Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

356

Що можна дізнатися про фрирайтинг в Рунеті?

1. Його часто плутають з іншими методами розвитку мислення.

2. У статтях переказуються шість секретів фрирайтинга Марка Леві:

 • писати без надзусиль;
 • робити це швидко і безперервно;
 • працювати з обмеженням по часу;
 • писати, як думаєш;
 • розвивати думку;
 • переорієнтувати увагу.

3. Відсутня інформація про всіх фрирайтинговых прийомах Леві: автори докладно пишуть тільки про тих, що спробували самі.

4. Існує чарівна пігулка від усіх письменницьких страхів.

5. Все, що написано, можна об’єднати і доповнити.

Пункт № 5 надихнув на написання статті.

Що таке фрирайтинг

Краще визначення, яке я зміг знайти в Мережі. Швидше за все, написано воно фрирайтером:

«Днями у мене запитали фрирайтинг що це таке. Думаю, багато хто знає, що таке рерайт або ж копірайт. А ось фрирайтинг що за робота. Нічого складного в понятті цього складного немає назви. Звичайна робота з різними текстами в мережі або інтернеті – це і є фрирайтинг. Основною діяльністю фрирайтера є вільне написання текстів, статей, — звісно, за гроші. Як заробити на фрирайтинге в інтернеті».
Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

Тепер серйозно.

У 1934 році у письменниці Доротеї Бранд вийшла книга «Як стати письменником», де вона радить читачам писати вранці протягом 30 хвилин так швидко, як вони зможуть.

Про техніку фрирайтинга написав американець Пітер Элбоу у книзі «Writing With Power» (1981).

У нас в країні фрирайтинг став відомий завдяки вийшла 2011 році книзі Марка Леві «Фрирайтинг. Сучасна техніка пошуку креативних рішень» (вона ж – «Геніальність на замовлення» у викладі видавництва МІФ).

Назву «free writing» придумав письменник Кеннет Макрорі.

«Фрирайтинг» означає письменство невеликими сеансами 10-15 хвилин без зупинок, редагування, перевірок граматики, роздумів і поспіху.

Мета методики – позбавлення від страхів, перфекціонізму, тренування мислення, прокачування письменницьких навичок і спроба розібратися в собі.

Кому потрібен фрирайтинг

 • Копірайтерам. Коли зустрічається складна, нудна або відверто дурна тема, можна не насилувати себе, а провести пару-трійку сеансів фрирайтинга і успішно завершити розпочате. Або сказати замовнику «excusez-moi».
 • Журналістам. У Леві є прийом «Проведіть інтерв’ю на папері», коли потрібно перед вигаданою бесідою скласти портрет співрозмовника і список відкритих питань, які він стане вам ставити.
 • Маркетологам. Цитата з блогу Ігоря Борисовича Манна про «Фрирайтинг» Леві: «Цю книгу варто прочитати автору, якого залишили музи, і копірайтерам – в пошуках нових творчих ідей».
 • Блогерам. Для генерації трафіку на блог можна скористатися прийомом містера Леві «Виймайте користь з ділової книги» і написати якісну рецензію.
 • Письменникам. «Школа літературної майстерності» Юргена Вольфа. «Як писати в XXI столітті?» Наталії Гарбер. «Писати професійно» Хілларі Реттиг. «Шлях художника» Джулії Кемерон. Кожна з цих книг по-своєму розповідає про фрирайтинге як засіб подолання страху чистого аркуша.

Читайте також: Менше м’яса: коли суцільні факти і турбота про читача не працюють?

Інструменти фрирайтинга

Основні – ручка, аркуш паперу і таймер.

Але багато хто зовсім не пишуть від руки, а всі набирають у «Ворді». Для фрирайтинга можна скористатися спеціальними програмами і сервісами:

 • Writelight
Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

Вибираємо час сеансу і тематику, після чого відкривається вікно з питанням-темою, таймер починає відлік. По суті, сервіс використовує прийом Леві «Давайте наведення мислення» і секрет фрирайтинга № 6 «Переорієнтують свою увагу».

 • CalmlyWriter

Просто відкриваєте сайт і прямо у вікні браузера починаєте писати все, що приходить в голову:

Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

Як бачите, можна не тільки писати, але й форматувати текст. Якщо натиснути на «квіточка» в лівому верхньому кутку, відкриється меню, де є можливість створити новий аркуш для письма, відкрити наявний, зберегти написане, вставити картинку, розгорнути на повний екран і роздрукувати.

 • Stenosaur
Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

Програма заточена під ведення мікроблогів, але можна потренуватися і у вільному листі. «Вихлюпніть розум на папір», як радить Леві!

