Професія копірайтер — творець текстів

889

Якщо народження журналістики в Росії пов’язують з указом Петра I від 1702 року, якою була заснована перша російська газета «Ведомости», то народження копірайтингу – це наслідок розвитку рекламних технологій.

Основні завдання копірайтера – створення текстів рекламного характеру, написання сценаріїв роликів, розробка слоганів і неймінг.

На відміну від журналіста копірайтер – досить вузьконаправлений спеціаліст, сфера його діяльності, як правило, суто комерційна: копірайтер пише тексти на замовлення для веб-сайтів, брошур, презентацій; створює, в тому числі, і об’ємні оглядові статті на задану тему, але завжди перед копірайтером стоїть мета – створити текст не тільки якісний, але і продає. Звідси – характер робочого процесу, необхідність укладатися точно в термін у відповідності з потребами клієнта, концептуальні особливості побудови текстів і навіть стилістичні особливості.

Як працює копірайтер? Основа всього – технічне завдання, створене для копірайтера у відповідності з цілями і вимогами замовниками. ТЗ лише окреслює суть завдання, творча складова – в якому форматі це буде подано, яким стилем викладено, які прийоми будуть використані при створенні тексту – цілком залежить від здібностей копірайтера. Чим цікавіше і свіже ідеї, тим вище цінується праця копірайтера. Так, на жаль, відбувається на практиці. Чому «на жаль»? Тому що праця копірайтера має (в ідеалі) оцінюватися не за особистим перевагам замовника. Тільки ринок, попит, покупець повинні оцінювати цю працю. Збільшилася у вас кількість замовлень? Стали ваші менеджери обробляти більшу кількість дзвінків? Зріс попит на ваші послуги? Не полінуйтеся, зробіть точний аналіз своїх продажів до звернення до копірайтерів і після. Якщо збільшилася конверсія – значить копірайтер, до якого ви звернулися, не дарма їсть свій хліб.

У цій професії завжди є ризик скотитися до шаблонів – використовувати перевірені формули, стандартні прийоми. Адже працювати копірайтеру доводиться з величезною кількістю замовлень, іноді, в ситуації цейтноту, відразу з декількома клієнтами на день – і бажання дати голові відпочити, скористатися старим побитим прийомчиком, перевіреним неодноразово, іноді бере гору.

Сьогодні – багато в чому завдяки книгам Віктора Пелевіна і Фредеріка Бегбедера – склався міф про копирайтере як про людину, який «мало працює і багато одержує». Хочемо розвінчати цей міф. Професійний копірайтер – це насамперед мислячий фахівець, до кожного завдання схожий індивідуально і нестандартно, не дозволяє собі мислити клишированно. При цьому він зайнятий своєю роботою завжди – на відпочинку, по дорозі на роботу і з роботи. Тому що будь-яка креативна концепція вимагає часу на осмислення, і не завжди добре те, що першим приходить в голову.

Стилістичні особливості текстів копірайтерів – окрема тема. На відміну від статей, створених для широкої аудиторії журналістами – колумнистами, оглядачами, кореспондентами тощо – текст копірайтера чітко підпорядковується заданій структурі, відступи і описи тут не можуть носити випадковий характер, все в «продає» тексті копірайтера має бути вивірено до дрібниць, кожна фраза відточена, стиль лаконічний, максимально інформативний, а якщо клієнт вимагає «красивостей», то задача хорошого копірайтера навіть ці «красивості» змусити працювати на одну-єдину мету – продавати послугу або продукт. Вашу послугу. І ваш продукт.

Торкнемося і одну з найбільш неприємних проблем в роботі копірайтерів – це «важкі» клієнти. Таких, слава богу, не багато, але все ж вони є. Часом важко довести замовнику, що його правки не тільки носять необ’єктивний характер, але і відверто шкодять тексту і, як наслідок, завдають шкоди просування послуги або товару. І це вже питання професійної етики повинен копірайтер «підлаштовуватися» під клієнта, якщо бачить, що втручання останнього шкодить, чи, все ж, мушу чесно сказати замовнику, що думка – це думка непрофесіонала, і для досягнення результату потрібно довіритися фахівцеві?

Ми вважаємо, що чесніше попередити замовника про всі наслідки його неправильних рішень. А далі вже його справа – працювати з нашими копірайтерами чи ні.