Що таке розмітка JSON-LD і чому вона краще schema.org

467

Всі власники сайтів знають, що schema.org — потрібна і корисна штука. Але далеко не всі впроваджують мікророзмітку. Якщо ви розумієте, як користуватися schema.org, але не наважуєтеся розмічати сторінки через складність процесу, ця стаття для вас. Існує ефективна і проста у використанні альтернатива — це формат JSON-LD. Чому цей формат краще schema.org? Подробиці нижче.

Що таке розмітка JSON-LD і чому вона краще schema.org
Що таке розмітка JSON-LD і чому вона краще schema.org

Що таке JSON-LD

JSON-LD — це спосіб передачі пов’язаних даних (Linked Data, LD) з допомогою текстового формату JSON (JavaScript Object Notation). Формат JSON-LD розробив Консорціум Всесвітньої павутини (W3C). Використання текстового формату JSON дозволяє людям легко читати і писати документи, розмічені за допомогою JSON-LD. Сторінки з розміткою JSON-LD полегшують структурування даних машинами і розпізнавання понять, що для власників сайтів важливо в контексті пошукового просування.

На практиці використання формату JSON-LD покращує представленість сайту в пошуковій видачі. Ви отримуєте розширені сніппети, які привертають увагу користувачів і підвищують клікабельність посилань. Зокрема, з допомогою JSON-LD можна розмічати дані для графа знань, відображати в SERP пошук по сайту і робити розмітку подій.

Що таке розмітка JSON-LD і чому вона краще schema.org

JSON-LD дозволяє власнику сайту помістити інформацію в контекст, який визначається зазначенням об’єктів і описом їхніх властивостей. Іншими словами, JSON-LD пов’язує дані в Мережі. При цьому для вказівки об’єктів можна використовувати семантику schema.org, а JSON-LD застосовувати в якості методу передачі даних.

Ви зможете ефективно використовувати JSON-LD, тільки якщо вже користуєтеся микроразметкой schema.org чи маєте про неї уявлення.

До речі, ще в середині 2013 року schema.org включила JSON-LD в список форматів, рекомендованих для розмітки сторінок. В рекомендації сказано, що JSON-LD позитивно впливає на поширення структурованих даних у Мережі.

Дані, розмічені за допомогою JSON-LD, розпізнаються пошуковими системами. Це полегшує індексування і підвищує видимість сайту в пошуку завдяки розширеним сниппетам. При цьому JSON-LD сумісний з schema.org, що дозволяє власнику сайту користуватися семантикою цієї системи.

Найбільша пошукова система світу Google оцінила можливості JSON-LD. В середині 2014 року пошуковик рекомендував використовувати цей формат розмітки даних про дати концертів музичних колективів. Google включає ці відомості граф знань. Також Google рекомендує використовувати JSON-LD для відображення номерів телефонів організацій в пошуковій видачі. Нарешті, Google радить використовувати JSON-LD для розмітки сторінок, які анонсують або описують які-небудь події та заходи: конференції, уявлення і т. п. З допомогою розмітки в Knowledge Graph потрапляють дані про автора публікацій і видавця (організації).

Якщо schema.org і JSON-LD сумісні, навіщо вивчати новий формат? Тут все зрозуміло: JSON-LD набагато простіше використовувати, тому ви можете впровадити його швидше.

Чому JSON-LD краще schema.org

Відповідь на це питання міститься в різниці між микроразметкой schema.org і формату JSON-LD. Розмітка schema.org вказується у вигляді HTML-коду в тілі сторінці. Наприклад, вона може виглядати так:


Anytitle

Anytitle

А для використання JSON-LD вам не потрібно включати HTML-код в тіло сторінки. Досить вставити скрипт в контейнер . У цьому випадку розмітка може виглядати так:


Anytitle
{
«@context»: «http://schema.org/»,
«@type»: «Article»,
«name»: «Anytitle»
}

Anytitle

Використання JSON-LD дозволяє структурувати інформацію, не втручаючись в який відображається користувачам контент. Розмітка даного формату представлена у вигляді мета-даних, упакованих в тег в контейнері . Це значно спрощує і прискорює роботу з микроразметкой.

Читайте також: Нотатки на полях: прогнози розвитку пошукового маркетингу

А чи є у JSON-LD недоліки?

Так, є. Головний недолік цього формату прямо обумовлений його головною перевагою. Як зазначалося вище, розмітка у форматі JSON-LD включається в тег контейнера . Це позбавляє власника сайту від необхідності розмічати HTML-документ. Однак розмітка залишається лише для пошукових систем. В теорії це прямо суперечить рекомендаціям пошукачів, які воліють видимий вміст прихованим мета-даними.

Теоретично, ви можете використовувати JSON-LD для обману пошукових систем. Наприклад, в розмітці ви можете вказати, що автором статті є Метт Каттс. Пошукові системи будуть відображати її в топі видачі завдяки авторитету автора. А на сторінці ви можете вказати цього автора або зовсім не вказувати авторства. Завдяки цьому живі користувачі не помітять обману.

Однак на практиці використання JSON-LD не призводить до санкцій. Більш того, Google сам рекомендує використовувати даний формат, що зазначалося вище.