 • Write or Die

При відкритті сайту програми з’являється вікно з безліччю налаштувань. Можна нічого не чіпати, натиснути на кнопку «Try» і в контекстному текстовому полі провести сеанс фрирайтинга. За більше доведеться заплатити 20 доларів.

Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

Популяризатор фрирайтинга в Росії, Армен Петросян, охарактеризував програму як «безкомпромісний текстовий редактор».

Читайте також: Працюйте краще: огляд 19 інструментів для продуктивної роботи

Чим не є фрирайтинг

Для впорядкування власних думок існують різні креативні методики. Вони схожі на техніку вільного листи, але кожна має характерну відмінність.

Фрирайтинг – це не…

«Ранкові сторінки»

Методика винайдена сценаристом і поетесою Джулією Кемерон і описана в книзі «Шлях художника» (1992). Суть – відразу ж після пробудження сісти і написати три сторінки тексту від руки. Тут немає точної вказівки часу сеансу, як у фрирайтинге, і пропонується писати тільки вранці.

Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

Важко прокидатися і відразу сідати писати, коли ранок під зав’язку забита іншими справами, які не можна відкласти.

Автоматичне лист

Методика основа на несвідомої діяльності пишучого людини, використовується фрейдистами в психіатрії і містиками в спиритуализме. Коли ж ми працюємо по фрирайтингу, перебуваємо у свідомості, нехай часом і не зовсім ясному.

Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

Ментальні карти (Mind maps)

Ментальні карти розробив психолог Тоні Бьюзен в кінці 60-х років минулого століття і відобразив у книзі «Навчіть себе думати». Методика «карт розуму» заснована на побудові логічних зв’язків між елементами. Фрирайтинговые прийоми не ставлять логіку в главу кута.

Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

Створені ментальні карти, особливо на комп’ютері, багаторазово видозмінюються. Написане вільним листом залишається незмінним. І в тому його принадність!

Читайте також: Огляд 15 безкоштовних програм для створення інтелект-карт

Кьюбинг (Cubing)

Будь-яку проблему можна розглянути як грані куба, з шести різних сторін:

 • Опис.
 • Порівняння.
 • Асоціації.
 • Аналіз.
 • Використання.
 • Оцінка.
 • Очевидно, що обмеження часу листи, як у фрирайтинге, тут неприйнятно.

  Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

  Мозковий штурм (Brainstorming)

  Його придумав рекламщик Алекс Осборн описав у книзі «How To Think» (1942). Відміну від фрирайтинга полягає в тому, що в мозковому штурмі бере участь кілька людей, вони промовляють ідеї, але не все записують. Кінцева мета «брейнстормінгу» – генерація нових робочих ідей. Вільний лист не ставить собі завдання неодмінно домогтися результату, плюс це справа одного-єдиної людини.

  Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

  Шість капелюхів мислення (Six thinking hats)

  Методику винайшов британський психолог Едвард де Боно і описав у книзі «Six thinking hats» (1985). Тут, як і в кьюбинге, проблема розглядається з шести точок зору – червоної, жовтої, синьої, зеленої, чорної і білої капелюхів. Кожна з них відповідає за свою сторону рішення.

  Метод шести капелюхів (різновид мозкового штурму) – розумовий процес у певному руслі, кілька варіантів «шляпных» послідовностей, учасники й ведучий. Він набагато складніше фрирайтинга в плані підготовки та реалізації.

  Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

  Читайте також: Довга історія, дочитанная до кінця. Що нового я дізналася про лонгридах за рік роботи з ними

  Техніка вільного листи не заміщує інші методики розвитку мислення. Фрирайтинг можна і потрібно з ними комбінувати: наприклад, написати за п’ять хвилин про складну ситуацію з фрирайтингу, потім розглянути її по кьюбингу, взявши на озброєння найбільш адекватні рішення, на завершення скласти розширену ментальну карту.

  6 секретів фрирайтинга у Леві. 6 сторін куба в кьюбинге. 6 капелюхів мислення запропонував де Боно. Збіг? Не думаю!

  Прийоми фрирайтинга

  «Пятнашка» містера Леві

  Вашій увазі всі п’ятнадцять прийомів від Марка Леві:

  1. Ідея як продукт. Напишіть про складну ситуацію за п’ять хвилин і відкладіть написане в бік. За наступні п’ять хвилин доповніть деталями.

  2. Давайте наведення мислення. Візьміть наводку – наприклад, «я люблю…», «я обожнюю…» або «я ненавиджу» – і виконайте по ній десятихвилинний сеанс фрирайтинга.

  3. Переосмысливайте значення знайомих слів. Доберіть п’ять слів-професіоналізмів з своєї галузі і напишіть про кожного з них протягом п’яти хвилин.

