Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

372

«Дзен» – рекомендаційний сервіс «Яндекса». Він автоматично формує стрічку цікавих статей на основі уподобань користувача.

Стрічку «Дзена» видно на головній сторінці Яндекса» (крутіть вниз), за адресою zen.yandex.ru в «Яндекс.Браузері» і «Яндекс.Лончере».

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Нам, творцям і розповсюджувачів контенту, він цікавий наступним:

  • Щоденна аудиторія «Дзена» – 10 мільйонів осіб, причому за рік вона зросла в два рази.
  • Сервіс безкоштовно призводить трафік на сайт або канал автора.
  • «Дзен» дає маленьким сайтів і початківцям блогерам можливість у перші ж дні отримати десятки тисяч переглядів.
  • Сервіс платить авторам за публікації.

Для рівноваги відразу ж назву і недоліки:

  • У «Дзена» дивний алгоритм. Ним керує штучний інтелект, отож навіть самі розробники не до кінця розуміють, як він працює.
  • У сервісу є серйозні недоробки в дизайн і функціонал.
  • З монетизацією теж не все так просто (і не так багато), як хотілося б.

Тепер по порядку.

Як це працює

Після публікації матеріалу сервіс аналізує його (це займає кілька годин) і починає пропонувати читачам, які цікавляться темою. Відомості про інтереси користувача «Дзен» отримує з історії браузера. Крім того, він пропонує читачеві зазначити, які ЗМІ його цікавлять.

У користувача є можливість «дресирувати» алгоритм – ставити лайки, якщо він хоче бачити більше публікацій на дану тему, і дизлайки, якщо тема йому не подобається. Він може підписатися на улюблений канал або заблокувати той, який йому нецікавий.

У авторів ніяких способів вплинути на робота немає: тільки створювати якісні матеріали і дивитися, як крутиться лічильник показів.

Скільки буде показів і наскільки тема виявиться цікава користувачам, заздалегідь визначити неможливо: все в руках алгоритму.

Канал RSS?

«Дзен» дає авторам дві можливості: створити канал або прив’язати до сервісу RSS-стрічку зі свого сайту. Приклад: канал і стрічка з сайту.

Я провела невеличке дослідження: завантажила 28 статей з блогу «Текстерры» на канал «Дзене» і порівняла результати по просуванню через канал і RSS. Ось результати:

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Порівняння:

Канал

RSS-стрічка з сайту

Трафік залишається всередині «Дзена», але можна дати посилання на свій сайт.

Трафік йде на сайт.

Тексти верстаються в редакторі «Дзена».

Ніяких зайвих дій робити не потрібно.

Статті оптимізовані для смартфонів і планшетів.

Залежить від сайту.

Заголовки, ліди і картинки оптимізовані для «Дзена».

Бувають глюки.

Можлива монетизація.

Є статистика показів у стрічці, переглядів, дочитываний, лайків і дислайков, можна підключити «Яндекс.Метрику».

Тільки статистика сайту.

Потрібен сайт мінімум з двома десятками статей в блозі.

Тексти не індексуються пошуковими системами. Немає можливості створювати «вічнозелений» контент.

«Дзен» віддає перевагу каналам, а не RSS.

Найкраще відкрити канал і розміщувати на ньому або наративи, або анонси якогось нестандартного формату, або повний текст статті з перелінковкою на інші матеріали сайту.

Тексти з сайту не варто дублювати в канал: подвійного трафіку не отримаєте, але ризикуєте зловити санкції за копіпаст. Звичайний анонс формату «Ух ти, ми запилили круту статтю, читайте продовження на сайті» теж не катить: за правилами сервісу можна розміщувати матеріал лише з метою отримати переходи на сайт. Будь-який пост в «Дзене» повинен мати самостійну цінність. За копіпаст можуть забанити.

Якщо у вас немає сайту, такої проблеми не варто – просто відкрийте канал «Дзене» і пишіть туди.

Як підключити сайт до Дзену»

В блозі має бути не менше двадцяти статей мінімум з однією картинкою до кожної. Вік сайту – більше місяця. Публікації повинні бути відносно свіжими.

Щоб підключити сайт, створіть спеціально розмічену стрічку RSS. Найпростіше це зробити, якщо ваш сайт управляється CMS WordPress (якщо ні, читайте детальну інструкцію в керівництві «Яндекса»).

Для WordPress завантажуємо і активуємо плагін RSS for Yandex Zen. Заходимо в налаштування плагіна і залишаємо всі пункти заповненими за замовчуванням, крім графи «Тематика записів за замовчуванням». Там вибираємо відповідну тему:

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Натискаємо «Зберегти налаштування». Все, стрічка доступна за адресою: http://www.мой_сайт/feed/zen/.