Як використовувати JSON-LD

Формат JSON-LD передбачає зв’язування даних з допомогою ключів і їх значень. Список зарезервованих ключів можна подивитися в документах W3C. Центральним поняттям цього способу розмітки є контекст (@context). За допомогою цього ключа ви можете пов’язувати терміни з міжнародними ідентифікаторами ресурсів (IRI). Наприклад, ви можете вказати, що в розмітці використовується семантика schema.org:


{
«@context»: «http://schema.org»

Ви можете вказати через ключ context й інший тип розмітки. Після ключа context слід ключ type, який використовується для вказівки сутності. Щоб вибрати сутність та описати її властивості, необхідно зайти на сайт schema.org і вибрати потрібну схему.

Щоб зрозуміти, як правильно використовувати JSON-LD, можна розглянути конкретний приклад. Уявіть, що ви хочете додати на сторінку інформацію про людину. У цьому випадку код буде виглядати так:


{
«@context»:
{
«name»: «http://schema.org/name» В даному випадку ключ name відповідає значенню http://schema.org/name
«image»: {
«@id»: «http://schema.org/image» Ця пари ключ/значення повідомляє, що image відповідає http://schema.org/image
«@type»: «@id» Це означає, що значення image необхідно розглядати в якості ідентифікатора IRI
},
«homepage»: {
«@id»: «http://schema.org/url» Ключ homepage відповідає значенню http://schema.org/url
«@type»: «@id» Значення homepage необхідно розглядати в якості ідентифікатора IRI
}
}
}

Залишається додати відомості про людину:


{
«@context»:
{
«name»: «http://schema.org/name»,
«image»: {
«@id»: «http://schema.org/image»,
«@type»: «@id»
},
«homepage»: {
«@id»: «http://schema.org/url»,
«@type»: «@id»
}
},
«name»: «Deontay Wilder»,
«homepage»: «http://deontaywilder.com/»,
«image»: «http://deontaywilder.com/image»
}

Зверніть увагу, перед ключами context і type необхідно ставити знак «@» (at, «собачка»). Перед іншими ключами цей знак не ставиться. Властивості об’єкта записуються через кому. Кома не ставиться після вказівки останнього властивості. В іншому випадку розмітка вважається некоректною.

Ви можете вставити в шаблон сайту коду JSON-LD, якщо плануєте використовувати тільки один тип розмітки. Якщо на вашому сайті є об’єкти різних типів, кожну сторінку необхідно розмічати окремо.

Читайте також: Як поліпшити поведінкові чинники без накрутки: 49 рад

У деяких випадках доводиться використовувати два типу розмітки одночасно. Наприклад, у вас на сторінці може бути об’єкт Product, в який ви хочете вписати об’єкт Offer. У цій ситуації вказуйте ключ type двічі: для Product і для Offer. Код повинен виглядати так:


{
«@context»: «http://schema.org/»,
«@type»: «Product»,
«offers»: {
«@type»: «Offer»,
«name»: «торгова пропозиція»
}
}

Як зазначалося вище, код потрібно вставити тег і помістити в контейнер сторінки. Щоб перевірити правильність коду, скористайтесь валідатором Google або валідатором «Яндекс».

Можна використовувати JSON-LD, якщо ви боїтеся лізти в код

Так, при дотриманні деяких умов впровадити JSON-LD можуть навіть потомствені гуманітарії. Наприклад, якщо ваш сайт працює на CMS WordPress, ви можете почати використовувати JSON-LD в кілька кліків. Для цього скористайтесь наступними плагінами:

  • NextGEN Facebook. За допомогою цього плагіна ви можете автоматично вказувати автора публікацій (Person) і видавця (Organization). Якщо ваш сайт включений у граф знань, ці дані можуть відображатися на сторінці видачі.
  • WordPress Social Sharing Optimization. Цей плагін володіє аналогічною функціональністю з попереднім.
  • Sitelinks Search Box. За допомогою цього плагіна ви можете додати розмітку, яка активує відображення модуля пошуку по сайту у видачі. Зверніть увагу, навіть якщо ви додасте цю розмітку, Google не гарантує відображення розширеного фрагменту. Ця преференція поширюється на відвідувані сайти з цінних контентом.
Що таке розмітка JSON-LD і чому вона краще schema.org
  • Structured Data of JSON-LD. Це найбільш цікавий плагін, який дозволяє одночасно впровадити майже всі цікаві з практичної точки зору типи розмітки JSON-LD: Article, Person, Website і searchAction.

Якщо ваш сайт працює на CMS Drupal, скористайтесь модулем JSON-LD. Зверніть увагу, розробник модуля підкреслює його експериментальний статус.

Читайте також: Як виконати аналіз сайту конкурента

Кому потрібен JSON-LD

Формат JSON-LD — це спосіб структурування даних, який не передбачає зміну вмісту в тілі сторінки. Цей інструмент підходить власників сайтів, які хочуть швидко реалізувати мікророзмітку. Зверніть увагу, в даний час пошукові системи відображають на сторінці видачі лише декілька типів розмітки JSON-LD, включаючи відомості про автора та організації у графі знань, а також форму пошуку і відомості про події в сніппеті. Тому практичне застосування JSON-LD поки обмежена.

Однак даний формат розмітки завойовує популярність завдяки простоті реалізації. Пошукові системи напевно відреагують на це й збільшать кількість відображуваних у видачі типів розмітки. Якщо ви впровадите JSON-LD вже зараз, то першим оцініть переваги використання формату. До речі, якщо ваш сайт працює на «движки» WordPress або Drupal, ви можете розмітити дані за допомогою плагінів.