  4. Дистанцируйтесь від свого інтелекту. Напишіть про докучающей проблеми протягом 10 хвилин: факти, свою думку, дії. Це повинен бути не перелік, а оповідання, де один факт підводить до іншого.

  5. Як важливо відключатися від думок. В процесі письма не зациклюйтесь на одній думці, переходите до іншої в пошуках потрібної ідеї.

  6. Використовуємо допущення, щоб вибратися з глухого кута. Згадайте про проблему, яку не можна вирішити. Напишіть за десять хвилин про те, хто з нею успішно впорався.

  7. Знайти сто ідей простіше, ніж одну. Протягом двох днів за допомогою фрирайтинга виробіть і запишіть сто рішень для докучающей проблеми.

  8. Навчіться любити неправду. Напишіть про цікавий спостереженні, зроблене за останні два тижні. У процесі письма виділіть найбільш цікаву деталь і розкажіть про неї детальніше.

  9. Проведіть бесіду на папері. Визначте тему для дослідження і проведіть десятихвилинну бесіду на папері з уявним порадником.

  10. Вихлюпніть розум на папір. Протягом двадцяти хвилин напишіть про те, як ви допомагаєте і як заважаєте на роботі.

  11. Письменницький марафон. Присвятіть два-три години вранці ідеї, яку потрібно дослідити. Ні на що не відволікайтеся.

  12. Запитаєте в собі. Напишіть за десять хвилин про ситуацію, яка виснажує вас морально і фізично. Просто факти, без пошуку рішення.

  13. Не відступаючи від теми. Напишіть протягом десяти хвилин про проблемної ситуації уявного людині, яка з нею зіткнувся. У наступні десять хвилин зробіть те ж саме, але вже з приємною ситуацією.

  14. Виймайте користь з ділової книги. Виберіть з вподобаної книги найбільш і найменш цінні ідеї і напишете протягом 10 хвилин кожному.

  15. Як ви думаєте, так і живете. Поставте таймер на двадцять хвилин і напишіть про все, що може поліпшити ваше життя. З написаного виберіть те, чого готові присвятити наступні три години свого часу.

  Фууух! Справу зроблено. Хочете знати більше про прийоми фрирайтинга Марка Леві? Купуйте книжку.

  Читайте також: Чому копірайтерам пора перестати слухати маркетологів і піти вчитися письменницькому майстерності

  Стиль Н.В. Гоголя (1809-1852)

  До нас дійшла листування Миколи Васильовича з драматургом Володимиром Олександровичем Соллогуб, де Гоголь радить товаришу:

  «А ви все-таки пишіть… візьміть гарненьке пір’їнка, гарненько його очините, покладіть перед собою аркуш паперу і почніть таким чином: «мені сьогодні щось не пишеться». Напишіть це багато разів поспіль, і раптом вам прийде добра думка в голову! За нею друга, третя, адже інакше ніхто не пише, і люди, збурені постійним натхненням, рідкісні, Володимир Олександрович».

  Увага, це перша половина XIX століття! Першим фрирайтером був наш класик. І крапка.

  Метод від супротивного

  Суть – писати про те, про що не хочеться писати. Ось сідайте і пишете, наприклад, так: «Я не хочу писати про повітрозабірниках і нефтегазосепараторах, тому що…».

  Методика фактично описана Робертом Чалдіні в «Психології впливу».

  Під час війни в Кореї американські солдати потрапляли в табори для військовополонених в Китаї. Якщо корейці застосовували до ворога тортури і знущання, то китайці діяли вправнішим. Вони просили полонених зробити заяви типу «Сполучені Штати не досконалі», «В соціалістичних країнах немає безробіття». Потім пропонували скласти «список проблем американського суспільства» з особистим підписом. Ці списки давали прочитати іншим військовополоненим.

  Завершальний етап впливу – попросити написати нарис на раніше озвучену тему. Солдати аргументовано доводили противні їм затвердження, починали їх підтримувати і несвідомо перетворювалися в колабораціоністів.

  Якщо після такого фрирайтинга геть змінюється світогляд, то що говорити про банальне небажання писати про щось!

  Змінений стан свідомості

  У книзі Дениса Каплунова «Бізнес-копірайтинг» я прочитав про правило Хемінгуея: «Пиши п’яним, редактируй тверезим». Великий американський письменник частенько писав напідпитку. Денис рекомендує взяти один зі своїх старих текстів і надати йому блиск у «веселому» стані. Точно так само можна провести сеанс фрирайтинга – в оточенні муз і парів етанолу – буквально «на автопілоті».

