Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту

308

Як бути, коли клієнт скаржиться, що якісь люди ходять на сайт, але ніхто нічого не замовляє і навіть не підписується на розсилку, постійної аудиторії немає, та й відвідуваність низька? У таких випадках медики кажуть, що необхідно поставити діагноз і призначити лікування. Це можна зробити, виконавши контент-аудит ресурсу. У цій статті ви знайдете покрокове керівництво з проведення контент-аудиту.

Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту

Що таке контент-аудит і навіщо він потрібен

Контент-аудит — це оцінка ефективності маркетингової контенту сайту. У результаті якісної оцінки вмісту ресурсу власник отримує опис поточної ситуації, включаючи переваги і недоліки інформаційних активів, а також рекомендації з виправлення помилок і подальшого розвитку сайту.

В залежності від характеристик ресурсу і цілі оцінки, з допомогою контент-аудиту можна вирішувати такі практичні завдання:

 • Визначення причин санкцій пошукових систем і планування виведення ресурсу з-під пенальті.
 • Визначення сторінок, контент яких повинен бути повністю або частково перероблений.
 • Визначення сторінок, які можна об’єднати.
 • Пошук сторінок, які слід видалити.
 • Оцінка ефективності контенту в розрізі сторінок.
 • Планування контент-стратегії.
 • Створення фактичної карти ключових слів: визначення пошукових запитів, за якими користувачі де-факто потрапляють на посадкові сторінки.
 • Актуалізація або створення ідеальної карти ключових слів: визначення запитів, за якими користувачі повинні потрапляти на сторінки.
 • Пошук нових можливостей розвитку: збільшення трафіку, підвищення залученості і задоволеності аудиторії, зростання конверсії.
 • Інвентаризація і оцінка при підготовці контенту сайту до продажу.
 • Оцінка сайту перед початком роботи з новим клієнтом.
 • Пошук причин низької ефективності маркетингової ресурсу.

Проведення контент-аудиту дозволяє домогтися поліпшення конкретних показників ефективності ресурсу і бізнес-проекту в цілому. Наприклад, інтернет-маркетингове агентство Inflow з допомогою аудиту контенту сайту дизайн-студії домоглося восьмикратного зростання числа лідов. Аудитори знайшли і рекомендували видалити велику кількість неактуальних лендингов, прив’язаних до рекламним кампаніям середини 2000-х. Трафік з них був перенаправлений на завжди актуальні посадочні сторінки, не прив’язані до конкретних акцій. Також перевіряючі рекомендували оновити кілька сторінок.

Через короткий час здивовані дизайнери зателефонували інтернет-маркетологам і повідомили про різке зростання числа лідов. Експерти Inflow проаналізували цей випадок і визначили фактори успіху аудиту:

 • З сайту зникло велика кількість неактуальних рекламних сторінок, які отримували трафік.
 • З допомогою редиректів 301 і внутрішньої перелінковки PageRank з декількох десятків неактуальних лендингов був консолідований і перенаправлений на завжди актуальні сторінки. Завдяки цьому вони стали вище ранжируватися в пошуку.
 • Завдяки вилученню застарілих сторінок та актуалізації існуючих зросла задоволеність користувачів.

Читайте також: Аналіз контенту. Частина 1. Збір метрик з допомогою плагіна Seo Tools

Етапи аудиту вмісту

Якщо ви перевіряєте блог, в якому опубліковано 10 статей, можна обійтися без плану. Досить прочитати наявні матеріали, заглянути в Google Analytics і підготувати рекомендації щодо поліпшення існуючих і створення нових матеріалів. Складніше, якщо на сайті опубліковано, наприклад, 2000 статей. Щоб виконати контент-аудит великого сайту, вам необхідно скласти план оцінки і використовувати додаткові інструменти.

