Пять речей, які зроблять вас щасливішими? Ню-ню…

337

Пам’ятаєте, як це буває у фантастичних романах? Є якийсь артефакт, який дозволяє вам «подорожувати» з одного тіла в інше, змінюючи їх як рукавички. Уявіть, що у вас повний карт-бланш на зміну свого тіла і, отже, зміну свого життя. Зосередьтеся і подумайте, а з ким було б непогано «махнутися» тілами і життями? Складно? Ок, невелика підказка: зазвичай чоловіки вибирають тіло і життя Бреда Пітта, а жінки – природно, Анжеліну Джолі. Уявили?

Але тепер давайте ускладнимо завдання. Тільки ви зібралися переміститися в тіло Пітта або Джолі, як ваш артефакт зламався. І в момент переміщення ви випадково «приземлилися» в тіло одного з шести мільярдів жителів планети Земля – наприклад, якогось бідного мешканця села де-небудь в Нігерії. І все, артефакт зламаний. Це ваше останнє тіло в цьому житті – до самої смерті.

Очевидно, треба щось міняти. «Я не хочу бути бідняком з нігерійського села!» – кричите ви ночами в подушку. І чого ж ви хочете натомість? На вашому місці більшість людей будуть хотіти цілком собі очевидні речі, давайте перерахуємо їх всі.

№5. Популярність

Пять речей, які зроблять вас щасливішими? Ню-ню...

У мене є дочка. Не знаю, чи є донька у вас, але якщо є, ви, напевно, в курсі – всі дочки хочуть стати артистками або співачками. Нехай не постійно, не всю свою дитячу життя вони мріють про це, але хоча б один день, я вас запевняю в цьому, ваша дочка мріяла про шанувальників, популярності і кольорах.

Треба зізнатися, що іноді бажання популярності у деяких дівчаток (та й хлопчиків теж!) не проходить з роками. Сьогодні «зіркою» стати набагато простіше, навіть продюсер не особливо потрібен – достатньо правильно себе подати у «ВКонтакте», Youtube і навіть на Pikabu.ru. Ви знаєте, хто такий співак Валентин? А модель Дар’я Перель? Співачка Amatue? Або ось є такий відомий Євген Вольнов. Мені зараз тут більш компетентні колеги намагалися пояснити, хто він і чим відомий, але я так і не зрозумів. Мої пізнання про сучасної молоді зупинилися і завмерли десь на позначці «Рома Жолудь».

Поясніть мені, будь ласка, ЯКОГО ХРОНУ? Сотні років, та які там сотні – тисячі років людство виживало, і головними драйверами зростання були 1) безпека і 2) матеріальні блага. Потрібен був убитий мамонт в печері і поменше хижаків навколо неї. А зараз – нате: «Я хочу бути артисткою! І он ту он цукерочку!».

І в чому ж головна проблема? Що нам кажуть психологи? Проблема, як завжди, криється в сім’ї. Батьки або постійно відсутні, або емоційно дуже далекі від своїх дітей. Є навіть дослідження, які підтверджують, що зростання інтересу до популярності у дітей починається десь в середині XX століття – а в Європі та Америці це час головного перелому в укладі життя: жінка перестає бути просто «домогосподаркою», тепер вона хоче займатися своєю кар’єрою нарівні з чоловіком. Також з’являються тренди, які з роками стають тільки популярнішим: розлучення батьків – це нормально. Виховувати дитину самостійно – це нормально. А якщо у дитини є тільки один батько, то він повинен і мамонта в печеру притягти, і зграї диких тварин від печери відганяти, і підтримувати вогонь у вогнищі, і встигати по печері з пилососом пробігтися.

А наслідки дуже сумні. Дитина любить своїх батьків, але батьки не платять йому відповідної любов’ю. Спочатку закладений в нас механізм, який дозволяв людині протягом тисячоліть виховувати своє потомство, доводячи його до зрілості і самостійного плавання, раптом став давати збої: двосторонній зв’язок зламалася, залишилася лише односторонній. І дитина, звичайно, хоче помінятися з батьком місцями – ось звідси і береться бажання стати відомим.

Мільйони люблять тебе і хочуть бути з тобою. Натовпи шанувальників мерзнуть годинами на холоді в очікуванні, коли ти бігтимеш повз них, навіть не залишивши автографа. Ти заходиш в свій лімузин, прихильно приймаючи цю любов і байдуже дивишся за скло. А все тому, що ти був кинутий в дитинстві і недоотримав любов, яку повинен був отримати по праву тільки свого народження.

