Що буде з ринком пошукового маркетингу після скасування посилального ранжирування для комерційних запитів

303

Паніка в SEO-світі почалася 5 грудня минулого тижня – у Чистий четвер, як ми у себе в агентстві охрестили день, коли було оголошено про скасування посилального ранжирування для комерційних запитів з січня 2014-го. І паніка триває. Насправді останні кілька років все йшло до цього. Але оптимізатори все одно не можуть позбутися відчуття, що ринок SEO прибили важкою ломакою. А то була евтаназія: пацієнт в ледачою комі, не здатний займатися ніякою роботою, підключений до апарату, подкачивающему його донорськими посиланнями.

У ракових хворих, як відомо, є п’ять стадій психологічних реакцій, які послідовно змінюють один одного:

 • Заперечення
 • Гнів
 • Торг
 • Депресія
 • Прийняття

Інкубаційний період хвороби нашого SEO-ринку тривав роками, а активна стадія (як лікар діагностував Садовський – всього лише 26 днів). І за ці 26 днів ми з вами побачимо всі стадії цих психологічних реакцій.

Дивно те, що на стадії заперечення і гніву зараз перебувають або посилальні біржі, або веб-майстри, клепающие сайти для продажу посилань. Реакція великих SEO-компаній країни, навпаки, виважена і в цілому позитивна. Про те, що значення посилального постійно знижувалася, в цілому гравці ринку в курсі, і новина не стала для них несподіванкою.

Що буде з ринком пошукового маркетингу після скасування посилального ранжирування для комерційних запитів

Про SEO-посилання, з життя оптимізаторів:

— Що таке природні посилання?

— Ну, дивись, у тебе сайт. Ти б поставив посилання за 1000 доларів?

— Звісно!

З усіх бурхливих обговорень найбільше звертає на себе увагу запис у фейсбуці куратора проектів в Sape.ru Костянтина Леоновича. Як досвідчений маніпулятор, він будує свою промову на пересмикуваннях та підтасовки. Давайте розберемо всі доводи по порядку.

Отже, що ж пише Леонович:

Що робити, якщо ваш близький, колега або клієнт на очах перетворюється в барана

1) Поясніть йому, що Олександр Садовський заявляв про зниження впливу посилань протягом останніх 3-4 років, і нічого не змінювалося — посилання як працювали, так і працюють. Садовський говорив про це, починаючи з 2010 року, тобто майже 4 роки тому.

Ну, ми повинні вірити Садовському рівно з тієї самої причини, що з 2010 року роль посилань постійно знижувалася.

2) Розкажіть про те, як у далекій Америці Google лякає своїх веб-майстрів та оптимізаторів страшними казками про шкоду платних посилань.

Гугл робить це багато років, але SEO-компанії продовжують купувати посилання і просувати клієнтські сайти. А дурні і полохливі веб-майстри йдуть стрункою натовпом в контекстну рекламу.

А ось це настільки грубе перекручування, що просто диву даєшся. SEO-компанії в США, Британії та й у всіх інших європах не закуповують посилання з 2007-го. По суті, бізнес SEO-агентств у буржуйнете – це бізнес консалтинговий. Закупівлею посилань під буржуйнет бавляться тільки індійські і українські оптимізатори. Точніше, бавилися. Після Панди і Пінгвіна закуповувати посилання під Гугл – така ж нісенітниця, як танці з бубнами під час апдейтів Яндекса. Жодної посилальної біржі рівня Sape.ru у буржуйнете немає з 2007 року.

3) Поясніть злякався клієнту, що головне завдання Яндекса — це зовсім не давати відповіді на запитання користувачів, а давати прибуток акціонерам. Після IPO на американській біржі NASDAQ керівництво Яндекса відчуває тиск з боку акціонерів – потрібно піднімати фінансові показники. Так, навесні цього року були погіршені умови для рекламних агентств. Тепер «наїхали» на оптимізаторів.

