Різко впав пошуковий трафік? 6 питань, які допоможуть знайти і усунути причину

302

Уявіть собі наступну ситуацію: ваш бізнес розвивається завдяки зростаючій відвідуваності сайту, а ви радієте життя. І тут «бац!» — пошуковий трафік раптово падає відразу на 85%.

Ваші мрії про подальший розвиток підприємства в одну мить руйнуються, продажі падають, бізнес страждає від нестачі клієнтів. Вам терміново необхідно знайти і усунути причину падіння трафіку. Але де її шукати?

Завжди тримаєте напоготові список з шести запитань, які допоможуть вам виявити причини падіння відвідуваності сайту, ранжувати їх по важливості та черговості усунення.

Різко впав пошуковий трафік? 6 питань, які допоможуть знайти і усунути причину

З чого почати

Насамперед переконайтеся в тому, що проблема дійсно викликана падінням трафіку. Увійдіть у свій обліковий запис в Google Analytics і виберіть меню «Джерела трафіку» — «Джерела» — «Пошук» — «Безкоштовний», після чого встановіть термін відображення відвідуваності за останні шість місяців. Якщо ви бачите графік, схожий на картинку вище, значить проблема дійсно в пошуковому трафіку.

Питання 1: чи Коректно встановлений код сервісу статистики?

Якщо ви користуєтеся сервісом статистики Liveinternet.ru ввійдіть у свій обліковий запис і виберіть вкладку «З пошукових систем». Встановіть відображення пошукового трафіку по місяцях і оцініть схожість графіка з поданим вище скріншотом.

Ви можете розслабитися і випити чашку чаю, якщо уявне падіння відвідуваності сталося з-за випадкового видалення коду сервісу статистики на деяких шаблонах. Коли ваш помічник не може контролювати своє прагнення до досконалості і постійно «копається» у вихідному коді сайту, це відбувається досить часто. Вебмастера іноді ненавмисно змінюють файл footer.php, в якому міститься код відстеження.

Щоб перевірити працездатність коду відстеження Google Analytics, скористайтеся однією з програм-отладчиков. Також ви можете перевірити наявність коду на всіх типах сторінок і відновити його вручну.

Питання 2: Ви щось міняли на сайті останнім часом?

Дуже часто зміна дизайну сайту призводить до падіння трафіку, особливо якщо ви не використовуєте коректний редирект.

Крім цього, видалення сторінок з контентом або вмісту зі сторінок, а також зміна їх ієрархії, призводить до непередбачуваних наслідків. Зазвичай дана проблема вирішується після відкоту змін в дизайні або ієрархії, а також після відновлення вмісту. Скористайтеся аналізом популярності сторінок в Google Analytics, щоб визначити розділи сайту, відвідуваність яких впала із-за видалення контенту або зменшення його актуальності. А сервіс Wayback Machine допоможе вам встановити, чи змінювався дизайн ресурсу останнім часом.

Перевірте логи вашого сайту, щоб визначити, які зміни відбулися безпосередньо перед падінням трафіку.

Питання 3: Не зламали ваш сайт?

Власник або адміністратор не завжди помічає злом сайту, так як зловмисники вміють приховувати свої дії. Дуже часто хакери спеціально не порушують роботу головної і інших важливих сторінок ресурсу. Замість цього вони створюють нові розділи з шкідливим контентом, які можуть довго залишатися непоміченими. Однак коли пошукові системи знаходять на сторінках сайту небезпечне вміст, вони негайно знижують його видачі. Яндекс і Google позбавляють потенційно небезпечний ресурс відвідувачів, захищаючи своїх користувачів від кібератак.

Сервіси «Інструменти для веб-майстрів Google і «Вебмастер» Яндекса допоможуть вам виявити наслідки злому. Також спробуйте ввести в пошуковий рядок Google запит типу «links:ваш сайт». Це часто допомагає виявити зламані сторінки з мета-тег description, який формує сніппет в пошуковій видачі.

