Шанті-Шанті.рф: як розкрутити інтернет-магазин з допомогою відеооглядів?

327

Жодних красивостей, тільки «життєва» концепція відео

Ми живемо в епоху інформаційного шуму, коли людина прагне відгородитися від непотрібної інформації. Але суть в тому, що її кількість рік від року буде зростати лавиноподібно. Відповідно, і людське бажання відсторонитися від інформаційного шуму буде тільки посилюватися. Непрості умови для поширення бізнес-контенту, чи не так? Вихід тільки один — знайти нестандартну ідею, власну фішку, робити те, що не роблять інші. Наші сьогоднішні гості і про самій-то термін «контент-маркетинг» почули недавно. Однак саме з його допомогою (нехай і не знаючи про це) вони почали власними силами розвивати інтернет-магазин outdoor-тематики. Мабуть, завдяки інтуїції хлопці знайшли той самий правильний шлях, і почали займатися видеомаркетингом. Ідея була проста до банальності: один товар — один оглядовий відеоролик. І найцікавіше в цих роликах — їх абсолютно реалістична концепція: ніякого впарювання, ніяких красивостей, простий і чесний розповідь про товар. Але чомусь втілити цю ідею вирішили тільки вони. Всі подробиці про те, як можна розвивати проект самостійно в непростих сучасних умовах, — в інтерв’ю з Андрієм Коломытовым і Максимом Оранським, засновниками проекту Шанті-Шанті.рф.

Шанті-Шанті.рф: як розкрутити інтернет-магазин з допомогою відеооглядів?
Шанті-Шанті.рф: як розкрутити інтернет-магазин з допомогою відеооглядів?

Денис: Розкажіть про сам проект?

Андрій: Проект Шанті-Шанті.рф з’явився півтора року тому. Активно ми почали займатися ним у жовтні 2013 року. Але, природно, ідея власного бізнесу з’явилася ще раніше. До старту проекту Шанті-Шанті ми весь час щось пробували. Макс активно ходив на всілякі бізнес-тусовки, тренінги та коучинги, ділився зі мною своїми враженнями і періодично мене «бив». Ми розглядали різні ідеї бізнесу. Хотіли робити кур’єрську службу, запустити event-агентство, продавати будиночки для кішок, загалом, різні ідеї пробували (аж до продажу іжевських чобіт, радиокатеров і зеленої кави). Технологія продажу була дуже проста: на Avito публікували оголошення приблизно такого змісту: «Завтра їду в Афганістан, распродаю за півціни, тільки заберіть». Але в підсумку нічого з того, що ми пробували, у нас не пішло. Ну і як-то так само вийшло, що одним з товарів, яким ми почали займатися були туристичні намети. І до нашого здивування, по наметах стали дзвонити.

Макс: Ти забув ще про браслети від комарів. Ми їх закупили і поїхали в ліс тестувати. Як з’ясувалося, працюють вони дуже цікаво. Одягаєш браслет на руку — і в тебе одна рука сильно покусана, а інша — дуже сильно покусана.

Андрій: Так, їздили вночі в ліс на байку, шукали там комарів, щоб протестувати браслети. Браслети не пішли, але ось намети пішли відразу, і ми поступово почали відходити в тематику outdoor-спорядження. Спочатку ми збиралися відкрити інтернет-магазин туристичної тематики з невеликим вибором, але кращих товарів — протестованих на собі, з хорошими відеороликами на кожен продукт. Знайшли постачальників, почали викладати товари, але у такому форматі працювати було важко – попит був невисоким. І ми почали швидко нарощувати базу товарів.

Денис: А як виникла назва?

Андрій: Ну, це ще з часів продажу браслетів з комарами. Комарі дратують людей, виводять з себе. А ми слухали багато всякої індійської музики. В індуїзмі є поняття «шанті» — це стан спокою і гармонії. Посил був простий: купуйте браслети від комарів, позбавляйтеся від непотрібних негативних емоцій. Від продажу браслетів ми відмовилися, але домен (і, відповідно, бренд) вже пізно було міняти.

