Олександр Алаєв (АлаичЪ): зараз «рулить» робота над сайтом

283

Ми сидимо в кафе в Казанському IT-Парку, обидва приїхали на SeoConference. Про інтерв’ю з Сашком для нашого блогу домовився його піарник Віктор Фомін. Але, зрозуміло, що ніякого інтерв’ю не сталося б, якби я не знав, хто такий АлаичЪ в тусовці SEO-блогерів. Читаю його давно, поспілкуватися з ним було цікаво. Ось що вийшло після нашого з Сашею годинного діалогу.

Олександр Алаєв (АлаичЪ): зараз «рулить» робота над сайтом

– Ну, давай, напевно, почнемо з самого-самого початку: як ти потрапив в SEO-індустрію?

Давно діло було… Почалося все 2004 року. Я тоді закінчив школу і поступив в інститут, в честь чого мені батьки подарували мобільний телефон Siemens M65. Тоді «мобіли» не були дуже поширені. І ось я став його всіляко «колупати» – намагався оновити прошивку, ще якось його апгрейдити. А інформацію-то як-то шукати треба. І ось натрапив я на один форум по мобільним телефонам, де багато різної інформації було. Спочатку більше питання задавав, а потім виявив, що вже і сам викладаю на нього величезні мануали по тим чи іншим питанням, пов’язаним з мобільниками. І ось якось через півроку дивлюся на це все і думаю – це ж скільки праці я вклав у розвиток чужого проекту, а який у цьому всьому сенс? І ось прийшла ідея робити свій форум – так, починав я з форуму по мобільним телефонам. Це був 2005 рік, коли ми з одним товаришем зробили проект на своєму власному домені. Ну і довелося потихеньку занурюватися в тематику SEO – адже рухати проект треба було. Почав його за каталогами проганяти ну і так далі…

– Монетизацією проектів вже тоді почав займатися?

Швидше, спробував. Стандартна ситуація для новачків манимейкинга – повісили адсенс, спробували накрутити переходи, отримали бан і на цьому все скінчилося. Далі цим сайтом я перестав займатися і переключився на новий проект, присвячений зимовим видам спорту. Сам з дитинства люблю біатлон, сам старанно займався біговими лижами кілька років, за інститут бігав на змаганнях. Ось цим проектом вже багато уваги приділяв – замість підготовки до сесії, фігачив цей сайт. Був він на старого і давно забутому движку, весь дірявий-предырявый. Став копіпаст новини і статті з лиж, накопировал їх багато – багато з тих статей і зараз в топах. Каталоги ще рулили в той час – і ось я почав проганяти цей сайт по каталогах. І потихеньку-потихеньку зібралася у мене база своїх, руками відібраних, каталогів. Бувало навіть, що за 20 баксів я проганяв сайти за каталогами для сторонніх замовників.

– Так, у той час у мене теж була своя база каталогів, як я її пестив і плекав! Але я не руками все-таки робив, а Allsubmitter’ом.

Про! Allsubmitter – це взагалі моя перша за гроші куплена програма в житті 🙂 досі ліцензійний ключ на компі лежить… Ну і загалом, почав реєструвати я сайтів в каталогах. ТІЦ зростав шаленими темпами, тоді апдейти тіц були раз в два тижні. Кожен апдейт давав плюс сто до тИЦу. Свій сайт з зимових видів спорту я взагалі довів до тіц 850. Але тіц-то ладно, він тоді не сильно в загальному-то і цінувався, я його в топи за рахунок каталожних посилань вивів практично за всіма тематичними ВЧ запитам, типу «бігові лижі», «гірські лижі», «сноуборд» і т. д. і довго ці запити тримав в топі.

– А який трафік був в піке? І що щодо монетизації?

Ну, монетизувати трафік я ніколи не вмів, і зараз, вважаю, не вмію. Трафік був в піку 30 тисяч – це було в дні, коли трансляції біатлонних змагань проходили. Контекст висів, але приносив загалом небагато – двадцять тисяч. Потім з’явилася Sape, і, додавши сайт туди, я став заробляти ще близько 800 доларів. Коротше, для студента – взагалі шикарно. Але цей період тривав не довго. «Движок» був дірявий, сайт постійно зламували, і я вирішив пересісти на DLE. Пересісти-то пересів, але не подумав про збереження ієрархії урлов, в результаті втратив весь заробіток в Sape, а вийти на такий же дохід пізніше так і не вийшло з цим проектом.