Напишіть у службу підтримки «Дзена»: заповніть форму зворотного зв’язку і вкажіть посилання на свою RSS-стрічку.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Модерація зазвичай займає не більше тижня. Після неї ви отримаєте відповідь лист «Дзена», а ваша стрічка з’явиться за адресою https://zen.yandex.ru/ваш_сайт.ru (див. наприклад, https://zen.yandex.ru/texterra.ru). Зайти в стрічку не можна – це просто вітрина, де відображаються усі ваші публікації.

Як зареєструвати канал

Не зайдіть в «Яндексі» і перейдіть на сторінку «Дзена» для авторів і натисніть «Увійти».

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Натисніть кнопку з літерою «Я», щоб потрапити в свій профіль.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Профіт!

Як підключити до каналу «Яндекс.Метрику»

За замовчуванням «Дзен» показує всього п’ять характеристик: кількість показів у стрічці, кількість кліків на статтю, кількість дочитываний до кінця статті, час, який ви витратили на читання статті, та кількість лайків.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Якщо хочете знати більше про своїх читачів, підключіть до каналу «Яндекс.Метрику». Перейдіть на сторінку створення лічильника, придумайте назву, у графі «Домен» вкажіть адресу свого каналу, прийміть умови угоди і створіть лічильник.

Перейдіть на вкладку «Головна» і скопіюйте номер лічильника. Поверніться у свій профіль, натисніть кнопку «Підключити метрику» та вставте в поле номер лічильника. Все, тепер ви можете дивитися докладні звіти про відвідувачів свого каналу.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти
Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти
Як використовувати «Яндекс.Метрику»: докладне керівництво для початківців

Як об’єднати канал RSS-стрічку

Ніяких особливих булочок об’єднання не дає. Просто тепер усі ваші публікації будуть відображатися на одній сторінці, а передплатники стрічки складуться з передплатниками каналу, що повинно позитивно позначитися на рейтингу каналу та кількість показів ваших матеріалів.

Стрічка й канал об’єднуються через «Яндекс.Вебмастер». Зайдіть в сервіс під тим же логіном, на який зареєстрований ваш канал. Введіть адресу сайту і підтвердьте, що у вас є на нього права. Поверніться в «Дзен», відкрийте меню та натисніть кнопку «Перевірити», після чого ваша заявка відправиться на модерацію.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Як писати статтю в редакторі «Дзена»

Натисніть зелений плюс у верхньому лівому куті екрана та виберіть пункт «Стаття».

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Мені редактор «Дзена» здався незручним. Він дає вузький набір можливостей і, на сьогоднішній день, в ньому ще зустрічаються помилки.

Якщо набрати текст і виділити його, з’явиться меню форматування.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Можна зробити текст жирним, курсивним, підкресленим. Можна виділити врізку або заголовки Н2 і Н3.

Якщо виділити текст і прив’язати до нього посилання, а потім продовжити набирати далі, весь наступний текст теж посиніє і перетвориться в анкор. Видалити посилання ніяк не можна, тільки разом з текстом.

Інтерфейс підтримує марковані списки і emoji, але в самому редакторі їх створити не можна: тільки звідкись скопіювати.

Зручніше набирати і форматувати текст у Google Docs, а потім копіювати в «Дзен». З «Ворда», на жаль, не виходить – по дорозі втрачається форматування.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Якщо встановити курсор на порожню рядок, зліва з’явиться меню вставки картинок і коду. Якщо не з’являється, на сходинці опинився зайвий пробіл, видалите його.

Картинки, до речі, теж вставляються криво – за незрозумілої причини над ними і під ними з’являється порожній рядок. Щоб уникнути зайвої роботи по оформленню, теж копіюйте їх з Google Docs. Рядок підпису з’явиться, якщо клацнути прямо під картинкою.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Меню вставки коду дозволяє додати до публікації відео з YouTube, пости з «Инстаграма», «ВКонтакте», «Фейсбук», «Твіттер», картки з «Яндекс.Карт» і плей-листи з «Яндекс.Музики».

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

У більшості випадків достатньо просто скопіювати посилання на сторінку. Єдині проблеми виникають з «ВКонтакте» і «Яндекс.Музикою».

У «ВКонтакте» натисніть «Поділитися» — «Експортувати» — скопіюйте код елемента.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

В «Яндекс.Музиці» – «Поділитися» – «HTML-код» – скопіюйте код вставте його у вікно редактора.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Коли стаття готова, натисніть «Опублікувати». У вікні, введіть заголовок і опис, виберіть одну з картинок для картки.

