Пошуковий трафік як нафта

326

Фахівці з пошукового маркетингу не дадуть збрехати: ми всі багато років (ну так, ми, агентство «Текстерра», теж цим займаємося давно) запевняємо нашу цільову аудиторію, що пошуковий трафік – це ресурс умовно безкоштовний. Подивіться на агентства, які спеціалізуються на просуванні по трафіку (наше агентство одне з таких). Всі заявляють, що трафік з органіки дешевше трафіку з контексту в рази, іноді в десятки разів.

І ось з кожним днем я починаю розуміти, що відносна дешевизна пошукового трафіку – це зовсім не аксіома. Так, був час, коли це було так: трафік з органічної видачі пошуковиків був дешевше, і нам чомусь здалося, що так буде завжди. Більшості так досі і здається.

Читайте також: Чому не варто займатися в нову епоху пошукового просування?

Але пошуковий трафік – це непоправний ресурс. Кількість інтернет-користувачів наближається до насичення. І їх за будь – найсприятливішого – розкладі не може бути більше, ніж 100% населення. Аудиторія рунета сьогодні 68,7 млн користувачів. З них тих, хто виходить в мережу щодня – 56,3 млн користувачів (дані з цієї доповіді). Зростання аудиторії продовжує сповільнюватися. У 2013 році аудиторія рунета зросла всього лише на 9% (звідси), за підсумками 2014 року зростання буде ще менше. Часи двозначних чисел зростання аудиторії давно минули.

А кількість створюваних сайтів продовжує стрімко збільшуватися. Якщо враховувати і дорвеї, то зростання кількості нових сайтів буде йти по експоненті.

Ви займаєтеся просуванням сайтів? Вам доводилося писати в саппорт «Яндекса»? Тоді, напевно, ви знаєте один з найпоширеніших відповідей Платона Щукіна: «Розвивайте ваш сайт в інтересах користувача, розміщуйте унікальну і корисну інформацію…». Тут все зрозуміло, питань немає.

А тепер уявіть собі ось таку картину.

Ви відмовилися від всіх спамний методик розвитку сайту. Ви почали працювати над юзабіліті і контентом. Ви почали думати про користувачів. Але через місяць з’явилося ще 10 сайтів у вашій ніші, точно з такими ж настановами: думати про користувача, розвиватися в бік поліпшення контенту та характеристик користувача сайту. А через два місяці у вашу чергу за користувачами встало ще 30 нових сайтів, а потім 50, а через рік – 150. І все розвиваються, всі думають про користувача, все витрачають серйозні зусилля на контент і юзабіліті.

А що, якщо я вам скажу, що це не якась гіпотетична ситуація, цей механізм уже запущено? І добре, якщо ви знаходитесь хоча б в середині цієї черги.

Читайте також: Про інтернет-маркетингу просто

На цьому конфлікті – ось цієї «жахливої» несправедливості, що якийсь сайт може отримувати більше трафіку тільки тому, що він знаходиться в черзі раніше за мене, – побудована сьогодні політика сервісів накрутки пошукового трафіку. Розумниця Роман Морозов з «Юзератора» на минулій конференції в Казані виграв очний спір у яндексоидов начисто. Позиція «Юзератора» – ми, мовляв, даємо шанс молодим сайтів. А ви, «Яндекс», його їм не даєте.

Пошуковий трафік як нафта

Насправді, шансу, звичайно, ніхто нікому не дає, все просто хочуть заробити свої гроші. Але ні сервіси накрутки пошукового трафіку, ні яндексоиды, ні власники сайтів не розуміють однієї простої речі. Або, принаймні, не говорять про неї вголос: цей світ несправедливий. А пошуковий трафік – це дуже і дуже обмежений ресурс. Його мало, його вже зараз катастрофічно не вистачає. І його буде все менше і менше вистачати. І це змінити не можна ніякими накрутками.

Об’єктивне якість проекту – це річ, в якій дуже складно бути краще інших, коли ці інші, загалом-то, теж вирішують завдання, як збільшити «об’єктивне якість».

І ось тут настане момент, коли в одних буде трафік, а в інших немає. А чому? Де тут логіка? Де тут справедливість?

А правда в тому, що життя несправедливе. Коли американські переселенці рухалися з східного узбережжя на захід. Іноді викуповуючи землі в індіанців, а іноді і просто віднімаючи її. Вони віднімали її, щоб сіяти на ній маїс, бавовна і пшеницю. І було всім тяжко – що індіанцям, що цим селянам. А потім на полях деяких з них була знайдена нафта. Так, наприклад, з’явився в 1870 році Standard Oil, що пізніше став ExxonMobil, найбільшою приватною нафтовою компанією в світі, з оборотом понад 400 млрд. дол. у рік.

Пошуковий трафік – це нова нафту. Пошуковий трафік, так само, як і нафта, у кого-то буде, а у когось-ні. Без видимих на те причин і підстав. Без явних приводів. І абсолютно без всякої логіки і справедливості. Тому що нафта – це дар.

Пошуковий трафік, так само, як і нафта – непоправний ресурс. Особливість нафти в тому, що вона, незважаючи на різні коливання – приречена дорожчати завжди. Трафік з пошуку приречений дорожчати пропорційно кількості нових сайтів в тематиці.

Ви як і раніше вважаєте, що пошуковий трафік повинен бути дешевше контексту? Вже дуже скоро він буде коштувати в рази дорожче.

Читайте також: «Магічні ворота» SEO закрилися