Нижче представлений план аудиту контенту великого сайту є типовим. Ви можете змінювати та доповнювати його у відповідності з особливостями конкретного ресурсу. В ході контент-аудиту вам необхідно вирішити наступні завдання:

 • Внести в таблицю все URL сайту, що ведуть на сторінки з контентом.
 • Проаналізувати ефективність сторінок за допомогою спеціальних інструментів.
 • Проаналізувати контент. Якщо мова йде про великих сайтах з тисячами сторінок, ручної аналіз вмісту може бути вибірковим. Наприклад, ви можете проаналізувати декілька найбільш і найменш ефективних публікацій.
 • Проаналізувати ключові слова.
 • Визначити контент, якого не вистачає на сайті.
 • Описати існуючу ситуацію і скласти рекомендації щодо підвищення ефективності контент-стратегії ресурсу.
 • Читайте також: Як виконати аналіз сайту конкурента

  Сценарії контент-аудиту

  Якщо ви регулярно виконуєте контент-аудит ресурсів, скористайтеся наступною таблицею сценаріїв контент-аудиту.

  Характеристики ресурсу

  Менше 100 сторінок в індексі

  100 – 1000 сторінок в індексі

  1000 – 10 000 сторінок в індексі

  Більше 10 000 сторінок в індексі

  Загальний опис стратегії

  Фокусування на дослідженні ключових слів, створення карти ключів. Рекомендації щодо створення контенту, якого не вистачає на сайті. Прагнення проаналізувати і поліпшити кожну сторінку сайту.

  Фокусування на дослідженні ключових слів, створення карти ключів. Можна рекомендувати створення контенту, якого не вистачає. Вибіркове покращення контенту, видалення неактуальних сторінок.

  Фокусування на видаленні неактуального вмісту сторінок. Вибіркове покращення контенту на найважливіших сторінках. Вибірковий аналіз ключових слів.

  Фокусування на видаленні неактуального вмісту сторінок. Поліпшення контенту на ключових сторінках. Дослідження ключових слів не потрібно.

  Стан ресурсу

  Немає санкцій пошуковиків, немає явних проблем з контентом

  Стратегія аудиту

  Ручний аудит контенту. Дослідження ключових слів і створення карти ключів.

  Дослідження ключових слів, створення карти ключів, вибір пріоритетних сторінок для поліпшення контенту.

  Вибір пріоритетних сторінок для поліпшення контенту, створення карти ключів для важливих сторінок.

  Вибір пріоритетних сторінок для оптимізації контенту.

  Стан ресурсу

  Немає санкцій пошуковиків, але є їх загроза. Є проблеми з контентом

  Стратегія аудиту

  Ручний аудит контенту. Дослідження ключових слів і створення карти ключів.

  Вибірковий аудит і поліпшення контенту. Видалення неактуальних сторінок і неякісного контенту. Створення карти ключів для ключових сторінок.

  Фокусування на видалення неякісного і неактуального контенту. Вибір пріоритетних сторінок для поліпшення контенту.

  Фокусування на видалення неякісного контенту.

  Стан ресурсу

  Санкції пошуків, пов’язані з низькою якістю контенту

  Стратегія аудиту

  Ручний аудит і поліпшення контенту на кожній сторінці.

  Вибірковий аудит і поліпшення контенту. Видалення неякісних публікацій.

  Фокусування на видалення неякісного контенту.

  Фокусування на видалення неякісного контенту.

  При проведенні контент-аудиту вам знадобиться таблиця, в яку ви будете вносити результати аналізу та рекомендації. Приклад шаблону, запропонований експертами Inflow, можна скачати тут. Використовуйте його в якості джерела ідей при створенні власної таблиці.

  Покрокова реалізація плану контент-аудиту

  Уявіть, що ви проводите аудит контенту сайту інтернет-магазину. Ресурс має 800 сторінок в індексі, включаючи сторінки описів продуктів, категорій, публікацій в блозі. Власники сайту достовірно не знають про існуючі в даний момент санкції з боку пошукових систем, проте здогадуються про таку можливість. Загроза санкцій пов’язана з наявністю на сайті сторінок з недостатнім обсягом контенту, а також з неякісним, дубльованим або застарілим контентом.