Денис: Що було далі?

Андрій: Далі стали виходити на різних постачальників, щоб максимально заповнити свої каталоги. Вийшли на магазин «Сплав», на Nova Tour, на інших виробників.

Макс: Причому, все почалося випадково. Я восени повертався з Криму, зайшов у Сімферополі у місцевий магазин туристичного спорядження і не стримався – купив маленький рюкзак Tatonka, який міг складатися «сам у себе». І швидко, буквально за півгодини до поїзда, зняв відеоролик про нього і написав Андрію, щоб він вийшов на представників цієї фірми, і ми могли додати її продукцію в свій прайс-лист.

Андрій: Так, на представників Tatonka ми в підсумку вийшли. І тут же домовилися з ними про те, що приїдемо до них на склад, щоб швиденько перезнімати всю їхню продукцію.

Денис: Ви чули щось про термін «контент-маркетинг»?

Макс: Судячи з будовою терміна, це, мабуть, маркетинг, побудований на поширенні корисних для аудиторії матеріалів?

Денис: Якщо спрощено говорити, то — так. І в зв’язку з цим у мене питання: ви свідомо робили ставку на створення та розповсюдження видеобзоров товарів, які продаєте, чи це було якесь інтуїтивне рішення?

Макс: Почасти, це було свідоме рішення, але почасти й інтуїтивне. Менделєєву, за легендою, періодична таблиця хімічних елементів приснилася, але вона могла наснитися тільки тому, хто про цю проблему думав день і ніч. Справа була так: ми довго шукали якусь фішку, студіювали бізнес-літературу (ту ж Стратегію блакитного океану»)…

Андрій: Як ми придумали нашу основну фішку — видеобзоры на кожен товар? Ми молодці і зробили все правильно. Але як це повторити, зробити ще одну фішку — ми не знаємо 🙂

Макс: Так, ми шукали якусь фішку. І спочатку, як водиться, намагалися її знайти в ціноутворенні, в асортименті, але якось само собою вийшли на зйомку відео. І зрозуміли — ось воно, це і є наша фішка. Але навіть тоді ми не розуміли справжню міць цього кроку. Тут у чому штука. Є, скажімо, хороший інтернет-магазин. Там знімають хороші постановочні фотографії товарів. Потім з цими ілюстраціями працює ретушер. Потім це все в хорошому дозволі викладається на сайт. Але коли ти дивишся на якісну отретушированную фотографію товару, ти розумієш, що насправді до реального життя ця фотографія має мало відношення. Дивлячись на таку картку товару, ти не можеш зробити самі прості і необхідні висновки. І говориш собі: фотограф — молодець, ретушер — молодець, але, чорт візьми, розміру цей товар? А як він виглядає під таким ракурсом, а під іншим? Яка в цій сумці підкладка? А яка на дотик тканина у цієї куртки?

Андрій: Так, я особисто бачив, як співробітники одного з наших постачальників, перш ніж фотографувати намет, гладили її праскою!

Макс: Все вірно. Ми інтуїтивно розуміли, що людям потрібні не красиві фотографії, а зовсім інше знання про товар, який вони шукають. Якось ми знімали відео і після зйомки раптом зрозуміли, якою повинна бути правильна концепція: треба робити не сверхкрасивые відео, а чесні, без будь-яких візуальних вишукувань. Ролики, в яких ми повинні просто і щиро розібрати всі плюси і мінуси товару, описувати свої відчуття, показувати товар з усіх можливих ракурсів.

Денис: Скільки на поточний момент роликів ви зняли?

Макс: Канал створений 9 вересня, і на даний момент всього завантажено у нас 1412 роликів. Переглядів, на наш погляд, не так вже й багато — близько 1 мільйона. Але ми за переглядами весь час ростемо.

Шанті-Шанті.рф: як розкрутити інтернет-магазин з допомогою відеооглядів?

