Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

294

Уявіть: на ваш сайт прийшов потенційний покупець і не зміг знайти товар, який є у вас в наявності. У підсумку він нічого не купив і поніс гроші конкурентам. Ви втратили прибуток і клієнта. Сумна історія, правда? Щоб таких випадків було якомога менше, варто займатися оптимізацією внутрішнього пошуку.

Пошук по сайту (внутрішній пошук) — важлива частина інтерфейсу. Він особливо важливий для інтернет-магазинів, каталогів, баз знань і великих блогів. Адже чим більше вибір, тим важче знайти те, що вам потрібно.

Навігація по статті:

Поїхали!

Читайте також: 110 способів підвищити конверсію і кілька інструментів, які все псують

Трохи статистики мотивуючої

За дослідженнями Econsultancy, всього 15% компаній активно займаються оптимізацією пошуку по сайту. При цьому 42% не приділяють йому належної уваги взагалі. Ви можете обійти 85% конкурентів, якщо приділите час цього питання.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

У середньому сайти компаній з цього дослідження мали конверсію 2.77%. Конверсія серед відвідувачів, які використовували пошук, — 4.63%. Майже в 2 рази вище.

Майже 6% відвідувачів використовують пошук по сайту. І вони принесли цим компаніям 13.8% від загального прибутку. Непогано, так?

20% людей, які щось шукали на сайті, повертаються на нього ще раз. Пошуком користуються люди, яким небайдужий ваш проект. Було б дуже нерозумно розчарувати їх.

Раз людина щось шукає на сайті — він вже зацікавлений. Це теплий клієнт. Він з більшою ймовірністю прочитає статтю до кінця, щось купить, повернеться на сайт або порекомендує його друзям. Вам не можна його втрачати.

Якщо ви не оптимізуєте внутрішній пошук, — втратите частину прибутку і лояльних відвідувачів.

Як зробити пошук на сайті?

Є 3 способи:

  • Написати або замовити власний алгоритм — немає сенсу про це розповідати. Вам потрібен програміст, маркетолог і дизайнер.
  • Використовувати стандартний пошук вашої CMS — у кожної CMS свій алгоритм. У WordPress пошук задоволеною дурний — він не вміє розпізнавати помилки і друкарські помилки.
  • Підключити сторонній сервіс — про них ми зараз і поговоримо.

Пошукові модулі можуть бути дуже крутими. Вони розуміють помилки і помилки, вгадують, що шукає людина, і показують йому підказки. Деякі запам’ятовують, що відвідувач дивився і купував — і враховують його переваги при ранжируванні результатів.

Крім розпізнавання помилок і розумних алгоритмів ранжирування багато сервіси мають ще одну круту штуку — статистику. Ви можете подивитися, що шукають люди на вашому сайті, за якими результатами вони клацають, що роблять потім.

Я зібрав 7 найпопулярніших сервісів: одні гарні для блоґів та інформаційних порталів, інші — для інтернет-магазинів.

«Пошук Google»

Сайт: https://cse.google.com/cse/

Ціна: від $100 до $2 000 на рік. Є безкоштовна версія з обмеженим функціоналом

Алгоритм від найбільшого пошукача в світі. Підтримує багато мов, є пошук зображень, голосовий введення — все як у справжньому «Гуглі». Якщо у вас є мережа сайтів — можна додати їх в групу і шукати на всіх відразу.

У безкоштовної версії досить мало налаштувань оформлення. У рядку пошуку буде логотип Google — це може заплутати користувачів. Вони можуть подумати, що будуть шукати у всьому інтернеті, а не на вашому сайті. До того ж серед результатів буде реклама. Ви ж не хочете, щоб чоловік шукав монітор у вашому магазині і випадково потрапив на сайт конкурента?

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Щоб відключити рекламу, потрібно придбати платну версію. Заодно в ній з’являться налаштування сторінки результатів і багато інших функцій.

Щоб підключити «Гугл Пошук» до свого сайту, потрібно просто вставити код скрипта на сторінку. Ви можете змінювати налаштування в своєму особистому кабінеті. Код після цього міняти не потрібно.

«Яндекс Пошук для сайту

Сайт: https://site.yandex.ru/

Ціна: безкоштовно

Філія «Яндекса» на вашому сайті. Вміє все, що і звичайна пошукова система: показувати підказки, розпізнавати помилки і помилки, пропонувати синоніми і так далі. Всередині сервісу є статистика, в якій ви можете подивитися, що і як шукають відвідувачі.

