Роль редактора в реалізації контент-маркетингової стратегії. Частина 1. Для чого вам редактор?

278

У цій статті є продовження – Частина 2. Як редагувати тексти

Чи потрібен у штаті відділу, що займається реалізацією контент-маркетингової стратегії, редактор? Відповідь однозначна – так, потрібен. На своїй практиці ми переконалися, що є тільки один ефективний спосіб успішно створювати і поширювати брендований контент. Спосіб такий: підходити до створення та поширення матеріалів, грунтуючись на тих же принципах, що редакція офлайнового видання. Фактично для того, щоб успішно просувати проект, вам потрібно створити редакцію, в якій повинні бути вузькі фахівці.

Кожен в команді відповідає за свій фронт роботи. Контент-стратег займається стратегічними речами – вивчає тематику і контент конкурентів, формує контент-план, думає над способами контакту з аудиторією. Веб-аналітики і SEO-аналітики аналізують дані за допомогою сервісів статистики і дають конкретні рекомендації щодо поліпшення ранжирування в пошукових системах. І тільки редактор відповідає за кінцеву якість продукту – брендованого контенту, який ви розповсюджуєте. Чи варто пояснювати, чому так важливо якість?

Роль редактора в реалізації контент-маркетингової стратегії. Частина 1. Для чого вам редактор?

Є речі очевидні. Наприклад: будь-які маркетингові заходи безсилі, якщо мова йде про просування продукту, якість якого не відповідає ринковим стандартам. Повною мірою це стосується і вашого контенту – головного інструменту вашої маркетингової стратегії в інтернеті. Як маркетолог, ви повинні погодитися з твердженням, що ваш контент за важливістю нічим не відрізняється від продукту, який ви пропонуєте. Саме за якістю створюваного вами контенту аудиторія буде побічно судити про ваш статус на ринку, ваші можливості і про якість ваших послуг чи товарів. Повірте, це так. І саме тому ваш контент повинен бути бездоганним і чарівна, а редактор, головний обов’язок якого – постійно підтримувати його бездоганність і невідпорність, – повинен бути професіоналом вищої проби.

Найголовніше обґрунтування важливості цього фахівця: кожному автору потрібен редактор. Винятків не буває. Автору будь-якого рівня, навіть лауреату Пулітцерівської премії.

Якщо ви просуваєте ваш контент своїми силами, то у вашому штаті обов’язково повинен бути фахівець, що відповідає за дві речі:

 • Стратегічний погляд на створення та розповсюдження контенту (виходячи з цілей, важливо визначити, яким буде ваш месседж до цільової аудиторії, з допомогою якої форми (прес-релізи, гайди, відеоконтент і т. д.) у кожний конкретний момент найефективніше взаємодіяти з ЦА.
 • Практичні дії по поліпшенню створюваного контенту (щільна робота з авторами, написання технічних завдань для них, повернення текстів, що не відповідають рівню якості, заданому вами, на доопрацювання).
 • В принципі, дві ці функції може виконувати одна людина, але набагато ефективніше все ж розділити їх між двома фахівцями – контент-стратегом (функція номер 1) та редактором (функція номер 2). Тому що у своїй основі це принципово різні види діяльності.

  У чому основні відмінності редактора від контент-стратега?

