Що таке взаємодопомога і які переваги він може дати вашому бізнесу?

402

Чи зможете ви створити протягом тижня місячну норму корисного контенту? Річну норму? Може бути, ви зможете видати понад 800 ідей протягом одного мозкового штурму? А, може, ваша аудиторія сама охоче створює корисний контент для вашої компанії?

Якщо ви відповіли «так» на ці запитання, ви знайомі і, швидше за все, вже користуєтеся стратегією краудсорсингу. Якщо ж ви відповіли «ні», наша стаття познайомить вас з цієї складної, але дуже результативною тактикою.

«Колективний розум натовпу»

Як і у випадку з визначенням контент-маркетингу, межі терміна «краудсорсінг» досить розмиті на сьогоднішній день. Відповідно до одного з найбільших ресурсів цієї тематики DailyCrowdSource, краудсорсінг – це процес виконання роботи безліччю виконавців без будь-яких договорів (в більшості випадків, в режимі онлайн). Щоб стало зрозуміло, відразу наведемо кілька прикладів популярних краудсорсинговых платформ:

 • Advego.ru – біржа, на якій учасники розміщують свої матеріали, здійснюють продажу і діляться інформацією.
 • Free-lance.ru – майданчик, на якому роботодавці шукають виконавців на постійну або віддалену роботу.
 • В обох випадках замовник залучає величезну кількість виконавців і вибирає кращі пропозиції для оплати або укладення контракту. Саме так, на конкурсній основі, і працює більшість краудсорсинговых платформ.

  Як використовувати краудсорсінг в бізнесі

  Краудсорсінг може бути використаний для досягнення найрізноманітніших цілей: вирішення певної проблеми, створення контенту, генерації нових ідей, проведення експертної оцінки і т. д. При цьому компетентність людей, що беруть участь в проекті, не має великого значення. Ось лише кілька прикладів того, що можна зробити в рамках цієї тактики:

  • Запропонуйте користувачам свого сайту взяти участь у конкурсі на кращу ідею. Пообіцяйте переможцю гарну винагороду.
  • Попросіть клієнтів залишити відгук про ваш продукт або послугу. Авторам кращих або найкреативніших вручіть призи.
  • Попросіть клієнтів пройти анкетування з питаннями щодо поліпшення вашого сервісу. Запропонуйте їм щось взамін, наприклад, невелику знижку або безкоштовний експертний контент, який для всіх інших коштує грошей.

  Компанії зі списку Fortune 500 активно використовують краудсорсинговые заходи. В 2010 кількість мікро-завдань, виконаних таким чином, зросла на 496%. З тих пір ця цифра впевнено зростає і зменшуватися, швидше за все, ще довго не буде.

  Яких результатів можна досягти за допомогою краудсорсингу

  З першого погляду вам може здатися, що краудсорсінг занадто складний, щоб управляти їм в рамках вашої маркетингової кампанії. Але як тільки ви розберетеся з різноманіттям видів і форм, які він може приймати, ви напевно зміните свою думку. З допомогою краудсорсингу можна:

  • Посилити прихильність аудиторії. Виконавець береться виконувати завдання, генерує ідеї, обговорює їх з друзями, поширює інформацію про компанії та розподіляє отриманий результат на вашому майданчику від свого імені. Таким чином, він сам мотивує себе на якісний результат і стає прихильником вашої компанії. Стратегія краудсорсингу передбачає залучення сотень подібних виконавців.
  • Поліпшити поточні продукти і послуги. Зібрана в рамках краудсорсингу інформація може значно поліпшити ваш продукт і позитивно позначитися на зростанні всього бізнесу.
  • Підвищити загальну репутацію вашої компанії. Залучення величезної кількості людей, які беруть активну участь в якомусь проекті, постійне обговорення діяльності вашої компанії і ваших продуктів створює позитивний суспільний резонанс, а також привертає увагу ЗМІ до вашої діяльності.

