Що робити, якщо ви підозрюєте санкції пошукових систем

360

Санкції пошукових систем входять в число найстрашніших нічних кошмарів власників сайтів і пошукових маркетологів. Фільтри «Яндекса» і Google можуть поставити хрест на місяці кропіткої роботи, сотні тисяч витрачених на просування рублів і інших грошових одиниць, надії бізнесу на залучення клієнтів через інтернет-канали. Одним словом, пенальті пошукових систем схожі на призначений за хвилину до фінального свистка одинадцятиметровий удар по воротах вашої улюбленої команди.

З цієї статті ви дізнаєтеся, коли потрібно підозрювати санкції пошукових систем. Також ви дізнаєтеся, що повинен робити власник сайту, який потрапив під фільтри.

Що робити, якщо ви підозрюєте санкції пошукових систем

Коли потрібно підозрювати санкції

Власник сайту може дізнатися про ручних санкції Google, скориставшись панеллю для веб-майстрів. Для цього необхідно вибрати меню «Пошуковий трафік — Заходи, прийняті вручну».

Що робити, якщо ви підозрюєте санкції пошукових систем

Коли сайт потрапляє під алгоритмічні санкції, пошукові системи не повідомляють про це його власника. Тому маркетологи повинні знати, які зміни говорять про можливе потрапляння сайту під фільтри пошукових систем.

Санкції пошукових систем об’єднуються у дві групи. У першу входять автоматичні або алгоритмічні фільтри. Вони визначаються алгоритмами роботи пошукачів і вводяться без прямої участі їх співробітників. У другу групу входять ручні санкції. Помітивши порушення політики, інженери пошукової системи вручну карають сайт-порушник.

Власники ресурсів повинні задуматися про пенальті в таких випадках:

 • Істотне і різке зниження органічного пошукового трафіку. Якщо відвідуваність ресурсу раптово зменшилася, виключіть технічні і ринкові причини цього. Переконайтеся, що сайт доступний, код аналітики встановлений і на календарі не 1 січня. Коли технічні причини виключені, задумайтеся про санкції пошукових систем. Важливою ознакою попадання під фільтр є зниження трафіку з однієї пошукової системи.
 • Відсутність сайту або окремих сторінок в індексі пошукових систем. Власники сайтів можуть стежити за кількістю сторінок в індексі з допомогою сервісів «Інструменти для веб-майстрів Google і «Яндекс.Вебмастер».
 • Різке падіння позицій сайту у видачі. Іноді пошукові системи не виключають ресурс або його окремі сторінки з індексу, а обмежуються «вигнанням» за межі топ органічної видачі.

Як перевірити наявність санкцій

Виявивши характерні для потрапляння під фільтр симптоми, ви повинні як можна швидше домогтися від пошукової системи скасування санкцій. Однак у першу чергу вам необхідно підтвердити наявність пенальті і з’ясувати причини даної ситуації.

Щоб підтвердити санкції Google, виконайте наступні дії:

 • Перевірте наявність ручних санкцій «Інструментах для веб-майстрів».
 • Скористайтеся сервісами перевірки наявності санкцій, наприклад, набором інструментів студії Pixelgroove або сервісом Fruition. Останній сервіс можна пов’язати з вашим обліковим записом Google Analytics. Після цього ви зможете оцінювати вплив змін алгоритмів Google на різні показники ефективності вашого сайту. Також сервіс фіксує наявність пенальті Google.
Що робити, якщо ви підозрюєте санкції пошукових систем
 • Перевірте показник PageRank вашого сайту. У деяких випадках попадання сайту під фільтр супроводжується різким падінням цього показника.
 • Якщо ви точно не знаєте, чи потрапив ваш сайт під алгоритмічні санкції Google, відправте заявку на повторну перевірку ресурсу. Перед цим переконайтеся, що сайт не порушує керівництво по створенню якісних сайтів. Найбільша пошукова система світу рекомендує відправляти запит на повторну перевірку, якщо власник не може визначити причини незадовільних результатів роботи сайту і впевнений, що дотримує вимоги Google.

Щоб підтвердити санкції «Яндекс», виконайте такі дії:

 • Якщо ваш сайт повністю зник з індексу, скористайтесь сервісом «Повідомити про новому сайті». Ви отримаєте відповідне повідомлення, якщо найбільший пошуковик рунета «забанив» ваш ресурс.
 • Зв’яжіться зі службою підтримки «Яндекса». Для цього скористайтесь меню «Поставити питання про сайті службі підтримки» у сервісі «Яндекс.Вебмастер». Опишіть знайдені проблеми і попросіть повідомити про їх причини. Якщо ваш сайт дійсно потрапив під фільтри «Яндекса», співробітники служби підтримки вкажуть на порушення, які ви допустили.

Які кроки зробити для скасування санкцій Google

Підтвердивши наявність санкцій Google, приступайте до роботи над помилками. Якщо найбільший пошуковик світу використовував ручної фільтр, прочитайте повідомлення в панелі веб-майстрів. У ньому зазначаються причини пенальті і рекомендації щодо скасування санкцій.