Сервіс повністю безкоштовний і по завіреннях розробників ніколи не стане платним. При підключенні ви можете налаштувати зовнішній вигляд пошукової рядки і сторінки з результатами видачі. Логотип «Яндекса» теж можна прибрати.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Для підключення вставте код на сайт. В своєму особистому кабінеті ви можете налаштовувати підказки, синоніми, вид фрагментів і переглядати статистику.

Нещодавно «Яндекс» запустив бета-версію пошуку для інтернет-магазинів. У ньому є фільтри і сортування — щоб люди могли шукати товари з потрібними їм характеристиками.

Читайте також: Нова реальність в пошуку: JSON-LD, Mobile-First, «Палех»

Solr

Сайт: http://lucene.apache.org/solr/

Ціна: безкоштовно

Одна з найпопулярніших платформ для пошуку. Їй користується Adobe, Disney, eBay, IBM, Instagram. Має відкритий вихідний код і безкоштовна для використання.

Сервіс дуже надійний, справляється з величезними навантаженнями. Всередині є свій веб-інтерфейс для адміністрування. Його можна вмонтувати не тільки на сайті, але і в мобільний додаток.

Щоб використовувати Solr на сайті, вам потрібно встановити його на сервері і підключити за допомогою API. Всі інструкції лежать тут (англійською мовою). Вам буде потрібна допомога програміста.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Sphinx

Сайт: http://sphinxsearch.com/

Ціна: безкоштовно

Пошуковий движок від компанії Sphinx Technologies Inc з відкритим вихідним кодом. Вважається однією з найшвидших систем пошуку.

Це окремий додаток, яке потрібно встановити на сервер і підключити до сайту за допомогою API. Як і у випадку з Solr, без програміста не обійтися. Крім цього на сайті є вже готові плагіни для різних CMS.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Detectum

Сайт: http://detectum.com/ru

Ціна: розраховується індивідуально

Ще один сервіс для інтернет-магазинів. Є підказки, автозаповнення, виправлення помилок, фільтр результатів. Detectum враховує історію покупок користувачів і показує товари, які можуть їх зацікавити.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Щоб підключити сервіс, залишіть заявку на сайті. Розробники самі налаштують Detectum під ваш інтернет-магазин і допоможуть з підключенням.

Searchanise

Сайт: http://start.searchanise.com/

Ціна: від $9 до $54 в місяць — залежно від кількості товарів.

Сервіс для інтернет-магазинів на основі Sphinx. Повний комплект: підказки, синоніми, розпізнавання помилок, аналітика, історія запитів, налаштування дизайну. Працює в хмарі — не треба навантажувати свій сервер.

Читайте також: 40 розсилок по SEO та інтернет-маркетингу, на які обов’язково варто підписатися

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Встановлюється на сайт як плагін. Підтримує платформи:

  • Shopify
  • Magento
  • cs.cart

Оптимізація внутрішнього пошуку

Мало просто підключити хороший пошуковий движок сайту. Слідкуйте за поведінкою аудиторії, допрацьовуйте інтерфейс, міняйте стратегії ранжирування, тестуйте щось нове. Давайте подивимося, що можна зробити з пошуком, щоб збільшити конверсію.

Аналітика

Це перше, про що ви повинні задуматися. У багатьох сервісах є особистий кабінет з вбудованою статистикою. Якщо ні — налаштуйте відстеження пошуку по сайту в Google Analytics.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Що допоможе дізнатися аналітика:

  • Який контент цікавить людей — що вони шукають частіше, що охоче читають.
  • Які товари виглядають привабливіше — у яких товарів вище CTR в результатах видачі.
  • Які статті відповідають на запитання користувачів, а які ні — дивимося показник відмов на сторінках, на які люди потрапляють з пошуку.
  • Чи можуть люди знайти товари (особливо, якщо пишуть з помилками) — як часто люди вводять запит і не можуть знайти потрібну сторінку, хоча вона у вас є.

Всі ці знання ви зможете використовувати, щоб поліпшити роботу пошуку і всього сайту в цілому.

До того ж ви зрозумієте, якого контенту не вистачає на сайті. Люди часто вводять запит і не можуть знайти відповідь? Ось вам готова тема для нової статті в блозі. І ви вже точно знаєте, що вона затребувана.