  • Контент-стратег при всій своїй заглибленості в тематику ринку і роботу авторів, генерящих матеріали, при тому, що він, з нашої точки зору, і сам при необхідності повинен вміти писати і редагувати, все ж за своєю суттю виконує функції маркетолога, і його головне завдання – думати, що допоможе бренду стати відомішою як зробити так, щоб аудиторія ставилася до вашої компанії лояльніше; в процесі створення та поширення контенту цей спеціаліст повинен виконувати будь-які дії, які дозволять розширити пул цільової аудиторії і збільшити ваші продажі.
  • Редактор – це практик. Його стезя – робота над поліпшенням контенту. Керуючись завданнями, які ставить йому контент-стратег, він формулює точні вимоги для авторів, даючи їм завдання з написання тих чи інших матеріалів (в нашому агентстві ці «точно сформульовані вимоги» носять назву «технічного завдання», є риба цього документа, яка під кожну нову задачу видозмінюється редактором), відправляє тексти на доопрацювання з чіткими роз’ясненнями, що не влаштовує і як виправити; редагує тексти, править мовні, орфографічні і пунктуаційні помилки, композиційні та змістові недоліки, часто сам підбирає ілюстрації до матеріалів і робить підписи до фотографій, стежить за тим, щоб під час верстки матеріалів контент-менеджер не допустив помилок.
  • Контент-стратег розуміє, що потрібно дати цільової аудиторії. Редактор знає, як це їй дати у найбільш цікавій для неї формі. Контент-стратег створює цілі (необхідно ознайомити ЦА з новою лінійкою продукції; або: потрібен сценарій для відеоролика, присвяченого ювілею компанії; або: потрібна генерація позитивних відгуків в соцмережах для нівелювання з’явився негативу і т. д.). Редактор знає, як ці цілі реалізувати на практиці найбільш ефективно.

  Що дасть вам редактор

  Редактор – єдиний у вашому штаті фахівець, який абсолютно точно і на рівні теорії, і ще краще, на рівні інтуїтивного чуття, що сформувався щоденною практикою, знає найбільш дієві прийоми в довірчому спілкуванні з аудиторією за допомогою контенту, краще за всіх знає ваш формат, що можна і що не можна писати в матеріалах, він заміною двох-трьох слів і дописуванням одного абзацу здатний зробити середньої руки текст цікавим вашої аудиторії. Коли справа стосується практики, всі козирні карти в руках редактора. Правила практичної гри він знає краще за всіх.

  Набагато легше знайти професійних авторів, ніж хорошого редактора для вашої інтернет-редакції, який має серйозний досвід практичної роботи і прекрасно розуміє, що таке формат. А з цим поняттям вам доведеться часто стикатися, якщо ви реалізуєте контент-маркетингову стратегію. Власний формат неминуче створюється у будь-якій компанії, що розповсюджує контент в мережі. Всі опубліковані матеріали при цьому відповідають певним правилам: особлива концепція подачі інформації, свій стиль, свій спосіб контакту з аудиторією, інші речі, які диктуються брендбуку компанії. Формат є у всіх ділових і інших видань, і якщо ви плануєте розміщувати ваш контент на сторонніх майданчиках, ваш редактор з ходу повинен вловлювати вимоги чужого формату.

  Шукати редакторів потрібно, якщо перед вами стоїть завдання створювати якісний, цікавий цільової аудиторії контент.

  Принцип роботи редактора

  Редактор не працює з текстами, керуючись суб’єктивними уявленнями про те, що в мові і манері автора добре, а що погано. Звичайно, редактор – теж людина, і, як у кожного з нас, у нього є свої уподобання і свій смак. Але, з професійної точки зору, смак редактора – це основна одиниця, яка базується на об’єктивних речах – розумінні теорії редакторської роботи і довгої практиці, в ході якої виробляється майже інтуїтивний навик доведення тексту до заданого рівня якості.

  Саме про теоретичну сторону роботи редактора ми і поговоримо в наступній частині нашої статті. Ми постараємося по поличках розкласти всі етапи редагування і види правки тексту, що, сподіваємося, допоможе керівникам компаній і людям, що відповідають за напрям контент-маркетингу, переконатися у важливості такої штатної одиниці, як редактор, а тим, хто безпосередньо працює з текстами (в тому числі і авторам) допоможе краще зрозуміти об’єктивні принципи, якими слід керуватися, працюючи над поліпшенням матеріалів.

  У цій статті є продовження – Частина 2. Як редагувати тексти

  Корисні матеріали по темі:

  • Побудова команди по реалізації контент-маркетингової стратегії
  • Як підвищити ефективність роботи веб-редакції корпоративного сайту
  • Контент-стратег у нову епоху інтернету