Конкретні кроки з повернення контролю над сайтом залежать від CMS, яку ви використовуєте. Зазвичай вони включають відновлення ресурсу за допомогою резервної копії, зміна паролів від FTP, облікових записів адміністраторів, користувачів і баз даних.

Після цього пошуковики відновлять ресурс у пошуковій видачі, що автоматично призведе до зростання відвідуваності.

Не забувайте приказку про ложці профілактики, яка замінює бочку ліків. Слідуйте простим рекомендаціям, що зменшує ймовірність злому сайту:

  • Своєчасно оновлюйте «движок».
  • Використовуйте складні паролі.
  • Обов’язково користуйтеся інструментами автоматичного резервного копіювання.
  • Перевіряйте стан сайту за допомогою сервісів «Інструменти для веб-майстрів Google і «Вебмастер» Яндекса.

Питання 4: чи Не пов’язане падіння трафіку зі зміною пошукових алгоритмів провідних ПС?

Впровадження нових алгоритмів пошуковими системами часто призводить до падіння трафіку. Дізнайтеся на форумах та у блогах вебмайстрів, не стикалися вони в останні дні з різким зростанням або падінням відвідуваності сайту. Прочитайте останні публікації в офіційних блогах Яндекса і Google.

Вам знадобиться допомога професійних фахівців з контент-маркетингу, якщо відвідуваність вашого сайту впала після оновлення алгоритмів пошукових систем. Швидше за все, тільки комплексна робота по комплексному розвитку сайту, що включає створення якісного контенту, отримання природних зовнішніх посилань і інші заходи, поверне пошуковий трафік на ваш сайт.

Питання 5: Можливо, падіння трафіку пов’язано з санкціями по відношенню до вашого ресурсу з боку пошукових систем?

Якщо пошукові системи не впроваджували нові алгоритми роботи в останні дні і тижні, то ваш сайт міг позбутися трафіку з-за санкцій. У цьому випадку ви помітите різке падіння позицій ресурсу у видачі за запитами, які не містять назви вашої компанії, а також назв ексклюзивних технологій та товарів (т. зв. брендовані запити).

Пошукові системи використовують санкції по відношенню до сайтів, які містять спам-контент, шкідливе вміст або «погані» посилання (наприклад, лінки, провідні на неіснуючі сторінки, небезпечні ресурси). А після введення алгоритму Panda і тим більше антиспам-фільтр Penuin, санкції в Гуглі дуже легко отримати і за неякісну зовнішню посилальну масу (особливо, куповану через посилальні агреггаторы).

Зверніться до SEO-фахівцям, який проведе аудит, усуне помилки і виконає внутрішню пошукову оптимізацію вашого сайту.

Питання 6: чи Не став ваш ресурс жертвою конкурентів?

Іноді пошуковий трафік падає через навмисних дій конкурентів, які одномоментно купують велику кількість спам-посилань на ваш сайт з низькоякісних донорів. Пошукові системи реагують на це зниженням позиції ресурсу в пошуковій видачі.

Пошукова система Bing впровадила інструмент Disavow Links Tool, доступний користувачам сервісу Bing Webmaster Tools. Даний інструмент дозволяє усунути вплив спам-посилань на позиції ресурсу в пошуковій видачі. Google анонсував впровадження подібного інструменту. Звичайно, він знадобиться вам тільки в тому випадку, якщо конкуренти або горе-оптимізатори купили велика кількість спам-посилань на ваш сайт.

І на закінчення. Якщо ви перевірили всі перераховані вище пункти і не знайшли відповіді на своє запитання про падіння трафіку саме вашого сайту, то залишається два варіанти: ви або потрапили під фільтрацію пошукових систем, або після впровадження нового алгоритму пошукових систем методи, якими ви просували свій сайт, перестали працювати.

За матеріалами Джон Лінч