Потрібно відпочивати від соціальних медіа під час відпустки?

346

Бурхливий розвиток комп’ютерних і мобільних технологій вплинуло на всі аспекти нашого життя, в тому числі і на те, як ми проводимо свої відпустки. До появи соціальних медіа, смартфонів і планшетів поїздка на відпочинок означала повне звільнення від повсякденної реальності: ми не цікавилися новинами, не користувалися електронною поштою, не зв’язувалися з друзями. Якщо нам хотілося повідомити своїм близьким, як ми проводимо свій відпустку, доводилося дзвонити через таксофон або відправляти листівку поштою, яка нерідко приходила вже після нашого повернення додому.

Сьогодні ми можемо дізнаватися про події в світі і житті наших друзів, в якій би частині світу ми не знаходилися. Ми оновлюємо статуси в соціальних мережах, ділимося новинами та фото і часом витрачаємо на це більше часу, ніж на сам відпочинок.

Добре це чи погано, сказати складно. Якщо дивитися з точки зору маркетолога, то, звичайно, добре. Користувач, що знаходиться онлайн навіть під час своєї відпустки, продовжує тим чи іншим чином взаємодіяти з брендом. Але якщо дивитися на цю проблему з боку звичайної людини, чи так це корисно і необхідно? Давайте спробуємо відповісти на це питання.

Трохи статистики

Дослідження, проведене в минулому році журналом TIME, виявило, що велика частина дорослих у США не бажає ні під яким приводом розлучатися зі своїми мобільними пристроями. 45% опитаних заявили, що не можуть розлучитися зі своїми гаджетами більш ніж на кілька годин, і тільки 19% відповіли, що готові відмовитися від їх використання лише на один тиждень.

Це ж дослідження показало, що перевірка повідомлень на мобільних пристроях перетворилася в серйозну звичку для багатьох людей: один з чотирьох американців перевіряє свій мобільний телефон кожні півгодини, а один з п’яти – кожні 10 хвилин.

Опитування серед багатих верств населення США, у яких щорічний дохід в середньому складає 100.000 доларів і вище, показав схожі результати. 77% опитаних зізналися, що брали на відпочинок свої смартфони, а 47% – планшети та ноутбуки. Використовуючи дані пристрої, 75% респондентів переглядали особисті електронні повідомлення, 38% – робочий поштову скриньку і 39% – завантажували фотографії і оновлювали статуси в соціальних мережах.

В цьому відношенні, наші співвітчизники не відстають від американців: опитування сайту Skyscanner показав, що майже 80% російських мандрівників використовують соціальні мережі під час відпочинку за кордоном.

Тотальна залежність від соцмедіа призвела до того, що в англійській мові з’явився термін «smoasting», який буквально перекладається як «хвастощі в соціальних мережах». Вивчаючи дане явище, компанія T-Mobile з’ясувала, що 60% британців не можуть встояти перед спокусою похвалитися перед іншими за допомогою соціальних медіа» під час відпустки. Вони відзначаються у відомих закладах допомогою програми Foursquare і завантажують свої пляжні фото і знімки, на яких смакують вишукані страви, щоб викликати заздрість у своїх друзів і колег, які залишилися вдома.

Чи потрібно відключати мобільні пристрої під час відпочинку?

Як стверджує доктор Памела Ратлидж, директор Дослідницького центру з медійної психології, люди мають різне уявлення про поняття «відпустка». Деякі використовують це час, щоб відпочити від звичної рутини і розслабитися, а також вийти на зв’язок зі своїми друзями. Інші хочуть повністю відректися від повсякденних обов’язків і спробувати щось нове: наприклад, відправитися в похід у гори або африканське сафарі. Треті можуть одночасно відпочивати і виконувати частину роботи, оскільки не можуть повністю відмовитися від службових справ.

«Саме від цього і слід відштовхуватися при прийнятті рішення», – каже пані Ратлидж. «Подумайте, що означає відпустку саме для вас: час для роздумів чи можливість поспілкуватися з друзями, відвідування різноманітних тусовок або постійну фізичну активність? Цілі відпустки будуть впливати на те, як ви використовуєте соцмедіа і інші технології, включаючи телевізор, відеоігри та фільми. І якщо тимчасова відмова від цих забав сприяє реалізації цілей вашого відпустки, то дане рішення є цілком обґрунтованим.»