Але з’ясовується, що загальне обожнювання не знімає цю біль. Публічні люди в чотири рази частіше кінчають життя самогубством. І це ще не все…

Якщо ви все ще переконуєте себе, що ваші батьки приділяли вам дуже багато часу, а жага слави все одно не покидає вас, то смію вас запевнити – ми ще не закінчили. Останні дослідження показують, що людина відчуває глибокий перманентний стрес, коли живе заради досягнення цілей, які були поставлені йому іншими людьми. Особливо якщо інші люди – це величезна безлика юрба, яка формує уявлення про тебе тільки за публікаціями в пресі і отфотошопленным фотографій на обкладинках журналів. Людина в цій ситуації не проживає своє життя, а ту, яку від нього чекають. Він не може робити найпростіших речей. Наприклад, попити кави в Макдачке. Тому що є ризик, що тебе впізнають, сфоткают, викладуть в інтернет – і твоїй кар’єрі прийде кінець.

У цій ситуації людина починає шукати розраду в колі друзів, але ніякого кола немає. Навколо є тільки микроверсии тебе самого, бажаючі отримати свій шматочок «слави» за твій рахунок.

№4. Багатство

Пять речей, які зроблять вас щасливішими? Ню-ню...

Так, давайте без фігні. Не будемо тут втирати один одному, що ми всі такі високоморальні і витончені натури, і що не в грошах щастя, і що є купа речей, які важливіше багатства (купи немає, є максимум три речі, які ви хочете більше грошей – і про них мова попереду). Ви навіть свій день починаєте з того, що думаєте, як наблизити себе до тих грошей, про які мрієте. І природно, найпростіший спосіб розбагатіти – це виграти в лотерею, правда ж?

От до речі, дуже хороший момент, щоб запитати вас: а якщо б ви знали, що ваш артефакт може зламатися і перенести вас в тіло жителя нігерійської села, ви скористалися б їм? Будь-яка розсудлива людина відповість: звичайно ж, ні. Це статистика. Жителів бідних сіл Нігерії, Бангладешу або Пакистану в рази більше, ніж багатих і процвітаючих людей.

Це була пастка. Згідно з багатьма опитуваннями, мешканці фавел Бразилії відчувають себе набагато щасливішими, ніж жителі Нью-Йорка, наприклад. Навіть мешканці нігерійських сіл вважають себе більш щасливими, ніж жителі Парижа або Лондона. Є різні рейтинги. Рейтинг щастя від Gallop, є Happy Planet Index, але у всіх цих рейтингах лідирують країни з невисоким рівнем доходу на душу населення. За рейтингом Happy Planet Index, наприклад, найщасливіша країна пострадянського простору – Киргизія.

І Нігерія в цих рейтингах «робить» США по повній. До речі, ми забули повідомити, що середній нігерієць живе на 300 доларів в рік. Це навіть менше однієї сотої середньорічного доходу середнього американця. Що тут ще додати? Ну, ось цей красномовний факт: в Америці щорічно видається понад 120 млн рецептів на антидепресанти.

Ви скажете, дохід на душу населення та рівень щастя ніяк не пов’язані? Китай є гарним прикладом, що взаємозв’язок все-таки є. Вибухове зростання економіки в цій країні відбувався на тлі стрімкого падіння рівня щастя простих громадян.

Є цілком собі наукові пояснення цьому. По-перше, людина відчуває щось на зразок депресії, коли досягає поставленої мети. (А цілі дуже часто ми ставимо собі саме матеріальні, і часто досягаємо їх, якщо економічна ситуація в країні працює на нас, а не проти нас). Це нормальна людська реакція. Депресія потрібна, щоб «привести» людини в норму, щоб він почав ставити собі нові цілі, а не провів залишок життя в басейні на власній віллі де-небудь на Пхукеті (чи де ви там собі віллу примітили?).

По-друге, люди – істоти соціальні. І ми постійно порівнюємо себе з сусідами, колегами по роботі, знайомими. Саме тому власник бізнесу буде ридати ночами в подушку, маючи річний прибуток у пів ляма доларів, якщо сусід по дачі робить у рік п’ять лямів баксів чистими. Ви не робите $500 000 в рік чистими і, звичайно, зараз смієтеся над тим, хто робить їх і при цьому скаржиться на життя? Ну, тоді дозвольте мешканцеві нігерійської села посміятися над вашими проблемами теж. Адже все справедливо: якщо вірити статистиці, ви заробляєте в 10-100 разів менше, ніж той, хто заробляє пів ляма доларів в рік. Середньостатистичний нігерієць заробляє теж приблизно в 10-100 разів менше вас. І думає про вас: ех, мені б ваші проблеми.

