Що ж сталося з особистою відповідальністю?

330

Рецензія на книгу Джона Міллера «Проактивне мислення», видавництво «МІФ», 2014 р.

Що ж сталося з особистою відповідальністю?

Ви часто запитуєте себе:

  • Чому я змушений робити роботу, яка належить до сфери компетенцій іншого відділу?
  • Коли ж вже нарешті мої підлеглі почнуть проявляти інтерес до роботи?
  • Хто допустив помилку?
  • Коли вже ситуація на ринку покращиться?
  • Чому відділ продажів не вміє продавати те, що ми випускаємо?

Здогадуєтеся, що ці питання об’єднує? Задаючи їх, ви відчуваєте себе жертвою обставин, знімаєте з себе відповідальність за те, що відбувається. В невдалі моменти найлегше вказати пальцем на що завгодно, тільки не на себе: так склалося, що поробиш, адже дійсно у тому, що сталося, винні інші. А як же ви? Чи Не пора почати з себе?

Якщо питання, з яких ми почали цей текст, приходять вам в голову часто, то вам варто прочитати книгу засновника консалтингової компанії QBQ, бізнес-тренера з 28-річним стажем Джона Міллера «Проактивне мислення», переклад якої вийшов у видавництві «МІФ» в 2014 році. Міллер зараховує себе до письменників і ораторам, які говорять тільки про одне – про особисту відповідальність (проактивности). Він розробив цілу методику щодо її розвитку і успішно впроваджував, працюючи з безліччю компаній і приватних клієнтів. Книга «Проактивне мислення» – теж про роль особистої відповідальності у успішному функціонуванні компанії, про те, як навчитися ставити собі «правильні» запитання, які допоможуть не тільки в роботі, але і в житті.

Що ж сталося з особистою відповідальністю?

Книга невелика за обсягом – прочитати її можна від кірки до кірки в буквальному сенсі за пару годин. Автор ілюструє свої тези простими і цікавими життєвими історіями, що робить текст цікавий і переконливий.

Текст дуже лаконічний, і відноситься це не тільки до авторського стилю (лаконізм в стилі – це сильна річ), але і змістом. Зміст кілька редукований за рахунок «плакатну» подачі матеріалу – мабуть, позначається мислення бізнес-тренера, націлене на ємну стилістику презентації: тільки тези і мінімум доказової бази (до чого переконувати, якщо все і так очевидно?).

Кожна главку – самодостатня і проголошує черговий постулат мислення проактивних людей: Не запитуйте — «Хто?», Здолавши суддю, Фундамент для командної роботи і т. д.

Можливо, для когось така «презентаційна», сверхлаконичная подача здасться плюсом, мені особисто не вистачає «копання вглиб».

Але основна причина, по якій мені б хотілося, щоб ця книга була солідніше по своїй доказовій базі та обсягом, полягає в тому, що правильні думки автора тільки виграли б, якби у книзі наведено досить сильних аргументів, щоб дати зрозуміти, як важке життя в компанії, де частка працівників, які воліють забути про особисте відповідальності, мала.

Людина, вказує пальцем на інших, – такий герб будь-якої компанії

В чому біда практично кожної компанії, що заважає розкрутити маховик і досягти колосальної ефективності? Джон Міллер упевнений: проблема в тому, що мало хто готовий взяти на себе відповідальність, більшість шукає або причину, з якої не може взяти рішення на себе, або винних.

Відповідальні люди шукають рішення, а не цапів-відбувайлів. Вони нікого не звинувачують, навіть себе. Якщо критика обґрунтована, вони задають такі запитання: Що я міг зробити по-іншому?» та «Як отримати користь з цього досвіду?»

Саме в тому, що всі воліють перекладати відповідальність на інших, – причина конфліктів між підрозділами компанії.

«Скільки б часу і ресурсів компанії не витрачали на формування своїх команд, вони завжди забувають одну просту істину: ми всі працюємо в одній команді. Кожен день ми бачимо, як групи, відділи, підрозділи та окремі люди працюють над спільними цілями. Наші так звані команди лаються і скаржаться на «інших», які не справляються зі своєю роботою. Подібний вид ізоляції і суперництво витягають з компанії всі сили. Це нагадує тандемний велосипед, на якому два велосипедисти їдуть в різних напрямках: багато енергії, багато зусиль, але ніякого просування вперед. Оскільки конкуренти не дрімають ні секунди, хіба ми можемо дозволити собі працювати один проти одного? Давайте вийдемо і своїх підрозділів, забудемо про поділ «ми – вони» і запам’ятаємо: ми все працює в одній команді».

Як стати відповідальним?

Та ніяк. І це не жарт. Жоден менеджер – вважає Джон Міллер – не може змінити свого співробітника, ніхто нікого перевиховати не в силах. Тільки сама людина може змінитися, якщо захоче цього по-справжньому – для себе, а не для демонстрації іншим свого бажання.

Що може допомогти людині навчитися брати відповідальність на себе?

Автор вважає, що почати слід з банального – навчитися правильно ставити прості запитання, які зможуть круто змінити ваше життя і роботу. Тобто використовувати QBQ, або метод «питання за питанням», який, як каже Міллер, згадуючи численні приклади своїх клієнтів, змінює життя людей: «Справжнє благословення отримувати відгуки на кшталт «QBQ змінив моє життя» та «Шкода, що я не знав про нього багато років тому».

Правильні і неправильні питання

У сфері обслуговування

Неправильні

QBQ

Коли ж служба доставки почне відправляти замовлення вчасно?

Як мені допомогти їм?

Чому у клієнта такі завищені очікування?

Коли вже відділ продажів навчиться все робити правильно з першого разу?

У сфері менеджменту

Неправильні

QBQ

Чому молоде покоління не хоче працювати?

Як мені стати більш ефективним наставником?

Коли ми знайдемо хороший персонал?

Яким чином я можу краще зрозуміти кожного підлеглого?

Чому в них немає ніякої мотивації?

Як створити більш сильну команду?

Для керівників

Неправильні

QBQ

Хто допустив помилку?

Як мені стати хорошим лідером?

Коли вже вони засвоять стратегію?

Яким чином показати, що мені небайдуже?

Хто ще буде турбуватися так, як я?

Як навчитися спілкуватися ефективніше?

Для підлеглих

Неправильні

QBQ

Чому на нас обрушилися всі ці зміни?

Яким чином я можу підвищити свою продуктивність?

Коли ж мене навчать цьому?

Чому я мало заробляю?

Як адаптуватися до мінливих умов?

Хто мені чітко пояснить мої завдання?

Коли вже менеджмент почне діяти злагоджено?

Яким чином розвивати себе? Як підвищити свою зацікавленість?

Хто розробить для нас стратегію?

У сфері маркетингу

Неправильні

QBQ

Коли вже відділ продажів почне виконувати наші програми?

Яким чином з’ясувати, які труднощі є у відділу продажів?

Чому б фронт-офісу наші нові продукти?

Як дізнатися більше про бажання споживачів?

Коли ж нас почують?

Як навчитися креативно доносити свої думки?

Є в книзі переліки «правильних» і «неправильних» питань і для областей, які не стосуються роботи, – для подружжя, батьків, вчителів, підлітків і т. д.

Після прочитання книги у вас напевно залишиться враження, що всі тільки й роблять, що звинувачують один одного. Треба б щось змінити – подумаєте ви. Не опирайтеся цьому бажанню. Готовність до змін – відмінна якість, адже в житті шанс дається тільки тим, хто розуміє, що будь-яка дія – краще, ніж бездіяльність.