  А можна, як радить Наталія Гарбер, «пограти зі своєю фізіологією». Ні, це не те, що ви подумали! Німецький поет Фрідріх Шіллер під час роботи опускав ноги в холодну воду. Французький філософ Жан-Жак Руссо підставляв сонцю непокриту голову.

  Я особисто ніколи й нічого не писав напідпитку і в наркотичному дурмані, тільки під ПВА (немає).

  Вважаю зміненим станом свідомості писати під музику. Павло Молянов (автор декількох статей на «Текстерре» – прим. авт.) завжди так робить:

  Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

  Проведіть сеанс фрирайтинга під улюблену пісню!

  Читайте також: Що таке транспарентний блогінг і як його використовувати

  Фрирайтинг від акинів

  Акыны – поети-імпровізатори тюркських народностей, які бачать, то й співають. Це можна використовувати у фрирайтинге:

  • запам’ятовуєте все, що побачили, поки їдете, потім записуєте побачене на місці;
  • визирає у вікно і починаєте писати про все, що діється на вулиці.

  Іноді мені здається, що так роблять місцеві новини.

  Наступні два прийоми я підглянув у книзі Наталії Гарбер «Як писати в XXI столітті?»:

  Медитація «Готовий лист»

  Прийом використовується для пробивання творчого ступору і легко адаптується під фрирайтинг:

  «Уявіть, що текст уже написаний, і ви його читаєте або історія відбувається на ваших очах, ви спостерігаєте її».

  «Готовий лист» схоже на фрирайтинг від акинів, але тут можна думати і писати не тільки про те, що бачиш, чуєш чи відчуваєш, але і не прив’язуватися до часу, місця і реальності.

  Зміна жанру

  Не можете написати складну технічну статтю? Напишіть її в жанрі «хорор», переконливо-позитивному або інформаційному стилі!

  Попрацюйте з форматом: перекладіть інформаційну статтю на текст для лэндинга, перетворіть коротке оголошення в повноцінне комерційне пропозицію, зробіть з посту «ВКонтакте» огляд продукту.

  Прийом змінив життя відомих літераторів – поет Шарль Огюстен де Сент-Бев став літературним критиком, трагік Оноре де Бальзак перетворився в романіста, початківець драматург Артур Конан Дойл явив себе світові як відомий автор детективів.

  Генератори ідей

  У книзі Юргена Вольфа «Школа літературної майстерності» є таблиця-генератор сюжетів:

  Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга

  Щоб приступити до листа, виберіть 5 цифр, причому вони можуть повторюватися. Нехай буде 3, 5, 2, 1, 8 – по цифрі на кожен стовпець.

  Виходить драма, в якій поліцейський, заарештовує повернувся з війни солдата, тому що відчуває ревнощі до дружини, заигрывающей з воякою. Той тікає з ділянки і ховається у старому будинку. Поліція штурмує будинок, втрачаючи працівників одного за іншим. Врешті приїжджає колишній командир солдата, списує все на «в’єтнамський синдром» і відвозить бідолаху подалі від цих місць. Чим не «Рембо: Перша кров»?

  В Мережі є автоматичні генератори, які можна адаптувати для сеансів фрирайтинга:

  • https://www.artlebedev.ru/tools/matrix/ – генератор ідей від Артемія Лебедєва.
  • http://litgenerator.ru/story/ – автоматизований генератор сюжетів.
  • http://supergenerators.ru/random_yes_no.php – генератор «так-ні» відповідей на питання. Змусив подумати про вічне…

  Читайте також: Як поліпшити текст: кілька уроків редакторської магії

  «Пятисловья»

  Назва і метод мої. Будь пропонує п’ять слів – нарицательных імен іменників – я у відповідь пишу по них розповідь, де всі слова йдуть в порядку, як їх запропонували.

  Спочатку це була забава в колі однодумців, потім вона переросла в паблік «Розповіді-пятисловья» ВК, де займаюся фрирайтингом.

  Пиши, не скорочуй: самий повний гайд по техніці фрирайтинга
  Люди дарують частину своєї свідомості, я качаю письменницькі навички, вбиваю страх чистого аркуша і бажання писати в стіл.

  Це дуже схоже на прийом «Давайте наведення мислення» Марка Леві, але без часового обмеження, плюс наведення тільки від інших людей.

  В SEO-копірайтингу так можна робити несподівані, але органічні зв’язки ключових слів.

  На цьому все

  Ви дізналися, що таке фрирайтинг, чим він не є, познайомилися з фрирайтинговыми прийомами. Прямо зараз відкладіть справи, поставте таймер на 10 хвилин і влаштуйте собі сеанс вільного листи!