– А взагалі, ти сам проходив етап клепання сайтів під «Сапку»? Багато через це проходили у свій час…

Ні, ніколи не займався цим. У мене все виходить з проектом, тільки якщо мені, дійсно, тема цікава. Тобто, якщо я роблю для себе, якщо намагаюся створити ком’юніті – то в результаті все виходить. Наприклад, наступний свій сайт я саме так і робив – робив співтовариство по одній комп’ютерній грі, тому що сам захопився цією грою.

Олександр Алаєв (АлаичЪ): зараз «рулить» робота над сайтом

– Ну, а з якогось етапу ти починаєш ідентифікувати себе з сеошником? І взагалі, ти идентифицируешь себе з сеошником?

Так, звичайно. І вийшло це так. У мене було два приятеля в Іркутську, з мого інституту, ми разом ходили грати у волейбол. Я з одним з них поділився своїми успіхами – ось, мовляв, топи тут зайняв по всіх «лижних» запитам. А він мені відповідає – а ми тут як раз веб-студію відкриваємо, сайти робимо, давай до нас – будеш займатися просуванням. Ну, загалом подумав і погодився. Час тоді таке було – каталогами рухати в топ можна було що завгодно. З’явилися перші клієнти, і я став сеошником.

– Де ти був і чим займався, коли почалася епоха «Матрікснета»?

Ну, до цього моменту я вже закінчив інститут, переїхав в Єкатеринбург і працював в інтернет-агентстві одному. Воно зірок з неба не вистачало, але жило в общем-то непогано по тим часам. До епохи «Матрікснета» каталоги давно «померли», так що рухали виключно «Сапою», тоді вона рулювала.

– Скільки проектів вів одночасно, працюючи в цьому агентстві?

Ну в різні періоди по-різному, але в середньому 20-30 проектів було.

– Все робив сам? І збір семантики, і покупка посилань? І накачування текстової релевантності?

Моя робота полягала в тому, щоб підкрутити тут Title під ключ, тут в заголовок ключ додати, тут перелінковку зробити, а тут посилань прикупити. Коротше, все як завжди і стандартно. Але при цьому, треба зазначити, що робилося це з невеликої кількості проектів, тому що в ті часи далеко не всі замовники давали доступи до проектів, а точніше, давали їх одиниці. Ну що робили – відправляли замовнику завдання: ось тут ось змінити Title, ось тут ось додати ось такий текст. Деякі клієнти зміни впроваджували, деякі ні. А час такий був, що щільність ключа в тексті рулювала, і сумарна кількість ключів теж. І ось пам’ятаю, одному клієнту пишемо – додати на таку-то сторінку трохи тексту з ключами. Він додає. Пройшов апдейт, моніторимо – нічого не змінилося, знову просимо додати ще тексту з ключами. Пройшов апдейт – хлоп! – плюс десять позицій. Знову пишемо: ще треба додати тексту з ключами. В результаті до появи «портяночного фільтру» у нас була простирадло маловнятного, але нашпигованого ключами тексту на 50 тис. знаків. Ну, а потім все під фільтр пішло, ясна річ. Ось так і рухалося все – посиланнями та текстами. Ну і всякі «сірі» методи теж практикували, що вже там приховані тексти та інше. На той момент це все працювало – тому й використовували. Крім цього, тоді всі платили тільки за позиції. Чесно скажу, мене мало хвилювало бізнес клієнта, як і всіх інших. Якщо він платить тільки за позиції – який сенс мені занурюватися в його специфіку? Про юзабіліті або якості контенту взагалі ніхто не парився.

– Таке класичне олдскульное SEO…

Ну, так. Задача була якась налаштувати проект «Сапі», трошки контенту на біржах купити, от і все. Я в компанії був єдиною людиною, хто користувався плагіном Вінка, наприклад, щоб хоч якось оптимізувати витрати. У підсумку, я витрачав лише кілька годин на тиждень на те, щоб підтримувати всі проекти, які я вів. Все інше час у мене було вільно. Ну, нудно ось так без діла по офісу мотатися було, і в 2010-му році я як раз свій блог і запустив.