Андрій: Взагалі, у нас, крім самих роликів, досить багато різних маркетингових фішок. Про багатьох речах ми не заявляємо ніде, але намагаємося щось дати своїм покупцям, крім того, що він очікує від нас отримати. Багато такі фічі ми вивалюємо на покупця в процесі. Наприклад, у нас є відеоролики з вдячністю клієнту: «Доброго дня, Володимире, дякуємо, що ви купили у нас цей товар і т. д…» Люди зазвичай на це реагують з відкритим ротом: «Що, як це, я тільки зробив замовлення, а ви вже для мене ролик зняли?». А все пояснюється просто: у нас є заготовлені ролики, записані під список найпоширеніших імен… І таких фіч дуже багато. Однією з наших вже фірмових фішок є те, що ми даємо чесні (не накручені) знижки на товари, які у нас є в каталозі, але на які поки немає відеооглядів. Все-таки ми працюємо в дуже конкурентній ніші, і інтернет-магазинів, які продають те ж саме за тими ж цінами, дуже багато. Потрібно якось відмежуватися від них.

Шанті-Шанті.рф: як розкрутити інтернет-магазин з допомогою відеооглядів?

Денис: А роботу по зйомці відеооглядів ви плануєте? Є контент-план на дві-три тижні вперед? Є сценарії відеороликів?

Андрій: Можливо, я трохи розчарую. Ніякої особливої підготовки до зйомки, ні після в нас немає. І це пов’язано, насамперед, з кількістю завдань, які кожен з нас вирішує протягом дня. У нас в письмових планах зараз висить, наприклад, більше ста завдань, які потрібно зробити. Крім зйомки відео, це завдання по сайтам, з маркетингу, з якимось наших заходів. Кількість товарів, на які ми плануємо зняти відеоогляди, настільки велике, що тут вже не до особливої підготовки. Все народжується експромтом. Але, знову-таки, гарний експромт, хороший огляд товару був би неможливим, якщо б ми не мали тієї експертизою в тематиці, яку ми вже володіємо. Але, хочу сказати, все одно ми дуже серйозно просунулися в порівнянні з тими часами, коли тільки починали знімати відеоогляди. Раніше було так: приїжджаємо до постачальника. Дивимося — висить намет. Давай знімати намет. Дивимося — висить спальник. Давай знімати спальник. Потім ми почали аналізувати і прогнозувати попит на продукт, намагалися знімати те, що буде мати попит серед нашої аудиторії. Аналізували свій сайт, вивчали статистику переглядів товарів. І на підставі цього формували списки товарів, по яким нам потрібні відеоогляди в першу чергу. Йшли саме таким шляхом. І зараз вже точно можу сказати, що на всі часто замовляються товари у нас відеоогляди є. Тепер вже можемо собі дозволити вибирати, що знімати, а що ні. В основному, в кадрі присутній я, та я ж вибираю, що буду знімати. Підходжу до вибору товарів просто: що подобається, то і знімаємо, що не подобається — не знімаємо. Іншими словами, вибір товарів для оглядів зараз, здебільшого, інтуїтивний. Але моя інтуїція, хотілося б вірити — це результат великої роботи. У мене вже з’явилося якесь чуття на товари, і я з високим ступенем ймовірності можу прогнозувати, що буде цікаво, а що ні. Ось, приміром, штатив для action-камери, який поєднаний з трекинговой палицею, — це буде цікаво. А чергова похідна ложка особливого інтересу не викликає, цей товар ми знімати не будемо в даний час… Ну і, відповідно, з приводу планів роликів. Планів у нас немає. Все робиться спонтанно. Це і плюс, і мінус. З одного боку, постійний експромт — це втомлює, вимагає високої концентрації. Але з іншого боку, ролики виходять живі. У нас багато позитивного фідбек, який саме з цим і пов’язаний, — ми говоримо простою мовою, зрозумілим нашої аудиторії. Якщо нам щось не подобається в продукті, так і говоримо: купувати його, можливо, не варто, краще подивіться ось на такий продукт. Так, звичайно, на ринку ніхто більше не робить. Але зовсім без сценаріїв не вийде — зараз ми прийшли до висновку, що створювати план зйомок, мабуть, все-таки доведеться для якихось специфічних товарів. Наприклад, для ножів. Ми робили за нашою звичайною схемою кілька роликів про ножі і зіткнулися, якщо можна так сказати, з дуже серйозним неприйняттям наших відеооглядів з боку «найфоманов». А це публіка дуже специфічна. «Найфоманы» не прощають помилок, не прощають відсутності експертизи в темі. Зіткнувшись з цією аудиторією, ми зрозуміли, що без додаткової експертизи та плану зйомки увійти в цю тему не вийде.