  Переваги та недоліки стратегії

  Переваги:

  • Краудсорсінг може бути задіяний у будь-індустрії та бізнесі будь-якої величини.
  • Запитуючи зворотний зв’язок від клієнтів, ви отримуєте дуже важливу інформацію для розвитку вашого бізнесу, продукту або послуги.
  • Ви можете вибрати кращі ідеї, запропоновані великою кількістю людей, і не покладатися на креативність однієї людини або одного агентства.
  • Сплативши комусь одноразову фіксовану ставку за послуги, ви серйозно економите ваш бюджет.
  • Дана стратегія допомагає вам на власні очі побачити, як мислять ваші клієнти.

  Недоліки:

  • Потрібна велика кількість часу для того, щоб просіяти величезна кількість відповідей і пропозицій від людей, які хочуть взяти участь у вашому проекті.
  • Краудсорсінг витісняє традиційні види зайнятості, тим самим знищуючи робочі місця.
  • Можуть виникнути труднощі в забезпеченні логістики та контролю. Це залежить від розміру залученої групи і числа проектів.
  • Існує ризик щодо права власності фінального продукту – всі торгові марки, копірайти і інтелектуальна власність повинні перейти у володіння власника бізнесу або компанії.

  Що кажуть експерти про краудсорсинге

  «Безперервна взаємодія з клієнтом необхідно для будь-якої маркетингової кампанії. Краудсорсінг – це чудовий спосіб занурити вашого клієнта у ваш бізнес. Ви постійно обговорюєте, як використовується ваш продукт, як він поширюється, а хтось з ваших клієнтів навіть приймає участь в його створенні і просуванні. Таким чином, ви отримуєте вкрай результативний інструмент розвитку та збереження прихильності ваших клієнтів.»

  Гевін Хітон, віце-президент і головний аналітик компанії ConstellationResearch

  «Краудсорсинговые проекти надзвичайно привабливі тим, що генерують виняткові ідеї, які потім дають хід масштабним дослідженням.»

  Джим Ройстон, виконавчий директор дослідницького центру CASIS

  «Багато компаній, які нині використовують краудсорсінг, в недалекому минулому використовували сайти електронних оголошень для найму одиничних аутсорсерів. Ці компанії вперше задіяли краудсорсінг, щоб знизити витрати. Потім вони свідомо віддали перевагу краудсорсінгу, за фактом збільшивши продуктивність і поліпшивши якість виконання делегируемой роботи.»

  Звіт «Платформи краудсорсингу 2012»

  Як взаємодопомога використовується в управлінні контентом і інновації в сфері b2b

  Як і в будь-якої маркетингової стратегії насамперед необхідно дати відповідь на питання «Як позиціонує себе ваш бренд, що він підтримує, в чому її місія?» А також «Про що турбується і думає цільове співтовариство?». У процесі роботи з аудиторією і проектом ви постійно будете отримувати нові дані і адаптувати свою стратегію. Відповіді на ці питання визначають ключові цілі і задачі для вашої компанії, а також спосіб взаємодії з соціальними медіа — або онлайн-спільнотами для досягнення бізнес цілей.

  Ось кілька великих проектів, у яких краудсорсінг був задіяний в рамках контент-маркетингової стратегії.

  • Рекламна кампанія Intel

   Коли компанія Intel, яка позиціонує себе як лідер інновацій, захотіла запустити нову серію процесорів, було вирішено використовувати краудсорсінг для пошуку оптимальної рекламної кампанії. Для створення галасу і залучення уваги вона домовилася про партнерство з компанією Poptent.net, яка пишалася своїм величезним 30-тисячним співтовариством творців відеоконтенту.

   Poptent розмістила оголошення, в якому було анонсовано, що компанія «Інтел» має намір придбати як мінімум 2 ролика тривалістю від 30 до 60 секунд. У підсумку, передплатники створили понад 50 відео. Відібрані матеріали були розміщені у внутрішньому блозі компанії, на YouTube, а також сторінках у Фейсбуці і Твіттері. Компанія закликала голосувати усіх користувачів і, в особливості, своїх шанувальників серед «технарів», які активно стежать за інноваціями в цій сфері. За звітний період в блозі було зібрано 500 голосів, а загальне голосування в соц. мережах перевалило за 40 000.