Найцікавіша річ з цього ось яка. Коли ви починаєте крутитися в колах людей з більш високим доходом (а це, до речі, рекомендація, яку дають на всяких тренінгах так званого «особистісного зростання» – типу, оточіть себе успішними людьми, і ви будете тягнутися за ними), вам здається – ось зараз подзаработаю і куплю собі такий же телефон, такий костюмчик, таку ж машину. Але насправді все буде не так. Коли ви почнете заробляти стільки ж, скільки найуспішніші з вашого кола, ви, швидше за все, почнете купувати собі більш дорогі телефони, більш дорогі костюми і більш дорогі машини. Це ваша компенсація за – можна я саме це слово тут використовую? – заздрість.

До речі, а як щодо реально великих грошей, які приходять зовсім несподівано? Ну, в лотерею, наприклад, виграти 300 млн рублів? Або написати роман і – раптом – відразу бестселер з величезними роялті та екранізаціями в Голлівуді? Було б непогано, так? Ви говорите собі: адже швидкі та великі гроші не дозволять мені забути самого себе, яким я був всього лише нещодавно. Я не встигну «скурвиться». Тут саме час навести вам приклад Вільяма Посади, виграв у лотерею більше 16 мільйонів доларів і закінчив своє життя з непогашеним боргом в 1 мільйон доларів. В особистому житті теж не складалося: 7 раз був одружений – у всіх випадках невдало. Останні роки виживав за рахунок продовольчих талонів.

Але це ще не все. Пам’ятаєте, в главі про популярність ми говорили про те, що оточення відомих людей – це люди, які хочуть отримати свій шматочок слави. Тут все буде те ж саме. Тільки ваше оточення буде бажати від вас іншого. Сперечаємося, не здогадаєтеся з першої спроби, чого? Так, я програв.

І ви будете проживати все своє життя в сумнівах: а чого насправді хочуть всі ці люди? Вони насправді бажають мені добра? Або просто хочуть покататися на моєму особистому літаку? Чи будуть вони також витися навколо вас, якщо ви в одну мить втратите всі свої статки?

Коли я розповідав, як скінчив життя Вільям Пост, я забув згадати, що на його життя замах, наймали кілера. Хрін би з ним, але ось замовником був його рідний брат.

№3. Краса

Пять речей, які зроблять вас щасливішими? Ню-ню...

Ну, важко посперечатися, що фізично привабливі люди мають масу переваг. Вони більше заробляють, вони отримують більше лайків під «ВКонтактике». У них, як правило, краще робота, краще партнери для сексу, і багато чого ще краще, ніж у менш привабливих знайомих. І в результаті в них краще емоційний фон, ніж у вас. Проводилися досліди, і з’ясувалося, що навіть на вулицях їм частіше і докладніше відповідають на питання «як пройти до Кремля?», чим мені або вам. Ну, гаразд, про досліди я набрехав, але думаю, що це не сильно розходиться з дійсністю.

Але пам’ятайте, що в нашій статті ми говоримо про п’ять речей, які як би (какбе!) повинні робити вас щасливішими, а не успішніше, так? Насправді зовні привабливі люди мають ті ж самі проблеми з самооцінкою, як і їх менш привабливі родичі. Краса, так само, як і гроші, – річ дуже відносна. Завжди знайдеться той, хто гарніше тебе.

Іншими словами, красиві люди турбуються про те, що є хтось красивіше їх точно так само, як ви переживаєте, що ваш приятель і п’ятничний товариш по чарці – нехай трохи, але заробляє більше за вас.

Але і це ще не все.

Фізично привабливі люди живуть у своєму особливому світі, з порушеною зворотним зв’язком. Коли «гламурне кісо» в чоловічому барі розповідає несмішні жарти, відповіддю вона отримує комплементарний сміх. Але цей сміх не означає нічого. Підроблена лестощі супроводжує їх весь час. З цим нічого не поробиш, так вже влаштований цей світ. Тому привабливі люди не бачать і не розуміють справжнього облаштування цього світу. І в якийсь момент це обертається серйозним ударом, від якого буває дуже важко оговтатися.

№2. Геніальна обдарованість

Пять речей, які зроблять вас щасливішими? Ню-ню...