Якщо ваш ресурс потрапив під алгоритмічний фільтр, визначте його вид. Найчастіше зустрічаються наступні види санкцій Google:

 • Санкції за маніпуляцію пошуковою видачею з допомогою штучних посилань. В даному випадку Google може покарати сайт вручну. Алгоритм Penguin також передбачає покарання сайтів, що маніпулюють лінками. Щоб усунути причини пенальті, ви повинні постаратися видалити всі штучні посилання на ваш сайт. Якщо цього зробити не вдається, необхідно скористатися інструментом відхилення посилань. Однак використання цього інструменту без видалення посилань не завжди достатньо для скасування санкцій.
 • Санкції за неякісний або неунікальний контент, велика кількість рекламних оголошень, відсутність зручної навігації, повільну завантаження сторінок. Пенальті за ці недоліки передбачені алгоритмом Panda. Щоб ліквідувати причини санкцій, видаліть з сайту запозичений у колег і конкурентів контент. Створюйте та регулярно публікувати корисні для аудиторії матеріали. Не зловживайте рекламою: на одній сторінці не повинно бути більше двох банерів або тематичних блоків. Приділіть увагу швидкості завантаження сайту і його юзабіліті.
 • Санкції «- 950» або «-30». Даний вид пенальті застосовується до ресурсів, що допускає грубі порушення правил Google, включаючи використання клоакинга, дорвеїв, прихованого тексту і посилань. Зверніть увагу, від фільтра «- 30» часто страждають ресурси, які зловживають keywordstuffing — напичкиванием текстів ключовими фразами.
 • Санкції за використання ключових слів в назві домену (EMDpenalty). Під цей фільтр потрапляють сайти, що містять в доменному імені популярний ключовий запит в прямому входження, але не надають користувачам цінного контенту, релевантного ключу.

Після усунення порушень подайте заявку на повторну перевірку сайту. У супровідному листі опишіть дії, які ви зробили для підвищення якості сайту. Підтвердіть їх конкретними прикладами.

Що зробити для скасування санкцій «Яндекса»

Як зазначалося вище, звернення в службу підтримки «Яндекса» дозволяє підтвердити наявність санкцій. Зазвичай співробітники «Яндекса» повідомляють причини пенальті, що дає можливість оперативно їх усунути.

Найчастіше власники ресурсів стикаються з такими фільтрами «Яндекса»:

 • АГС — санкції за низьку якість контенту, публікацію великої кількості посилань, крадіжка чужих публікацій. Рецепт зняття цього фільтра простий: зробіть сайт цінним для користувача, наповнивши якісним унікальним контентом. Не забудьте видалити комерційні посилання. Використовуйте канонічні URL для виключення з індексу дубльованих сторінок. Приділіть увагу юзабіліті ресурсу.
 • Фільтр за переоптімізацію контенту. «Яндекс» знижує у видачі сторінки, в текстах яких міститься надмірна кількість ключів. Щоб скасувати санкції, створіть і опублікуйте контент для людей.
 • Фільтр аффіліатів. Ви можете зіткнутися з ним, якщо вам належать два і більше сайтів до однієї тематики. З двох сторінок цих сайтів, релевантних загальному запитом «Яндекс» залишає в індексі одну. Детальніше про фільтрі аффіліатів читайте тут.
 • Санкції за маніпулювання видачею з допомогою неприродних посилань. Щоб виправити ситуацію, досить відмовитися від покупки лінків. Хороший привід для цього — можлива відмова «Яндекса» від врахування впливу посилань при визначенні позицій сайтів у видачі.
 • Пенальті за накрутку поведінкових факторів. Роль цього фільтра зросте, якщо «Яндекс» дійсно відмовиться від обліку посилань і буде приділяти поведінкових чинників ще більше уваги. Для відміни даної санкції необхідно відмовитися від маніпуляцій.

Усунувши порушення, напишіть повідомлення в службу підтримки. Опишіть зроблені кроки і підтвердіть їх конкретними прикладами.

Як відбити пенальті

Якщо ви зіткнулися з різким падінням органічного трафіку, виключення сайту з індексу або зниженням позицій у видачі, перевірте наявність санкцій з боку пошукових систем. Для цього скористайтеся спеціальними сервісами або напишіть запит до служби підтримки. Після підтвердження санкцій виправте допущені помилки і подайте заявку на повторну перевірку сайту. Якщо ви зуміли привести ресурс у відповідність з вимогами пошуковиків, можете розраховувати на зняття фільтрів.

Читайте також:

 • Чого хочуть пошукові системи Порівняння вимог до сайту посібниках для вебмайстрів «Яндекс» і Google
 • 30 речей, які я дізналася про інтернет-маркетингу за рік роботи у цій сфері
 • Скільки коштує пошукове просування