  Що таке взаємодопомога і які переваги він може дати вашому бізнесу?
  • Кампанія «Powering your home»

   Компанія GE була однією з перших компаній серед технологічних брендів, яка почала використовувати блогінг, так що ніхто не був здивований, коли вона задіяла стратегію краудсорсінгу у своїх проектах.

   Кампанія «Забезпеч енергією свій будинок» була другою частиною програми GE за проектом «ecomagination» – експерименту в області інновацій, де бізнеси, підприємці, інноватори та студенти ділилися своїми кращими ідеями в галузі збереження, управління та використання енергії в житлових приміщеннях. У загальній складності, близько 70 000 чоловік надіслали понад 800 ідей і залишили понад 10 000 коментарів.

  Що таке взаємодопомога і які переваги він може дати вашому бізнесу?
  • Співтовариство, створене LocalMotors

   Тепер поговоримо про переворот на загальносвітовому ринку автомобілів. Компанія LocalMotors, що знаходиться в Арізоні (США), об’єднала 30-тисячне співтовариство дизайнерів, інженерів, конструкторів та інших ентузіастів для розробки, створення дизайну та подальшого продажу транспортних засобів. Їх метою було створити з допомогою краудсорсингу новий автомобільний дизайн, організувати високотехнологічне виробництво і втілити технології нового покоління галузі машинобудування в своїх продуктах. Вони отримали спонсорську підтримку з боку BMW і Siemens, так що дане співтовариство має всі шанси отримати видатний результат. Ось, до речі, їх промо-ролик:

  Як задовольнити величезну кількість працівників?

  Краудсорсинговые кампанії – спочатку не для слабкодухих. Спочатку вам буде здаватися, що ви намагаєтеся керувати некерованим. З плином часу ви укрепитесь в цьому переконанні. Так чи інакше, ви повинні мати 2 якостями для того, щоб досягти успіху – тотальної прихильністю вашої ідеї і сміливістю.

  Наступні поради допоможуть вам зробити цей процес максимально комфортним і ефективним:

  Тримайте контакт з людьми. Більшість людей, які хочуть взяти участь у такому проекті, люблять віддавати. Безперервний контакт з аудиторією забезпечує можливість їх віддавати і вашу здатність взяти. Переконайтеся, що у вас є загальне місце, де аудиторія зможе збиратися і спілкуватися з вами і один з одним, чи то внутрішня корпоративна мережа або приватна сторінка Фейсбуку. Необхідно, щоб вони відчували себе причетними.

  Слухайте. Основною перевагою краудсорсингу є можливість ділитися ідеями, але якщо комунікація не буде двостороннім, ви можете бути впевнені – ваша аудиторія зуміє донести до вас цей неприємний факт.

  Відповідайте. Завжди вислуховуйте, перед тим як відповісти. Ви не зможете стверджувати, що ви слухаєте аудиторію, якщо вона не відчуває себе почутою. Якщо у когось є відмінна ідея, заохотите внесок цієї людини. Якщо виникне проблема, знайдіть найкращий спосіб її вирішення. Дайте людям з вашої спільноти зрозуміти, що вони не є безликою масою для вас.

  Будьте чесні. Приховування будь-якої інформації викличе гнів натовпу, будь то видалення коментарів, залишених членами співтовариства, або постійно запізнілі відповіді на поточні питання.

  Співпереживайте. Поставивши себе на їх місце, ви зможете побачити ситуацію з позиції вашої аудиторії. Це дозволить вам спілкуватися з ними більш зрозуміло і доброзичливо.

  Краудсорсінг не є найпопулярнішою стратегією контент-маркетингу. Проте якщо у вас достатньо сміливості, щоб організувати подібну кампанію, ваш маркетинг може вийти на радикально новий рівень. Може бути, майбутнє успішний розвиток вашої компанії вже зріє в головах ваших клієнтів, і залишилося тільки увійти з ними в контакт і задати правильні питання?

  Адаптація матеріалу How to Use Crowdsourcing Content for Marketing Inspiration by Nicolette Beard.