– Ось давай тоді перейдемо до твоєї кар’єри SEO-блогера.

Ну, почав я блог від нудьги. Але ось за рахунок чого він вистрілив? У мене до того часу було вже безліч всяких напрацювань – наприклад, по роботі в Sape. Я давно планував записувати все це – хоча б для себе. «Горище» же не безкінечний, нове знання прийшло, старе забулося. І ось все нові пости в блог я як раз став писати про «Сапку» – це були такі об’ємні і корисні мануали. І мій блог вистрілив саме завдяки їм, тому що в рунеті тоді про це ніхто так докладно і чітко не писав.

– Тобі взагалі подобається ця діяльність? Чи підходиш до неї як до необхідності?

Бути SEO-блогером – це круто. Якщо є відгук аудиторії, це надихає. У мене є читачі та коментатори, які з самого першого посту мене читають. Я зараз рідко пишу – просто через брак часу. Але мені ця робота дуже подобається.

Олександр Алаєв (АлаичЪ): зараз «рулить» робота над сайтом

– А тусовка SEO блогерів дійсно існує?

Вона дійсно існує. В якійсь мірі вона віртуальна, звичайно, але як раз такі заходи, як ця конференція, дозволяють развиртуализироваться. А развиртуализация потрібна. Михайло Шакін, наприклад (мабуть, найвідоміший SEO-блогер країни – примітка Дениса Савельєва), взагалі вперше SEO-конференцію відвідує. І коли особисто познайомишся з людьми, з якими довго спілкувався тільки віртуально, це переводить спілкування зовсім на інший рівень.

– Як взагалі вийшло, що тепер ти почав розвивати власне агентство?

Так, місяць тому я пішов зі всіх своїх робіт. А вийшло ось як. Зовсім випадково я переїхав з Єкатеринбурга в Краснодар. В Єкатеринбурзі я – це вже після веб-студії було – довго пропрацював SEO-оптимізатором в «СКБ-Контур». Займався там корпоративними сайтами, штук сім сайтів в роботі у мене було. Працював я там три роки, і в один осінній вечір 2013-го року зайшов на хедхантер і побачив вакансію сеошника в Краснодарі з зарплатою 150 тис. Це вже не інтернет-агентство було, а сервіс по оренді житла. Думаю такий – чи це можливо? Ну, підготував резюме (три дні його готував, до речі), і мені передзвонили – давай приїжджай, влаштовуйся. Злітав на розвідку, потім переїхав, зняв квартиру і… Ну, от чесно скажу, не сподобалось мені там. Досвід роботи в «СКБ-Контур» мене трохи «зіпсував» – там дуже хороший колектив, дуже захоплені люди, там я сумував перед вихідними, тому що на два дні мене відлучали від роботи – загалом, така «корпорація добра». Тут же було все з точністю до навпаки. Так, зарплата хороша, але люди – не мої. Керівник відділу – людина гнилий, з яким спілкуватися хочеться…

– Про це можна писати?

Так, можна, пиши. Він це все одно не прочитає. Коротше, вся ця обстановка мене страшенно гнітила. Я приходив на роботу, сидів до 18-00, тільки шість годин пробило, тут же підірвався і додому. Кожну п’ятницю зустрічав як свято – нарешті відпочину від цієї обстановки.

– А проектом-то як займатися в таких умовах?

Ну, спочатку все було нормально. Були певні цілі і завдання, були результати. Сайт при мені сильно виріс, пошуковий трафік зріс у 18 разів, а загальний – сім або вісім разів.

– За рахунок чого таке зростання вдалося отримати?

