Пошукові запити скасовуються?

332

Я думаю, що той сенс, який сьогодні seo-оптимізатори вкладають у поняття «пошукова фраза», морально застаріє з дня на день. Так, сьогодні сумлінні інтернет-маркетологи складають об’ємні карти релевантності — документи, в яких збирається максимально широке «семантичне ядро сайту — масив не тільки ВЧ, але головним чином СЧ і НЧ-запитів — і детально опрацьовується семантична значущість кожної сторінки (тобто відповідність сторінок тим чи іншим пошуковим запитам). Але все це, вважаю я, скоро трансформується в принципово інший підхід, заснований не на даних статистики, а на суто маркетинговому вивченні своєї ЦА і логічних умовиводах. Інтернет-маркетологам доведеться думати, як, якими словами їх аудиторія може шукати в інтернеті інформацію, пов’язану з тематикою сайту — і фактично лише на основі власних логічних висновків формувати той широкий список запитів, який сьогодні просто береться практично в готовому вигляді з сервісів статистики.

Пошукові запити скасовуються?

Чому це станеться?

Тенденція до розмиття колись чіткого визначення «пошукова фраза» наявні вже сьогодні:

  • Люди перестають шукати по односкладовим і двоскладовим запитам, довжина запитів щорічно зростає. У серпні 2008 року середня довжина запиту становила 2,5 слова. У квітні 2013 року вона становила вже 3,4 слова. І тенденція на зростання пошукових запитів зберігається. І — що ще більш важливо — за всім цим усе більш чітко простежується збільшення природних запитів: люди починають шукати, не замислюючись над тим, як це зрозуміє пошук, а так, як їм зручніше виражатися в житті.
  • Пошукові системи йдуть шляхом персоналізації видачі. На різних комп’ютерах, навіть знаходяться в одній підмережі, пошукова видача буде відрізнятися. На якому саме комп’ютері ви будете оцінювати результат просування, скажімо, по ВЧ запитам, адже на кожному він буде різний?
  • У пошукачів останнім часом намітилася чітка тенденція: вони прагнуть зробити закритою статистику запитів, за якими приходять відвідувачі на сайт. У березні 2014 року Google почав шифрувати всі пошукові запити. Google Analytics більше не показує пошукову фразу, з якої було абсолютно n-е кількість візитів на сайт. Ще раніше — в грудні 2013 року — «Яндекс» разом з анонсом про скасування посилального ранжирування почав шифрувати текст пошукової фрази в заголовку Referer у частині пошукових запитів. А з червня 2014 він шифрує тексти запитів в полі Referer по всьому потоку пошукових фраз. Пояснюється це небажанням пошукових компаній перешкодити оптимізаторам отримувати потрібну їм статистику, а прагненням пошукачів захистити користувачів, вилучивши з загального доступу цю, загалом-то, конфіденційну інформацію (широкий список запитів дозволяє зробити ряд припущень про особистості та інтересах людини: якими маршрутами він регулярно користується, які товари і в яких магазинах він шукає, коли і куди він може поїхати у відпустку).

Таким чином, незабаром пошукові фрази просто можуть зникнути в тому вигляді, в якому вони існують сьогодні. Все, що залишиться інтернет-маркетологам, — це будувати припущення: можливо, саме так шукає цільова аудиторія, а можливо, й ні — попередню перевірку зробити не можна.

Але за великим рахунком це не повинно нікого хвилювати: ключові фрази в тексті, ці слова-знаки, покликані спочатку сигналізувати колись недосконалого пошуковому боту, про що текст на сторінці, сьогодні перестали мати те величезне значення, яке мали раніше — в нульові роки нашого століття, в епоху класичного SEO.

Орієнтовані на розвиток семантичного пошуку Google і «Яндекс» зробили крок далеко вперед: їх пошукові роботи в підсумку навчаться досконало, як люди, розуміти латентну семантику, тобто смисли, а не окремі слова.

Саме тому вже сьогодні не потрібно прагнути включати заголовки і тексти ваших постів ключові фрази, потрібно звикати мислити іншими категоріями — вчитися будувати гіпотези про те, як можуть шукати люди, тобто передбачати можливі запити. І відображати ці припущення у ваших текстах. Скоро це вміння стане вам у пригоді.

Ключові запити, які люди вбивають у рядок пошуку, будуть грати роль при просуванні блогу ще якийсь час — до тих пір, поки пошукові системи не навчатися розуміти семантику і релевантність сторінки так само добре, як ми з вами. Хтось вважає, що цього не буде. Але я абсолютно впевнена в зворотному.

Релевантність — це вже давно не щільність ключа на сторінці. Тобто уявлення про релевантності в пошукових роботів більше не формується тільки за рахунок фраз-маячків, вписаних в текстовий контент. Пошукові системи вже давно і успішно реалізують ідею семантичного пошуку, при якому релевантність сторінки розуміється пошукачем не окремими словами, а виходячи з аналізу загального вмісту сторінки. Все це називається терміном LSI (latent semantic indexing) — латентно-семантичне індексування, метод індексування прихованої семантики — семантики, змінює значення залежно від контексту. Саме завдяки LSI пошуковики вчаться розуміти мову природних запитів, частка яких з кожним роком зростає. Сьогодні люди вбивають в рядок пошуку фрази, що складаються з п’яти і навіть дев’яти слів, і тенденція до подовження запитів і формулювання їх звичайним людським, мовою набирає обертів.

Пошуковики цілеспрямовано рухаються в бік семантичного пошуку, і я думаю, що розуміння цього допоможе вам підвищити цінність власного контенту для аудиторії.

Сформулюю головне: трафік йде не до тих, хто пише задля відпрацювання в текстах ключових фраз, а до тих, хто пише для людей.

Схожі матеріали:

  • Як працювати з семантичним ядром у 2014 році
  • Як визначати пріоритетність використання ключових слів
  • Як підбирати ключові слова: 7 порад, до яких НІ В ЯКОМУ РАЗІ не варто прислухатися