Максимальна довжина заголовка – 100 символів. Опису – 398. Але чим довше заголовок, тим менше місця залишається для опису. При 100 символах заголовка лід зникає зовсім.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

За моїми спостереженнями, години через півтора-два після публікації починає крутитися лічильник показів. Самі покази, можливо, починаються раніше.

Ще один недолік редактора «Дзена» в тому, що в статтю не можна вставити кнопки соціальних мереж, щоб користувачі могли ділитися матеріалами. Причому, це не баг, а фіча. Формат розроблявся спеціально під мобільних користувачів, у яких кнопка «Поділитися» за промовчанням.

Наративи

Наратив – експериментальний формат «Дзена». Більше всього він схожий на stories, з тією різницею, що в кінці можна поставити посилання. Ось приклад:

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Приклад наративу. Джерело: канал газети «Ведомости» в «Яндекс.Дзене»

Всі наративи зібрані на окремій сторінці.

Окрім фотографій, в наратив додаються гифки і відео зі звуком.

Зараз формат тестується і доступна тільки для великих ЗМІ та відомих блогерів. Тому я не можу розповісти докладно про функціонал, але пропоную подивитися відео «Яндекса». Подивіться офіційне відео, як вставляти наративи.

За задумом «Дзена» наративи повинні стати заміною текстових анонсів. Формат стане доступний для всіх в 2018 році (точні терміни не повідомляються).

Відео

Ще один експериментальний формат «Дзена» – відео, яке можна дивитися прямо в стрічці. Про нього поки що взагалі нічого не відомо, тому опустимо це питання до появи інформації.

Заборонений контент

У «Дзена» досить суворі правила.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Заборонений контент в «Дзене». Повні правила читайте в «Яндекс.Допомоги»

Майте на увазі, що сервіс активно бореться з копіпастом і марними анонсами, які не мають власної цінності, але пропонують читачам перейти на сайт.

Монетизація

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Канал, вперше досяг 7 тисяч повних прочитань статті в тиждень, при середній тривалості прочитання не менше 40 секунд, може підключити монетизацію. «Дзен» дає дві можливості: підключити рекламний блок «Яндекса» до каналу і прямі продажі реклами через ADFOX.

Зазвичай всі вибирають перший варіант, тому що він простіше. Про нього і поговоримо.

«Дзен» платить від 40 до 180 рублів за тисячу переглядів однієї публікації. Гроші можна відразу ж вивести на «Яндекс.Гаманець або PayPall (для іноземців).

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Скріншот з презентації «Дзена» на конференції «П’ятниця»

Врахуйте, що мова в прикладі вище йде про топових блогерах.

Для якісних і популярних каналів у «Дзена» є програма підтримки. Вони отримують по 300 тисяч рублів. Конкурс проводиться раз на місяць. Підтримку отримують 10 каналів. Подавати заявку не треба – якщо ваш канал популярний, «Дзен» сам зверне на нього увагу.

Просування

У «Дзене» немає платного просування, хоча його планують ввести для сайтів, публікуються через RSS-стрічку.

Єдина додаткова можливість – подати заявку на конкурс «Канал дня». Розповідь про каналі та інтерв’ю з його автором опублікують в досить популярному журналі «Дзена» і у всіх соціальних мережах. Більше це нічого не дасть. Дивіться всі канали дня в журналі «Яндекс.Дзена». Щоб подати заявку, пишіть за адресою [email protected]

На охоплення каналу однозначно впливає кількість і частота публікацій: чим частіше, тим краще. Сервіс навіть рекомендує публікувати кілька постів в день. Важливо і кількість передплатників. Розробники стверджують, що значення має довжина і складність статті. Як саме оцінюється складність, не уточнюється. Але, можливо, мова йде про картинках, гіфці і відео. Можливо, впливає кількість лайків.

Негативно, аж до блокування каналу, впливає копіпаст і крадений контент.

Аудиторія

За запевненням «Яндекса» щоденна аудиторія «Дзена» – 10 мільйонів чоловік. Причому вона стрімко зростає. За осінь аудиторія зросла на чверть. Для збільшення охоплення «Дзен» запустив партнерські блоки на сайтах великих ЗМІ.

Те, що «Дзен» – не соцмережу, добре видно по аудиторії. Половина читачів старше 45 років.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Скріншот з презентації «Дзена» на конференції «П’ятниця»

У мене немає інформації про те, як розподіляються читачі «Дзена» по підлозі. Але можу сказати, які пристрою вони використовують, якщо це вам навіщо-то цікаво: в більшості випадків це десктоп, а не мобільні.

