це ви – новий Білл Гейтс або Архімед? Вже вони-то не придумували самим собі ніяких відмовок.

Ну так що, вам захотілося дізнатися, як готуються яйця пашот?

Читайте також:

  • Як позбутися від рутини в бізнесі і почати займатися стратегічними речами?
  • На кого спихнути провину: шукаємо цапа-відбувайла
  • Егоїзм – головний ворог креативності