Денис: А де знімаєте? Як вибираєте майданчик?

Андрій: Скрізь. В квартирі, в офісі постачальника, в магазинах (з дозволу адміністрації), скрізь. На старті, коли працювали фактично під замовлення, ми говорили покупцеві, коли його замовлення приходив: або ми вам привеземо цей товар сьогодні за ціною 10 тис. рублів, або візьмемо його на пару днів, щоб зняти ролик, і привеземо вже за 8 тис. рублів. Часто їздили по складах і шоу-румам постачальників. З цим багато різних смішних історій пов’язано. При зйомках в таких умовах в кадрі постійно з’являються якісь незрозумілі люди. Було таке, що бабця в кадр залізла: «Милок, де тут купити труси?». Або люди підходять під час зйомки і починають задавати питання: «А що це, а для чого це?». З цим ми досі не знаємо, як боротися. Навіть один час серйозно виношували ідею, що потрібно знімати в майці з написом: зайдеш в кадр, отримаєш по голові. Тепер підходимо до зйомок не за залишковим принципом: є час, давайте що-небудь знімемо, — а цілеспрямовано. Вперше використовували такий підхід минулого літа: взяли всю продукцію компанії Nova Tour, за якої у нас не було видеобзоров, привезли все це на пару тижнів в спеціально знятий для цього заміський будиночок і влаштували знімальну сесію. Ролики з тієї річної знімальному сесії досі виходять на нашому каналі. Якщо всі ролики відразу викласти на YouTube, багато передплатників каналу відразу отпишутся, тому що ми їм своїми відео просто перекриємо особисту стрічку. Ми викладаємо від 1 до 5 роликів в день, і в нас є запас, так як зараз ми цілеспрямовано знімаємо ось такими ось сесіями. Причому запас дуже великий, на півроку вперед як мінімум.

Макс: Так, ми прийшли до цієї моделі досвідченим шляхом, але так само знімають і досвідчені телевізійники. Так, дійсно, зручніше працювати.

Денис: чи Є ще якісь «фішечки», до яких ви прийшли дослідним шляхом?

Андрій: Є, звичайно. При зйомці огляду потрібно спочатку завжди представлятися. Протягом ролика ми кілька разів вимовляємо адресу нашого інтернет-магазину «шанті-шанті.рф». Іншими словами, завжди потрібно пам’ятати про аудиторію, яка раніше з тобою не стикалася. В кінці ролика потрібно просити поставити лайки, якщо ролик був корисний. Такі ролики дійсно отримують більше лайків. А чим більше лайків, тим більшій кількості людей наш ролик буде показаний.

Макс: Крім цього у нас багато різних автоматичних листів, що відправляються за подією. Наприклад, напоминалки з оплатою. Або людина купила щось у нас, через тиждень ми його питаємо: чи сподобався вам цей товар? Є розсилки по поведінкового таргетингу: якщо люди щось у нас вже купували певні товари, ми надсилаємо інформацію щодо цієї категорії товарів.

Денис: Що відбувається після зйомки? Далі що? Є постпродакшн, якийсь монтаж?

Макс: Майже ніколи не монтуємо. Ми починали в дуже непростих умовах постійної нестачі бюджету на створення відеоканалу і просто жахливою брак часу. І вирішили не морочитися якістю, а брати кількістю. Для наших бізнес-процесів набагато важливіше зняти велике число роликів з якістю не нижче визначеного рівня, ніж робити дуже якісні ролики, але в обмеженій кількості. І якщо при зйомці ролика відбувається якась лажа, нам простіше стерти файл і повністю перезаписати відео цілком, а не монтувати з різних дублів. Єдиний постпродакшен — це акуратне підписування роликів (в заголовку завжди повинно відображатися назва товару) і прописування гіперпосилання на товари в нашому інтернет-магазині при завантаженні відео на канал.

