Полюбіть своїх конкурентів

342

Давайте згадаємо великих. У Мохаммеда Алі був Джо Фрейзер, у Білла Гейтса – Стів Джобс, у Павла Дурова – Марк Цукерберг. Як щодо вас? Є хоч один близький конкурент? Напевно є, хоча мало хто любить про це говорити. Ясна річ – кому приємно зізнаватися в тому, що досягнуті конкурентами результати викликають захоплення і навіть легку заздрість?

На жаль, в бізнесі появи конкурентів ніяк не уникнути. Проте історія і психологія в один голос твердять про те, що відносини між суперниками мають величезний потенціал, здатний допомогти або перешкодити творчим успіхам. Все залежить від того, як ви ставитеся до конкурентів. Запишемо тему сьогоднішньої лекції: як витягувати з усього користь для себе.

Не уникайте здорової конкуренції

Не треба стрімголов бігти в іншу область діяльності, якщо у вас раптом з’явився гідний суперник. Можливо, близький конкурент – це саме те, що вам потрібно. Крім того, що у нього можна запозичити нові ідеї для вашого бізнесу, він може сам по собі стати тим поштовхом вашого розвитку, якого ви так давно чекали. Згадайте, наприклад, небувалий розквіт творчості в епоху Відродження в Італії. Конкуренція зіграла там далеко не останню роль. Ось вам яскравий приклад: Папа Римський доручив Мікеланджело розписати стелю Сікстинської капели, і в той же самий час найняв молодого Рафаеля розписати гобелени для нижнього ярусу стін. Знаючи, що його роботи будуть висіти прямо під стелею, розписаним самим Мікеланджело, Рафаель відкрив нову висоту в своїй творчості, ну а далі ви самі знаєте, чим все закінчилося.

Не думайте, що все було так тільки в епоху Відродження. Згідно сучасним науковим дослідженням, наприклад, швидкість легкоатлета підвищувалася в середньому на 5 секунд в кілометр, якщо він знав, що його близький конкурент теж бере участь у цьому забігу. Непоганий такий поштовх для розвитку, чи не правда?

Доведіть супернику, що він не правий

Що робити, якщо спір перейшов на особистості, і ви почали піддаватися глузуванням і підбурюванням з боку вашого конкурента? Психологи довели, що негативний зворотний зв’язок з конкурентом можна повернути на свою користь бажанням довести його неправоту. Для експерименту були відібрані десятки студентів-атлетів, яких просили зіграти в дартс з зав’язаними очима. Один з дослідників, переодягнений прихильником конкуруючого (і самого кращого) університету, деморалізував учасників, кажучи, що вони промазали, хоча це було неправдою. Так ось, саме студенти, які були мотивовані тим, щоб довести неправоту дослідника, виявилися в змозі уникнути сварки і направити енергію на поліпшення своїх результатів у грі.

Яка мораль? Не варто відразу засмучуватися або давати в око противнику. Від цього вашого бізнесу точно ніякої користі не буде. А от якщо спробувати обійти конкурента, то він пошкодує про свої слова, а ви залишитеся для всіх людиною, полюбляють поговорити «культурно».

Полюбіть своїх конкурентів

Читайте також: 97 ідей інтернет-бізнесу

Не зациклюйтеся на конкуренті

Будьте обережні. Не варто занадто захоплюватися – здорова конкуренція на те й здорова, щоб залишатися в рамках пристойності. З неправильною установкою здорова конкуренція може перетворитися на небезпечну нав’язливу ідею, особливо якщо ваш суперник постійно перевершує ваші власні досягнення. Якщо це станеться, початковий стимул до розвитку може обернутися депресією: це дуже небезпечно, якщо ви працюєте поодинці або з невеликою підтримкою.

Є відмінний приклад для цього твердження: творчість Бітлів і The Beach Boys. Як відомо, Пол Маккартні завжди змагався з Джоном Ленноном, але їх конкуренція була взаємовигідною. Проте чудова четвірка також успішно конкурувала з The Beach Boys, і ось тут у капкан суперництва попався композитор The Beach Boys Брайан Уїлсон. Після грандіозного успіху The Beatles з черговим хітом, Вілсон зізнався, що він був у глибокій депресії. Незважаючи на те, що він все ж знайшов у собі сили перетворити своє розчарування в чергові хіти своєї групи, легко оцінити потенційну загрозу такого зневіри для творчості.

Не забувайте про цю взаємозв’язок між депресією і зниженням рівня мотивації – адже це означає, що у певних умов конкуренція може мати негативну дію. Якщо ви виявили, що успіхи конкурента вас деморалізують, не поспішайте йти в запій – краще оточіть себе підтримкою друзів і колег і завжди дивіться вперед – на розгорнуту картину вашого майбутнього. Ну ви ж не станете стверджувати, що на цій картині тільки близький конкурент і ви? Світло на ньому клином ще не зійшовся, так і на вас теж. Може, його завтра автобус переїде, і всі ваші проблеми самі собою вирішаться, як знати? Ви не найгірший у цьому суперництві, а просто другий. Друге місце – це дуже навіть непогано, адже за вами ще довга черга невдах. Озирайтеся іноді і назад – це теж буває корисно.

Полюбіть своїх конкурентів

Як ви зрозуміли, основна фішка тут в тому, щоб уникати порівнянь з лідерами. Замість цього концентруйтеся на тому, як далеко просунулися ви самі, і пам’ятайте, що напевно хтось вважає лідером вас і з захопленням спостерігає за вашими успіхами і досягненнями. Цілком можливо, що ви так захопилися особистим суперництвом, що воно збило вас з вашого власного шляху (і ваших переваг у цій сфері) та захопило в ту область, де домінує ваш конкурент. Тому-то у вас і все валиться з рук. Поверніться додому, не варто нікому нічого доводити – просто робіть те, що у вас виходить краще всього.

Так от, записуйте висновки сьогоднішнього уроку: наявність конкурента може бути перевагою, що штовхає нас за межі наших можливостей. Якщо вам не вистачає мотивації, то цілком може з’ясуватися, що близький конкурент здатний пожвавити вашу креативність і успішність ведення бізнесу. Однак з конкурентами потрібно звертатися обережно (адже вони теж люди).

Домашнє завдання: тверезо оцініть результати суперництва з найближчим конкурентом – якщо воно не приносить ніякої користі, плюньте на нього і зосередьтеся на своїй власній справі. А взагалі, пам’ятайте – у будь-якій книзі у головного героя спочатку є незрівнянно більш могутній суперник. Казка брехня, та в ній натяк…

Матеріали по темі:

  • 7 способів розмазати недобросовісного онлайн-конкурента
  • Просування сайту в умовах конкурентного середовища
  • Як порвати ринок: готовий маркетинговий план на 2013 рік