Чому ми не виходимо з соціальних мереж?

Багато хто з нас використовують соціальні мережі не тільки для того, щоб похвалитися перед друзями, але і з-за страху пропустити все найцікавіше» (далі – СПСИ). Дослідники Університету Ессекс описують цей стан як «занепокоєння, яке відчувають люди, з-за того, що інші можуть проводити свій час веселіше і цікавіше, ніж вони самі». Саме тому вони прагнуть постійно бути в курсі того, чим займаються інші.

Дослідження сайту MyLife.com показало, що 62% дорослих американців відчувають симптоми СПСИ. А журнал TIME повідомляє про те, що третина учасників дослідження з вивчення мобільного зв’язку зізналися, що відчувають неспокій», не маючи навіть короткочасного доступу до своїх мобільних пристроїв.

Вчені також відзначають, що рівень СПСИ може змінюватись. Якщо ви не сильно схильні до цього синдрому, то вам буде складно відмовитися від використання соціальних мереж під час відпочинку. В результаті ви відчуєте себе оновленими і з нетерпінням будете чекати моменту, коли знову зможете зв’язатися зі своїми друзями на соціальних платформах. Однак якщо ви страждаєте важкою формою СПСИ, то відсутність доступу до соціальних мереж може зіпсувати ваш відпочинок.

Люди, що страждають важким ступенем СПСИ, так захоплюються, спостерігаючи за життям своїх друзів, що перестають звертати увагу на те, від чого самі отримують задоволення. Іншими словами, вони не можуть насолодитися своєю відпусткою, так як їм здається, що їхні знайомі відпочивають набагато краще, ніж вони.

Узагальнюючи все вищесказане, можна прийти до наступного висновку. В даний час ми використовуємо соціальні мережі зовсім не так, як раніше. Нам більше не потрібно спеціально включати комп’ютер і вводити свої дані, щоб зайти, наприклад, на Фейсбук – адже у нас є для цього смартфони та інші мобільні пристрої, з якими ми не розлучаємося ні на секунду. Стало набагато простіше стежити за життям інших людей, оскільки ми постійно отримуємо нові повідомлення і переглядаємо новини своїх друзів. Звідси виникає необхідність розвитку самоконтролю та сили волі, щоб дотримувати помірність при використанні соціальних мереж. В іншому випадку, вони можуть виявитися для нас небезпечним зброєю.

Позитивні аспекти соціальних медіа

За жахіттями, які були описані вище, ховаються і позитивні сторони.

62% британців, які були опитані журналом TIME, зізналися, що завдяки соціальним мережам їм набагато легше переживати тимчасову розлуку зі своїми близькими. А 76% американців вважають, що постійне перебування на зв’язку під час відпустки має більше плюсів, ніж мінусів.

Це пояснюється тим, що, стикаючись з чимось незнайомим (місце, атмосфера, люди), ми відчуваємо себе невпевнено і хочемо заручитися підтримкою своїх друзів. Їх лайки і коментарі стають для нас дуже важливими, оскільки вони показують причетність інших людей до нашого досвіду. Завдяки їх підбадьорювали коментарів (наприклад, «Як гарно!», «Ух ти, як здорово!» і т. д.), ми відчуваємо себе впевненіше в новій обстановці. Подібна взаємодія з друзями також підтверджує, що ми дійсно знаходимося на відпочинку, а не в задушливому офісі. Наші знайомі бачать, що ми відпочиваємо від роботи, і всіляко це підтримують.

І все-таки: чи нам потрібні соціальні мережі під час відпочинку?

Як ви зрозуміли, на це питання не існує однозначної відповіді. Ви самі повинні вирішити, чи суперечить використання соціальних мереж вашим уявленням про ідеальний відпустці чи ні. Найголовніше: не забувайте про почуття міри. Одна справа – заходити в соціальні мережі пару раз в день, щоб поділитися своїми враженнями або опублікувати пару нових матеріалів, та інше – «зависати» в них цілодобово, відмовляючись від всіх екскурсій і розважальних програм. Якщо ви відноситеся до другої групи, ось вам порада: вимкнути свої мобільні пристрої хоча б на пару годин, озирніться навколо, і ви зрозумієте – реальне життя набагато цікавіше вузького маленького світу соціальних мереж.

Переклад і адаптація матеріалу Емі Мей-Елліот Should You Take a Break From Social Media on Your Vacation?.