Денис: На що знімаєте?

Макс: Canon EOS 7D + Canon EF-S 17-55/2.8 IS.

Денис: Що відбувається після публікації?

Макс: Життєвий цикл ролика такий. По-перше, відзняли матеріал. По-друге, людина, який знімав, акуратно (він поки ще пам’ятає, що сьогодні знімали) підписує кожен файл, щоб назва файлу збігалася з назвою товару. Далі весь відзнятий матеріал завантажується на YouTube-канал, де він все ще нікому не доступний. Далі вже проходить інший (спеціально навчений) людина, ставить посилання з ролика на сторінку товару на сайті і зі сторінки товару на ролик. Весь цей час на YouTube-каналі ролики ще не відображаються. І фінально вже я особисто проходжу і, як редактор, вибираю, що сьогодні відкрити, який товар. Який товар відкривати — тут я приймаю рішення в залежності від сезонності попиту і настрою.

Денис: По суті ви створили фабрику контенту, оптимізувавши всі процеси, щоб видавати велику кількість роликів в режимі non-stop з якістю не нижче певного рівня.

Макс: Ну так, у нас конвеєр.

Андрій: У нас тут кумедний випадок нещодавно стався. Приїхали в гості до одного з своїх постачальників. І серед іншого поспілкувалися там з менеджером, який відповідає за спілкування з блогерами. І вона, довідавшись, хто ми такі, каже: а я вас додала в блек-листи. Ми такі в непонятках: а що таке? А вона: вас просто занадто багато у видачі, і я нічого не можу знайти на YouTube, крім ваших роликів. Не приховую, таке чути було приємно.

Денис: Ок, опублікували ролики на YouTube, що далі?

Макс: Далі ролики (правда, далеко не всі) завантажуються в нашу групу «ВКонтакте» і (значно рідше) в групу на Facebook. Забавні моменти зі зйомок відправляються в «Instagram». Групу на Facebook, скажу відверто, ми ведемо за залишковим принципом, просто це не наша аудиторія. А групою «ВКонтакте» намагаємося займатися. Але ми її використовуємо не як дублера нашого відеоканалу на YouTube, а, швидше, авторське ЗМІ, де висловлюємо свої думки щодо тієї чи іншої проблеми (зрозуміло, що все це на тему outdoor), відповідаємо на запитання нашої аудиторії, загалом, працюємо над підвищенням лояльності. І в цьому сенсі ми відрізняємося від більшості інтернет-магазинів, які розвивають свої паблики «ВКонтакте». У більшості з них основний контент — це анонси товарів. Ми даємо, звичайно, ролики, але більше даємо контент, який може бути корисний або цікавий нашої аудиторії.

Андрій: Зауважу, що наш паблік «ВКонтакте» часто працює як майданчик відгуків по товарах, які ми продаємо. Ми багато працюємо над тим, щоб наші реальні покупці залишали там відгуки, і люди, дійсно, їх читають. Деякі покупці навіть видеобзоры наших товарів почали робити, за нашим прикладом. Тобто купують у нас, роблять відеоогляд, і у нас в групі їх викладають. Або на сайті в коментарях до товару. Причому, це не поодинокі випадки.

Шанті-Шанті.рф: як розкрутити інтернет-магазин з допомогою відеооглядів?

Денис: Як приходить до вас клієнт? Зрозуміло, що ваші багатоканальні комунікації: ви «наздоганяєте» користувачів на YouTube, в соціальних мережах. Але все-таки основний канал, який призводить до конверсії, — який?