Для сайту «Текстерры», наприклад, графік виглядає так:

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Які теми заходять в «Дзене»

Є одна тема, яка точно не заходить в «Дзене» – інтернет-маркетинг. Я прочитала відгуки безлічі користувачів сервісу, і ні один не сказав чого-небудь у дусі: «Йоу, братани, та я легко подолав поріг монетизації інтернет-маркетингу».

Сам «Дзен» так розподіляє топ-20 тем:

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Десь в самому низу можна знайти інтернет і технології. Скріншот з презентації «Дзена» на конференції «П’ятниця»

Тільки не питайте, що вони мають на увазі під хобі та професіями. Поняття не маю.

По каналу «Текстерры» поки дивитися нема чого, тому розповім про клієнтських проектах.

У всіх проектах контент поширювався через RSS.

jvlife.ru – жіночий сайт без специфічної тематики.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Їмо Вдома – кулінарний сайт.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Студія Ольги Кіндратовою – сайт про дизайн.

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Коливання – цікава особливість «Дзена». Тема настільки важлива, що «Дзен» присвятив їй голову в довідці:

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Я не знаю, що вам сказати. Мені все ж здається більш переконливою версія, що це коливання незбагненного штучного інтелекту, а не користувальницького інтересу. Складно повірити, що 6 з половиною тисяч чоловік, до того майже не цікавилися кулінарією, раптом вирішують, що їм терміново треба щось приготувати, а потім знову повністю втрачають інтерес.

Непрозора робота алгоритму – одна з найбільш серйозних проблем «Дзена». Справа в тому, що навіть самі розробники не до кінця розуміють, як він працює.

Данило Трабун, медіадиректор «Дзена» в інтерв’ю журналу «Планерка»:

«На зліт і падіння певних публікацій впливають десятки чинників. Я сам часто знаходжу закономірність, а потім виявляється, що це ілюзія, просто здалося. Але ось що ми помітили і що робимо — це йдемо до прозорості. Авторам некомфортно покладатися виключно на алгоритми. Завжди повинні бути якісь механізми, яким легко слідувати. У нас зараз головне правило — створювати якісний контент. Це, звичайно, недостатньо зрозуміло. У найближчі місяці з’являться більш прозорі механізми, створювати історії стане ще цікавіше».

Якщо що, інтерв’ю було опубліковано на початку вересня. З тих пір алгоритм зрозуміліше не став.

До речі, у журналу «Планерка» є канал «Дзене». Абсолютна більшість матеріалів присвячено смішним заголовках російських ЗМІ. У листопаді канал випустив статистику перших ста днів роботи:

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

До речі, авторам «Дзена» доступний сервіс «Термінал». Він показує, топ-10 тем, цікавих користувачів «Яндекса» за день, тиждень, місяць і рік. Так ось, у фаворитах футбол. Він майже щотижня потрапляє в топ. Ні на жодній іншій темі росіяни не відчувають такого стабільного інтересу. Подумайте про це, якщо плануєте завести свій блог.

Висновок

У «Дзена» багато недоліків. Починаючи з незручного редактора, закінчуючи непрозорим алгоритмом. Але цей сервіс зараз єдиний, який дає незалежним авторам відразу ж отримати трафік і монетизувати свій блог. Він не вимагає платного просування і взагалі не пред’являє ніяких вимог: тільки створювати якісний контент.

«Дзен» позиціонує себе як найбільш доброзичливу платформу для авторів, і у нього є підстави так говорити.

Всі дрібні недоліки можна пробачити порівняно з великими перспективами сервісу, не будемо забувати, що в нинішньому вигляді «Дзен» існує лише півроку. Поки що у нього смішна монетизація і маленькі охоплення, але величезні перспективи і купа вільних ніш. Покажу ще раз цю картинку:

Що таке «Яндекс.Дзен» і як на ньому заробляти

Суспільно-політична ніша традиційних ЗМІ забита. Але ось про спорт (тримаємо в голові футбол), відносинах, психології і здоров’я матеріалів дуже мало. Так що дорога вільна. Якщо почати працювати з «Дзеном» зараз, можна встигнути до початку.

В якості ложки дьогтю нагадаю, що «Дзен» значиться серед експериментальних проектів «Яндекса», а компанія має властивість без пояснення причин прикривати свої експериментальні сервіси. Але мені хочеться вірити, що все буде добре – дуже перспективна новинка вийшла.