За рахунок глибокої переробки структури і серйозної внутрішньої оптимізації. Коли я прийшов, у технічному плані все було погано – заголовки сторінок не були оптимізовані, велика кількість дублів сторінок і так далі. Я все це почав опрацьовувати, перші місяці займався тільки тим, що писав ТЗ програмістам і впроваджував зміни, які дозволяли виправити технічні помилки. Після глибинного виправлення структури сайту та усунення технічних помилок, зайнявся серйозною аналітикою. Дивився отримані результати, аналізував і знову брався до переробок. Будував гіпотези, перевіряв їх, в результаті, зараз озираючись назад, можу сказати, що чотири рази ми переробляли весь сайт глобально. Потім в якийсь момент я зупинився, бо розвиватися особливо було вже нікуди. Початок ставати нудно. Став звертати більше уваги на обстановку. Начальство стало ходити і смикати: а що ти робиш, а які результати? Все це почало нервувати і вибивати з рівноваги. Пішов я звідти спонтанно. Була якась остання крапля, приходжу додому в п’ятницю і кажу дружині: все, сечі більше ні, не хочу на роботу ходити більше ні дня. Вона каже: добре, давай пошукаємо офіс. За вихідні ми знайшли офіс, і в понеділок я вийшов на роботу тільки для того, щоб звільнитися.

– Розійшлися по хорошому?

Ну, загалом так, розійшлися по-доброму. Зараз це мій клієнт на «удаленке». З урахуванням того, що у мене було ще кілька клієнтів на просування, можна сказати, що починав я не зовсім з нуля. Загалом, зняли офіс, купили меблі, найняв першої людини, який займається SEO. Трохи пізніше з’явився чоловік, який зайнявся PR нашого сервісу – як раз Вітя Фомін. У підсумку, зараз сидимо утрьох (включаючи мене), потихеньку хочемо рости далі.

– Не можу поставити тобі запитання. Як шукаєш людей, відчуваєш кадровий голод?

Співробітник, який займається SEO, – це наш краснодарський один…

– Не страшно з друзями бізнес починати?

Ну, багато кажуть, що не варто цього робити, але немає – не страшно.

– Ок, давай перейдемо до твого сервісу, ми ж ніби про нього повинні інтерв’ю робити.

Ну, спочатку я підглянув у Сергія Devaka ідею за оцінкою трасту сайту, у нього в блозі був описаний простенький алгоритм. І ось я вирішив – потрібно написати такий парсер. Спочатку ми зробили десктопну програмку. Я довго шукав людину, хто б мені її написав на мою техзаданию. Знайшов такої людини в результаті в Твері, і ось півтора року ми з ним працюємо. Дуже дивний чоловік, зовсім не товариська, ми досі з ним на «ви». Я йому ставлю завдання CRM, він виконує завдання і в скайп мені надсилає циферку, скільки я йому винен. Все, на цьому наше спілкування обмежується. Але перейду до суті програми. Завдання програми – з різних джерел парсити дані і акумулювати в якесь значення «трасту» – рівня довіри до сайту.

– Ну, поняття «трасту» давно обговорюється, давно йдуть розмови – є «траст», нема «трасту». Я прихильник цієї концепції – інше питання, що думки розходяться з приводу того, що впливає на траст, які показники. Ви які дані збираєте?

Ну, перш за все варто сказати, що наш «траст», швидше за все, не має нічого спільного з «трастом» пошукових систем… А ми збираємо вхідні посилання, перш за все. Причому, оцінюємо не тільки кількість посилань, але і їх якість.

– Ти сам користуєшся своїм інструментом?

Так, я тільки ним і користуюсь. Мало того, я скажу, що цей сервіс я спочатку під себе робив, і тільки потім вже прийшла ідея викласти його в паблік. Результати дає, бюджети економить.

– Сервіс буде розвиватися?

Ну, я вважаю, що онлайн-сервіс взагалі знаходиться поки в якомусь зародку, розвиватися буде обов’язково. У нас мільйон ідей, куди розвиватися далі. Скажу більше, сервіс вже зараз працює, але я не задоволений, я хочу розвиватися далі, мені хочеться переходити на рівень аналітики, просто парсера даних мені вже мало. Ми хочемо зберігати всі дані в себе, щоб можна було вибудовувати історію змін параметрів і моніторити їх у динаміці. Я ж фізик, і я знаю, що є плюс нуль і мінус нуль – це все дуже важливо, моніторинг даних в динаміці – це те, що дійсно потрібно цього сервісу. Рік ми розробляли сервіс, і він уже вийшов на окупність.

