Принадність навмисних помилок

279

Хто сказав, що наступати на одні і ті ж граблі – це моторошно весело? Покажіть-но мені цього веселуна! Звичайно, всі ми іноді робимо помилки, але повторювати не варто. А от чи варто здійснювати їх навмисно? Я кажу – так, безумовно варто.

Дуже часто, стикаючись з важким завданням, ми робимо ряд припущень, які визначають наші подальші дії. «Ой, ні, цей клієнт не для мене, навіть намагатися не буду» або «Я не можу піти на цей захід, воно не мого рівня». Ми можемо саботувати власні дії із-за боязні відмови або збентеження. Щоб впоратися з важкими завданнями і по-справжньому розвиватися, нам іноді слід робити «навмисні помилки».

Існує ціла теорія навмисних помилок, згідно з якою вони апріорі приречені на провал і збитки. Однак якщо раптом станеться диво, і експеримент несподівано виявиться успішним, то він відкриє нове поле для вивчення.

Іншими словами, ми завжди вчимося на своїх помилках і окупний їх несподіваною удачею. Просто з цього моменту називайте важкі завдання «навмисними помилками», і вам відразу стане легше їх вирішувати. При готовності до провалу ви вже не відчуваєте постійного тиску, яке сковує вам руки, і в будь-якому випадку можете винести користь із ситуації, чим би вона не обернулася.

Принадність навмисних помилок

Дивилися «Доктора Хауса»? Якщо так, то ви зрозуміли, про що йде мова. Якщо ні, то досить буде сказати, що практично вся його стратегія лікування ґрунтувалася на скоєнні навмисних помилок. Призначаємо один з видів медикаментів і дивимося на результат. Допомогло? Відмінно! Погіршило стан пацієнта? Теж відмінно – робимо висновки і продовжуємо діяти методом виключення аж до постановки вірного діагнозу. Іншими словами, Хаус навмисно шкодив пацієнтам з метою вилікувати їх. Парадоксально? Зате допомагало.

Більшість навмисних помилок в нашому житті не приносять ніякого результату, крім розчарування. Інстинкт самозбереження вимагає уникати їх, але що ви втратите, якщо не станете йому підкорятися? Теорія говорить, що коли основоположні уявлення помилкові, компанії (або люди) зможуть домогтися успіху набагато швидше, якщо будуть навмисно робити помилки, а не просто використовувати інформацію, що підтверджує такі припущення.

Якби Грегорі Хаус діяв як інші лікарі і покладався тільки на історію хвороби, він ніколи не став би легендою. Більш того, добра половина його пацієнтів загнулася б від традиційного лікування, тому що експерименти Хауса та його команди дозволяли дуже швидко виключити неправильні діагнози і встигнути врятувати життя.

Експерименти в бізнесі менш драматичні, ніж у медицині, але користі навмисних помилок це не применшує. Якщо ви не будете кидати виклик собі та навколишньому світу, то будете жити спокійно, не відчуваючи гіркоту поразок. Проте навмисні помилки дозволять вам побачити свої слабкі і сильні сторони і виправити свої недоліки. Таким чином, ви зможете досягти своєї мети набагато швидше. Не бійтеся братися за справи, які вам не по плечу – хто ж ще за них візьметься, якщо не ви?

Є кілька порад, які допоможуть вам зібратися з духом і спробувати зробити корисну і ефективну помилку.

Ретельно перевірте свої припущення

Навмисні помилки будуються на наших основних припущеннях. Яких правил ви дотримуєтесь, не замислюючись? Віддаєте перевагу уникати громадських виступів або керівних ролей? Виберіть що-небудь одне і придумайте, як ви могли б перевірити себе у цій справі. При цьому бажано, щоб наслідки провалу були незначні, а користь від нього – потенційно дуже великий. Наприклад, якщо ви зазвичай уникаєте публічних виступів, ви можете почати з малого і добровільно виступити з доповіддю на цікаву для вас тему в місцевій бібліотеці або кафе, запросивши дружню аудиторію. Не варто відразу ж заявлятися на конференцію Академії Наук, але, можливо, і до цього коли-небудь теж дійде.