Ми, звичайно, говоримо про геніальної обдарованості в широкому сенсі цього слова. Генієм був не тільки Пушкін, а й Валерій Харламов. Геній – це дарунок долі. Неможливість, яка все-таки в природі трапляється. І потрібно відрізняти геніальність від просто таланту. Адже талант – найчастіше результат плідної роботи. Геніальність не зумовлена нічим. І є результатом нічого. Харламов продовжував би залишатися великим хокеїстом – нехай у якийсь інший, неіснуючої наяву реальності – навіть якщо б у реальному світі ніколи не брав в руки ключки. Але при всьому при цьому з Пушкіним у Харламова було більше спільного, ніж з партнерами по льоду.

Крім того, що це дарунок долі, як тільки вашу геніальну обдарованість визнає суспільство, воно – суспільство – назавжди виключає вас з своїх рядів. Відтепер ви не такий, як усі ми. І слава богу, якщо вашу геніальну обдарованість роздивляться у вас тільки після вашої смерті.

Щоб не ображати нікого з нині живучих, давайте розглянемо, як будуються взаємини між генієм і суспільством на вигаданому прикладі. Доктора Хауса всі дивилися? Я зійшов з дистанції на третьому сезоні, але, треба відзначити, взаємини Хауса і суспільства показані в серіалі досить точно. Хаусу дозволено багато чого з того, що ми б не дозволили більше нікому: він приймає наркотики прямо на роботі, він веде себе як агресивний асоціальний тип, він ображає своє начальство і найчастіше відноситься до своїх пацієнтів, як до лайну. І при цьому ми безумовно на його стороні, так?

Так, чорт візьми, скажіть мені, як це взагалі можливо?

Щоб зрозуміти щоденне життя генія, все, що вам потрібно зробити, – це піти в суспільство абсолютних закінчених ідіотів, найдурніших, найбільш некомпетентних людей, яких ви собі можете уявити. Вам потрібно слухати їх ідіотські жарти щодня. Дивитися на їх тупу нікчемну роботу щодня. І при цьому щодня приймати їх обожнювання. Так, про великий, ми ось такі ідіоти, прости нас і прийми нас такими, які ми є.

Друзів у вас за замовчуванням не буде, якщо ви геній. Справді цікаві вам люди будуть зустрічатися дуже рідко. Спілкування з людьми буде щоденним розчаруванням, адже ваше оточення за вашими власними мірками застрягло десь на п’ятому-шостому левел, а ви – маг восьмидесятого рівня.

Якщо ви-геній, то ви одинак. І, повірте, у звичайній нашій людського життя це не просто. Але і це ще не все…

Якщо ви-геній, то ви поза норми. У прямому сенсі цього слова. Швидше за все, у вас букет душевних хвороб і маній, найлегшим з яких буде біполярний афективний розлад. Серед нас, звичайних людей, цим захворюванням страждає тільки 1% популяції. Серед людей, які пишуть вірші, біполярний розлад виявляється у 50%, серед музикантів – у 38%, серед художників – у 20%. До чого це я? Так просто подивіться, скільки великих композиторів-новаторів покінчило життя самогубством або померла від передозування. Багато сантехніків кінчає життя так само? Думаю, для вашої родини було б краще, щоб ви були звичайним сантехніком.

№1. Влада

Пять речей, які зроблять вас щасливішими? Ню-ню...

Ви ніколи не почуєте від маленьких дітей, що вони хочуть володіти владою, коли виростуть. Однак жага влади присутня у всіх наших бажаннях. Жага популярності – це ніщо інше, як прагнення мати владу над людьми. Жага багатства – це бажання мати владу над грошима, а через них – бажання керувати людьми. Жага фізичної привабливості – це бажання мати владу над людьми. І навіть жадоба геніальності – це жадання влади.

Гроші і влада – ось, загалом-то, і все, що хочуть люди по більшій частині. І весь шлях більшості людей в цьому світі – це шлях до влади і грошей. Це не означає, що кожен з вас прагне стати Абрамовичем у що б то не стало. Хтось просто хоче піднятися на одну сходинку вище по своїй кар’єрній драбині. Хтось хоче стати шкільним викладачем. Хтось хоче стати звичайним співробітником дорожнього патруля. Ви будете сперечатися? Або все-таки сознаетесь?

Ні, можливо, ви-то як раз ніколи і не мріяли про владу. Ви ж ніколи не просили надбавку до зарплати? Ви ж не міняли роботу на кращу? Ви не прагнули до того, щоб вас цінували більше? Може, навіть ви живете відлюдником в лісі і вам плювати на всі цінності соціуму?

Ок, давайте припустимо на хвилинку, що я вас переконав. Але ви мені резонно заперечите: так в чому ж проблема? Ну, хочу я влади і грошей, скажете ви – і що тепер?