Олександр Алаєв (АлаичЪ): зараз «рулить» робота над сайтом

– Ок, зрозумів. Давай ось, про що поговоримо. От є сьогоднішній день, давай трохи відвернемося від нього і заглянемо в майбутнє. Ким ти себе бачиш через два-три роки? Ти хто – SEO-блогер, директор агентства, керівник сервісів, чи, може, в свої проекти ударишься?

Ну, свої проекти мені вже не дуже цікаві, чесно кажучи. Як-то переріс цю стадію. Сервіс – так, це цікаво. І не тільки поточний, є ідеї і по іншим сервісам. З блогінгу теж йти не планую зараз, звичайно, не так багато часу на нього, але розвиватися в цьому напрямку теж буду. Блогінг дає дуже багато – крім аудиторії, це ще і знайомства. Я з багатьма топовими SEO-блогерами знайомий, це дуже допомагає і в розкручуванні поточного мого сервісу.

– Вже наговорили з тобою на 45 хвилин, давай вже рухатися до кінця. Я зазвичай всім ставлю таке питання: як розвивати молодий сайт в поточних умовах? От є, наприклад, підприємець, який запускає новий сайт. Які кроки треба зробити, щоб почати отримувати пошуковий трафік?

В першу чергу я рекомендую знайти грамотного фахівця 🙂 Підприємцю просто складно буде занурюватися у всі ці нюанси пошукового просування, на мій погляд. А ось грамотному фахівцеві я пораджу почати з повного технічного аудиту проекту – потрібно вилизати проект. Така банальна істина, але мало хто їй слід. Не повинно бути дублів сторінок, повинні бути нормальні метатеги, потрібно займатися текстами, не забувати про перелінковку і т. д. і т. п. Другий момент, а точніше навіть перший, тому що цим потрібно займатися до створення сайту – потрібно зібрати семантику, максимально широку і глибоку, кластеризовать її і на підставі її створювати структуру сайту. Якщо робити все під семантику і з урахуванням семантики в самому початку – це вирішує безліч проблем у подальшому. Ну, і третя порада: аналізувати! Постійно аналізувати: свій сайт, свій трафік, конкурентів, що вони впроваджують, що вони мають і так далі.

– Ок, і останнє запитання. Спали найголовніший SEO-секрет?

Ок, палю – зараз дійсно «рулить» робота над сайтом! Це найголовніший секрет. Працюйте над сайтом, і результат буде.

P. S.

Розшифровуючи це інтерв’ю, мені прийшла думка, що АлаичЪ міг би бути непоганим керівником відділу просування. Ну, принаймні, спробувати його на цю роль, мені здається, варто. Я подзвонив по скайпу Саші і запропонував йому перебиратися до нас. Читачі цього матеріалу вже знають відповідь, а я – ще ні. Але, Саш, я думаю, це може бути революційне рішення для твого життя. Сьогодні ми – найбільш швидко зростаючий агентство в рунеті, і ми ставимо собі за мету – змінити ринок пошукового маркетингу в країні. Ця мета крутіше, ніж життя в теплому курортному місті. Отже, твій відповідь:

Відповідь: Це реально цікаве і класне пропозицію, а тому рішення для мене було непростим. Навіть сидячи один вночі на кухні, дописуючи ці рядки, я трохи хвилююся… Як ми вже говорили вище, я вирішив відкрити свою веб-студію, поки маленьку, але, впевнений, перспективну. Це теж було непростим кроком і заслуговує окремої історії. Поки цей крок для мене не пройдено. Поки не можу відмовитися від того досвіду, який мене чекає на власному шляху. Денис цей шлях пройшов сам, пропонує мені зробити навіть не крок, а величезний стрибок вперед і стати далеко не останньою особою у його компанії… Але… Я – пас!

Що тут ще додати…

P. S. Саш, дякую за чесну відповідь. Ну, що – удачі тобі, нам доведеться змінювати цей ринок без тебе.

Олександр Алаєв (АлаичЪ): зараз «рулить» робота над сайтом

Читайте також:

  • Просування молодого сайту: як пройти пустелю Сахару і залишитися живим?
  • 200 самих расшариваемых постів з інтернет-маркетингу в рунеті
  • Чому не варто займатися в нову епоху пошукового просування?