Пост-список vs. Пост-історія: який формат краще

282

Створюючи контент для своїх сайтів, багато блогери можуть зробити вибір між постом-списком і постом-історією.

Пост-список – це самий популярний, і в той же час самий суперечливий формат постів у блогах. З одного боку, він є основою багатьох якісних блогів. Даний формат дозволяє створювати цікаві, корисні та зрозумілі статті. З іншого боку, пост-список може містити неякісний контент, адже його може створити будь-який початківець копірайтер.

Пост-історія виглядає більш переконливим в очах читачів, оскільки він розглядає ситуації з реального життя. Однак він не привертає їх увагу так сильно, як пост-список.

Так як же визначити, який формат є більш оптимальним для вашого контенту? Відповідь на це питання ви знайдете в цій статті.

Думка експерта з приводу постів-списків

Замість того, щоб гадати, який формат постів є більш ефективним, ми вирішили представити вам думка експерта з даного питання – Лорена Фелдмана. Він є редактором рубрики «Малий бізнес» в електронній версії видання The New York Times. Зовсім нещодавно він дав інтерв’ю Енді Крестодину, автору статей і веб-стратегу на сайті Copyblogger. Розглянемо фрагменти бесіди:

Енді: «Лорен, ви рідко пишете статті у вигляді списків. З чим це пов’язано?»

Лорен: «На мій погляд, статті-списки викликають менше довіри у читачів, ніж інші формати статей. Адже фрази, на кшталт «П’ять способів підвищити ефективність SEO», звучать не зовсім переконливо, хіба не так?

Я віддаю перевагу аналізувати конкретні приклади з життя. Вони дозволяють зрозуміти особиста думка людей, а також виявити практичну ефективність тих чи інших методів. Як показує мій досвід, не все виходить з першого разу – необхідно проявити старанність і терпіння.

Енді: «чи Використовуєте ви тільки два формату статей: списки та історії?»

Лорен: «Звичайно, немає. Існують і інші формати, наприклад, статті в питально-відповідної формі або у вигляді бесіди. Суть справи від цього не змінюється. Який би формат я не використовував, я намагаюся включати в кожну статтю аналіз конкретної ситуації. Як правило, мої статті мають наступну структуру: позначення проблеми – методи, які використовувалися для її вирішення – висновки (які методи спрацювали, а які – ні)».

Енді: «Як ви вважаєте, чому заголовки до постів-списками користуються такою популярністю?»

Лорен: «Всі люди знаходяться в пошуку відповідей на різні запитання. І коли вони бачать подібні заголовки, у них виникає спокуса клікнути на них. Я сам не можу встояти перед цим спокусою, але, чесно кажучи, часто шкодую про це. Адже іноді якість постів-списків залишає бажати кращого.

Енді: «Я чудово розумію, який стрес відчувають журналісти, прагнучи залучити трафік з допомогою своїх статей. Чи це впливає на якість їх контенту?»

Лорен: «Журналісти завжди знаходилися під тиском комерції, і я вважаю, що ситуація найближчим часом не зміниться. Однак немає нічого поганого в тому, щоб враховувати вимоги споживачів. У той же час, приємно усвідомлювати, що все ж таки існують деякі сайти, на яких першорядне значення надається якості та актуальності самих історій, а не залучення трафіку».

Енді: «Вважається, що журналісти можуть багато чому навчитися у блогерів (наприклад, методів пошукової оптимізації та просування в соціальних медіа). А чому можуть навчитися блогери у журналістів?»

Лорен: «Складно дати однозначну відповідь на дане питання. Іноді, навіть складно провести чітку грань між журналістами і блогерами, але різниця між ними все ж існує. В цілому, я вважаю, що блогери можуть черпати безліч ідей з робіт талановитих журналістів. На мій погляд, співпраця журналістів та блогерів є вигідним для обох сторін.

Аргументи на користь посту-історії

Ну, а тепер давайте розглянемо основні переваги поста-історії.

 • Історії дозволяють здійснювати відкриття. Історії можуть дивувати і захоплювати читачів. Ендрю Стентон, відомий американських режисер, рекомендує не давати своїм читачам готових відповідей: «Нехай ваша аудиторія сама складає загальну картину. Надайте їм доданки «2+2», але ні в якому разі не вказуйте, що їх сума дорівнює чотирьом».
 • В історіях є конфлікт і розв’язка. Така структура створює інтригу і утримує увагу читачів.
 • В історіях є персонажі. Завдяки персонажам історія оживає і набуває особистісний характер.
 • Історії не залишають людей байдужими. Відповідаючи на питання, що пояснюють причину тих чи інших явищ, подій чи вчинків, історії можуть надихати читачів.
 • Історії дозволяють співпереживати. Таким чином, створюється зв’язок між аудиторією і самою історією, яку неможливо отримати іншими способами.
 • Пост-історія і пост-список: у кожного свої переваги

  Перед списками не можуть встояти ні читачі, ні самі блогери. Нік Келлет, автор блогу Listly, виявив, що близько 30% усіх постів в інтернеті припадає на пости-списки. Так чому б не використовувати їх? Зрештою, вони є легкими для сприйняття і містять масу корисних рекомендацій.

  Що стосується історій, вони є породженням нашої культури. Вони подібні шаблонами, які грають величезну роль у функціонуванні людського мозку. Історії полегшують процес розуміння різних явищ, що викликають емоції, сприяють розвитку уваги та засвоєнню інформації.

  Так чи варто віддавати перевагу одному з вищезгаданих форматів? Адже і списки, і історії мають свої переваги:

  • Списки роблять ваш контент більш помітним. Заголовок, що містить числа (наприклад, 25 ефективних способів подачі контенту), дає читачам уявлення про обсяг вашої статті і може підвищити число користувачів, які клікнуть на неї.
  • Історію роблять ваш контент більш осмисленим. За рахунок структури «проблема, рішення, результат», історії можуть розважати, інформувати і надихати читачів. Ці функції не доступні для інших способів подачі контенту. Саме історії можуть максимально утримувати увагу читачів.

  І наостанок…

  Вивчивши думку професійного редактора, а також розглянувши особливості кожного з двох форматів, ми можемо зробити висновок про те, що протиставлення постів-списків і постів-історій не має сенсу. Кожен з даних форматів має свої переваги і недоліки, залежно від конкретної ситуації. Ваш вибір, в першу чергу, визначатиметься вашими маркетинговими цілями. Якщо ваше завдання – сформувати аудиторію, то найкраще рішення – створювати як можна більше постів-списків, щоб збільшити трафік на ваш сайт. Якщо ж ваш блог вже користується популярністю, розміщуйте також пости-історії, щоб підживлювати інтерес читачів.

  Переклад і адаптація матеріалу Енді Крестодина Which Works Better: List Posts or Stories?.