Яка б ні була головна задача Яндекса – що це змінює? Хоча я думаю, все-таки, якість видачі не може бути непріоритетний завданням.

4) Натякніть йому на нелогічність дій Яндекса. Близько місяця тому був анонсований новий алгоритм проти посилального спаму з неякісних сайтів. Тобто пошукова система відокремила хороших донорів від поганих. Увага, питання: навіщо відокремлювати хороших донорів від поганих, якщо ви збираєтеся скасувати посилальне ранжування? Важко уявити, що Яндекс за місяць передумав, і зовсім вирішив відмовитися від посилань. Наявний інший розклад: очевидно, Яндекс лукавить, кажучи про скасування посилального. Ну або не договорює.

А ніякої нелогічності-то і немає. АГС-40 спрямований на тих, хто перш за все створює сайти під продаж посилань. А от скасування посилального ранжирування стосується комерційної видачі. За інформаційним запитом АГС-40 буде працювати прекрасно.

5) Варто озвучити неоднозначність, пов’язану з визначенням комерційних та інформаційних запитів. Наприклад – запит виду «лікування бронхіту» або «як взяти кредит» — це інформаційні або комерційні запити? Швидше, інформаційні.

Іншими словами: в будь-якій тематиці існує величезний набір запитів, які є інформаційними, а клієнти все одно приходять.

Нагадаю: зі слів Садовського, посилальне ранжування за такими запитами продовжить працювати.

Ну, є неоднозначність, ок. Тільки більша частина бюджетів на посилання – це бюджети на комерційні запити, це очевидно.

6) Регіональні клієнти і SEO-студії можуть розслабитися і спостерігати за подіями в Москві.

Ви в найкращій ситуації. Окремо хочу порадіти за українських, білоруських і казахських колег – вам не доведеться заспокоювати своїх клієнтів.

Оплот біржі Sape.ru – це тепер регіональні клієнти SEO-студії, ок. Окремо Костянтин радіє за українських, білоруських і казахських колег? Ні, звичайно, тут особливо не до радості. Ще раз озвучує те, що було сказано Садовським. А то раптом українці, білоруси і казахи запанікує і почнуть виводити бюджети разом з натовпами російських оптимізаторів.

7) Покажіть потенційного барана картинку зі статистикою переходів з пошукових систем, і дохідливо поясніть: відмова від посилань загрожує втратою ПОЛОВИНИ органічного трафіку. Клієнтів стане в два рази менше.

Тут, мабуть, натякається на те, що, крім Яндекса, адже є ще і Google. Ну, до речі, це дуже правильно. Нарешті користувачі, які просуваються у біржах, виявлять у себе падіння трафіку в Гуглі або фільтри, накладені за покупку посилань. Нагадаю про те, що Гугл вже з кінця нульових практично не враховує посилання в ранжуванні – принаймні, ту їх частину, яка купується масово на біржах і агрегаторах. Про це неодноразово заявляв Метт Катсс, голова відділу Гугла з пошуковим веб-спамом.

Отже, що буде?