Будьте готові до невдач

Не ставте все на результат цього експерименту. Цілком можливо, що з нього нічого не вийде. Але якщо наслідки вашої невдачі відносно незначні, і ви готові до них, буде не так образливо. Ну подумаєш, попросять вас пити свою каву мовчки або трошки похихикают над вами – адже сміх продовжує життя, правда?

Робіть все, що в ваших силах

Це найскладніше. Якщо ви не розраховуєте на успіх, ваш інстинкт самозбереження може вплинути на ваші зусилля. Якщо ви не будете лізти зі шкіри геть, щоб досягти поставленої мети, навіть якщо до неї вам як до Місяця, то ви гарантовано зазнаєте невдачі і тим самим порушите чистоту експерименту. А що найважливіше – ви позбавите себе можливості вчитися на своїх помилках.

Уявіть собі Хауса, меланхолійно кидаючи бейсбольний м’ячик в стінку свого кабінету замість того, щоб влаштовувати мозковий штурм нової незрозумілої хвороби. Ну а що? Всі коли-небудь помруть, чому б не зараз? Думаю, пацієнти заперечували б проти такого стану речей.

Ви повинні – ні, зобов’язані – через «не можу» робити все, що в ваших ваших силах, щоб домогтися успіху. Коли мене вперше запросили на регіональний чемпіонат з рафтингу, я крутила пальцем біля скроні – мало того, що я слабо уявляла собі рафт, так ще й ні разу в житті не тримала весла. Ми вперше спустилися на воду на першому етапі змагань, і, звичайно, прийшли останніми. Так, команда була засмучена, але не можна сказати, що ми не очікували такого результату. Це була навмисна помилка, і ми зробили потрібні висновки. На наступний рік ми знову заявилися, були налаштовані на кращий результат і готові робити все, що для цього потрібно – гребли щосили, до мозолів на долонях, не звертаючи уваги на скептичність суддів. В одній з гонок ми прийшли першими. Судді різко перестали бути так скептичні.

Це такі корисні уроки минулого невдачі. Приймайте виклик. Нічого з вами не трапиться.

Порівнюйте реальність з вашої видимістю

Якщо ви зазнаєте невдачі (а цим і повинні закінчуватися помилки), крім розчарування у вас ще з’явиться цінний досвід. Проаналізуйте його, з’ясуйте, які з ваших припущень були правильними, а які не виправдали себе. Що здивувало вас в ході експерименту? Використовуйте зроблені висновки для свого розвитку, і наступного разу в подібній ситуації у вас буде набагато більше шансів на успіх.

Принадність навмисних помилок

А іноді, до речі, невдач не буде. Будуть тільки удачі. Так, так буває. Багато хто не усвідомлюють своїх можливостей і талантів, а іноді для успіху необхідна лише сміливість. Діючи всупереч власним інстинктам, ви можете перетворити помилку в успішне підприємство.

Чесно кажучи, сьогодні мало хто чинить навмисні помилки для свого особистісного зростання – основну лінію поведінки нам диктує природа, яка шепоче: «Залишайся в зону свого комфорту». Навмисні помилки протиприродні і не виникають самі по собі – ми завжди робимо їх усвідомлено. Проте при правильному підході вони можуть просунути нас вперед і збагатити цінною інформацією для подальшого розвитку.

Як говорив Хаус – всі брешуть. Не вірте інстинктам, перевіряйте всі самі.

Адаптація матеріалу Джона Кадделла Screwing Up On Purpose: The Beauty of The Deliberate Mistake

Цікаві статті по темі:

  • Як подолати особистий криза
  • Вся правда про позитивне мислення
  • П’ять речей, які зроблять вас щасливішими? Ню-ню…