  Крок 1: оцініть ситуацію і виберіть сценарій аудиту

  Кожен проект вимагає індивідуального підходу. Проте аудитор повинен вибрати базовий алгоритм роботи. Для цього необхідно проаналізувати дві ключові характеристики ресурсу: розмір і загрозу або наявність санкцій.

  Розміри ресурсу не дозволяють зосередитися на поліпшенні кожної сторінки. Проте загроза санкцій пошукових систем вимагає активних дій.

  Якщо сайту загрожує Panda або інші алгоритмічні санкції, пов’язані з недоліками контенту ви повинні дотримуватися простого сценарію: покращувати або видаляти сторінки.

  З-за величини сайту вам доведеться зосередитися на видалення неякісного контенту або сторінок. Одночасно ви повинні визначити найбільш важливі сторінки ресурсу і поліпшити їх вміст. За допомогою дослідження ключових слів вам необхідно переконатися, що головні сторінки ресурсу з якісним контентом задовольняють основні інформаційні запити аудиторії.

  Якщо сайт дійсно не потрапив під алгоритмічні санкції, всі сторінки можна залишити в індексі. Оскільки мова йде про інтернет-магазині, необхідно приділити підвищену увагу сторінок товарів. Якщо на сайті відсутні описи продуктів або використовуються скопійовані з ресурсів виробників специфікації, рекомендуйте клієнту негайно зробити якісні описи найбільш відвідуваних сторінок. Також власник сайту повинен запланувати створення описів для інших товарів.

  Крок № 2: перевірте сайт

  На даному етапі вам необхідно отримати повний список URL сайту. Цю задачу можна вирішити за допомогою різних інструментів, наприклад, Screaming Frog або XML-sitemaps.com. Якщо на сайті менш 500 сторінок, ви можете безкоштовно просканувати його і отримати повний список URL-адрес, не встановлюючи програми на ПК. Для цього зайдіть на сайт XML sitemaps, введіть адресу ресурсу і натисніть Start.

  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту

  Якщо на сайті більш 500 сторінок, скористайтесь платною версією сервісу. Після завершення сканування скачайте список URL-у текстовому форматі. Відкрийте документ з допомогою MS Excel, LibreOffice Calc або іншого редактора таблиць.

  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту

  Крок № 3: проаналізуйте ефективність контенту за допомогою URL Profiler

  Програма URL Profiler дозволяє швидко проаналізувати велику кількість веб-сторінок. Щоб скористатися цим інструментом, запустіть програму і імпортуйте список URL з таблиці.

  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту

  Виберіть опції аналізу URL. Вони залежать від визначених раніше завдань аудиту та сервісів веб-аналітики, якими ви вже користуєтеся. На скріншоті нижче представлені опції аналізу, запропоновані експертами Inflow.

  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту

  Натисніть кнопку Run Profiler і виберіть шлях збереження результатів аналізу. Імпортуйте отримані дані в таблицю контент-аудиту. Використовуйте отримані кількісні дані, наприклад, кількість шерингов в соціальних мережах, зовнішніх посилань, відвідувань сторінок, щоб визначити найбільш та найменш ефективні сторінки. Вибірково проаналізуйте контент кращих і гірших сторінок. Після цього сформулюйте рекомендації щодо подальшої роботи з контентом неефективних сторінок. У розглянутому сценарії аудиту ви можете рекомендувати видалити сторінки/контент або поліпшити існуючий/створити новий контент.

  Читайте також: Як ефективно використовувати ремаркетинг: посібник для чайників

  Крок № 4: імпортуйте дані про ключових словах

  Вибраний сценарій контент-аудиту передбачає створення карти ключових слів для найбільш важливих сторінок сайту. Для цього вам знадобляться дані про популярні запити і популярних сторінках з «Інструментів для веб-майстрів Google».