 • Залишиться ще 750 факторів ранжирування, і всі вони оцінюють сайти з точки зору їх характеристик користувача.
 • Рулити будуть поведінкові фактори, що залежать від вмісту, юзабіліті і планомірної роботи над поліпшенням сайту. Хочеш трафік – працюй над сайтом комплексно.
 • З лексикону російського ринку пошукового маркетингу зникне вираз «SEO-оптимізатори». Зміна терминологий назріла дуже давно. Незважаючи на те, що ми займаємося пошуковим маркетингом, нам вже набридло пояснювати, що ми – не SEO-компанія.
 • Зросте роль сервісів накрутки поведінкових факторів. Навряд чи з точки зору результатів – швидше, з точки зору положення на ринку. Але це буде не холодна війна, а відкрита, із застосуванням важкої артилерії і бомбардувальників. Переможець у цій війні вже визначений, тому думайте головою і боріться з спокусами.
 • До власників сайтів нарешті дійде, що треба займатися комплексним інтернет-маркетингом, а не SEO. Частина намагатимуться знайти нові дірки в алгоритмах. Другу частину ви можете спостерігати в соцмережах і SEO-форумах. Вони зараз голосніше за всіх кричать, що нічого не зміниться, і все буде по-старому.
 • У підсумку з початком року вони будуть переживати всі стадії від заперечення до прийняття дуже швидко. Або доведеться піти працювати на будівництво.
 • Нелегкі часи настануть для SEO-агентств, які звикли просувати клієнтські проекти за рахунок закупівлі посилальної маси на біржах і не проводять ніяких робіт на сайтах.
 • Частина SEO-агентств переорієнтується на консалтингові послуги в області пошукового маркетингу.
 • Тим, хто хоче приносити результат, працюючи на ринку пошукового маркетингу, доведеться переорієнтувати бізнес-процеси і думати в першу чергу про підвищення якості клієнтських проектів та їх характеристик користувача.
 • Терміни просування сайтів значно збільшаться. Тепер доведеться витрачати не тільки бюджети, але і серйозні зусилля. І, природно, не на посилання, а на поліпшення сайтів і створення класного – підкреслюємо це, тому що інший марний – контенту.
 • Посилальні біржі і агрегатори… ні, не помруть в один день. Будуть існувати і далі. Але їх роль буде падати з кожним роком. Протягом наступних трьох років або перекваліфіковуються, або підуть з ринку.
 • Зросте конкуренція в контекстних системах.
 • Частина бюджетів піде в сервіси накрутки поведінкових факторів.
 • Тих, хто сподівається, що, накрутивши поведінкові, можна продовжувати більш-менш спокійно існувати далі, життя розчарує: за накрутку поведінкових санкції будуть дуже жорсткі.
 • Збільшиться роль непошукового трафіку. Збільшаться бюджетів на Social Media Marketing.
 • Email-маркетинг отримає друге народження.
 • Сформується і виділено в окрему послугу такий напрямок, як проведення A/Б-тестувань та підвищення конверсії.
 • Роль веб-аналітики зросте в рази. Це супроводжуватиметься підвищенням компетенцій на стороні замовників, і збільшенням попиту на спеціалізовані аналітичні агентства.
 • Інтернет-маркетологи на стороні бізнесу навчаться працювати з лійкою продажів. А почавши, нарешті, належним чином використовувати сервіси статистики і вибудовувати цілі, вони почнуть рахувати свої бюджети по кожному каналу та інструменту окремо.
 • З подій конференції IBC Russia 5 грудня 2013-го

  З залу:

  — Щось навіть перехотілося займатися оптимізацією…

  А. Садовський:

  — Давайте поаплодуємо цій людині.

 • На ринку збільшиться середній чек агентств, що працюють в сфері комплексного інтернет-маркетингу, тобто займаються реальною кропіткою роботою над сайтом (контент, юзабіліті, дизайн – без покращення сайту по цим та іншим параметрам отримання трафіку вже в 2014-му буде значно).
 • Серед великого бізнесу намітитися тенденція до створення власних відділів, що займаються інтернет-маркетингом. Займатися вони будуть не просуванням, а саме маркетингом, покращуючи сайт, розробляючи та реалізуючи свою контент-маркетингову стратегію.
 • Видача буде постійно змінюватися (перманентний апдейт). Боротися за топ буде безглуздо, всі почнуть боротися за трафік.
 • Збільшиться роль просування по широкому семантичному ядру (всі запити в ніші) – для збору пошукового трафіку.
 • Роль природних посилань зросте. Навіть в Яндексі. Але природні посилання тому і природні, тому що їх не можна купити.
 • Найважливіше, що потрібно пам’ятати. Всі неймовірні зцілення, коли ні хіміотерапія, ні операції вже не допомогли, у ракових хворих траплялися тільки після стадії прийняття своєї хвороби. Чим раніше ви її приймете, тим швидше зцілитеся.