Читайте також: 10 рад по підвищенню ефективності роботи з Google Analytics

Помітна пошукова рядок

Це дуже важлива рекомендація для інтернет-магазинів і великих порталів. Якщо у вас тисячі сторінок, людям буде важко знайти що-то через розділи. Навігація здасться їм складною — і вони підуть.

Мало хто стане шукати, куди можна ввести запит. Зробіть так, щоб рядок пошуку було добре видно, — її будуть використовувати частіше.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів
Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

А ще у відвідувачів не повинно бути сумнівів, що це пошук саме по вашому сайту. Наприклад, логотип «Гугла» або «Яндекса» в пошуковому рядку у багатьох викликає сумніви: «Я зараз буду шукати монітор в магазині, або мене віднесе незрозуміло куди?». Враховуйте це, якщо будете користуватися сервісами цих компаній.

Підказки

Не кожен покупець точно пам’ятає, як називається та штука, яку він хоче. Якщо він почав вводити запит, а сайт підказав йому варіанти — це круто.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

По-перше, це економить час, особливо для користувачів мобільних пристроїв. По-друге, зменшує ймовірність того, що людині набридне згадувати, і він піде.

Читайте також: 58 найпоширеніших помилок SEO

Нічого не знайдено

Забудьте про цю фразу. У вас ніколи не повинно бути порожнім сторінки результатів. Навіть якщо людина ввів безглузду фігню — покажіть йому хоч що-то. Аналізуйте його історію, намагайтеся знайти найбільш схожий запит, розкажіть про акції або популярні товари.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Запам’ятайте: внутрішній пошук — це частина воронки продажів. Порожня сторінка — це зяюча дірка в воронці, через яку будуть вивалюватися ваші ліди.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

До речі, те ж саме відноситься до сторінки 404. Чому б вам не розповісти про акції чи новинах, раз вже людина не потрапив туди, куди хотів?

Більше інформації на сторінці результатів

Показуйте не тільки заголовок і короткий опис. Виводите на сторінку видачі зображення, характеристики товарів, відгуки, рейтинг, додайте кнопку замовлення для тих, хто поспішає. Якщо на товар є знижка, не забудьте показати і її.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Якщо у вас блог — виводьте кількість коментарів і репостов. Це покаже людям, які статті варті уваги.

Фільтр і сортування результатів

Переглядати список на кілька десятків або сотень позицій дуже незручно. Дайте людям можливість налаштувати фільтр: вибрати тільки те, що є в наявності, вказати ціновий діапазон, потрібні властивості. Чим більше товарів, тим більше повинно бути опцій.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Те ж саме з сортуванням — покупцям важливо подивитися самі дешеві чи дорогі товари, дізнатися, де найбільше відгуків і так далі.

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Чим зручніше людині працювати з вашим сайтом, тим вище ймовірність покупки. Ідіть назустріч своїм покупцям.

Читайте також: Що таке якісний контент з точки зору пошукових систем

Рекомендації і схожі товари

Необов’язково показувати тільки те, що зазначено у запиті. Виводите на сторінці схожі товари — раптом щось зацікавить покупця.

Розпізнавання помилок і помилок

Це ж очевидно — пошукова рядок повинна розуміти помилки, неправильне розкладку і помилки. Але в половині магазинів, які я дивився цієї статті, нічого такого немає. Одна пропущена літера — «вибачте, нічого не знайдено».

Підвищуємо конверсію: пошук по сайту як частина воронки продажів

Покупець не зобов’язаний завжди писати грамотно. Він може поспішати, набирати з телефону або взагалі бути п’яним. Завдання пошуку — допомогти йому, а не байдуже стояти осторонь.

Читайте також: 9 помилок в верстці статті, з-за яких ви втрачаєте читачів

Не забувайте про внутрішній пошук

Оптимізація пошуку — важлива частина електронної комерції. Згадайте статистику на початку статті. Майже 6% відвідувачів приносять 14% прибутку. Було б нерозумно не дбати про зручність цих людей.

Хоча пошук в першу чергу потрібен для магазинів і сервісів з продажу квитків, більшість цих рад підійде і для блогів. Якщо у вас багато крутих матеріалів, читачі будуть шукати інформацію не в «Гуглі», а на вашому сайті. Допоможіть їм знайти.

А ви займаєтеся оптимізацією пошуку на своєму сайті? Пишіть в коментарях.