  Щоб імпортувати дані, дотримуйтеся наступного алгоритму дій:

  • Увійдіть в інструменти для веб-майстрів в браузері Google Chrome, виберіть меню «Пошуковий трафік – пошукові запити».
  • Перейдіть на вкладку «Найпопулярніші сторінки».
  • Встановіть максимально можливий діапазон дат аналізу.
  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту
  • У меню «Показати рядків» виберіть максимальну величину (500). Після цього встановіть курсор в адресний рядок браузера. URL повинен закінчуватися значенням «s=500». Замініть цифру 500 на загальну кількість URL, що відображають інструменти для веб-майстрів Google.
  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту

  Натисніть «Enter». Тепер на панелі відображаються всі URL.

  • Відкрийте консоль JavaScript Google Chrome.
  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту
  • Вставте у вікно консолі наступний код і натисніть Enter:
  (function(){eval(function(p,a,c,k,e,r){e=function(c){return(c35?String.fromCharCode(c+29):c.toString(36))};if(!».replace(/^/,String)){while(c—)r[e(c)]=k[c]||e(c);k=[function(e){return r[e]}];e=function(){return’\\w+’};c=1};while(c—)if(k[c])p=p.replace(new RegExp(‘\\b’+e(c)+’\\b’,’g’),k[c]);return p}(‘C=M;k=0;v=e.q(\’1g-1a-18 o-y\’);z=16(m(){H(v[k]);k++;f(k>=v.c){15(z);A()}},C);m H(a){a.h(\’D\’,\’#\’);a.h(\’11\’,\’\’);a.F()}m A(){d=e.10(\’Z\’).4[1].4;2=X B();u=B. W. R. Q(d);7=e.q(\’o-Go\’);p(i=0;i<7.c;i++){d=u.J(7[i]);2.K([d,7[i].4[0].4[0].j])}7=e.q(\’o-G-14\’);p(i=0;i0;i—){r=2[i][0]-2[i-1][0];f(r===1){2[i-1][1]=2[i][1];2[i][0]++}}5=»S\\T\\U\\V\\n»;9=e.q(«o-y-Y»);6=0;I:p(i=0;i=2.c){13 I}r=2[6][0]-2[6-1][0]}L(r===1);2[6][0]-=(6)}5+=E+»\\t»;l=9[i].4[0].4.c;f(l>0)5+=9[i].4[0].4[0].j+»\\t»;17 5+=9[i].4[0].w+»\\t»;5+=9[i].4[1].4[0].w+»\\t»;5+=9[i].4[3].4[0].w+»\\n»;5=5.19(/»|\’/g,\’\’)}x=»1b:j/1c;1d=1e-8,»+1f(5);s=e.1h(«a»);s.h(«D»,x);s.h(«1i»,»1j.1k»);s.F()}’,62,83,’||indices||children|thisCSV|count|pageTds||queries|||length|temp|document|if||setAttribute||text|||function||url|for|getElementsByClassName|test|link||tableEntries|pages|innerHTML|encodedUri|detail|currInterval|downloadReport|Array|timeout1|href|thisPage|click|expand|expandPageListing|buildCSV|indexOf|push|while|25|sort|open|return|call|slice|page|tkeyword|timpressions|tclicks|prototype|new|row|grid|getElementById|target|do|break|closed|clearInterval|setInterval|else|block|replace|inline|data|csv|charset|utf|encodeURI|goog|createElement|download|GWT_data|tsv’.split(‘|’),0,{}))})();
  • Завдяки цим кодом інструменти для веб-майстрів відобразять ключові слова для кожного URL. Після цього відкриється діалогове вікно, яке запропонує зберегти дані в текстовому форматі.
  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту
  • Перейдіть на вкладку «Популярні запити».
  • У меню «Показати рядків» виберіть максимальну величину. Скористайтеся наведеними вище рекомендаціями, щоб відобразити на сторінці всі популярні запити.
  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту
  • Завантажте отриману таблицю у форматі CSV.
  • Внесіть отримані дані в таблицю контент-аудиту.