Макс: Як не дивно, основний канал для нас — це наш власний сайт. Тут приблизно така аналогія працює. От є ресторан якийсь, наприклад. І в цьому ресторані є фірмове блюдо. Про це знають цінителі, його замовляють гурмани. Це блюдо — фішка ресторану. Але в реальності 90 % виручки робиться на всім знайомих стравах — простих і зрозумілих. Так само і у нас. Відеоогляди — це наше «фірмове блюдо». Це наша фішка, але основні конверсії здійснюються на нашому сайті, а трафік на сайт здебільшого у нас з органічної видачі пошуковиків.

Андрій: Але тут є ще такий момент. Наш канал на YouTube допомагає нам спілкуватися з постачальниками. Вони бачать результат нашої роботи, вони знають про нас до того, як ми на них вийшли. З деякими постачальниками ми, ймовірно, ніколи б не почали працювати, а так — ми працюємо, і всі задоволені.

Макс: Але є ще один момент. Незважаючи на те, що основний постачальник клієнтів для нас — це пошук, досить вагома частина в потоці трафіку з пошукових систем — це переходи по брендованим запитам. І тут, зрозуміло, не будь у нас якісних та експертних відеооглядів, такої кількості брендованого трафіку у нас не було б.

Андрій: Я досить багато спілкуюся з нашими покупцями і часто чую, що вони прийшли до нас саме після перегляду відеоролика. Я точно можу сказати, що роль відеооглядів, які ми робимо для нашого YouTube-каналу, дуже велика в нашій маркетингової стратегії. Мало того, відеоогляди дають неймовірно лояльну аудиторію. Люди дивляться нас місяцями, дізнаються нас завдяки відео, і їм набагато простіше платити нам гроші. Аж до того доходить, що люди відправляють нам гроші, навіть не пересвідчившись, чи є даний товар зараз в наявності. Іноді ввечері приїжджають до нас в офіс, без усяких дзвінків, без всяких попереджень: «Ой, а я тут хочу придбати у вас товар, огляд на який подивився на YouTube». Пам’ятаю, був один мужик, я йому особисто товар відвозив, тому що у нас тоді несподівано все кур’єри відвалилися, і він мені каже: «Я залипнув на вашому каналі на кілька годин». А був навіть такий випадок: в метро до мене підійшов чоловік і сказав: «Ой, а я вас знаю, хороші ролики знімаєте». Загалом, наші відеоогляди дали нам досить велику популярність в колах аутдорщиков. Зрозуміло, що таку популярність так швидко ми не могли б отримати з допомогою інших інструментів.

Денис: А конверсія на сайті яка?

Макс: Конверсія дуже сильно залежить від сезону. Наприклад, в минулому травні конверсія у нас була 1,11 %. У серпні знизилася до 0,7 %. Потім росла під новий рік. У січні взагалі впала — ну це і очікувано, в загальному. Зараз вона знову зростає.

Денис: Займаєтеся email-маркетингом?

Макс: Так, займаємося. Я сам програміст, наш сайт — це результат моєї праці як кодера. Але от іноді щось знаходить, і я сідаю писати код для сайту, а розсилку для людей. Мені це цікаво, мені це подобається. З розсилки, до речі, у нас дуже висока конверсія — 12-15%.

Денис: Як ви розподіляєте між собою ролі? І скільки людей зараз у вашій команді?

Макс: У нас все просто: кожен робить те, що вміє робити добре. Наприклад, пускати в кадр когось, крім Андрія, можна, але результат буде свідомо гірше. А ось займатися сайтом, наприклад, краще всього виходить у мене.

Андрій: Ми з Максом досить давно знайомі, і ми доповнюємо один одного з точки зору бізнесу. У нас є якісь спільні риси, але ми досить серйозно один від одного відрізняються за темпераментом, за реакцій на навколишню дійсність. І, головне, знаходимо різні рішення для одних і тих же проблем. Відповідно, в якихось питаннях я беру на себе ініціативу тільки тому, що я знаю, як вирішувати цю задачу. У якихось питаннях ініціативу на себе бере Макс. Виходячи з цього, ми набираємо співробітників «під себе». Тобто у нас в компанії два таких центри виходить: хтось працює тільки зі мною, так як я наймав цих співробітників для вирішення певних завдань, і Макс взагалі не лізе в цю область. Хтось працює тільки з Максом, і я навіть не в курсі, хто на нього працює і чому. Сумарно на мене зараз працюють мій особистий помічник, співробітник, який займається менеджментом замовлень (прийомом заявок і підготовкою вантажів до відправлення), постійний кур’єр, розвозять московські замовлення, співробітник, який забирає товари зі складів постачальників, і людина, яка відправляє замовлення поштою та кур’єрськими службами. Разом разом зі мною сім чоловік у моїй «бригаді».

