Нову заяву Цукерберга: Facebook залишить у стрічці тільки надійні новини

313

Обсяг публічних новин у стрічці скоротиться на 20 %

У минулу п’ятницю Марк Цукерберг оголосив про другому грандіозному зміну в алгоритмах «Фейсбуку». Публічні новини у стрічці будуть не тільки скорочені на користь особистих повідомлень, але і ранжовані за рівнем довіри до них.

«Занадто багато сенсацій, дезінформації та поляризації в сьогоднішньому світі», — пише Цукерберг. На його думку, соціальні медіа підсилюють цей негатив, якщо не вживати спеціальних заходів для його приборкання.

«Фейсбук» проведе якесь дослідження, де замерит рівень довіри користувачів до джерел інформації. Як випливає із заяви Цукерберга, користувачів будуть питати, чи знайомі вони з джерелом інформації, і якщо так, то чи довіряють йому. Далі алгоритм буде керуватися цим індексом довіри при видачі стрічку новин. Крім того, алгоритм буде враховувати, наскільки новини «інформативні» і релевантні з точки зору місцезнаходження користувача.

Очікується, що рішення про ранжируванні джерел за ступенем їх надійності, інформативності та географічної релевантності допоможе «Фейсбуку» уникнути закидів в упередженості, коли він почне прибирати ЗМІ та інші публічні джерела з стрічки. Компанія не зважилася самостійно визначати пріоритети і вважала за краще покластися на колективне думка користувачів.

Нову заяву Цукерберга: Facebook залишить у стрічці тільки надійні новини

Трафік ЗМІ Словаччини до та після тестового запуску «Фейсбуком» нового алгоритму. Джерело: Filip Struhárik

Справа в тому, що в 2016 році «Фейсбук» вже намагався фільтрувати публічний контент. Той експеримент був спрямований зовсім не на відсіч фейк ньюс, а на захоплення ще більшої уваги і часу користувачів. Складається з людей редакція відбирала новини ЗМІ та блогів в рубрику Trending Topics. У ті часи «Фейсбук» ще дорожив невтручанням в контент. Новини обиралися виключно з точки зору потенціалу популярності. Однак після того, як стало відомо, що молоді прогресивні редактори уникають консервативних джерел і тим самим спотворюють добірку новин в ліберальну бік, вибухнув скандал.

Але той скандал не йде ні в яке порівняння з нинішнім, коли «Фейсбук» звинувачують у потуранні фейк ньюс і передбачуваному російському впливу на вибори в США. Тому соцмережа вирішила, що не може більше залишатися нейтральною платформою і повинна вибудувати для контенту певні фільтри.

Реформа «Фейсбуку» – катаклізм для кількох галузей

Між тим Марк Цукерберг оголосив в минулу п’ятницю також про цільових показниках реформи. Обсяг новин буде скорочений до рівня 4 % стрічки. Раніше вони займали 5 %. Тобто обсяг публічного контенту скоротиться на одну п’яту. Сам Цукерберг називає це дуже великою зміною. Тим не менш, він визнає, що новини завжди будуть важливим приводом для початку спілкування. Просто тепер їх буде менше і вони будуть відібрані з точки зору якості.

Відбір новин за рівнем довіри до джерела, «інформативності» і геолокаціі все одно залишає питання. Як оцінити рівень довіри, наприклад, по відношенню до джерел емоційної інформації? Будучи спрошены, люди почнуть зважувати свої пристрасті раціонально і можуть усунути з стрічки важливі ресурси, в яких вони знаходили, наприклад, емоційну віддушину, навіть якщо не довіряли контенту. Цей ефект відомий передвиборчим соціологам: на опитуваннях люди відповідають одне, а до кандидатів ставляться по-іншому – так і голосують.

Крім того, навіть усунення з порядку дійсно недостовірних новин таїть свої ризики. Воно ламає калібрування системи, спотворює орієнтири, знижує інформаційний імунітет людей.

Нарешті, головна проблема пропонованих фільтрів описана в законах робототехніки Азімова. У деяких фантастичних сценаріїв бунту машин штучний інтелект захоплює владу над людьми саме для того, щоб захистити людей від них самих. Приблизно це зараз заявляє «Фейсбук». Взявшись фільтрувати такі складні матерії, вирішивши відокремити хороше від поганого заради блага людей і заспокоєння критиків, Цукерберг грає в Бога.