Ну, мені навіть не хочеться писати «влада розбещує». Ой, вже написав. Це настільки очевидно, що не вимагає доказів. Навіть при наборі цієї фрази – «влада розбещує» – я відчуваю себе нерозумно.

Проблема корупції – не тільки в Росії, а де б то не було – це наслідок цього розбещення. Скрізь, де є влада, можна побачити негативні наслідки влади. Всі люди зловживають своєю владою – від вашого мудака-керівника до тренера в тренажерному залі. Кілька крапель влади, що перевищують вашу звичайну норму, п’янять сильніше алкоголю. Будь-яка людина, наділений владою, більшою чи меншою мірою мудак по відношенню до інших людей. Не тому що він поганий. Кого ви ненавидите в даний момент найбільше з тих, хто наділений владою над вами? Ви мене, мабуть, не повірите, але я вам скажу: з дуже високим ступенем ймовірності ви на його місці вели б себе набагато гірше.

Влада сама по собі отруйна. Можливо, це найбільш руйнівна річ для людської особистості. Але у влади є найважливіша роль для людського соціуму. Саме завдяки наявності влади над нами ми виконуємо свої соціальні контракти і зобов’язання. Без влади суспільство не виживе. І ось такий фокус викинула природа: на саму незавидну роль в суспільстві – бути владою, – не призначають найбільш непридатних для суспільства людей, до неї тягнуться всіма фібрами своєї душі всі найкращі, найталановитіші та найрозумніші.

Але у мене для вас погана новина. Отруйна не тільки сама влада, отруйна (і діє руйнівно на ваш мозок) саме бажання володіти цією владою. Це один з найбільш примітивних тваринних інстинктів, які у нас є. У тваринному світі немає любові, співчуття та бажання робити добро. Є інстинкти. Та жага влади – один з найбільш важливих інстинктів, необхідний для виживання виду.

Чи хочете ви насправді влада? Чи хочете залишатися людиною? Я думаю, ось зараз вже пора робити вибір.

І що ж мені залишається? Що може зробити мене щасливішим?

Подивіться на цю картинку протягом 10 секунд:

Пять речей, які зроблять вас щасливішими? Ню-ню...

Які емоції ви відчуваєте?

Експерти кажуть, що неможливо передбачити емоційну реакцію людини на події, які ще не відбувалися в його житті. Іншими словами, ви фізично не розумієте, чого хочете. І не знаєте, як реагувати на цю фотографію. Чи хотіли б ви опинитися на місці цієї людини?

Немає відповіді на це питання. Весь ваш людський досвід та і ваша генетична пам’ять не дають вам відповіді. Начебто небезпечно в обіймах тигра. Але адже тигр не веде себе агресивно. Там явно є якась прихильність, і якась теплота відносин. Але всі ваші предки до самого Адама (ну чи як там звали вашого пра-пра-прадіда? просто австралопітек?) ніколи не відчували, швидше за все, нічого подібного. Вони були більше зайняті збиранням диких ягід і убеганием від голодних хижаків. А тепер уявіть на хвилинку – гуляєте ви по лісу, і до вас підходить обніматися тигр. І що тепер?

До чого це я. Різні дослідження показують, що рівень щастя в людях підвищують дружба, альтруїзм і релігійні практики (які в свою чергу теж передбачають саме віддавання, так?). Іноді достатньо чогось одного, але в дуже сильній концентрації.

Це звучить просто приголомшливо. Як ніби боги насміхаються над нами. Все, що ми хочемо, не дає нам щастя в дійсності. Щастя в отдавании себе, своєї праці, своїх почуттів інших.

А під кінець я вам скажу ось що. Пам’ятаєте наш артефакт на початку статті? Насправді, він реальний. Ви, дійсно, буквально кілька хвилин тому були переміщені в ваше нинішнє тіло. Вам дісталося тіло людини в той самий момент, коли він читав ось цю саму статтю. Ви перемістилися в нього повністю, без залишку. Немає минулого, немає пам’яті про неї. Вся ваша пам’ять про себе самому – це пам’ять того, іншої людини. І всі ваші спогади, ваші почуття і ваші прихильності – це спогади, почуття і прихильності іншого. І артефакт насправді зламаний. І нічого більше немає, жодної ниточки, яка б пов’язувала вас з тим, ким ви були. І все, що вам потрібно зараз – це, нарешті, почати діяти.

Закрили очі, десять разів видихнули. А тепер вперед – в обійми доброго тигра.

Дякую, що прочитали.