Макс: У мене є співробітник, який допомагає мені по сайту, тобто вирішує завдання, які я ставлю йому, є бухгалтер (бухгалтерія — це моя зона відповідальності) і є людина, яка допомагає мені на YouTube-каналі. Ну і сам я повністю забезпечую роботу сайту. У нас все на самописною системі управління контентом (я програміст з 10-річним стажем, і наш сайт — це не просто сайт. Там же «живуть» автоматичні email-розсилки, там же «живе» управління складом, там же «живе» вся наша внутрішня звітність. Там же реалізований функціонал по комунікацій з постачальниками, ну і так далі.

Денис: Як самі оцінюєте свої успіхи і неуспіхи? Якщо вам на самому початку шляху сказали б, що сьогодні ви будете в цьому місці з ось такими досягненнями, як би ви до цього поставилися? Пораділи б, засмутилися?

Макс: Коли спочатку я ходив на всілякі бізнес-тренінги, мені здавалося, що все буде легко і просто. Потім, коли почав все робити, виявилася безліч різноманітних проблем. Іноді, звичайно, хочеться все кинути до чортової матері. Але ми працюємо в тандемі, а це дуже зручно. Коли один перестає крутити педалі, другий його витягає. Якийсь час ми разом їх крутимо, потім вже видихається інший, і так постійно. Але рух вперед є завжди.

Андрій: чи Було важко? Я відповім на це фактами: ми вже два рази закривалися. Але кожен раз не до кінця. Чому? Та тому що є тандем, а в тандемі простіше. Варто вплутуватися? Безумовно, варто. Але якщо б мені сказали, які у нас будуть фінансові показники, я б, звичайно, був трохи розчарований, тому що наші очікування були вище. Але, з іншого боку, зараз все-таки поки ще рано судити, ми по суті ведемо цей бізнес лише півтора року. А тематика, в якій ми працюємо, сверхконкурентна, в ній дуже важко вижити. Але ми не тільки виживаємо, ми ростемо.

Макс: Проблем, з якими ми стикаємося щодня, величезна кількість. Це не тільки специфіка нашої ніші, але і специфіка всього e-commerce. Наприклад, напади на кур’єрів… Це реальність, і з нею треба якось вчитися жити.

Андрій: Не тільки напади на кур’єрів, у нас були напади і на нас самих. Це я до чого? Розвиток бізнесу безпосередньо пов’язаний з подоланням своїх особистих проблем. Без зростання тебе як особистості не відбувається зростання бізнесу. Підприємництво тебе щодня змушує боротися зі своїми власними косяками, зі своєю лінню, зі своїми звичками. І тут прогрес у нас є, і навіть за півтора року дуже серйозний.

Денис: У мене запитань більше немає. Дякую за інтерв’ю. Бажаю успіху вашого проекту. Буду з цікавістю за ним спостерігати.

Потрібно по-справжньому круте і якісне відео? Тоді зверніться до нас! У нас працюють професіонали своєї справи з великим досвідом роботи, а ціни нижчі ринкових. Натисніть тут , щоб замовити безкоштовну консультацію!

Читайте також наші інші інтерв’ю:

  • Олена Камская aka Optimizatorsha: карма сайтів існує
  • Віктор Карпенко (Seoprofy.ru): блог — найдешевший на сьогоднішній день канал отримання лідов
  • Сергій Людкевич (aka Wolf): робіть сайт зручним і корисним для вашої аудиторії — пошук вас нагородить