  Крок № 5: дослідіть ключові слова

  Для цього скористайтесь планувальником ключових слів Google або іншим зручним для вас інструментом. Дотримуйтеся наступного алгоритму дій:

  • Увійдіть у планувальник і виберіть опцію «Отримати статистику запитів для списку ключових слів або згрупувати їх за групами оголошень».
  • Вставити список ключових слів, отриманих на попередньому етапі аудиту, та натисніть кнопку «Дізнатися кількість запитів». Зверніть увагу, ви можете вставити в поле планувальника не більше 1000 ключів. Якщо ви завантажите ключові слова у форматі CSV, цей ліміт збільшиться до 3000.
  • Додайте всі слова в план.
  • Завантажте план. При скачуванні встановіть параметри, як це зроблено на малюнку нижче.
  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту

  Крок № 6: об’єднайте дані за ключовими словами

  З допомогою планувальника ви отримали ключові фрази, кількість запитів і рівень конкуренції. За допомогою інструментів для веб-майстрів ви отримали інформацію про сторінки, середньої позиції, кількості переглядів, CTR по кожному слову. Об’єднайте ці дані у вашій таблиці. Зведені дані будуть виглядати так:

  Покрокове керівництво з проведення контент-аудиту

  Використовуйте отримані дані, щоб створити карту ключових слів для найбільш важливих сторінок сайту. Для цього вам необхідно вручну перевірити якість контенту і його відповідність пошуковим запитам. Після цього слід сформулювати і внести в таблицю рекомендації по роботі з контентом для обраних сторінок.

  Читайте також: Просування молодого сайту: як пройти пустелю Сахару і залишитися живим?

  Крок № 7: визначте контент, якого не вистачає на сайті

  Цей крок не входить в обраний сценарій контент-аудиту, так як мова йде про великому сайті і необхідність поліпшувати або видаляти існуючі публікації. Однак в ході дослідження ключових слів ви напевно знайдете важливі ключі, за якими не ранжується жодна сторінка сайту.

  Внесіть ці ключі і їх характеристики в таблицю. Рекомендуйте власнику сайту створити контент, що відповідає на відповідний інформаційний запит.

  Крок № 8: проаналізуйте додаткові характеристики: сторінок

  Під час аналізу сайту за допомогою URL Profiler ви отримали дані, які можна використовувати для оцінки ефективності сторінок і вибору тактики дій. Зверніть увагу на наступні пункти:

  • Приділіть увагу сторінок, що мають високий рівень ризику Copyscape. Рекомендуйте власникам сайту створити новий контент для найбільш популярних з них. Рекомендуйте видалити сторінки з краденим контентом, а також незатребувані аудиторією сторінки.
  • Перевірте найбільш і найменш відвідувані сторінки. Рекомендуйте поліпшити контент для URL, які отримують багато трафіку, але демонструють незадовільні поведінкові метрики. Рекомендуйте видалити або об’єднати сторінки, які отримують мало трафіку і не представляють інформаційної цінності для аудиторії.
  • Перевірте, не чи зберігає CMS сторінки результатів пошуку по сайту. При необхідності рекомендуйте їх видалити.

  Перевірте підсумкову таблицю і напишіть загальні рекомендації по роботі з сайтом

  В таблиці контент-аудиту ви внесли зібрану інформацію і рекомендації, сформульовані після аналізу даних. Поясніть клієнтові, як працювати з результатами аудиту. Напишіть звіт про перевірку контенту, в якому поділіться загальними враженнями і сформулюйте стратегію і тактику роботи з контентом. Підкресліть, що проведений аудит принесе користь тільки в тому випадку, якщо клієнт виконає ваші рекомендації.

  Описаний сценарій контент-аудиту призначений для великого сайту, який піддається ризику алгоритмічних санкцій, пов’язаних з низькою якістю контенту. Він сфокусований на пошуку неефективних сторінок, їх видаленні або поліпшення. Також сценарій передбачає створення карти ключових слів для найбільш важливих сторінок ресурсу. В залежності від характеристик сайтів, ви можете використовувати інші сценарії аудиту, запропоновані вище.

  Адаптація матеріалу How To Do a Content Audit — Step-by-Step by Everett Sizemore.

  Замовити професійний комплексний аудит сайту ви можете в нашому агентстві. Телефонуйте – 8 (800) 775-16-41.